2020 SGK Çeyiz Parası ve Cenaze Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

24.01.2020
1.102
A+
A-
2020 SGK Çeyiz Parası ve Cenaze Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Cenaze yardımı, SGK tarafından sigortalı çalışanların yakınlarına verilmektedir. SSK tarafından verilecek ölüm yardımında kişiler, vefat eden kişinin birinci dereceden yakını olmalıdır.  Bunun yanında vefat eden kişinin ölümünden önce beyan verdiği kişiler arasında bulunulması durumunda da ölüm parası alınabilmektedir. Şayet kişi, herhangi bir beyanda bulunmamışsa, öncelikli olarak eşi ve çocukları cenaze parasından yararlanmaktadır. Eğer kişinin eşi ve çocukları bulunmuyorsa, en yakın akrabaları bu destekten yararlanabilmektedir.

Cenaze Durumunda Ölüm Yardımı Alabilmek İçin Gerekli Aşamalar Nelerdir?

Cenaze yardımından yararlanmak için gerekli aşamalar şu şekildedir:

 • Veraset ilamı verilmelidir. Verilen örneğin tasdikli olması gerekmektedir.
 • Vefat eden kişiye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır. Hem aslı hem fotokopisi alınması gereken belge, Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmelidir.
 • Varislerin talep dilekçesini yazarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
 • Vefat eden kişiye ait masrafların kim tarafından karşılandığına ilişkin belgeler gereklidir. Belgelerin muhtarlık tarafından onaylanmış olması, geçerlilik konusunda önem taşımaktadır.

Bu belgelerin tamamlanması durumunda cenaze yardımı başvuru alınabilmektedir.

Cenaze Parası Miktarı Ne Kadardır?

Cenaze yardımının miktarı, var olan sigortanın türüne göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin SSK veya Bağ-Kur’lu olması durumunda 715 TL tutarında cenaze yardımı ödenmektedir. Devlet memurları için ödenecek cenaze yardımının miktarı ise 2.200 TL olarak belirlenmiştir. Cenaze yardımı parasından yaralanabilmek için kişilerin, hem vefat eden hem vefat edenin yakınları olarak şartları sağlamaları gerekmektedir. Bunun yanında enflasyon oranına göre farklı miktarlarla cenaze yardımı verilmesi mümkün olmaktadır.

Cenaze Ödeneklerinin Özellikleri Nelerdir?

Cenaze yardımına ait özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Emekli kişinin vefat etmesi durumunda cenaze ödeneği verilebilmektedir.
 • Sigortalı olarak çalışan kişinin, halen çalışırken vefat etmesi durumunda yakınlarına cenaze ödeneği verilebilmektedir.
 • Yaşlılık aylığı alınabiliyorsa, cenaze ödeneği alınabilmektedir.
 • Sigortalı işçinin işten ayrılmasının üzerinden 1 yıldan az zaman geçmişse, vefat etmesi halinde ailesine cenaze yardımı verilir.

Cenaze Yardımına Başvurmanın Koşulları Nelerdir?

Cenaze yardımına ilişkin koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Vefat eden kişinin yakınlarına bu ödeneğin verilebilmesi için, vefat edenin kesinlikle emekli olması ya da SGK kapsamında gelire sahip olması gerekmektedir.
 • Vefat eden kişinin kendi sigortasından bir gelire sahip olması gerekmektedir. başka bir sigorta üzerinden gelen gelirler sayılmayacağı gibi, kira benzeri gelirler de direkt olarak miras kapsamında değerlendirilmektedir.
 • Eğer hak sahipleri dul veya yetim maaşı alıyorlarsa, cenaze yardımından yararlanamazlar. Cenaze yardımı alacak hak sahiplerinin kesinlikle herhangi bir SGK kaynaklı aylığa sahip olmamaları gerekmektedir.
 • Vefat eden kişinin, ölümünden önce en az 360 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. 360 günlük primini ödemiş olan kişilerin yakınları bu başvuruyu gerçekleştirebilir.
 • Ölüm parasında kesinlikle emeklilik şartı bulunmaz.

Cenaze Yardımı İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Cenaze parasının alımı için yapılacak başvuruda teslim edilmesi gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ölüm parasına başvuru formu verilmelidir. Ancak formun muhtarlık onaylı olması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş kişiye ait ölüm belgesinin SGK’ya iletilmesi gerekmektedir.
 • Ölüm parasına başvuru yapan kişinin T.C. nüfus cüzdanının fotokopisi çekilecektir.

Bu belgelerin hazırlanarak sunulması durumunda kişiler, cenaze yardımından yararlanabileceklerdir.

Cenaze Yardımında Zaman Aşımı Bulunur Mu?

Cenaze yardımı için gerekli zaman aşımı 5 yıldır. Vefat belgesinde yazılan tarih itibariyle, vefat edenin yakınlarının 5 yıl içinde SGK’ya başvuru yaparak cenaze yardımı almak istediğini belirtmesi gerekmektedir.

Çeyiz Parası Verilebilecek Kişiler Kimlerdir?

Çeyiz parası yardımından yararlanacak kişiler şu şekildedir:

 • Çeyiz parası alacak kişinin daha önce evlilik yapmamış bir kadın olması gerekmektedir.
 • Çeyiz parasında önemli olan, kişinin yetim maaşı almakta olmasıdır. Yetim maaşı almayan kişiler, çeyiz parası desteğinden de yararlanamaz.
 • Bir defa evlilik yapılması durumunda, ikinci kez evlilikte çeyiz parası alınmaz.
 • Çeyiz parasına sadece kızlar başvuru yapabilir. Erkekler bu yardımdan yararlanamaz.

Çeyiz Parasına Nasıl Başvuru Yapılmalıdır?

Çeyiz parası alınabilmesi için kişinin evlilik sonrası gerekli başvuruyu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Kişi, resmi nikahın hemen ardından çeyiz parasına başvuru yapmalıdır. Resmi nikah kıyıldıktan sonra evlilik cüzdanı ile yapılacak başvuruda kişiye çeyiz parası hesaplanarak ulaştırılır.

Çeyiz Parası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası alabilmek için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Nüfus kütüğünü belgeler nitelikte evrak
 • Evlilik cüzdanı
 • C. nüfus cüzdanı

Bu belgelerle yapılacak başvuru ile kişilerin çeyiz parasını alması sağlanmaktadır. Bu belgelerde eksik bulunması durumunda çeyiz parası talebi alınmaz.

Çeyiz Parası Talebinde Zaman Aşımı Bulunur Mu?

Çeyiz parasının talep edilmesi sırasında zaman aşımı bulunmaktadır. Zaman aşımı, 5 yıldır. Kişi, resmi nikahtan en geç 5 yıl sonrasına kadar çeyiz parasını talep etmelidir. Eğer talep gerçekleşmemişse, çeyiz parası alınma şansı ortadan kalkar. Dolayısıyla kişilerin çeyiz parası alma şansı da kalmaz. Bu durumda 5 yıl içerisinde çocuk sahibi olunması gibi  durumların da bir önemi yoktur. Her ne durumda olursa olsun, 5 yıl içinde yapılmış başvuruların değerlendirilmesi sağlanmaktadır.

Resmi Nikah Olmadan Çeyiz Parası Alınır Mı?

Resmi nikah harici çeyiz parası alınması mümkün değildir. Kişiler, mutlaka resmi nikah kıyılmasından sonra çeyiz parasını alabilir. Bu konuda dini nikaha ya da çiftin birlikte yaşadığına ilişkin hiçbir şahit ya da benzeri durumun etkisi olmaz. Yasalar kapsamında çeyiz yardımı, sadece resmi nikahın ardından verilmektedir.

Çeyiz Parasına Kim Başvuru Yapar?

Çeyiz parasına ait başvurular, kadının sorumluluğundadır. Kadın, kendi kimliği ve kendine ait belgeleri ile başvuruyu yapar. Her ne durumda olursa olsun kadının yerine başka birinin talepte bulunması mümkün değildir. Belgelerin başka birinin elinde olması durumlarında dahi, sadece kadının kendisi başvuruda bulunabilir.

Çeyiz Parası Alındıktan Sonra Yetim Parası Alınır Mı?

Çeyiz parasının alınmasının ardından boşanma durumunda yetim parası alınmaktadır. Ancak yetim parasının verilmesi için, çeyiz parasının alınmasının üzerinden en az 2 yıl geçmesi gerekmektedir. Çeyiz parası alındıktan 2 yıl sonra kişi boşanırsa, yetim  parası almaya devam edebilir. Çünkü alınmakta olan çeyiz parasının tutarı, yetim parasının 2 yıllık tutarına eşdeğerdir. Bu nedenle yetim parasının 24 aylık miktarı peşin alınmış farz edilir. Ancak ikinci evlilikte çeyiz parası verilmez. Bu para, sadece bir seferlik bir ödemedir.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Çeyiz parasının sorgulanabilmesi için e- devlet sistemi kullanılması gerekmektedir. Kişiler, alacakları şifre ile e- devlet üzerinden başvuru durumlarını inceleyebilirler. Bunun için en alt kısımda bulunan  hizmetler bölümüne giriş yapılması gerekmektedir. Buradan Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne girilmesi gerekir. Ardından başvuru seçeneklerine giriş yapılmalıdır. Başvurular arasında çeyiz parası başvurusu bulunur. Bunun üzerine tıklanarak çeyiz parası sorgulaması yapılabilir. Kişiler, aynı zamanda bu sorgulama şeklini cenaze yardımı için de kullanabilmektedir. PTT veznelerinden alınabilecek bu destek ücretleri, e- devlet sorgulamalarının ardından kişilere ulaştırılacaktır. Sorgulama sonucuna  göre bağlı olduğunuz PTT şubesine başvuru yapak destek ücretlerinizi alabilirsiniz.

SGK SSK Rapor Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

SGK Doğum Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır?

Ölüm Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimlere Bağlanır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 42 YORUM
 1. Gamze dedi ki:

  Hocam ben normal bir şekilde babam dan yaklaşık 7 yıldır aylık alıyordum. Ancak bu içinde olduğumuz son iki ay bağkur dan giriş çıkış olduğu için maaş ım kesildi. Ve ben geçen hafta bu durumda iken evlendim. Evlilik ikramiyesi için dilekçe yazıp sgk ya verdim. Şuan bağkur sigortam vs. Yok. Acaba maaş ımın daha önce kesintiye uğraması benim evlilik ikramiyesi almamı engeller mi? Lütfen yardımcı olun bana. Çok zor durumdayım şuan TEŞEKKÜRLER.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Evlenme ödeneği (Çeyiz yardımı) alabilmeniz için evlendiğiniz (resmi nikah) tarihte aylık alıyor olmanız gerekiyor.Sizin aylığınız evlilikten önce kesildiği için kanunen bu ödenekten faydalanabilme şansınız yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. Gamze dedi ki:

  Hocam ama sgk da çalışan memur bütün gelişmeleri biliyor.ve bana dediği hiç birşey olmaz bu haktan kesin faydalanabilirsiniz.bizde sonucu bekliyoruz şuan…

 3. Gamze dedi ki:

  Hocam cevap vermediniz. memur ne için öyle demiş olabilir bize. bir sorum da şu hocam. şimdi benim erkek kardeşim de üniversite ye başlıyacağı için tekrar bu yetim aylığı alıcak.bu durumda benim maaş anneme geçer mi? memur sanki kardeşim alınca geçmez gibi birşeyler söyledi. lütfen yardımcı olun hocam. gidecek kimsem yok.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Memur neden öyle bir şey söyledi bilmiyorum.Ancak ben kanuna göre konuşuyorum.Evlendiğiniz tarihte yetim aylığı almadığınız için evlenme ödeneği (çeyiz parası) alma hakkınız da bulunmuyor.Ayrıca anneniz maaş almaya devam eden çocuk olduğu sürece aylığın %50’sini almaya devam eder.Sizden başka sadece bir kardeşiniz varsa aylık alan aylığınız kardeşinize aktarılır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. Gamze dedi ki:

  Anladim. Peki hocam kardeşim aylık aldığın da diyelim 300 tl alıyor benim de ayligim tamamen ona eklenip 600 tl mi olur? Annem de normal aldığı gibi hiç bir degisiklik olmadan aynı maaşını almaya devam mı edecek???

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet.Anneniz aynı aylığı almaya devam edecek.Normalde kardeşlerin toplam payı %25.%25’si hiç bir şekilde geçemez aylık.Siz aylıktan çıkınca sizin aylık kardeşinize devredilir.

 5. Gamze dedi ki:

  Kardeşim de aylık tan çıkarsa. O zaman anneme geçer mi benim ayligim hocam?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet.Maaş alacak başka kardeş olmazsa kardeşinizin aylığı da annenize aktarılır.

 6. Gamze dedi ki:

  Hocam benim maaş ımın kardeşime geçmesi için benim mi gidip dilekçe vermem lazım ? Birde dilekçe örneği var mı sizde. size cevaplarınız için sonsuz teşekkürler hocam. saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Evet sizin dilekçe vermeniz lazım. …/…/201 tarihinde evlendiğimden emekli aylığımın kardeşime aktarılması diye yazsanız yeter dilekçeye.
   Saygılar.

 7. Gamze dedi ki:

  Hocam Allah sizden razi olsun bizleri bilgilendiriyorsunuz. Yukarda da daha once sordugum sorular va. sizden ricam üstteki sorduğum sorudan yola çıkarak bana cevap verin. Ben henüz kesilmiş maaş ım la ilgili hiçbirşey yapmadım. Çok merak ettim acaba bu durumda benim maaş ım devam ediyor mudur? Yani başvuru yaparsam bu almadigim zamanları da verirler mi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Zaten işe başladığınız için aylığınız kesilmiş.Bu durumdayken de evlilik yapmışsınız.İşe başladığınız tarihten sonra size aylık ödenmez.

 8. Gamze dedi ki:

  Hocam işe başlamadım. Sadece bağkur giriş yaptım ve sonra hiç devam etmedim işe gitmeye durduruldu daha sonra. Durukan sonra ki günler ödenir mi diyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşe girişten kastım bağkur başlangıcını da kapsıyor.Bağkurlu olmak da çalışmak anlamına geliyor kanunen.Dosyanızla ilgili net bilgiyi bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezinden alsanız daha sağlıklı olacak.
   Saygılar.

 9. Gamze dedi ki:

  Hocam biliyorum çalışmak anlamına geliyor ama ben şunu öğrenmek istiyorum sadece 1 gün giriş ve çıkış yapıldı yani çalışan olarak gözükmüyorum kanunen. Bir günlük gözüktü sadece. Daha sonrasında da ne sigortam ne de çalışmam oldu. Ben o gün den sonra kesilmiş olan maaş ım şimdi anneme veya kardeşime aktarilir ken almadigim o günler verilir mi diye sordum . Hocam inanın suan mümkün değil sgk ya gitmek daha sonra gidicem yoksa gidip ogrenebilirdim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bir günlük giriş çıkış olması aylığınızın kesilmesini gerektiriyor.Ancak bağkur çıkışından evlendiğiniz tarihe kadar olan sürede tarafınıza aylık bağlanması gerekir.Bunun için talepte bulundunuz mu?

 10. Gamze dedi ki:

  Hayır sadece Çeyiz parası talebinde bulunmustum. Kendi kendine bağlamaz zaten değil mi hocam ?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Talebiniz olmadan bağlanmaz.

 11. Gamze dedi ki:

  Hocam birde şu var evlendikten sonra bu maaş almadigim sürelerde ki para anneme yada erkek kardeşime maaş bağlaninca aktarilir mi ?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Gamze Hanım;
   Sigortalının ölümü sonrası hem eş hem de çocuklar hak sahibi olmuşlarsa dul eş aylığın % 50’sini alacaktır. Aylığa hak kazanan çocuk sayısına göre;

   Çocuk 1 ise eş % 50 çocuk %25

   Çocuk sayısı 2 ise eş % 50 diğer çocukların her biri % 25 oranında aylık alacaktır. Dikkat edilirse çocuk sayısının bir yada iki olması anne açısından aylık oranını etkilememektedir.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 12. Gamze dedi ki:

  Hocam şimdi annem %50 alıyor onda sorun yok.
  Erkek kardeşim 20 yaşına kadar okuduğu için aldı.sonra kesildi.şimdi erkek kardeşim üniversiteye başlıcak sanırım o da 25 yaşına kadar başvurup alabilirmiş maaş.
  Benim durumum ise bildiğiniz üzere nikahta yaptım artık alamıcam.
  sizin tavsiyeniz üzere sgk ya gittim.anneme geçmesini istiyorum dedim.ailede başka maaş alan yoksa geçer ama başka kardeşin varsa alan annene bu para aktarılmaz dedi memur.bende erkek kardeşim başvurcak almak için dedim o zaman o alınca senin maaş annene geçmez kesilr dedi memur. şimdi benim maaş kimse ye aktarılmıcak mı artık hocam? bu konuda kanun da ne geçiyor hocam. lütfen bana yardımcı olun .ok zor durumda kaldık maaş kesilince. çok teşekkür ediyor.başarılarınızın devamını diliyorum.saygılarımla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sizin maaşınız annenize geçmez.
   Kanunda anneye %50 diğer kardeşlere de %25 paylaştırılır hükmü yer almaktadır.Yani anneniz babanızdan kalan aylığı kardeşleriniz maaş aldığı sürece %50 oranında alır.5510 sayılı kanuna göre her bir çocuğa da aylığın %25’i bağlanmaktadır.Yani siz aylıktan çıkarsanız ne annenize ne de kardeşinize aylık aktarılmaz.

 13. Gamze dedi ki:

  Hocam peki kardeşim de aylık tan çıkınca 25 yaşında olduğun da. Benim aylık la birlikte erkek kardeşimin aylığı da kesilmiş olup bir yere aktarılmaz mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Annenizden başka aylık alan kimse kalmazsa %25 lik hisse annenize aktarılır.

 14. Gamze dedi ki:

  Çok teşekkür ederim hocam .iyi günler diliyorum.saygılar…

 15. Abdullah dedi ki:

  Hocam ben eşimı kaybettim olum aylığı 9 ay kadar aldım eşim sgk liyDi kendim de emekli sandığı çalışanıyıl evlendim akabinde sgk ya evliliğimi bildirdim masim kesildi kamuda çalışıyorum ( bay) im ceviz yardımı alabilirmiyim aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Çeyiz yardımı anne ya da babasından yetim aylığı alırken evlenen kız çocuklarına ödenir siz alamazsınız.

 16. gül dedi ki:

  mrblar..
  babamdan yetim aylığı alıyordum.sonra evlendim.ama evlendiğimde annemin aldığı bu aylık 1-2 yıl bazı sorunlar oluşmuş donmuştu.yani ben evlendiğimde aylık yatmıyordu.ama sonra sıkıntılar halledildi annem şu an aylığını almaya devam ediyor. bu durumda ben çeyiz yardımı alabilir miyim? bu arada hiç sigortalı işe falan girmedim çalışmadım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eğer resmi nikah çıkarttığınız tarihte aktif bir aylığınız yoksa çeyiz yardımı alamazsınız.

 17. işik dedi ki:

  merhebalar babamdan yetim ayliği aliyurdum şimdi evlendim maşim aneme geçermi 3 kiz kardeş aliyurduk

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba hisseniz eşit olarak diğer hak sahipleri arasında paylaştırılır

 18. işik dedi ki:

  çeyiz yardimi dilekçe gunderdim iptal edebilirmiyim anemin duromu iydeyil maşimin ona geçmesini istiyurom lotfen cevap verin

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,işlem yapıldıysa iptal olmaz

 19. murat dedi ki:

  evlenen kız çocukları ölüm parası alırlar mı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık
   aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olup da ölen
   sigortalının hak sahiplerine Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden cenaze
   ödeneği ödenir. Cenaze ödeneği, sırasıyla sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa
   kardeşlerine verilir.

 20. Hayat dedi ki:

  Iyi günler bn sosyal hizmetlerde yetiştim nisan gibi düğünüm var biz çeyiz hakkımızdan yararlanabilirmiyiz eğer yararlanabiliosak kime başvuru yapmanız lazım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır hakkınız yok maalesef.

 21. Nihan dedi ki:

  Merhaba hocam, babamdan hem ölüm aylığı hem de ölüm geliri almaktaydim ve yeni evlendim. Çeyiz parası olarak ikisinin toplamını alabilir miyim? Yoksa sadece ölüm gelirinin 24 aylık toplamını mı verirler?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; hem ölüm geliri hem ölüm aylığından çeyiz parası alabilirsiniz.

 22. Serpil dedi ki:

  Merhabalar ben 30 yaşındayım 4 ay önce evlendim babamdan yetim maaşı alıyordum şimdi bende başvuruda bulunabilir miyim çeyiz parası için yaş sınırı var yazıyor o yüzden başvurmamıştım yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yaş sınırı yok 5 yıllık zamanaşımı süresi var başvurabilirsiniz.