Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) Türkiye’deki milyonlarca sigortalı çalışanı yakından ilgilendiren bir bildiri yayınlandı. Yapılan açıklamada SSK’lı, Bağkur’lu veya memur olması fark etmeksizin tüm çalışanlara toplu para iadesi yapıldığı aktarıldı. Uzun yıllar boyunca özel sektörde veya kamu kuruluşlarında çalışıp emekli olma hayalini kuran vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli olabilmek için belirlenen yaş ve prim şartlarını tamamlayarak hayallerine ulaşmanın planlarını yapıyor. Fakat hayat şartları ve beklenmeyen durumlar sebebiyle emeklilik hayalleri kuran bazı vatandaşların emeklilik hedefleri gerçekleşmeyebiliyor. Bu durumda emekli olmak için gerekli görülen emeklilik koşullarını yerine getiremeyen vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından toplu prim parası iadesi yapılıyor. SGK’dan memur ve işçilere yapılan toplu para iadesi hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz. Emekli olma hayallerine kavuşmak için gün sayarken hayat şartları nedeniyle bu hayalini gerçekleştirmekten uzak kalan Türkiye’deki binlerce memur ve işçi, çalışma dönemlerinde SGK’ya yapmış oldukları prim ödemelerini geri almak istiyor. Bu durumda olan işçi ve memurlar için SGK tarafından büyük kolaylık sağlandığı açıklandı. Kurumun resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyuruda, vatandaşların emekli olmak için gerekli şartları yerine getirememesi durumunda talep etmeleri halinde SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunarak bugüne kadar ödemiş oldukları primlerin iadesini alabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) toplu prim iadesi alabilmek için belirli usullere göre hareket edilmesi gerekiyor.

SGK’dan Toplu Prim İadesinde Yaş Şartı

Çalışma hayatına başlayan memur veya işçi fark etmeksizin herkes özellikle bir süre çalıştıktan sonra ne zaman emekli olacağını, emekli olduğu zaman ne kadar maaş alacağını merak ediyor. Fakat hayat koşulları sebebiyle bazı durumlarda vatandaşların SGK’dan emekli olma hayalleri yarın kalabiliyor. Sosyal güvenlik sistemine ödenen primler emekli olmaya ve maaş bağlanmasına yetmiyorsa, yaşlılık toptan ödemesi adı altında iade alınabiliyor. Fakat bunun için bazı şartların sağlanmış olmasına dikkat ediliyor. SGK’dan yaşlılık toplu ödemesi yöntemiyle toplu prim iadesi alabilmek mümkün oluyor. Ancak bu şekilde ödeme alabilmek için yaş şartını yerine getirmiş olmak gerekiyor. Yaş şartı kadınlar için 58, erkekler için ise 60 olarak belirlenmiştir. Söz konusu yaş kriterlerini yerine getirmiş olmalarına rağmen emekli olamaya hak kazanamamış kişiler başvurmaları halinde ödemiş oldukları prim iadelerini alabiliyor. Toplu para almak isteyen kişilerin SGK’ya belli bir süre prim ödemiş olması ve yaşlarının ilerlemesi nedeni ile çalışma imkanın bulunmaması kriterlerine dikkat ediliyor. Dolayısıyla kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaşının altında olanlara SGK tarafından prim ödemesi yapılmıyor.

SGK’dan Toplu Prim İadesinde Tavan Ücret Koşulu

4A (eski adıyla SSK) sigorta statüsüne bağlı olarak çalışanlar ile 4C (eski adıyla emekli sandığı) memurlarının işten ayrılmış olması 4B (Bağkur) statülü olan esnafların da iş yerini kapatmış olması gerekiyor. Bu şartlarda geçmişte adlarına yatan primleri toptan ödeme yoluyla alabiliyorlar. SGK’dan pirim iadesi almanın bir diğer yolu ise tavan ücret iadesi şeklinde yapılıyor. Bunun için sigortalı çalışanın birden fazla işte çalışmış olması şartı öne çıkıyor. Örnekle açıklamak gerekirse, iki farklı işte çalışan kişi adına ödenen prim, SGK tavan prim tutarının üzerine çıkıyorsa kişi başvurarak fazla olan miktarın iadesini isteyebiliyor. Her iki koşulda da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) toplu prim iadesi alabilmek için, emeklilik koşullarını yerine getiremeyen vatandaşların kurumun il ve ilçe müdürlüklerine mutlaka yazılı olarak başvuru yapmış olmaları gerekiyor. Başvuruda bulunmayan kişiler için SGK kendiliğinden prim iadesi yapmıyor.

Torun Bakma Maaşı (Parası) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Yaşlılık Aylığı (Maaşı) ve Başvuru Şartları Nelerdir?

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama Yap

Editör: TE Bilisim