Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı alan milyonlarca vatandaşın merakla beklediği emekli maaş zammı ve bayram ikramiyesi ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Emeklilere önümüzdeki dönemde çifte müjde göründü. Emekli maaşlarına zam ve ikramiye ile ilgili çok önemli hamlelere hazırlanılıyor. Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekli vatandaş, 2020 yılının ilk ikramiyesini yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla bayram öncesinde aldı. Emekli maaşına yapılacak zamlar merak konusu olurken, Kurban Bayramı öncesinde emekli bayram ikramiyelerine yapılacak zamlar da yeniden gündeme geldi. Bilindiği üzere emekliler 2018 yılından bu yana dini bayramlarda aynı miktarda emekli ikramiyesi alıyor. Kurban Bayramı için emeklilerin ikramiyelerine zam yapılması beklentisi oluştu. Emekli ikramiyeleri ve maaş zammı hakkında bilinmesi gereken tüm gelişmeler haberimizde yer alıyor. Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşın gözü, temmuz ayının başında emekli maaşlarına yapılacak zamlara kilitlenmiş durumda. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli maaşı alan vatandaşlar, temmuz ayı itibarıyla çifte bayramı tatmış olacak. Temmuz ayı yaklaşık 13 milyon emekli vatandaş için zam ayı olarak kabul ediliyor. Hem emekli maaşlarına hem de Temmuz ayında verilmesi planlanan Kurban Bayramı ikramiye tutarlarına zam yapılması bekleniyor. İlk olarak 4A (eski adıyla SSK) ve 4B (eski adıyla Bağkur) emeklileri bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Memur ve memur emeklileri olan 4C (eski adıyla Emekli Sandığı) statüsündeki emekli vatandaşlar ise yüzde 4 oranında zam ve ilk 6 aylık enflasyon oranının yüzde 4 seviyesini aşması halinde aşan kısım kadar farktan yararlanabilmiş olacak. Bir diğer müjdeli haber de Ramazan Bayramı emekli ikramiyeleri tutarına zam yapılması olarak görülüyor. Emekli ikramiyelerine ne kadar zam yapılacak? Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? İşte merak edilen soruların yanıtları…

Emeklilerin Gözü Temmuz Ayında

Yaklaşan Temmuz ayı, milyonlarca emekli vatandaş için zam ayı olacak. SK ve Bağ- Kur emeklileri, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Memurlar ve memur emeklilerine ise yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa aşan kısım kadar fark yansıtılacak. Temmuz ayında maaşlara yapılacak zam oranı hakkındaki ilk ipuçları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) beklenti anketinden geldi. Mayıs ayı beklenti anketinde enflasyon tahmini yüzde 0.76, Haziran ayı için yüzde 0.45 çıktı. Bu tahmine göre; ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4.41 olarak gerçekleşecek. TCMB beklenti anketine uygun bir şekilde enflasyon rakamlarının gerçekleşmesi durumunda SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 4.41 zam alırken, memurların ve memur emeklilerinin artışı ise yüzde 0.41 enflasyon farkıyla yüzde 4.41'e yükselecek.

Emekli Maaşları Temmuzda Ne Kadar Olacak?

2020 yılının ilk 6 aylık enflasyon rakamlarına göre temmuz zammının yüzde 4.41 olarak gerçekleşmesi halinde, ek ödeme dahil en düşük maaş Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 784 lira 11 kuruştan bin 862 lira 79 kuruşa çıkacak. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılarda en düşük maaş bin 111 lira 66 kuruştan 2 bin 204 lira 78 kuruşa yükselecek. Memur emeklilerinde ise en düşük maaş 2 bin 661 lira 34 kuruştan 2 bin 778 lira 71 kuruşa ulaşacak.

Emekli Bayram İkramiyeleri Ne Kadar Olacak?

Geride bıraktığımız Ramazan Bayramı’nda da önceki yıllarda olduğu gibi 1000 TL bayram ikramiyesi alan emekliler, Kurban Bayramı ikramiyelerinin zamlanmasını bekliyor. Eğer ikramiye artışı enflasyona endekslenirse, emeklilere ödenecek tutar bin 118 lira 40 kuruşa çıkacak. Yeniden değerleme artışı gelirse de ikramiye yüzde 22.58 yükselerek bin 225 lira 80 kuruşa ulaşacak.

1999 Yılı Öncesi Sigorta Girişi Olanlara Müjde! Daha Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Emekliler Dikkat! Hangi Durumlarda Emekli Maaşına El Konabilir?

Nasıl ve Ne Zaman Emekli Olabilirsiniz? Emeklilikte 3 Önemli Şarta Dikkat

Editör: TE Bilisim