Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 113 Milyon Liralık Hibe

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 113 Milyon Liralık Hibe, Bakan Bekir Pakdemirli tarafından müjdeli haber geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamaya göre kırsal kalkınmada destek almaya hak kazanan 84 proje için toplam 113 milyon liralık hibe ödeneceği belirtildi.

Bakan Pakdemirli tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre kırsal kalkınmayı üretim ve insan odaklı bir bakış açısı ile ele aldıklarını belirtirken, kırsal kesimden kente göçün önlenmesi adına kadın ve genç girişimcilerin desteklenmesi, istihdamın artırılması ve kaliteli üretime teşvik edilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti. IPAR D-II kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığı ile miktar bakımından oldukça önemli olan hibe ödemelerini yatırımcılara ulaştırmaya devam ettiklerini belirtti.

Bakan TDK’nın 16 Şubat 2019 tarihinde, IPAR-II 5. başvuru çağrı ilanı kapsamında onaylanan projelerin 4. grup sonuçlarının www.tkdk.gov.tr adresinden ulaşabileceklerini belirtti.

Yeni İstihdamlar Bekleniyor

Yeni İstihdamlar Bekleniyor, Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamalarına göre 84 proje için toplam 113 milyon hibe sağlanacak. Bu hibe ödemesi ile birlikte, kırsalda toplam 275 milyon yatırım yapılması ve 400 adet istihdam oluşturulması planlanmaktadır.

Onayı sağlanan projeler için hibe sözleşmelerinin imzalanmasına başlanmış bulunulmaktadır. Hibe ödemesi alacak projeler ve kapsamları aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • 23 Tanesi Meyve ve Sebze soğuk hava deposu,
  • 21 Tanesi Süt Çiftliği,
  • 16 Tanesi Besi Çiftliği,
  • 10 Tanesi Broyler (etlik piliç) Çiftliği,
  • 6 Tanesi Süt İşleme,
  • 5 Tanesi Kırmızı Et İşleme,
  • 2 Tanesi Su Ürünleri İşlemesi,
  • 1 Tanesi Kanatlı Et İşlemesi

Bakan Pakdemirli, IPAR –II kapsamında kalkınmaya yönelik yeni proje başvurularının devam ettiğini belirtti.  25 Kasım 2019 tarihinde 50 Milyon Euro’luk hibe bütçeli olarak IPAR-II 8’inci proje başvuru çağrısı yapıldı. Çıkılan 8’inci proje başvurusunda ise işleme ve pazarlama sektörlerinde makine-ekipman alımı ve yenilenebilir enerji desteklenecektir.

Bakan son 8 yılda IPAR-II kapsamında son derece önemli çalışmalara imza attıklarını belirtirken bu kapsamda sağlanan 4 milyar lira hibe ile 10 milyar liranın üzerinde hibe yatırımı yapıldığını hatırlattı. Bu yatırımların 7 bin adedi sadece kadın ve genç girişimcilere olurken, 14 binden fazla tesisinde desteklendiğini ve 60 bin yeni istihdam oluşturulduğunu belirtti.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu