2023 Engelli maaşını e-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ile kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Doğuştan ya da sonradan herhangi bir kaza ya da durum sonrasında engelli olarak kalan vatandaşlarımız maddi açıdan sıkıntılar çekebilmektedirler. Maddi açıdan zorluk çekenler için geçimlerini daha rahat bir şekilde devam ettirebilmeleri için devletin sağladığı ödeneğine engelli maaşı denilmektedir. Fakat devletin sağladığı engelli maaşlarından faydalanmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Bireyler belirtilen şartları sağlamaları halinde engelli maaş başvurusunda bulunabilirler. Engelli maaş başvurusunda bulunacak olan adaylar için 18 yaşından büyük olma şartı gözetilmektedir. Bu şartın yanı sıra birtakım ek şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar ve başvurunun nasıl yapılacağı hakkında bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

2023 Engelli Maaş Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

Engelli maaş başvurusunda bulunacak olan vatandaşlarımız, ikametgahının bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuru yapabilmektedirler. Yapılacak olan başvuruların şahsen ve yazılı olma koşulu olması esası ile birlikte, başvuruyu kanuni temsilciler tarafından yapılması halinde de mahkemeden alınmış kararın örneği, vekil tarafından başvuruda bulunulması halinde de vekaletname örneğinin başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir. Yapılan başvurular değerlendirmeleri başvuru süreci dahilinde 1 ay içerisinde sonuçlandırılır. 2022 sayılı Kanun gereğince bağlanacak olan aylıklara yönelik, Vakıflar tarafından yapılacak tüm iş ve işlemler 2022 sistem modülü kullanılarak yapılabilmektedir.

2023 Engelli Maaş Alma Şartları

2023 yılında Engelli Maaş Alma Şartları, engelli vatandaşlardan maaş alabilmeleri adına istenen uygunluk şartları aşağıdaki gibi olmaktadır. Belirtilen şartlara uygunluk sağlanması durumunda başvuruda bulunan bireyin durumu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma tarafından incelenerek 1 ay zaman zarfında sonuçlanmaktadır. Engelli maaşı almanın şartları;
 • T.C. Vatandaşı olması gerekmektedir.
 • En az % 40 engelli olunması gerekmektedir.
 • Belirtilen engel oranının sağlık kurulu raporu ile belirtilmiş olması gerekmektedir.
 • Engelli kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir geliri olmaması gerekmektedir.
 • 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • Kişinin çalışmıyor olması gerekmektedir.
Herhangi bir şeklide nafaka almıyor ya da nafaka alma imkanının olmaması gerekmektedir.

Engelli Maaşından Kimler Faydalanamaz 2023?

2023 engelli maaşından faydalanamayacaklar şunlardır:
 • Muhtaçlık sınırı olarak belirlenen tutarın üzerinde gelire sahip olan engelli vatandaşlar
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigorta ödemesi alan, isteğe bağlı prim ödemesi yapan ve Sosyal Güvenlik Kurumu yoluyla herhangi bir aylık ödemesi alanlar
 • Yüksek mal varlığına sahip olan engelliler ve özel kurumlar çerçevesinde bakımı yapılan, bakım merkezlerinde kalan engelli vatandaşlar

Engelli Maaşı Sorgulama İşlemleri Nelerdir?

2023 Engelli Maaşı Sorgulama yapmak için, başvuruda bulunulan engelli maaşının ardından maaş bağlanılması ve süreci ile ilgili işlemlerin takibi için uygulanacak yöntemler ise şöyle olmaktadır. Engelli maaşınızı sorgulamak için günümüz teknolojisi ile birden farklı seçenek karşımıza çıkmaktadır. Engelli maaş sorgulama seçenekleri aşağıdaki gibi olmaktadır.
 • Telefon ile engelli maaş sorgulama,
 • e-Devlet sistemi ile internet üzerinden engelli maaş sorgulama,
 • T.C. Kimlik Kartı ya da nüfus cüzdanı ile engelli maaş sorgulama,
 • Telefon hattı ile işitme engelliler için görüntülü arama ile engelli maaş sorgulama,

Engelli Maaşı Telefon İle Sorgulama

2023 Engelli Maaşı Telefon İle Sorgulama İşlemi! Günümüz teknolojisinde birbirinden farklı sorgulama yöntemi olan engelli maaşı için en bilinen yöntemlerden birisi de telefon yöntemi olmaktadır. Telefon ile engelli maaşını sorgulama yapabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ait olan hizmet hattını arayabilirsiniz. Bu numara ALO 144 olarak belirlenmiş bulunmaktadır. ALO 144 hattını arayarak sorgulama yapmak için arama sırasında T.C. Kimlik kartınızın yanınızda olması gerekmektedir. Sorulama işleminizin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için oldukça önem arz etmektedir.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Engelli Maaşı Sorgulama

2023 e-devlet Sistemi Üzerinden Engelli Maaşı Sorgulama İşlemi! e-Devlet sistemi üzerin engelli maaş sorgulaması yapabilmek için ilk olarak PTT şubelerinden edevlet şifresi alınması gerekmektedir. Daha sonra bu şifre ile sisteme girerek işlemler sırası ile uygulanarak sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz. E-Devlet engelli maaşı sorgulama işlemi;
 • T.C. Kimlik numarası ve e-Devlet kullanıcı şifresi yazıldıktan sonra sisteme giriş yapılabilir.
 • Görüntülenen sayfa üzerinden engelli maaş sorgulama butonu tıklanır.
 • Bu işlemlerin ardından açılan sayfa üzerinde kişiye ait olan engelli maaş ile ilgili tüm detaylar görüntülenmektedir.
 • Her türlü engelli maaş bilgilerinizin dökümüne buradan ulaşım sağlayabilirsiniz.

ENGELLİ MAAŞI SORGULA

T.C. No ya da Nüfus Cüzdanı ile Engelli Maaşı Sorgulama

2023 T.C. Kimlik Kartı ya da Nüfus Cüzdanı ile Engelli Maaşı Sorgulama, Engelli kimlik kartı alabilmeniz için ilk olarak bağlı bulunduğunuz il ya da ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuruda bulunmadan önce hazırlamanız gerekli evraklar ise aşağıdaki gibi olmaktadır.
 • Engelli Sağlık Kurulu Belgesi Aslı ya da Onaylı Fotokopisi,
 • Dilekçe,
 • 2 Adet Vesikalık Resim,
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
Engelli kimlik için başvuru formunuzu doldurduktan sonra başvuru süreniz başlamış bulunmaktadır. 7 gün içerisinde kartınız basılarak tarafınıza teslim edilecektir. Engelli kimlik kartınızı sorgulamak için e-Devlet sistemine giriş yaparak kartınızın son durumunu öğrenebilirsiniz. Engelli maaşınızı sorgulama yapabilmek adına işleminizi e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İşitme Engelliler İçin Engelli Maaşı Sorgulama İşlemi

İşitme Engelliler İçin Engelli Maaşı Sorgulama İşlemi, işitme engelli vatandaşların, engelli maaşlarını sorgulama yapabilmeleri adına hazırlanmış bir sistem olmaktadır. Belirtilen numara üzerinden engelli maaş sorgulaması yapılabilmesi için numaranın gün içinde saat: 08.00 – 21.00 arasında arama yapılması gerekmektedir. Belirtilen saat aralığında vatandaş temsilcisi ile görüntülü bir şekilde görüşme yapılarak, sorgulama işlemi için gereken bilgiler aktarılır, diğer yandan da sorulan sorular cevaplandırılır. Verilen saat aralığı hizmet verilen saat aralığını belirtmektedir. İşitme engelli vatandaşların sorgulama yapabilmeleri için aşağıdaki adımları takip etmeleri gerekmektedir.
 • 0549 441 21 44 numarası aranır. Bu numara işitme engelli vatandaşlar için görüntülü arama yöntemi ile maaş sorgusu yapabilmeleri için devlet tarafından oluşturulan numara olmaktadır.
 • Telefonun açılmasının ardından görevli ile görüntülü olarak iletişim sağlanmaktadır.
 • Çalışan görevliye, T.C. Kimlik numarası bildirilir.
 • Engelli maaş sorgusu yapılmak istendiği belirtilir.
 • Görevli tarafından gelen talep doğrultusunda engelli maaşına ilişkin bilgiler vatandaşa iletilir.

2023 Engelli Maaşları Hesaplara Ne Zaman Yatar?

2023 Engelli Maaşları Hesaplara Ne Zaman Yatar? Diğer tüm devlet destekli ödemelerin olduğu gibi hepsinin ay içerisinde ödenme şekli belirli periyotlar halinde hesaplara gönderilmesi sağlanmaktadır. Engelli vatandaşlar için de engelli maaş ödemeleri ay içerisinde aşağıdaki gibi hesaplara aktarılması sağlanmaktadır.
 • Doğum Yılının Son Rakamı 0 ya da 5 olanlar her maaş döneminin beşinci günü,
 • Doğum Yılının Son Rakamı 1 ya da 6 olanlar her maaş döneminin altıncı günü,
 • Doğum Yılının Son Rakamı 2 ya da 7 olanlar her maaş döneminin yedinci günü,
 • Doğum Yılının Son Rakamı 3 ya da 8 olanlar her maaş döneminin sekizinci günü,
 • Doğum Yılının Son rakamı 4 ya da 9 olanlar her maaş döneminin dokuzuncu günü.
Editör: TE Bilisim