Emekli Maaşınız Neden Düşer?

Emekli Maaşınız Neden Düşer, yıllardır çalıştınız ve nihayet emeklilik zamanınız geldi çattı fakat yanlış yapılan birkaç işlemden ötürü emekli maaşınızda düşüşler yaşayabilirsiniz. Öyle durumlar vardır ki çalışanlar günlerini doldurmuş ve hala çalışmaktadır. Bu gibi durumlarda bazen emeklilik maaşınızda düşmelere sebep olmaktadır. Emekli maaşınızda düşüşler yaşanmaması için neler yapılabilir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Birçok vatandaşımız emeklilik zamanının yaklaşmasına yakın, maaş priminin yüksekten ödenirse emeklilikte maaşının yüksek olacağı inancı bulunmaktadır. Sadece bu sebeple, işverenlerine teklif götüren pek çok çalışanımız mevcut durumdadır. Artık emekliliğin hesaplanması işleminde sigortanın başlangıç tarihinden, sigortanın bitiş yani emeklilik tarihine kadar ödenmiş tüm primler dikkate alınmaktadır. Daha başka türlü olarak ta çalıştıkça emeklilik maaşını düşüren çalışanlarda mevcut durumdadır. Emekli aylıkların hesaplanmasında memur, kendi hesabına çalışan ve işçi ayrımı söz konusu olmaktadır. Birde farklı dönemlerde gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformları bulunmaktadır. Böylece sadece emekli olma yaşı değil de emekli aylığı hesaplama yöntemleri de değiştirilmiş oldu.

Emeklilik ve Hesaplama Yöntemleri

Emeklilik ve Hesaplama Yöntemleri, emekli maşını hesaplama da birkaç dönem kullanılmaktadır. Bunlar 2000 yılı öncesi ve sonrası, 2008 yılı Ekim ayı öncesi ve 2008 Ekim ayı sonrası gibi dönemlere ayrılmış durumdadırlar. Böylece 3 grup olarak belirlenmişlerdir.

2000 yılından sonra emekli maaş hesaplama şekli, Emekli Aylığı: Aylık Bağlanma Oranı* Ortalama Aylık Kazanç

Ortalama olarak alınan aylık kazanç oranı, bireyin her yıla ait prime esas kazançlarının, kazancının ait olduğu yıldan emekli aylığı talep edilen tarihe kadar güncelleme katsayısı ile güncelleme ile bulunmaktadır. Çıkan değer aylık kazanç aylık bağlanma oranı ile çarpılarak ortaya bireyin alacağı emekli maaşı bulunuyor.

Ocak 2000 – Ekim 2008 yılları arasında güncelleme katsayısının büyüme hızının tamamı dikkate alınırken, Ekim 2008 sonrasında ise büyüme hızının sadece % 30 güncelleme katsayısında ele alınmaktadır.

2000 yılından önceki çalışmalara ait emekli formülü: Memur Maaş Katsayısı* Gösterge * Aylık Bağlanma Oranı

Bu hesaplama şekliyle 2000 yılı öncesi çalışması çok olan vatandaşın, çalışması az olan vatandaşa göre emekli maaşı yüksek olmaktadır. 2000 yılı sonrasında ise ortalama aylık kazancın hesaplanması işleminde güncelleme katsayısı ve TÜFE ile gayri safi yurt içi hasıla işleminin tamamı dikkate alınmaktadır.

1 Ekim 2008 yılından sonra ise emekli aylık bağlanma oranları daha öncesine göre daha çok düşürüldü, otalama aylık kazanç hesaplaması yapılırken gayri safi yurt içi hasıla gelişme hızının sadece % 30 dikkate alınarak hesaplama yapılıyor. Bu durum 2008 yılından sora düşük prim ödeyenler için giderek olumsuz hal alıyor. Sonuç olarak diğer dönemlerde çalışma zamanı fazla olanların emekli olmaları durumunda kendilerine daha yüksek emekli aylığı bağlanmasını sağlamaktadır.

Sağlık Raporu ile Emeklilik Mümkün mü?

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu