Ssk Öncesi Doğum Borçlanması Son Haberler 2018

Sigorta öncesi doğan çocuklar için kadınlar düzenleme bekliyor. Sigorta ya da bağkur öncesi doğan çocuklar için borçlanma hakkı verilecek mi? Bildiğiniz üzere kadın çalışanların doğum borçlanması yapabilmesi için doğumdan önce sigorta tescilinin olması gerekiyor. Doğumdan önce sigorta, bağkur ya da diğer kapsamlarda tescili olmayan kısaca doğum öncesi sigortası olmayan kadınlar doğum borçlanması hakkını kullanamıyor. Peki 2018 yılında sgk öncesi doğum borçlanması düzenlemesi gelecek mi, sigorta öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkacak , sigortadan önce doğum borçlanmasında son durum nedir, sigorta öncesi doğum borçlanması çıkacakmı? Ssk öncesi doğum borçlanması son haberler ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Ssk’lı olmadan önce doğum borçlanması yeni haberler konusunda sayfamızı Facebook üzerinden takip edebilirsiniz. 

Doğum borçlanması şartları nelerdir, kimler doğum borçlanması yapabilir?

Sgk çoçuk borçlanması yapabilmeniz için;

 • Doğumdan önce sigorta, bağkur, emekli sandığı ya da diğer kapsamlarda sigorta girişinizin olması (Staj ya da çıraklık girişiniz varsa da doğum borçlanması yapabilirsiniz.
 • Çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza prim yatmamış olması. (Kısmen yattıysa prim yatırılmayan dönemleri borçlanabilirsiniz.)
 • Çocuğun doğum sonrasında yaşaması. Doğum sonrası 24 aylık süre içerisinde vefat ederse çocuğun doğum tarihinden vefat ettiği tarihe kadar geçen süreyi borçlanabilirsiniz.

Sigorta öncesi doğumlara borçlanma düzenlemesi çıkacak mı, işe girmeden önce doğum borçlanması hakkı verilecek mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ssk çocuk borçlanması yapabilmeniz için doğumdan önce adınıza prim ödenmiş olması gerekiyor. Ssk öncesi doğum borçlanması hakkında yeni bir düzenleme yapılmadı. 2018 yılında da ssk oncesi dogum borclanmasi düzenlemesinin gelme ihtimalinin düşük olduğunu belirtmek isteriz. Ssk öncesi doğum borçlanması yeni haberler, doğum borçlanması son durum gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Sigortalılık öncesi doğum borçlanması yargıtay kararı var mı?

Sigortadan önceki doğum borçlanması hakkında Yargıtay ya da diğer mahkemeler tarafından verilmiş bir hüküm bulunmamaktadır.

Doğum borçlanması hesaplaması nasıl yapılır, doğum borçlanması günlük ne kadar 2018?

Doğum borçlanması için ödenecek bir günlük en düşük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si en yükseği ise günlük en düşük tutarın 7,5 katıdır.

 • 01 Ocak 2017 tarihi ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında borçlanma talebinde bulunmanız halinde ödeyeceğiniz en düşük günlük borçlanma tutarı 18,96 TL iken ödeyeceğiniz en yüksek borçlanma tutarı ise 142,20 TL olacaktır.
 • Borçlanma talebini 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yapmanız halinde ise ödeyeceğiniz günlük en düşük tutar 20,26 TL, en yüksek ise 152 TL olacaktır.

Doğum borçlanması sigorta başlangıcını geri çeker mi, emeklilik yaşını düşürür mü?

Doğum borçlanmasını sigortadan sonra doğan çocuklar için yaptığınızdan sigorta girişini geri çekmez. Dolayısıyla emeklilik şartlarınızı da değiştirmez. Borçlanma yapmanız halinde sadece hizmet gün sayınıza eklenir. Ancak bu durumun bir istisnası vardır. Staj ya da çıraklık sigorta girişi ile normal sigorta başlangıç tarihi arasında doğan çocuk için borçlanma yapmanız halinde borçlandığınız gün sayısı kadar sigorta girişiniz geri çekilir. Bu durumda emeklilik şartlarınızda da değişiklik olabilir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Arkadaşlar erkeklerin askerliği daimi olarak bedelliye dönüştü. Bu çocukları biz dünyaya getirdik, biz büyüttük. Tek kusurumuz çocuklarımızı kendimiz belli bir yaşa kadar getirip, sonra çalışma hayatına başlamak oldu. Devletimizin biz anneleri de duymasını rica ediyoruz. Yaşımız ilerledi ve gün eksiğimiz var.

 2. Değerli Ahmet Bey İyi Çalışmalar :
  Eşim yakın zamanda prim ve yaşını doldurarak emekli olacak kısmetse ; yalnız 1998 doğumlu kızımdan dolayı borçlanma imkanı var bu paranın yatırılması emekli maaşına kayda değer bir katkısı olabilir mi ; yoksa yatırmamıza gerek yok mu .
  Yardımlarınız İçin Teşekkür Ederim.

 3. Erkeklerin askerlik borçlanması ile kadınların sigortalı olmadan öncesi yaptıkları doğumu borçlanmak istemesi arasında hiçbir fark yok biran önce yetkililerin bu konuyu çözüme kavuşturmalarını bekliyoruz.

 4. Erkeklerin askerlik borçlanması ile kadınların sigorta başlangıcından önceki doğum arasında hiç bir fark yok. bir an önce bu düzenlemenin yapılmasını bekliyoruz.

 5. EŞİM İÇİN DAHA ÖNCE 1800 GÜN PRİM ÖDEDİM VE SONRA GÖĞÜS KANSERİNE YAKALANDI HALEN KONTROLLERİ DEVAM EDİYOR GÖĞSÜNÜALDILAR BU HALDEYKEN AMELİYATI YAPAN HASTANE KENDSİNE % 85 RAPOR VERDİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMU HASTANEYE GÖNDERDİ HİÇ AMA HİÇ DERECE VERMEDİ ŞİMDİ ŞİMDİ 2 SİDE ELİMİZDE BİZ ŞİMDİ HANGİ KURUMA GÜVENELİM NASIL GÜVENELİM HANGİSİNE GÜVENELİM YANİ SGK.GÖNDERDİYSE RAPOR YOK BAŞKA ZAMAN VAR AYNI DR.DERECE SEVİYELERİ AYNI UZMAN HEKİM SAYIN YETKİLİLER BU NASIL BİR UYGULAMA OLDUĞUNU DA HALEN ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİZ DURUM İLGİLİLERİN DİKKATİNE SAYGIİLE SUNARIM……..MUNİRKOÖKSAL…

 6. Doğum sonrası sgk lı olmak veya öncesi sgk lı olmak diye borçlanma imkanı vermeyi ayırmak anlamak mümkün değil. Emeklilik imkanı 62-65 yaşına kadar bekleniliyor ve ödenmesi gereken pirim de belli. 3 çocuk için 6 yıl borçlanma imkanı veriliyor. Devletin bir kaybı falan söz konusu değil, Askerlik borçlanmasında işe başlamadan önce veya sonra diye bir ayırım yok. Bu yanlışlığın düzeltilmesini istemekteyiz.

 7. BENDE MAĞDUR OLANLARDANIM ÜSTELİK MEME KANSERİYİM ÖZÜRLÜDEN YARARLANAMIYORUM ÇÜNKÜ YÜZDE YİRMİ DİYOR YAŞIM 56 SGK GÜNÜM 2162 İKİ EVLADIM VAR DOĞUMSONRASI BORÇLANMA ÇIKSA BENDE EMEKLİ OLURUM HEM DEVLETEDE PARA YATIRMIŞ OLURUM BENİM GİBİ 600 BİNE YAKIN ANNE VAR SAYGILARIMLA

 8. merhabalar, evet sigorta girişinden önce dogum yapan kadınlarada aynı hakların verilmesini en kısa zamanda bekliyoruz. bizlerin magduriyetin giderilmesini bekliyoruz.özellikle bu yeni torba yasa ile bu magduruyetimizin giderilmesi bekliyorduk. ama nez yazıkki 2018 yılı torba yasada araştırmalarıma göre bizlere yine yardımcı olunmadı. askerligi sayıyorlar,sigorta girişinden önce olan dogumları da sayıyorlar ama bize bir yardım eli uzanmıyor.lütfen bu haksızlıkları ortadan kaldırmak için acilen bu konuyla ilgili makamların ciddi anlamda ilgilenmelerini rica ediyoruz.

 9. BURDA HAKSIZLI OLMUYORMU DOGUM ÖNCESİ DOGUM SONRASI SSK BORCLANMASI OLMUYOR ERKEKLERDE BÖYLE SINIFLANMA OLMUYOR ESGİDE ÖZEL ŞİRKETLER SSK YAPIYORDUDA BİZMİ OLMADIK BU HAKSIZLIGA BİR CARE BULUN AH ALMAYIN

 10. erkekler askerliği borçlanabiliyorsa kadınlarda doğumu borçlanabilmeli yasanın çıkmasını bekliyoruz

 11. bayan bakan 3 yıldır buyasanın çıkmasını bekliyoruz.yasanın çıkmayacağını.söyleyin annelerin beklemeye tahammülü kalmadı

 12. merhabalar.almanyada yasayan alman vatandasi ev hanimiyim 2004,yilinda alman vatandasi oldum.ki almanya 2000,yilinda cifte vatandasligi kaldirdigi icin,ben bu haktan malesef yararlanamadim.belirttigim gibi cifte vatandas degilim mavi kartim var türkiyeden emeklilik icin 2015 yilinda müracat ettim borc tahakkuk cetveli geldi parayida yatirdim fakat 1 yilim eksik cikti.bende bu eksik 1 yil icin SGK,ya dogum borclanmasi basvurusunda bulundum,ki alman vatandasi olduktan tam 2 yil sonra bir cocugum oldu SGK,kabul etmedi,gerekce ise 2004 yilinda türk vatandasligimi kaybetmis olmam ve cocugunda ben alman vatandasligindayken dogmus olmasi,ki ben cocugu bagli bulunmus oldugumuz konsolosluga giderek mavi kartlilar kütügüne kaydettirip belgeyide ekte göndermistim.simdi bu durumda ne olacak tekrar alman vatandasligindan cikip türk vatandasligina gecip bu eksik 1 seneyi bu sekilde tamamlayip emekli olabilecegim,size soruyorum buna gerek varmi ve sacmalik degilmi?neden simdi durup durduk yerde alman vatandasligimi kaybedeyim?alman makamlarinin almanyaya yeni gelmis yabanci muamelseine maruz kalayimki bunu yasayanlar var.bizler vatandas icin engel teskil eden bu ve benzeri uygulamalarin kaldirilmasini ve vatandasin magdur edilmemeisini istiyoruz,ki zaten dogum borclanmasi kisinin kendisinin elde ettigi bir hak degildir devlet tarafinadan kendisine edindirilen bir haktir,alman vatandasida olsa bir bayanin zorunluluk kapsamindaki süreleri borclandiriyormusun evet almanya sigorta girisini türkiye sigorta girisi olarak kabul ediyormusun evet borclanma yoluyla türkiyeden emekli olmasina müsade etmismisin onada evet,peki vatandasin neden dogum borclanmasini kabul etmiyorsun?o zaman desinki kanun koyucu yurt disinda yasayan ve yasadigi ülkenin vatandasligini almis ev hanimi bir bayan borclanma yoluylada olsa türk vatandasliginda gecirdigi süreleri borclanamaz ve emekli olamaz diye,veya borclanma yoluyla emekli olmasina müsade etmisen, vatandas icin engel teskil eden pürüzleri gidereceksin. simdi ben mecburen konuyu yargiya tasiyacagim.ve yahut bunun baska bir yolu varmi?

 13. ssk da doğum öncesi ssk yoksa borçlanamıyorsun peki biz erkekler ssk olmadan askerliği borçlanabiliyoruz bu konudaki mağdurlarımıza yardımcılomanız dileğiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu