Sosyal devlet anlayışını benimseyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde muhtaç durumda olan vatandaşların hayatlarını belirli bir standart üzerinde devam ettirebilmeleri için, devletin resmi kurumları tarafından yardımlar yapılıyor. Devletin muhtaç durumda olan hak sahibi vatandaşlara yönelik başlattığı sosyal yardımlar arasında Sosyal Güvelik Kurumu (SGK) tarafından verilen aylıklar da önemli bir rol oynuyor. Devletin her alanda vatandaşlarına yardımda bulunduğu görülüyor. Son dönemde ihtiyaç sahibi vatandaşlar için özellikle belediyeler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve Vefa Grupları aracılığı ile milyonlarca TL yardımlar dağıtıldı. Yardıma muhtaç kişiler arasında belirli şartları taşıyan vatandaşlar, her ay devletten maaş alır gibi düzenli bir şekilde her ay 1460 TL maaş alıyor. SGK’nın 1460 TL aylık maaş verdiği muhtaç durumdaki kişilerin SGK il müdürlüklerine resmi başvuruda bulunması şarttır. SGK evde bakım maaşı hakkında bilinmesi gereken detayları haberimizde bulabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na belirlenmiş olan maaş ödemeleri bütçesi, her ay düzenli olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenip bu kuruma gönderilmektedir. Bu bütçe içinde 1460 TL olan kısmı evde bakım hizmeti veren kişilere ayrılmıştır. Evde bakım hizmeti kapsamında muhtaç durumda olan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla evde bakım maaşı ödenmektedir. Evde bakım hizmetini verebilmek için ise bir engelli kişinin olması gerekiyor. Evde bakım maaşı alabilmek için kişiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait olan ve her ilçede bulunan birimlere başvuru yapmak zorundadır.

SGK Evde Bakım Maaşı Ödemesi

Engelli olduğu için kendi bakımını yapamayan, mutlak suretle bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakımını üstlenen kişiler devletten her ay düzenli olarak 1460 TL maaş almaktadır. Evinde hasta yakınının bakımını üstlenen hak sahibi vatandaşlara ödenen bu maaş, her ay düzenli olarak SGK ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından alınmaktadır. Bu ödemeden yararlanarak ayda 1460 TL maaş almak isteyen vatandaşların ilgili kurumlara başvuruda bulunması şarttır. Aynı şekilde başvuru işlemlerinde bu haktan faydalanmak isteyen kişilerde birtakım şartların haiz olmasına da dikkat ediliyor.

Aylık 1460 TL Maaş Başvuru Şartları

Evde bakım maaşı ödemeleri için başvuru yapacak olan kişilerin başvuru esnasında herhangi bir yetkinliğe sahip olmasına gerek görülmüyor. Dolayısıyla herhangi bir engelli kişinin bakımını üstlenecek olan kişinin sadece hasta ve engelli olmaması yeterli olacaktır. Bunun için 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında hastanelerden sağlık raporu alınması gerekiyor. Tam teşekküllü sağlık kurumlarından alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında vatandaşın engel oranının yüzde 50 üzeri olup, bununla birlikte ağır engelli evet – hayır bölümünde evet ibaresinin işaretli olması gerekiyor. Öte yandan bakımı yapılacak olan vatandaşların, başkasının yardımı ve bakımı olmadan günlük yaşamını idame ettiremeyecek koşulda olması gerekiyor. Hak sahibi vatandaşlar için, bu kişilerin bakımını üstlenen vatandaşlara devletin resmi kurumları tarafından asgari ücretin üçte biri olarak belirlenen ancak her geçen ay zamlanan ve son tutarı 1460 TL olan ödemeler yapılmaktadır.

1460 TL Başvurusu Nereden Yapılır?

SGK’dan 1460 TL maaş alabilmek için hak sahibi vatandaşın en az yüzde 50 engel raporunun bulunması şarttır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bu kişiler adına yakınları tarafından bizzat başvuru yapılarak aylık 1460 TL maaş başvurusu iletilebilmektedir.

SGK’dan Yaşlılık, Malullük ve Ölüm Aylığında Önemli Düzenleme

SGK’dan Çalışan Annelere Her Ay 1506 TL Destek Ödemesi Nasıl Alınır ?

Vergi ve SGK Borcu Sorgulamasını Ertelemek Mümkün Mü?

Editör: TE Bilisim