Emekli maaşını PTT’ye taşıyarak promosyon ödemesinden faydalanmak isteyenler işlemlerini e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebilirler. E-Devlet şifresi olmayanlar en yakın SGK İl Müdürlüğüne dilekçe vererek de maaş taşıma sürecini tamamlayabilirler.

 • Promosyon, uygun faizli kredi, nakit avans ve benzer uygulamalardan faydalanabilmek için emekli maaşı üzerinde herhangi bir bloke olmaması şartı aranır.

Maaş taşıma işlemi en yakın PTT şubesine giderek de yapılabilir. Tüm bankalarda olduğu gibi maaş oranında belirlenmiş promosyon tutarı PTT şubeleri üzerinden gerçekleştirilebilir.  

Emekliye Promosyon Uygulaması Nedir?

Emekli vatandaşların refah seviyesini artırmak için 2017 yılında başlatılan promosyon uygulaması maaşını 3 yıl boyunca kesintisiz olarak PTT üzerinden alanlara ödenir. Banka değişikliği yaparak promosyon ödemesi alacak olanlar PTT’den yeniden promosyon alabilmek için maaş ödemesi aldıkları eski kuruma belli miktarda iade ödemek zorunda kalır.

 • PTT promosyon ödeme şekli T.C. numarasının son hanesindeki rakama göre belirlenmiştir.

Müşteriler sadece kendileri için belirtilen ayda promosyon almaya hak kazanır ve anlaşma süresi 3 yıldır. 3 yılın dolması halinde ödeme tarihinden önce PTT şubesine giderek promosyon başvurusu yapılabilir. T.C. Kimlik numarasının son hanesine göre ödeme tarihleri;

 • Kimlik numarasının son hanesi 0-2 olanlar için Mart ayı
 • Kimlik numarasının son hanesi 4-6 olanlar için Nisan ayı ve
 • Kimlik numarasının son hanesi 8 olanlar için Mayıs ayıdır.

Başka bankadan emekli maaşı taşınabilmesi için ilk olarak varsa bloke işleminin kaldırılması gerekir. Promosyon alan emeklinin cayma hakkı vardır. Kalan sürenin tutarı iade edilerek yüksek teklif veren bankaya geçiş yapılabilir.

PTT Emeklilik Promosyon Şartları Nelerdir?

Emeklilere özel promosyon uygulamasından faydalanmak isteyenlerin emekli oldukları tarihe bakılmaz.

Eski ya da yeni tüm emekliler;

 • Maaşlarını 3 yıl boyunca PTT üzerinden alma taahhüdü vererek haktan faydalanabilirler.
 • Emekliler promosyon ödemesinden 3 yılda 1 defaya mahsus yararlanabilirler.
 • Verilen taahhüt karşılığı olarak PTT Bank ile sözleşme imzalanmalıdır.

Maaşını PTT’den alma sözü veren emekliler; otomatik ödeme talimatı, ek kart başvurusu, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı açılması ön koşul talebi olmaksızın promosyon ödemesinden faydalanabilirler.

PTT Emekli Promosyonu Ne Kadar?

3 yılda 1 kere ödenen emekli promosyonu müşterinin PTT Bank bünyesinde açmış olduğu hesaba yatırılır. PTT emekli promosyon tutarı ödemenin yapıldığı yıla göre değişiklik gösterir. Promosyon tutarı maaşa endeksli olarak hesaplanır.

Maaş ne kadar yüksekse hak kazanılan promosyon tutarı da o kadar yükselir.

 • PTT üzerinden emekli promosyon ödemesi almak isteyenlerin sözleşme imzalaması ve 3 yıl boyunca maaş ödemelerini ilgili hesap üzerinden alacaklarını taahhüt etmesi gerekir.

3 yıl zarfında maaşını farklı bir banka ve hesaba taşımak isteyenler fesih bedeli ödemek zorunda kalır. Maaşını hâlihazırda PTT üzerinden alanlar ve yeni promosyon alma süresi gelenlerin herhangi bir sözleşme imzalamasına gerek yoktur.

2022 yılı PTT emekli promosyon tutarı;

 • Emekli maaşı 3.500 TL’ye kadar olanlar için 3000 TL
 • Emekli maaşı 3.500-7.500 TL arasında olanlar için 3500 TL
 • Emekli maaşı 7.500 TL-10.000 TL arasında olanlar için 4500 TL ve
 • 10.000 TL'den fazla olanlara 5.000 TL olarak belirlenmiştir.

1 Ocak 2022 yılından itibaren en düşük emekli maaşının 3.500 TL olduğu düşünüldüğü zaman en düşük PTT promosyon ücreti 3000 TL’dir denebilir. Bu rakamlar 2023-2026 yılı promosyon ödemeleri için güncel rakamlar baz alınarak artırılacaktır.

PTT Promosyonu Nasıl Alınır?

Yeni emekli olanlar için cevabı merak edilen PTT promosyonunu nasıl alabilirim sorusu son derece basittir. Promosyonunu PTT şubelerinden almak isteyenlerin emekli maaşlarını da PTT üzerinden almayı taahhüt etmiş olması gerekir.

Yeni emeklilerin başvurusu esnasında istenen belgeler arasında;

 • Kişisel bilgiler
 • Emeklilik bilgileri ve
 • Adres bilgileri istenir.

Promosyonu alabilmek için bilgilerin eksiksiz ve güncel olması şarttır. Başvurunun ardından promosyon ücreti 3 iş günü içinde hesaba aktarılır. Emekli maaşını PTT üzerinden alan eski emeklilerin yenileme süresinde herhangi bir başvuru yapması gerekmez. Bir başka bankadan maaş alırken ödemelerini PTT’ye taşıyanlar ikinci kez promosyon ödemesinden faydalanamaz. Başvurular en yakın PTT şubesi üzerinden tamamlanabilir.

PTT Promosyon Başvurusu İnternet Üzerinden Yapılabilir mi?

PTT promosyon başvurusu internet üzerinden yapılamaz. Başvuru işlemleri şubeler üzerinden gerçekleşebilir. Ancak maaş ödemesi yapılan banka değişikliği e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleşebilir. E-Devlet şifresiyle sisteme girildikten sonra 4A-4B ve 4C için maaş taşıma işlemi tek tıkla tamamlanabilir. İşlem başvurusunun ardından ilk maaş ödenir ve 3 iş günü içinde promosyon ödemesi almaya hak kazanılır.

PTT’nin Emekli Müşterilere Tanıdığı Avantajlar Nelerdir?

176 yıllık köklü bir kurum olan PTT, SGK ile imzaladığı protokolle emekli müşterilerinin bütçelerine katkı sağlamak amacıyla promosyon ödemeleri yapmaktadır. Emekli maaş promosyonunun yanı sıra PTT hizmetlerinden indirimli yararlanma imkânı da sunulmaktadır.

Maaşlarını PTT’den alan emekliler maaş tutarına bağlı olarak verilen promosyon ödemesine ek olarak;

 • PTT kargo gönderilerinde %20 indirim
 • PTT’den yapılan havale işlemlerinde %20 indirim
 • Online alışverişlerde %10 indirim
 • ATM’lerde tek seferde komisyon ödemeden maaş çekimi
 • Hesap işletim ücreti olmaksızın işlem yapabilirler.

Dönemsel olarak sunulan kampanyalar emekli vatandaşların yaşam kalitesini artırmak amacıyla talep ve beklentiler göz önünde tutularak güncellenir. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında emekli olanlar aylıkları Türkiye genelindeki tüm PTT şubeleri ve ATM’lerinden çekebilirler.

PTT Kart Nedir? PTT Kart Nasıl Alınır?

Emekli maaşını PTT şubelerinden alanlar için düzenlenen PTT Kart, ikametgâh adresine postalanır. Kartın kullanıma açılması için kart sahibinin resmi bir kimlik belgesiyle PTT şubesine uğrayarak işlemlerini tamamlaması gerekir. Kullanıma açılan kartlar maaş çekimi ve geçerli adreslerde nakit para olmadan alışveriş imkânı sağlar.

PTT ile anlaşması olan ve promosyon fırsatından faydalanabilecek bankalar;

 • Aktif Bank
 • TEB Türkiye Ekonomi Bankası ve
 • DenizBank’tır.

Banka değişikliği yaparken promosyon ödemesi alınmış olması halinde PTT üzerinden yeniden promosyon hakkı oluşmaz. Kart eşliğinde hesaba yatan promosyon ödemeleri PTT veya anlaşmalı banka ATM’leri üzerinden çekilebilir.

PTT Promosyon Ödemem Hesabıma Yatmadı

PTT promosyon ödemesi hesabına geçmeyenler çağrı merkezi olan 444 1 788 numaralı telefon aracılığıyla yetkililerle iletişime geçebilirler. Sorunun çözümü için 0 312 509 50 00 numaralı telefon üzerinden Genel Müdürlük ilgili birimi aranabilir. Promosyon ücretinin neden yatmadığıyla ilgili bilgi almadan önce maaş taşıma işleminin sorunsuz gerçekleştiğinden emin olmak gerekir.

İlk maaşını PTT hesabına yatmasının ardından geçen 3 iş günlük süreçte emekli vatandaşların promosyon ödemeleri sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir. Emekli maaşını zaten PTT üzerinden alanların yeni dönemde promosyon ödemesinden faydalanması için herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Bankalar tarafından yapılan özel kampanyalar sayesinde kurum tarafından belirlenen ödemelerin artırılabilir.

Promoyon Ödemesi Sorgulama

Promosyon ödemesi sorgulama işlemi maaş alınan kurumun resmi web sitesi üzerinden gerçekleşebilir. T.C. Kimlik no ile kolay ve hızlı şekilde tamamlanacak sorgulama işlemi emekli vatandaşların şubeye gitmeden işlem yapmasını kolaylaştırır. Emekli vatandaşlar farklı bankaların maaş ücretine göre değişen promosyon tutarları hakkında bilgi edinebilir ve uygun görmeleri halinde ödeme aldığı kurumu değiştirebilirler.

Editör: TE Bilisim