SGK PERSONELİNE YENİDEN İKRAMİYE VERİLECEK Mİ?

YILDA 2 DEFA ÖDENEN İKRAMİYE İÇİN YENİ BİR UMUT IŞIĞI DOĞDU!

Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarına yılda 2 defa ödenen ikramiye 666 Sayılı Kanun Hükmünde kararname ile yürürlükten kaldırılmış ve çalışanlar mağdur edilmişti.

666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ikramiyelerin kaldırılmasıyla ilgili hükmü konusunda Anayasa Mahkemesine dava açılmış ve Anayasa Mahkemesi ilgili hükmü iptal etmişti.

Çalışanlar Anayasa Mahkemesinin ikramiyeyi kaldıran hükmüyle yeniden ikramiye alacağı hususunda umutlanmış ve gözlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na çevirmişti.

SGK çalışanları Kurumlarından ikramiye ile ilgili müjdeli haberi beklerken Kurum yaptığı açıklamada Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılan 03/01/2013 tarihli genelgeyi gerekçe göstererek ikramiyelerin ödenmeyeceğini açıkladı.

İkramiyeler İçin Yeni Bir Umut Doğdu

Aksaray Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğünde çalışan bir memurun yukarıdaki hükümlerle ilgili Aksaray İdare Mahkemesine  Kurum aleyhine açtığı davada mahkeme davacıyı haklı bularak kendisine dava konusu ikramiyelerin ödenmesi ve tüm zararın tazmin edilmesi hususunda karar verdi.

Dava süreci şu an  devam etmekte,Sosyal Güvenlik Kurumu dava ile ilgili temyize gitmiştir.

Temyiz sonucunda Danıştay’ın vereceği karar merakla takip edilecektir.İşte o dava ve karar:

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. dava konusu işlem ne aşamada, yazıyı yazmışsınız ama sonucu hakkında açıklayıcı bilginiz yok. sonucu da yazar mısınız

 2. Merhaba ;
  Bende ikramiyelerimizİn verilmesi için çalıştığım SGK İl Müdürlüğüne dilekçe ile başvurdum.Ancak İl Müdürlüğü tarafından ikramiyelerin ödenemeyeceği yönünde tarafıma ret cevabı verildi.Ben Mahkemeye başvurmadım.İlerde ikramiyeler ödenirse bende ikramiye alır mıyım?Mahkemeye başvurmadığım için hak kaybına uğrar mıyım?

  1. Değerli Okurumuz;
   Mahkemeye başvurduğunuz için hak kaybı söz konusu olmaz. eğer ileride ödenmesi yönünde karar çıkarsa siz de alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. Memurunu düşünmeyen başkanlar, bakanlar varken ümitlenmek boş. Vakit kaybı. Siyasetin boyunduruğu altında atandıkca başkanlar hiçbir kurum personeli geleceğe ümitle bakmasın. Bugünler en güzel günleriniz. Elinizdekilerle mutlu olmayı deneyiniz hazırki haklarınızdan da alınmadan.

 4. daha önce de benzer kararlar oldu ama danıştaydan döndü. Hatta dava sonucu ödenen para ilgili memurdan yasal faizi ve avukat masrafları ile birlikte geri alındı 🙁 Ümitlenmeyin….

 5. MRHABA BİZLERDE KYK PERSONELİ OLARAK SGK PERSONEİ GİBİ YILDA BİR DEFA İKRAMİYE ALIYORDUK AYNI ŞEKİLDE BİZİM DE İKRAMİYEMİZ KESİLDİ BİZ DE BU KARARLA EMSAL TEŞKİL EDEBİLİRMİYİZ?

  1. Değerli Okurumuz;
   Eğer sizin ikramiyelerin iptali de 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile iptal edildiyse ve benzer bir durumsa tabiki emsal teşkil edebilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. Şu ikramiyelerle ilgili aksaray iadare mahkemesinin verdiği karar konya bölge idare mahkemesince onaylanmışmı

  1. Değerli Okurumuz;
   Konu ile ilgili bir bilgimiz yok maalesef.Zaten mahkeme kararından çıktı olay.
   Şu anda Maliye’nin düzenleme yapması bekleniyor.Yaparsa Sosyal Güvenlik Kurumu personeline yeniden ikramiye ödenir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 7. sayın uzman yargı kararları anayasa nın 138.md gereigi uygulanması gerekmezmi.İdari davalarda 2577 sayılı yasanın 28-1 md geregi kazanılan hakların idare tarafından davacıya ödenmesi gerekmezmi.Neden maliyenin düznlenmesi ni bekleyelim.Bu konuda acıklamalrınızı şimdien teşekkür edrim.

  1. Değerli Okurumuz;
   Bu ülkede her şey kanuna göre yapılmış olsaydı siz çoktan ikramiyenizi alıyor olurdunuz.Maalesef beklemekten başka çare yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. Değerli Okurumuz;
  Mahkeme Kurum çalışanlarını haklı görmüş ve bu durum üst mahkeme tarafından da onanmış.Kanaatimize göre kesinlikle ödenmesi gerekiyor.Ancak siz de takdir edersiniz ki Türkiye’de işler kanaatle yürümüyor.Ama iş Maliye’de bitiyor.Biz bu konuda sizin sonuna kadar destekçiniz olmaya devam edeceğiz.Bir gelişme olursa bilgisini bizden alabilirsiniz.
  Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. Değerli Okurumuz;
  Maliyenin düzenleme yapmasını beklemek gerekiyor.Zaten üst mahkeme kararını vermiş.Dava açsanız ve kazansınız bile ki emsal karar olduğu için %100 kazanacaksınız ama Maliye düzenleme yapmadan ödeme yapılamayacak.
  Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 10. BU DAVANIN SONUÇLANMA TARİHİ BELLİ Mİ BİR BİLGİNİZ VAR MI SADECE YEREL İDARE MAHKESİMİ KARAR VERDİ

  1. Değerli Okurumuz;
   Bir üst mahmeke tarafından da onaylandı.Yani dava kesinleşti.Ancak Maliye Bakanlığı’nın konu ile ilgili düzenleme yapması gerekiyor.Ancak bu durumda SGK personelinin ikramiyesi ödenebilecek.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  1. Değerli Okurumuz;
   Şu anda konu ile ilgili kesinleşmiş bir karar yok.Biz de konunun takipçisiyiz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Benzer şekilde Ankara’da verilmiş bir karar var mıdır ? Elinizde öyle bir şey varsa paylaşır mısınız ?

    Üstteki üyenin sorusuna cevap olarak ise tek hakimli kararlarda itiraz Danıştay’a değil Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılır. Kararın alt kısmında bu durum yazıyor zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu