SGK Toplu Ödeme Alma Şartları Açıklandı! Kimler SSK Toplu Para İadesi Başvurusu Yapabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) emekli olamayan vatandaşlara sağladığı desteklerden biri de toplu para iadesi olarak biliniyor. Gerekli koşulları sağlayan vatandaşlara kurum tarafından toplu ödeme yapılıyor. Kuruma bağlı olarak sigortalı çalışmalarına karşılık SGK’ya ödenmiş prim paralarının geri alınması mümkün olabiliyor. Emekli olamayanların yakından ilgilendiği SGK toplu para iadesinde de birtakım şartlar öne sürülüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toplu ödeme alabilmek için gerekli olan koşulları ve bu uygulama hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Türkiye’de milyonlarca sigortalı çalışan Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) tabi olarak çalışma hayatlarına devam etse de kurum tarafından sağlanan bazı haklar hakkında bilgi sahibi olmadığı için hak kayıplarına uğruyor. Bu kapsamda sigortalı çalışanlara tanınan haklardan biri de toplu para iadesi olarak biliniyor. Halk arasında SGK toplu ödeme olarak da adlandırılan bu uygulamada emekli olma şartlarında eksiklik bulunan ve emekliliğe hak kazanamayan vatandaşlara bazı koşulların sağlanması durumunda toplu para ödemesi yapılıyor. SGK’nın toplu para iadesine dair bilinmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmayan çalışanlar emekli olamadıkları gibi maaşlarında yapılan kesintileri de kurumdan iade olarak alamadığı için mağduriyetler yaşayabiliyor.

SGK Toplu Para İadesi Uygulaması Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan toplu para iadesi veya toptan ödeme, emeklilik şartlarının hepsini yerine getiremediği için emekliliğe hak kazanamamış kişilerin ödenmiş prim günlerini toplu para halinde geri alabilmesi hakkıdır. Emekli olamayan sigortalı çalışanlar bu hizmetin kapsamı içinde yer almaktadır. Ülkemizde 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla sosyal güvenlik mevzuatlarında yapılan değişiklik kapsamında uygulamaya geçirilmiş olan bir hizmettir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4A (eski adıyla SSK), 4B (eski adıyla Bağkur) ve 4C (eski adıyla Emekli Sandığı) sigorta kollarının herhangi birinde çalışmış olan kişiler toplu para iadesi için kuruma dilekçe sunarak başvuruda bulunma hakkına sahip olabiliyor.

Sigortalı çalışanların emeklilik hakkına ulaşabilmeleri için bilindiği üzere bazı koşulları yerine getirmeleri gerekiyor. Belli gün prim ödemesi şartının yanı sıra yaş ve sigortalılık süresi gibi şartları da yerine getirmeleri gerekiyor. Bazı sigortalı çalışanlar, yeterli çalışma imkanına sahip olmadıkları için emeklilik şartları arasında yer alan prim gününü doldurmayı başaramıyor. Bu durumda sigortalıların emekli olması için sistemde erkeklere askerlik borçlanması, kadınlar için ise doğum borçlanması gibi imkanlar bulunuyor.

SGK Toplu Ödemeyi Kimler, Nasıl Alabilir?

Sosyal Güvenlik mevzuatları tarafından sigortalılara sunulan askerlik ve doğum borçlanması gibi desteklerden yararlandığı halde yine de emeklilik için şartları yerine getiremeyen milyonlarca sigortalının olduğu biliniyor. Bu vatandaşların çalışma imkanları bulamamaları halinde bu zamana kadar kuruma ödedikleri primler boşa gitmiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primleri toplu olacak şekilde sigortalı vatandaşa geri ödüyor. Memurlarda bu uygulama kesenek iadesi adı altında yapılan düzenlemeyle gerçekleştiriliyor. SGK’dan toplu ödeme alabilmek için genel anlamda 2 şartın yerine getirilmesi gerekiyor.

SGK Toplu Ödeme Şartları

Emeklilik için yaş şartını yerine getirmiş fakat primlerini tamamlayamayan sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toplu para iadesi alabilmeleri için gerekli olan şartlar şu şekilde açıklanıyor:

  • Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini yürütmüyor olmak (SSK’lı ve Bağkurlu olmamak)
  • Emeklilik için gerekli olan 3 şarttan ikisini yani sigortalılık süresini ve yaş şartını tamamlamış olmak

Bu koşulları yerine getiren sigortalıların primlerinin eksik olması ve tamamlama imkanlarının bulunmaması durumunda SGK’ya ödenmiş primlerin paralarını geri alabiliyorlar.

SGK İdari Para Cezası Ödemesi Nasıl Yapılır?

Torun Bakma Maaşı (Parası) Nasıl Alınır ?

Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Kaç Günde Yatar?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Tabiiki yorum yapayım eh artık gına geldi yıllardır bu uygulama var sen pirim eksiği 65 yaşını doldurmuş kişilerin geriye dönük eksik pirimi tamamlıyarak emekliliğine imkan sağlıyan çalışmalar ne oldu hsni senede 365 gün akşam,sabah,güneş,sıtar,akit gazeteleri temşit pilavı gibi 100 bin kişi için hazırlanıyor ta bakan faruk çelikten beri yazıyorlar hani 10 sene geçti kaplumbağa hızıylan hazırlasalardı arşa varırdı şimdide çıkmış toplu para iadesi masalını yazıyorsunuz sizde hiç utanma yokmu insan duyguları ile oynamak ne kadar günah oldupunu bilmiyormusunuz.

  2. Adam gibi bir yasa çıksın. Herkes faydalansın. Yaş sınırı 40 olsun. 65te zaten devlet maaş bağlıyor. Herkes işsiz. Yeter artık. AKP nin ismini bile duymak istemiyorum.

  3. selam 2090 gün ssk var ve birde 800 bağkur var ben ne yapmalıyım şimdi birde % 68 nöroloji engelliyim beyinden iy günler.

    1. Merhaba
      Belirtmiş olduğunuz gün sayısı engelli emekliliğine de yetmemektedir. Belirtilen yaş sınırlamasına geldiğiniz durumda günleriniz yetmediği için toplu iade talebinde bulunabilirsiniz. Çalışma imkanınız mevcut ise en az 3 yıl daha çalışmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu