SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2016 Ocak zam oranları

Emekli maaşları 2016’da ne kadar olacak?SSK emeklisi 2016 Ocak’ta ne kadar zam alacak?SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları zamlı 2016?2016 SSK ve Bağ-Kur maaşları ne kadar?Çalışan  emekliden kesilen  Sosyal Güvenlik Destekleme Primi Kesintisi (SGDP) kalkacak mı?

Milyonlarca emekli 2016 yılı Ocak ayında alacakları zam oranlarını heyecanla beklemekte.Emeklilere 2016 Ocak ayında üç zam birden gelecek.Ak Parti 01 Kasım Seçimlerinden  Emeklilere seyyanen zam müjdesi, Sosyal Güvenlik Destekleme Priminin kaldırılması gibi müjdeler vermişti.

Seçimden tek başına iktidar çıkması sonrasında seçimlerden önce emeklilere verilen zam sözlerinin 100 gün içerisinde yapılması bekleniyor.

2016 Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine hangi zamlar verilecek?

-SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 100 T.L. seyyanen zam verilecek.

-Çalışan emekliden %10 oranında yapılan Sosyal Güvenlik Desteleme Primi kesintisi kalkacak,

-2015 yılının ikinci döneminde(01.07.2015-31.12.2015) tarihinde gerçekleşecek enflasyon kadar zam alacak.

Böylece emekliler üç zam birden almış olacak.

2016 emekli enflasyon zammı ne kadar olacak?

2015 Kasım ve Aralık aylarına ait enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 2016 Ocak ayından itibaren alacakları enflasyon zammı da belli olacak.

Enflasyon oranlarının yükselmesi ile birlikte emeklilere en az %3,86  oranında enflasyon zammı verileceğini düşünüyoruz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. ben 1989 90 ve 91 yiilarında askerdim.. 550 gün askerlık yaptım ben asker ken çaliştigim iş yerim sigorta çıkışımı göstermemiş 18 ay boyunca 100 günlük bir prım yatırlımş yanı her ay 5 gün sigortalı gösterilmişim.. askerlık yaptıgım süre ce eksık kalan 450 günümün parasını yatırıp sigorta günüme saydırabilirmiyim

  1. Değerli Okurumuz;
   Evet 30 günden eksik kalan süreleri borçlanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. sayın sgk uzmanı
  babam 1945 duğumlu 2000 yılında bağ-kura girişi var 5,400 günle 2015 yılında emekli oldu.maaşa bağlandı 570 tl maaş alıyor.az değilmi sizce ayrıca 2016 da ne olur

  1. Değerli okurumuz;
   Maaş konusunda yorum yapamayacağım. Ancak 2016 ocak ayından itibaren bağkur emeklilerine yüzde 3.86 enflasyon zammı ve 100.00 tl de seyyanen zam verildi.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. BİR EKMEK FIRINDA GECELEYIN ÇALIŞIYORUM 4A OLARAK GÜNDÜZDE TAKSICILIK YAPIYORUM GÜNDÜZDE 4A LI OLARAK SİGORTALIYIM AYDA 60 GÜN SIGORTALI OLARAK PRIMLERIM YATIRILIYOR.. AYDA 60 GÜN 4A LI GÖRÜNMEK EMEKLILIK GÜN SAYIMA AYDA 60 GÜN OLARAK GEÇERMI SEVGİLER SAYGILAR

  1. Değerli okurumuz;
   Yürürlükteki sosyal güvenlik kanununa göre her ay 30 gün her yıl da 360 gün olarak kabul edilir.Ancak toplam kazancınız emekli maaşınızın yüksek olmasını sağlar.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 4. 2016 yılı ocak ayı emekli maaşımda sgdp kesintisi olduğunu hala görüyorum bunun biz zamanımı vardır yoksa kesilmeye devam mı edecek

  1. Değerli Okurumuz;
   Henüz SGDP kesintisinin kaldırılması ile ilgili düzenleme kanunlaşmadı. Kanunlaşınca emekli maaşlarından yapılan bu kesinti kaldırılacak. Sanırım 2016 Ocak ayında da kesilecek.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. Peki size bir soru daha sorayım abi, her ay yatırılan evde bakım parası,neden her ay ilk il olarak Tokat ili oluyor? Bilmediğimiz bir durummu var?

 6. 1800 sigorta pirim gunuyle malulen emekli olan kişi 2016 yılında en az ne kadar emekli maaşi alıyor,saygılar…

  1. Değerli Okurumuz;
   Özür dileyerek belirtmek isteriz ki emeklilik hesabı yapamıyoruz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 7. Ak Parti 01 Kasım 2015 Seçimlerinde seçimleri kazanmaları durumundan 2016 yılında tüm emeklilere seyyanen 100.- tl zam müjdesi vermişti.
  Yanlış anlamadıysam bu zamdan Bağkur ve SSK emeklileri yararlanıyor.
  Emekli sandığından emekli olanlar emekli sayılmıyor mu bu ülkenin insanı değil mi.?
  Bu nasıl bir vicdan anlayış anlamış değilim.
  Yetkililere duyulur.

 8. bağkur prim ödemelerine %30 zam yapıldı 439 tl ödüyordum, yeni yılda 568 tl oldu, ama bunu yazmıyorlar

 9. selamlar 1987 girişli ssk lıyım 1969 dogumluyum şuana kadar ssk gün sayım 4110 gündür eksik günlerimide bag kur lu yanı 4b li olarak yatırıcam.. günüm doldugu zaman 4a ile mi yoksa 4b den mi emekli olurum.. veyahut 4a veya 4b den emekli olma tercihim varmıı.. sevgiler saygılar

  1. Değerli Okurumuz;
   Emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarihten önceki son 7 yıla ait hizmetlerinizden hangi hizmetiniz 3,5 yıldan fazla ise o sigorta kolu kapsamında emekli olursunuz.tercih etme şansınız yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 10. – Emekli maaşları hesaplanırken gelişme hızı %100 yerine %70 e çekildi ve aylık bağlama oranı düşürüldü.Kepçeyle alınan oy uğrana kaşıkla verildi.

  – Zaten Emekli çalışanların çoğunluğu işyerini devretti ve kesintiden çoğunluk kurtuldu.

  – Enflasyon rakamlarının gerçeği yansıttığını düşünüyorsak alınan zammında gerçek olduğunu düşünebiliriz.

  Yani ortada hakkaniyetli bir artış mevcut değil yıllar içerisinde çıkarılan yasalarla aylıklar zaten çok çok düşük bağlanmaya başlandı.

  Sonra meydanlarda zaten hakkınız olanının birazını oy uğruna dağıttılar o kadar.

  Şimdi 3 zammı gören varmı ?

 11. arkadaşlar bu agıza bal çalmadır hani bayram ikramiyesi takip edin bunların acısı zamlarla çıkar bakın şimdiden ev ve kiralar artı ya arkadaşlar bu ülkenin emekliside işciside memuruda hak aramayı bilmiyor zamlara itiraz eden yok niye alışmışız karnımız doyuyor şükür demeye birde yönetene bak ambar dolu çalan saklanıyor ve bunları devletin başı koruyor ya arkadaşlar bu ülkede devlet kaçak bina yapıyor demokrasi yıkılıyor vatandaş hala yakışıyor diyor pes ozaman demokrasi gider agalık gelir konuşan gariban hapise susan hırsız çalsın meclise oh ne ala türkiye ya hazreti ömer sen neredesin bunlar nerede

  1. Kardesim yerden goge kadar haklisin.Maalesefbizim saf insanlarimiz bu vaatlere aldaniyorlar.Tek baslarina iktidar olunca raflardaki dosyalar yine asagiya inmeye basladi.Halkimiz eger referandum olursa tuzada dusupte o referandumu iyice okumadan onay vermezler insallah olmayan muhalefet partileride nasil mudahale edecekse artik.TURKIYE CUMHURIYETI OLARAK ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN,CUNKI SIYASET ARTIK HER SEYE BULASTI

   Saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu