SSK ve Bağkur Emeklisine 3 Maaş Avans 10 Maaş Kredi İmkanı!

Türkiye’deki milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren, emekli kredisine faizsiz erteleme ve 3 maaş avans 10 maaş kredi müjdesinde son durum merak ediliyor. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından halka duyurulan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” ile emekli vatandaşlar bayram ikramiyelerine erken bir tarihte kavuştu. Ayrıca en düşük SSK emeklisinin maaşı da bin 500 TL’ye çıkarıldı. Atılan bu adımlar ile birlikte ekonomik olarak rahatlayan emekliler, benzer kolaylıkları ve adımları bankalardan da bekliyor. Emekliler ile bankalar arasındaki gelişmelerde özellikle 2 başlık öne çıkıyor. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün ve Genel Sekreteri Gazi Aykırı imzaları ile Türkiye Bankalar Birliği’ne emeklilerin ekonomik taleplerini içeren bir yazı gönderildi. Emekliye 3 maaş avans 10 maaş kredi imkanı ve faizsiz kredi onay süreci hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği’ne emeklilerin ekonomik taleplerini ileten bir yazı gönderildi. Bu kurumda değerlendirilmeye başlanan ve gündeme oturan yazıda ayrıca ülkemizde koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında KDV ve sosyal güvenlik primi tahsilatının ertelendiği, nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi ana para ve faiz ödemelerinin asgari 3 ay ötelendiğine de değinildi. En düşük SSK emeklisi maaşına zam alan ve Ramazan Bayramı ikramiyesine erken kavuştuğu için ekonomik açıdan rahatlayan emekliler, benzer kolaylıkları bankalardan da beklemeye başladı. “Emeklilerin kredi taksitleri en az 3 ay süreyle faizsiz olarak ötelensin” çağrısı Türkiye Emekliler Derneği’nden geldi. Ayrıca özel bankaların da maaşları evlere teslim etmesi ve emeklilerin kredi taksitlerinin en az 3 ay faizsiz ertelenmesi isteniyor. Emekliler için çıkarılması planlanan 10 maaş avans ve faizsiz kredi kullanımı hakkında son gelişmeler merak ediliyor. Emeklilere faizsiz kredi onaylandı mı?

Talepler Bankalar Birliğine İletildi

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün ve Genel Sekreteri Gazi Aykırı imzasıyla Türkiye Bankalar Birliği’ne emeklilerin taleplerini içeren yazı gönderilmesinin ardından milyonlarca emekli kurumdan gelecek haberlere kilitlendi. Sayıları 1 milyonu bulan dernek üyelerinin ve toplam sayıları 13 milyona varan emeklilerin yoğun talepleriyle karşılaşıldığı aktarılan yazıda, “Emeklilerimiz de en az 3 ay olmak üzere, kredi geri ödeme taksitlerinin faizsiz olarak ötelenmesini talep etmektedir. Özellikle özel bankalardan aylık alan emeklilerimizin bir diğer talebi de yaşları sebebiyle evden çıkamadıkları için aylıklarını çekememeleri yüzünden yaşadıkları sıkıntıların giderilmesidir. Sürecin uzaması halinde maaşların 90 günlük süre bitiminde Sosyal Güvenlik Kurumu’na iadesi bile söz konusudur. Bu sorunun da giderilmesi için özel bankalarımızla alınacak tedbirlerin görüşülmesini ve soruna çözüm üretilmesini arz ederiz.” ifadeleri kullanıldı.

Emekli Maaş Tutarının 10 Katı Kadar Kredi İmkanı

Kamu bankalarından emekli maaşını alan vatandaşlar için getirilmesi planlanan avans sistemi ile acil nakit ihtiyacı olan emekli vatandaşlar, maaşlarına mahsus avans alabilecekler. Bu avans emekli maaşlarının 3 katına kadar alınırken, 3 yıl geri ödemeli olarak verilecek. 36 ay vadeli 3 kat maaş avans sistemi kapsamında geri ödemeler, aylık taksitler şeklinde maaştan kesilerek yapılmış olacak. İlk kez emekli olanların emeklilik maaşlarının hemen alamadıkları durumlarda bu avanstan yararlanması da mümkün olabilecek. Tüm emekliler için geçerli olacak bu sistemde emekli aylığı 90 gün geçmiş ve bağlanmamış olanlar da yararlanabilecek. Krediden yararlanmak isteyen emekli vatandaşların emekli maaşı ödemelerini Halkbank şubeleri üzerinden almaları ya da Halkbank şubeleri üzerine taşıma taahhüdü vermeleri yeterli olacak. Bu düzenlemeyle ilgili kapsamlı çalışmalar henüz netlik kazanmadı. Türkiye Bankalar Birliği ile hükümet bu kredinin şartlarını görüşmeye devam ediyor.

SGK’dan Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi! Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar

Emekliye 405 Lira Ek Gelir Müjdesi! Aile Yardımı Uygulamaya Geçecek Mi?

SGK Girişi 1999 Öncesi Olanlara Müjdeli Haber! Yaş Şartını Beklemeye Gerek Kalmadı

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Merhaba
   Krediden yararlanmak isteyen emekli vatandaşların emekli maaşı ödemelerini Halkbank şubeleri üzerinden almaları ya da Halkbank şubeleri üzerine taşıma taahhüdü vermeleri yeterli olacak.

 1. evet bende 10000 tlye basvuru yaptim 3000 tl verdiler nasl bi kandrmaca bu madem vermiceksiniz nedn insanlara soyluyosunuz

  1. Emekliyim onbin TL kredi başvurusu yaptım ziraat bankasına ama halen bir sonuç gelmedi üç ay oldu

   1. Merhaba
    Başvuru durumunuzu sorgulayarak gerekir ise tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

 2. 10 maaş krediymis koca bir yalan.
  Tüketici destek kredisi dediler 10.000-7.500-5.000 ama mesaj geldi veee sonuç 3.000TL ..başvuruda 3.000 TL bile yokken bu nasıl aldatmacadır.Ben 3.000TL ye basvurmadimki.10.000TL ye başvurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu