SGK O Durumda Herkese Destek Yardım Parası Veriyor! Mutlaka Başvurun! Sosyal güvenlik girişleri olanlar için SGK vefat gibi durumlarda destek parası veriyor. Çoğu kişinin bilmediği bu uygulama dahilinde vefat eden kişinin yakınlarına cenaze yardımı yapılarak hem cenaze masraflarının karşılanması hem de diğer giderlerini karşılamaları sağlanıyor.

SGK’dan Cenaze Yardım Ödeneği

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından vefat edenin yakınlarına cenaze yardımı desteği sağlanıyor. Çoğu kişinin bilmediği bu uygulama ile vefat eden kişinin yakınları cenaze masraflarını rahat şekilde sağlayabiliyor. Bir defaya mahsus olacak şekilde yapılan yardım, SGK’lı olan kişinin yakınlarına verilmektedir. 2020 yılında SGK’nın sağlamış olduğu cenaze yardımı 801 TL olarak veriliyor. Buna göre SGK başvuru halinde tek seferde 2020 yılında vefat eden kişinin yakınlarına 801 TL yardımda bulunuyor. Söz konusu ödeneği almak isteyen kimselerin ilk dikkat edecekleri nokta ise vefat eden kimsenin mutlaka sigortalı olması gerektiğidir. İlk başvuru hakkı da vefat eden kişi evliyse eşi olmaktadır. Eğer vefat eden evli değilse bu durumda da başvuru yapma hakkı nüfusa kayıtlı olan çocuğu ya da çocukları için geçerlidir. Vefat eden kişinin çocuğu bulunmuyorsa ya da kendileri başvuru yapmıyorlarsa bu durumda başvuru hakkı kişinin anne ve babasındadır. Eğer kişinin anne ve babası da bulunmuyorsa bu sefer kardeşleri başvuru yapabileceklerdir. Bunun yanında birinci derecede yakını olmayan kimselere ait cenaze masraflarını yüklenmiş kişiler, daha sonradan ilgili belgeleri ibraz etmeleri halinde SGK’dan bu yardımı alabilmektedirler.

Cenaze Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cenaze yardımı almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre vefat eden kimsenin sigortalı olması, sigortalı olan kimsenin meslek hastalığı ya da iş kazası sonucunda vefat etmesi, yaşlılık, malullük ya da sürekli iş göremezlik raporunun olması halinde cenaze ödeneği parası verilmektedir.   Vefat eden kişi için en az 360 gün olacak şekilde yaşlılık ve ölüm sigortası pirimi bildirimi yapılması halinde de diğer şartlar aranmadan doğrudan 801 TL cenaze ödeneği sağlanmaktadır. Bu şartları sağlayan kişilerin yakınları başvuru yaptıkları halde destekten yararlanabilmektedirler. Fakat destekten yararlanmak için başvuru yapılması gerekmekte, başvuru yapılmadan ödeme yapılmamaktadır.
Editör: TE Bilisim