Emekliye 405 Lira Ek Gelir Müjdesi! Aile Yardımı Uygulamaya Geçecek Mi?

Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşı sevindirecek gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınının ülkemizi etkisi altına almış olduğu şu dönemde ekonomik açıdan zor zamanlardan geçen emekliler, devletin resmi kurumları tarafından yapılan yardım ve ek gelirlere gözünü dikmiş durumda. Ramazan Bayramı ikramiyesinin erken tarihe alınması ve en az emekli maaşının bin 500 TL’ye çıkarılması gibi adımlar ile emekliler ekonomik açıdan bir nebze olsun rahat bir nefes alırken, aile yardımı beklentisi de gündeme geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın gündeminde konuşulmaya ve karara bağlanma çalışmalarına devam edilen ek gelir talepleri hayata geçerse 2 çocuğu bulunan emekli vatandaş 405 TL ek gelire kavuşacak. Emekliye ek 405 TL gelir hakkında son durumu haberimizden takip edebilirsiniz.

Koronavirüs salgını sebebiyle geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşmasında kamuoyuna duyurulan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” çalışmalarının yankıları sürmeye devam ediyor. Bu paket kapsamında emekli vatandaşlara verilen bayram ikramiyesinin erken bir tarihte banka hesaplarına ödenmesi ve en düşük emekli maaşının bin 500 TL’ye çıkarılması gibi adımlar emeklileri rahatlattı. Ancak yine de ekonomik açıdan önünü görmek isteyen emekliler resmi kurumlardan gelecek yeni haberlere kilitlendi. Hem emekli dernekleri hem de memur konfederasyonları tarafından son dönemde sık sık dile getirilen “aile yardımı” talepleri için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın alacağı karar merakla beklenmeye başlandı. Eğer bu talepler hayata geçerse, emekliler maaşlarında görebilecekleri yeni bir ek ödemeye daha kavuşmuş olacak.

Emekli Olunca da Ödeme Yapılsın

Türkiye Emekliler Derneği Araştırma Müdürü Namık Tan’ın bu konuda yaptığı açıklamalar da dikkat çekti. Tan, çalışırken vatandaşlara yapılan aile yardımlarının emekli olunduğunda ödenmemesinin Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekli vatandaş için önemli bir gelir kaybına neden olduğunu söyledi. Mevcut mevzuatlara ve kanunlara göre, kamu çalışanları için eşi çalışmayanlara gösterge ve katsayı değerleri üzerinden aile yardımı yapıldığına dikkat çeken Namık Tan, “İşçilere yapılan aile yardımı ise toplu iş sözleşmeleri ile sınırlı kalmış ve her iş kolu için farklı uygulanmaktadır. Sosyal bir ödeme olan aile yardımının emeklilik döneminde de devam etmesi sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

İşçilerin yanı sıra memur konfederasyonları da kamu görevlilerine ödenen aile yardımının emeklilik döneminde de sürmesi talebini toplu sözleşme masasının gündemine getirmişti. Mevcut durumda memur vatandaşlara, çalışmayan eşi için 332 TL, çocukları için 0-6 yaş arasındakiler için 73 TL, 6 yaş üstü için 36 TL ödeme yapılıyor. Eğer işçilerin yanı sıra memur konfederasyonları tarafından da gündeme getirilen bu talepler yani aile yardımı ödemesi hayata geçerse, eşi çalışmayan, 6 yaş ve üstü 2 çocuğu olan emekli toplam 405 TL aile yardımı ek gelirine kavuşmuş olacak.

Memurların Aile Yardımı

Toplu sözleşme ile birlikte memurların ne kadar aile yardımı alacağı açıklandı. Emekli olunca bu haktan yararlanamayan memur emeklileri, taleplerini ilgili resmi kurumlara iletti. Mevcut durumda uygulamada olan mevzuata göre memur çalışanların aile yardımı tutarları şu şekilde:

  • Çalışmayan eş için 332 TL aile yardımı
  • 0 – 6 yaş aralığındaki her bir çocuk için 73 TL aile yardımı
  • 6 yaş ve üzerindeki her bir çocuk için 36 TL aile yardımı

Yıpranma Payı İle Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

1800 Günden Erken Emekli Olma Hakkı Kimleri Kapsıyor?

4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu