2019 SGK ÇEYİZ PARASI VE CENAZE YARDIMI ŞARTLARI

23.07.2019
428
A+
A-
2019 SGK ÇEYİZ PARASI VE CENAZE YARDIMI ŞARTLARI

2019’da cenaze parası şartları SGK tarafından sigortalı çalışanın yakınlarına verilen br hizmettir. SSK ölüm yardımı; vefat eden sigortalının ölmeden önce beyanat verdiği kişiye ödenmektedir. Şayet vefat eden kişi herhangi bir şekilde beyanat vermemiş ise, ilk olarak eşine, eşi yoksa çocuklarına onlar da yoksa ailesine ve akrabalarına verilmektedir. SSK ölüm yardımı alabilmek için gerekli şartlar ve belgeler:

 • Veraset ilamın tasdikli bir örneği verilmektedir.
 • Vefat eden kişinin vukuatlı nüfus kayıt örneği ve aslı verilmelidir.
 • Varislerin talep dilekçeleri verilmelidir.
 • Vefat eden kişi için yapılan masrafların kim tarafından yapıldığını gösteren belge (bu belgelerin köy muhtarlığınca onaylanmış olması gerekir.

Bu belgeleri tamamlayan kişiler başvuru yaparak cenaze yardımı alabilmektedir. Bu ödeneği alabilmek için emeklilik şartı aranmamaktadır.

Cenaze Parası Ne Kadar 2019 ?

Cenaze parası ödeneği SSK ve Bağ-Kur’lu çalışan kişilere 715 TL olarak verilmektedir. Devlet memurlarına ödenecek olan tutarlar ise eğer memurun kendisi vefat etmiş ise 2 Bin 200 TL ödenmektedir. 2019 senesinde de cenaze parası enflasyon oranlarına göre belirlenmektedir. Cenaze yardım parası alabilmek çin vefat etmiş kişinin belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Belirlenmiş olan şartlara uyum sağlayan ölen sigortalı yakınları yarım ödeneği almaktadır. Cenaze yardım ödenekleri bir kere verilmektedir. Buna göre:

 • Emekli olan bir kişinin vefat etmesi halinde cenaze parası ödeneği verilmektedir.
 • Sigortalı olarak çalışan ve çalışma durumu süren kişinin vefat etmesi halinde cenaze parası ödenmektedir.
 • Yaşlılık aylığı alan bir kişinin vefat etmesi halinde de cenaze parası verilmektedir.
 • Sigortalı olan bir kişinin 1 yılı geçmeyecek şekilde bitmiş bir işten ayrılmasının ardından bir sene geçmemiş ise cenaze parası verilmektedir.

Cenaze Ödeneği için Başvuru Şartları Nelerdir?

Cenaze yardımı şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Buna göre cenaze ödeneği başvuru şartları:

 • Vefat eden kişinin yakınlarının bu ödeneği alabilmesi için ölen kişinin emekli olması ya da SGK’dan geliri olması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş kişinin kendi sigortasından geliri olması gerekmektedir.
 • Hak sahibi olan yetim ya da dul bir vatandaşın vefat etmesi halinde yakınlarına ödenek verilmemektedir.
 • Ölüm parası alabilmek için yapılan başvuruların vefat eden kişinin öldüğü tarihte 360 prim gününün ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Ölüm parası alabilmek için emeklilik şartı bulunmamaktadır.

Cenaze Ödeneği Alabilmek için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cenaze yardımı için evraklar tamamlandıktan sonra başvuru yapmaktadır. Cenaze yardım ödeneklerinde başvuruda bulunmak için gerekli belgeler:

 • Muhtarlar tarafından onaylanmış olması gereken ölüm parası başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Vefat etmiş kişinin ölüm belgesi ya da ölüm raporu teslim edilmelidir.
 • Ölüm parası için başvuruda bulunan kişinin kimlik fotokopisi gerekmektedir.

Şayet cenaze kalktıktan sonra belgeler tamamlanmış ise ölüm yardımı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmak gerekmektedir. Yapılacak başvurular ise kişinin vefat etmesinden sonraki 5 sene içerisinde yapılabilir. 5 sene içerisinde yapılmayan başvurularda, ölüm ödeneği hakkı kaybedilecektir.

2019 SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

2019’da çeyiz parası şartları yerine getirildikten sonra evlilik yardımı için devlet tarafından verilen bir ödemedir. Evlenecek olan kız çocuklarının çeyiz parasından faydalanabilmesi için yetim aylığı alıyor olması gerekmektedir. Öte yandan nikah gerçekleşmeden önce başvuruların yapılması gerekmektedir. Çeyiz parası ödenekleri yalnızca bir kere verilmektedir. Çeyiz parası alabilmek için:

 • Çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarının SGK’ya başvuru yapması gerekmektedir.
 • Başvuruda gerekli olan belgeler evlilik için ödenmiş olan ücreti gösteren dekont ve evlilik cüzdanı teslim edilmelidir.
 • Başvurular yalnızca kız çocukları tarafından yapılabilmektedir. Yetim erkek çocuklarının bu ödenekten faydalanması mümkün değildir.
 • Çeyiz ödenekleri tek seferlik verilmektedir. Her kadına verilecek olan çeyiz ödeneği farklıdır. Kişiye son yatan yetim aylığı, iki senelik olarak hesaplanır ve 24’e çarpılarak yapılan hesaba göre çıkan sonuç kişiye ödenir.
 • Eğer kişi evlendikten sonra bu hizmetten haberdar olmuş ise 5 sene içerisinde çeyiz ödeneği için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilir.
 • 5 seneyi geçmiş ödemeler ise çeyiz parası hakkını kaybetmektedir.

Çeyiz Parası Kimlere Verilir?

Çeyiz parası ödeneği yetim aylıkları kesilecek olan kız çocuklarına verilen bir ödenektir. Çeyiz yardımları bir kerelik ödenmektedir. Çeyiz parası alabilecek kişiler ise:

 • Anne ya da babası vefat etmiş olan kız çocukları eğer yetim aylığı alıyorsa, çeyiz yardımı alabilmektedir.
 • Yetim olan erkek çocukları evlilik yardımı alamayacaktır.
 • Çeyiz parası, işlerinden ayrılmış olan kız çocuklarına da ödenmektedir.
 • Çeyiz parası yardımlarından yararlanma hakları ise 4A ve 4B kapsamında yetim aylığı alan kız çocuklarına verilmektedir.
 • Çeyiz parası yardımı yalnızca ilk evliliğini yapacak olan kişilere verilmektedir.
 • Dul olan bayanların ikinci evliliğini yapması halinde çeyiz parası ödemesi yapılmamaktadır.
 • Çeyiz parası yardımı için yaş şartı bulunmamaktadır.
 • Çeyiz yardımı için resmi nikah şartı aranmaktadır.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası başvurusu için gerekli belgeleri tamamlamak gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu il Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir. Çeyiz parası yardımı alabilmek için kişilerin başvuru yapması gerekmektedir. Evlilik tarihinden itibaren 5 sene içerisinde başvuru yapmak gerekmektedir. 5 senede başvuru yapmayan kız çocukları, çeyiz parası hakkını da kaybedecektir.

Çeyiz Parası için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası evrakları evlenme ödeneği talep dilekçesi ve evliliği kanıtlayacak resmi belgedir. Bu belgeler nüfus kütüğü ya da evlilik cüzdanı olabilmektedir. Bu belgeler dışında farklı bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Çeyiz parası ödeneği ise:

 • Hak sahiplerine ödenen çeyiz parası yardımları kişinin aldığı yetim maaşına göre hesaplanmaktadır.
 • Son alınan yetim aylığı, alınacak çeyiz parasını belirlemektedir.
 • Son alınan yetim aylığının 2 senelik tutarı oranlanır.
 • Ardından 2 senelik tutar, bir aylığın 24 katı olarak hesaplanmaktadır.
 • Elde edilen sonuç kişiye bir defalığına olmak üzere karşılıksız olarak ödenir.

Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası sorgusu e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden çeyiz parası sorgusu yapabilmek için PTT şubelerinden TC kimlik kartı ile, 2 TL karşılığında e-devlet şifresi almış olmak gerekmektedir. Daha sonra:

 • E-devlet sistemine https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yazdıktan sonra arama butonuna ‘’Çeyiz Parası Sorgulama’’ yazarak entera basmanız gerekmektedir.
 • Ardından çeyiz parası ödeneği ve onaylanıp onaylanmadığı sorgulanabilir.
 • E-devlet sistemine girişi olmayan kişiler ise ALO 170 hattını arayarak TC kimlik numarası ile sorgu yapabilir.
 • Yapılan sorgularda çeyiz parasının onaylanıp onaylanmadığını görebilirsiniz.

Çeyiz parası, evlenmeden önce de alınabilmektedir. Özellikle imkanı olmayan genç çiftleri desteklemek için sunulan bu hizmet; borca girmeden evliliği desteklemektedir. Ailesi olmayan yetim çocuklarının devlet destekli olarak yeni hayata başlamasını sağlayan çeyiz ödeneği, geri ödemesiz bir hizmettir. Ödenen çeyiz parası Ziraat Bankası’na yatmaktadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

İŞKUR İşsizlere Cep Harçlığı Alma şartları, Günlük Cep Harçlığı Ne Kadar?

İş Kuran Engellilere Hibe İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 42 YORUM
 1. Gamze dedi ki:

  Hocam ben normal bir şekilde babam dan yaklaşık 7 yıldır aylık alıyordum. Ancak bu içinde olduğumuz son iki ay bağkur dan giriş çıkış olduğu için maaş ım kesildi. Ve ben geçen hafta bu durumda iken evlendim. Evlilik ikramiyesi için dilekçe yazıp sgk ya verdim. Şuan bağkur sigortam vs. Yok. Acaba maaş ımın daha önce kesintiye uğraması benim evlilik ikramiyesi almamı engeller mi? Lütfen yardımcı olun bana. Çok zor durumdayım şuan TEŞEKKÜRLER.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Evlenme ödeneği (Çeyiz yardımı) alabilmeniz için evlendiğiniz (resmi nikah) tarihte aylık alıyor olmanız gerekiyor.Sizin aylığınız evlilikten önce kesildiği için kanunen bu ödenekten faydalanabilme şansınız yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. Gamze dedi ki:

  Hocam ama sgk da çalışan memur bütün gelişmeleri biliyor.ve bana dediği hiç birşey olmaz bu haktan kesin faydalanabilirsiniz.bizde sonucu bekliyoruz şuan…

 3. Gamze dedi ki:

  Hocam cevap vermediniz. memur ne için öyle demiş olabilir bize. bir sorum da şu hocam. şimdi benim erkek kardeşim de üniversite ye başlıyacağı için tekrar bu yetim aylığı alıcak.bu durumda benim maaş anneme geçer mi? memur sanki kardeşim alınca geçmez gibi birşeyler söyledi. lütfen yardımcı olun hocam. gidecek kimsem yok.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Memur neden öyle bir şey söyledi bilmiyorum.Ancak ben kanuna göre konuşuyorum.Evlendiğiniz tarihte yetim aylığı almadığınız için evlenme ödeneği (çeyiz parası) alma hakkınız da bulunmuyor.Ayrıca anneniz maaş almaya devam eden çocuk olduğu sürece aylığın %50’sini almaya devam eder.Sizden başka sadece bir kardeşiniz varsa aylık alan aylığınız kardeşinize aktarılır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. Gamze dedi ki:

  Anladim. Peki hocam kardeşim aylık aldığın da diyelim 300 tl alıyor benim de ayligim tamamen ona eklenip 600 tl mi olur? Annem de normal aldığı gibi hiç bir degisiklik olmadan aynı maaşını almaya devam mı edecek???

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet.Anneniz aynı aylığı almaya devam edecek.Normalde kardeşlerin toplam payı %25.%25’si hiç bir şekilde geçemez aylık.Siz aylıktan çıkınca sizin aylık kardeşinize devredilir.

 5. Gamze dedi ki:

  Kardeşim de aylık tan çıkarsa. O zaman anneme geçer mi benim ayligim hocam?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet.Maaş alacak başka kardeş olmazsa kardeşinizin aylığı da annenize aktarılır.

 6. Gamze dedi ki:

  Hocam benim maaş ımın kardeşime geçmesi için benim mi gidip dilekçe vermem lazım ? Birde dilekçe örneği var mı sizde. size cevaplarınız için sonsuz teşekkürler hocam. saygılar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Evet sizin dilekçe vermeniz lazım. …/…/201 tarihinde evlendiğimden emekli aylığımın kardeşime aktarılması diye yazsanız yeter dilekçeye.
   Saygılar.

 7. Gamze dedi ki:

  Hocam Allah sizden razi olsun bizleri bilgilendiriyorsunuz. Yukarda da daha once sordugum sorular va. sizden ricam üstteki sorduğum sorudan yola çıkarak bana cevap verin. Ben henüz kesilmiş maaş ım la ilgili hiçbirşey yapmadım. Çok merak ettim acaba bu durumda benim maaş ım devam ediyor mudur? Yani başvuru yaparsam bu almadigim zamanları da verirler mi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Zaten işe başladığınız için aylığınız kesilmiş.Bu durumdayken de evlilik yapmışsınız.İşe başladığınız tarihten sonra size aylık ödenmez.

 8. Gamze dedi ki:

  Hocam işe başlamadım. Sadece bağkur giriş yaptım ve sonra hiç devam etmedim işe gitmeye durduruldu daha sonra. Durukan sonra ki günler ödenir mi diyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşe girişten kastım bağkur başlangıcını da kapsıyor.Bağkurlu olmak da çalışmak anlamına geliyor kanunen.Dosyanızla ilgili net bilgiyi bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezinden alsanız daha sağlıklı olacak.
   Saygılar.

 9. Gamze dedi ki:

  Hocam biliyorum çalışmak anlamına geliyor ama ben şunu öğrenmek istiyorum sadece 1 gün giriş ve çıkış yapıldı yani çalışan olarak gözükmüyorum kanunen. Bir günlük gözüktü sadece. Daha sonrasında da ne sigortam ne de çalışmam oldu. Ben o gün den sonra kesilmiş olan maaş ım şimdi anneme veya kardeşime aktarilir ken almadigim o günler verilir mi diye sordum . Hocam inanın suan mümkün değil sgk ya gitmek daha sonra gidicem yoksa gidip ogrenebilirdim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bir günlük giriş çıkış olması aylığınızın kesilmesini gerektiriyor.Ancak bağkur çıkışından evlendiğiniz tarihe kadar olan sürede tarafınıza aylık bağlanması gerekir.Bunun için talepte bulundunuz mu?

 10. Gamze dedi ki:

  Hayır sadece Çeyiz parası talebinde bulunmustum. Kendi kendine bağlamaz zaten değil mi hocam ?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Talebiniz olmadan bağlanmaz.

 11. Gamze dedi ki:

  Hocam birde şu var evlendikten sonra bu maaş almadigim sürelerde ki para anneme yada erkek kardeşime maaş bağlaninca aktarilir mi ?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Gamze Hanım;
   Sigortalının ölümü sonrası hem eş hem de çocuklar hak sahibi olmuşlarsa dul eş aylığın % 50’sini alacaktır. Aylığa hak kazanan çocuk sayısına göre;

   Çocuk 1 ise eş % 50 çocuk %25

   Çocuk sayısı 2 ise eş % 50 diğer çocukların her biri % 25 oranında aylık alacaktır. Dikkat edilirse çocuk sayısının bir yada iki olması anne açısından aylık oranını etkilememektedir.
   Sağlıklı Günler Dileriz…

 12. Gamze dedi ki:

  Hocam şimdi annem %50 alıyor onda sorun yok.
  Erkek kardeşim 20 yaşına kadar okuduğu için aldı.sonra kesildi.şimdi erkek kardeşim üniversiteye başlıcak sanırım o da 25 yaşına kadar başvurup alabilirmiş maaş.
  Benim durumum ise bildiğiniz üzere nikahta yaptım artık alamıcam.
  sizin tavsiyeniz üzere sgk ya gittim.anneme geçmesini istiyorum dedim.ailede başka maaş alan yoksa geçer ama başka kardeşin varsa alan annene bu para aktarılmaz dedi memur.bende erkek kardeşim başvurcak almak için dedim o zaman o alınca senin maaş annene geçmez kesilr dedi memur. şimdi benim maaş kimse ye aktarılmıcak mı artık hocam? bu konuda kanun da ne geçiyor hocam. lütfen bana yardımcı olun .ok zor durumda kaldık maaş kesilince. çok teşekkür ediyor.başarılarınızın devamını diliyorum.saygılarımla.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sizin maaşınız annenize geçmez.
   Kanunda anneye %50 diğer kardeşlere de %25 paylaştırılır hükmü yer almaktadır.Yani anneniz babanızdan kalan aylığı kardeşleriniz maaş aldığı sürece %50 oranında alır.5510 sayılı kanuna göre her bir çocuğa da aylığın %25’i bağlanmaktadır.Yani siz aylıktan çıkarsanız ne annenize ne de kardeşinize aylık aktarılmaz.

 13. Gamze dedi ki:

  Hocam peki kardeşim de aylık tan çıkınca 25 yaşında olduğun da. Benim aylık la birlikte erkek kardeşimin aylığı da kesilmiş olup bir yere aktarılmaz mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Annenizden başka aylık alan kimse kalmazsa %25 lik hisse annenize aktarılır.

 14. Gamze dedi ki:

  Çok teşekkür ederim hocam .iyi günler diliyorum.saygılar…

 15. Abdullah dedi ki:

  Hocam ben eşimı kaybettim olum aylığı 9 ay kadar aldım eşim sgk liyDi kendim de emekli sandığı çalışanıyıl evlendim akabinde sgk ya evliliğimi bildirdim masim kesildi kamuda çalışıyorum ( bay) im ceviz yardımı alabilirmiyim aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Çeyiz yardımı anne ya da babasından yetim aylığı alırken evlenen kız çocuklarına ödenir siz alamazsınız.

 16. gül dedi ki:

  mrblar..
  babamdan yetim aylığı alıyordum.sonra evlendim.ama evlendiğimde annemin aldığı bu aylık 1-2 yıl bazı sorunlar oluşmuş donmuştu.yani ben evlendiğimde aylık yatmıyordu.ama sonra sıkıntılar halledildi annem şu an aylığını almaya devam ediyor. bu durumda ben çeyiz yardımı alabilir miyim? bu arada hiç sigortalı işe falan girmedim çalışmadım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eğer resmi nikah çıkarttığınız tarihte aktif bir aylığınız yoksa çeyiz yardımı alamazsınız.

 17. işik dedi ki:

  merhebalar babamdan yetim ayliği aliyurdum şimdi evlendim maşim aneme geçermi 3 kiz kardeş aliyurduk

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba hisseniz eşit olarak diğer hak sahipleri arasında paylaştırılır

 18. işik dedi ki:

  çeyiz yardimi dilekçe gunderdim iptal edebilirmiyim anemin duromu iydeyil maşimin ona geçmesini istiyurom lotfen cevap verin

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,işlem yapıldıysa iptal olmaz

 19. murat dedi ki:

  evlenen kız çocukları ölüm parası alırlar mı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık
   aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olup da ölen
   sigortalının hak sahiplerine Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden cenaze
   ödeneği ödenir. Cenaze ödeneği, sırasıyla sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa
   kardeşlerine verilir.

 20. Hayat dedi ki:

  Iyi günler bn sosyal hizmetlerde yetiştim nisan gibi düğünüm var biz çeyiz hakkımızdan yararlanabilirmiyiz eğer yararlanabiliosak kime başvuru yapmanız lazım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır hakkınız yok maalesef.

 21. Nihan dedi ki:

  Merhaba hocam, babamdan hem ölüm aylığı hem de ölüm geliri almaktaydim ve yeni evlendim. Çeyiz parası olarak ikisinin toplamını alabilir miyim? Yoksa sadece ölüm gelirinin 24 aylık toplamını mı verirler?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; hem ölüm geliri hem ölüm aylığından çeyiz parası alabilirsiniz.

 22. Serpil dedi ki:

  Merhabalar ben 30 yaşındayım 4 ay önce evlendim babamdan yetim maaşı alıyordum şimdi bende başvuruda bulunabilir miyim çeyiz parası için yaş sınırı var yazıyor o yüzden başvurmamıştım yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yaş sınırı yok 5 yıllık zamanaşımı süresi var başvurabilirsiniz.