Sigara Paketlerinde Yeni Dönem Başlıyor

Sigara Paketlerinde Yeni Dönem Başlıyor, Tarım ve Orman Bakanlığı ile gerçekleştirilen düzenleme sonrasında, “Tütün mamullerinde düz ve standart paket” uygulaması 5 Aralık 2019 Perşembe günü başlamaktadır. Belirlenen tarih yani 5 Aralık 2019 Perşembe gününden itibaren eski paketler ile tütün mamulleri üretimi yapılmayacak. Tanınan bir aylık zaman zarfında eski paketlerde üretim yapılmayacak fakat mevcut olan paketlerin satışına devam edecek. Belirlenen tarih ise 5 Ocak 2020 Pazar günü olmaktadır. 5 Ocak 2020 Pazar gününe kadar mevcut olan eski paketler satılacak, bu tarihten itibaren de sadece yeni paketlerin satışına başlanacaktır.

5 Aralık 2019 Perşembe gününden itibaren başlanması planlanan yeni uygulama sistemine göre sigara paketlerinde düz ve standart paket uygulaması ile paketlerin renk seçeneklerini ve cezp ediciliğini azaltmak adına planlanan sağlık uyarılarının caydırıcı etkisinin arttırılması hedeflenmektedir.

Yeni Dönem İle Sigara Paketleri Nasıl Olacak?

Yeni Dönem İle Sigara Paketleri Nasıl Olacak? Yapılan düzenleme işlemi ile tütün mamullerinin paketlerinin rengi, Pantone 448 C Mat bitişli tek ren olarak belirlenmiş olmaktadır. Sigara paketleri üzerinde marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli ve renkleri standart hale getirilmiş bulunmaktadır.

Sigara paketleri alınan karar sonucu tek tip ve tek renk olacak. Paketler üzerinde bulunan sağlık ile ilgili uyarı alanları % 65’ten, % 85 oranına çıkartılmıştır. Sağlık uyarıları ile ilgili resimler paketin her iki yüzüne de konulacak. Toplam olarak yapılan yeni uygulama ile 14 adet birleşik resimli sağlık uyarısı belirlenmiş durumda. Alınan karar neticesinde yeni üretilecek olan sigara paketlerinin tamamının üzerinde yer alacak bir ibare de “ALO 171 SİGARA BIRAKMA HATTI” olacaktır.

Alınan Karar ile Yeni Dönemde Sigara Paketlerinde Yer Alacak Resim İçerikleri

Alınan Karar ile Yeni Dönemde Sigara Paketlerinde Yer Alacak Resim İçerikleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da içme oranı iki kat fazladır.
  • Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.
  • Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.
  • Sigara içenler genç yaşta ölür.
  • Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.
  • Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.
  • Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hasatlık ve engellilik riskini artırır.
  • Sigara en büyük inme nedenidir.
  • Sigara içmek ayakta kangrene neden olur.

Alınan karar neticesinde, bakanlığımızca tütün mamullerinde düz ve standart paket izinleri verilmeye başlanmış olmaktadır. Bununla birlikte yeni paket tarzı üretime 5 Aralık 2019 Perşembe günü tamamı ile başlanacaktır. Gerçekleştirilen uygulama ile de 5 Ocak 2020 tarihinden sonra da eski paketlerde bulunan tütün mamulleri piyasada bulundurulması yasaklanmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu