Emekliler Özel Hastanede Ne Kadar Fark Öder?

23.10.2019
2.461
A+
A-
Emekliler Özel Hastanede Ne Kadar Fark Öder?

Emeklilerin özel hastanelerde ödedikleri fark, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hastaneye ödenen ücrete bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fark, SGK’nın özel hastaneye ödediği ücretin en fazla iki katı kadar olabilir.

Emeklilerin özel hastanede muayene olması durumunda da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan miktarlar mevcuttur. Özel hastanelerde emekliler masrafların tümünü karşılamaz. Ancak daha azı karşılanır. Bu nedenle özel hastanelerde emeklilerden fark ücreti istenmektedir.

Emekliler Özel Hastanelerde En Fazla Ne Kadar Ücret Öder?

Özel hastane işlemlerinde emeklilerin ödeyeceği en yüksek fark Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hastaneye ödediği ücretin 2 katıdır. Sadece emekliler için değil sigortalılar için de aynı durum söz konusudur.

Özel hastaneler, SGK’nın kişi için ödeyeceği destek tutarının en fazla 2 katına kadar ücret talep edebilir. Belirtilen sınır, tüm işlemler için geçerlidir. Örnek vermek gerekirse, kişinin genel cerrahi polikliniğinde muayene olmak istediğini düşünelim.

Bu durumda kişi devlet hastanesine giderse toplam 6 TL katılım payı ödeyecektir. Ancak özel kuruluşlar için SGK’nın ödeyeceği katılım payı 30.4 TL olarak belirlenmiştir. Özel hastanede ödeyeceğiniz tutar bu bağlamda en fazla 60.8 TL olabilir.

Buna ek olarak özel hastanede yapılan muayeneler için 15 TL katılım payı alınmaktadır. Ayrıca özel hastanenin vergi ve araç gereç kullanım ücretleri ile birlikte toplam fiyat yaklaşık olarak 105 TL’ye tekabül edecektir.

Emeklilerin Özel Hastane Muayenelerinin Ne Kadarını SGK Karşılar?

Özel hastanedeki muayenelerin SGK tarafından karşılanan kısmı yaklaşık olarak 30 TL’dir. Tüm bölümler için ortalama olarak söylenebilecek bu tutar, muayene olunan polikliniğe göre değişiklik gösterir. Bölümlere göre SGK’nın ödediği miktarlar şu şekildedir:

 • Kişilerin ağız, yüz ve çene cerrahisi, ortopedi, travmatoloji, böbrek hastalıkları ve kulak-burun-boğaz muayenesi için için SGK’nın karşıladığı tutar 25,92 TL,
 • Kişilerin alerjik göğüs hastalıkları, göğüs hastalıkları, plastik, estetik ve üroloji muayenesi için SGK’nın karşıladığı tutar 28,08 TL,
 • Kişilerin deri ve zührevi hastalıkları ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon muayenesi için SGK’nın karşıladığı tutar 27 TL,
 • Kişilerin beyin ve sinir cerrahisi, metabolizma hastalıkları, mide hastalıkları ve enfeksiyon, mikrobiyoloji polikliniğindeki randevuları için SGK’nın karşıladığı tutar 29,16 TL,
 • Kişilerin genel cerrahi, yaşlılık hastalığı olarak bilinen geriatri ve iç hastalıklarda muayenesi için SGK’nın karşıladığı tutar 30,24 TL,
 • Kişilerin iş ve meslek hastalıklarında muayenesi için SGK’nın karşıladığı tutar 24,84 TL,
 • Kişilerin kadın hastalıklarından muayenesi için SGK’nın karşıladığı tutar 33,48 TL,
 • Kişilerin kardiyoloji muayenesi için SGK’nın karşıladığı tutar 36,72 TL,
 • Kişilerin ruh sağlığı hastalıkları muayenesi için SGK’nın karşıladığı tutar 32,40 TL olarak belirlenmiştir.

Özel Hastanelerde Emeklilerden Fazla Ücret Alınması Durumu

Özel hastanelerde alınan ekstra ücretler, haksız alındığının ispatlanması halinde talep edilebilmektedir. Özel hastane, SGK’nın ödediğinin 2 katından fazla ücret talep edemez. Fazla ücret talep edildiğini düşünüyorsanız yapmanız gereken, muayene, ameliyat ya da tedavi sonunda hastaneden alacağınız ayrıntılı fatura ile gerekli başvuruları gerçekleştirmek olmalıdır.

Eğer gittiğiniz özel hastanede hastanenin size ne kadar ücret çıkaracağını kestiremiyorsanız, www.gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/ internet adresini kullanabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken, hastane, hekim, poliklinik ve bölüm seçmek olmalıdır.

Buradan hastanenin sizin için çıkaracağı hesabı yaklaşık olarak görüntüleyebilirsiniz. Eğer sizden talep edilen ücret ile bu sayfada gördüğünüz miktar arasında büyük bir fark varsa, ALO  170 üzerinden şikayet bildirimi yapabilirsiniz. Ancak şikayet işlemini gerçekleştirebilmeniz için yapmanız gereken öncelikle hastane ile görüşmektir.

Direkt olarak ALO 170 hattına iletilen şikayetler kabul edilmemektedir. Bu nedenle önce hastane ile görüşerek fazladan ödediğinizi düşündüğünüz miktarı talep etmelisiniz. Bunun için muayene, işlem ya da ameliyat sonrası hastanenin size çıkardığı fatura ile siteden yaptığınız sorgulamanın bir dökümünü yanınızda bulundurmalısınız.

İki kağıdın karşılaştırılması şeklinde bir görüşme yaparak hastaneden fazla ödediğiniz miktarı geri istemelisiniz. Herhangi bir tehdit ya da kaba söz ve davranış içermeyen bir şekilde konuştuğunuzda hastanenin aldığı miktarı iade etmesi gerekmektedir. Eğer hastane ısrarla gerekli iadeyi yapmayacağını beyan ediyorsa, bu durumda ALO 170 hattını kullanabilirsiniz. Ayrıca il ve ilçe merkezi olan Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına giderek de şikayet işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Özel Hastanelerin Fazla Fatura Çıkarması Durumunda Yaptırımlar

Fazla fatura çıkaran hastanelere uygulanacak yaptırımlar, ceza ve hakem heyetleri ile karara bağlanmaktadır. Fazla fatura çıkarmanın zaten kendi içinde bir cezası bulunur. Ancak hasta faturanın fazla olmasından şikayet ettiği için hastayı reddetmek tekrar, ikinci bir suçun işlenmesi anlamına gelir. Bu nedenle hastane hem hastaya fazladan aldığı parayı iade edecek, hem de hastanın manevi tazminat talebini kabul edecektir.

Bunun için hastane tarafından reddedildikten sonra tüketici hakem heyetlerine başvuru yapmanız gerekmektedir. E- devlet üzerinden yapacağınız başvurularda belirli bir limitin altında kalan alacaklarını temin edebilirsiniz. Bu limitler büyük şehirler için 3610 TL, kırsal bölgeler için 2.400 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarların üzerinde fatura kesilmiş olması durumunda ALO 170 hattını aramanız daha doğru olacaktır.

Özel Hastane Acillerinde Emeklilere Fark

Özel hastaneler için acil servis ücretleri bulunmamaktadır. Acillerde yapılan işlemler için fark ödenmez. Acil nedenlerle özel hastanelerin acil servislerine başvuran kişiler sadece fark ücreti değil, muayene işlem ücreti de ödemez.

Pansuman, iğne yada acil muayenelerin tamamı ücretsiz yapılır. Ancak acil serviste 24 saatten uzun süre kalınması durumunda ücrete tabi olunur. 24 saatten kısa süren işlemler için ücret alınmaz.

Ayrıca özel hastanelerin acil servisine giriş yaptıktan sonra 24 saatten uzun süreceğine kanaat getirilen işlemler için devlet hastanesine nakil talep etme hakkınız mevcuttur. İlk 24 saatte işlemleri özel hastane acil servisinde yaptırıp, sonrakileri devlet hastanesinde yaptırarak daha uygun miktarda ödeme ile tedavi olabilirsiniz.

Emekli Maaşından Özel Hastane Kesintisi Yapılır Mı?

Devletin özel hastaneye gidilmesi durumunda emekli maaşından keseceği miktarlar, muayene ücreti, hastane tercih ücreti, özel hastane ücreti, muayene katılım ücretidir. Ayrıca ilaç alımlarında kutu başına da emekli maaşından kesinti yapılması söz konusu olmaktadır.

Özel Hastanelerde Muayene Katılım Payı Sorgulama

Muayene katılım payını sorgulamak için yapılacak işlem, e- devlet sistemine giriş yapmaktır. Buradan emeklilik biriminiz hangi sigorta türü ise onu seçerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm emeklilik türleri için ‘SGK maaş kesintisi’ kısmına giriş yaparak sorgulama işlemi yapabilirsiniz. buradan özel hastaneleri tercih etmeniz durumunda kesilecek 15 TL’lik payı da görüntüleyebilirsiniz.

Kimler Özel Hastanelerde Katılım Payı Ödemez?

Özel hastaneye gittiğinde fark ödemeyecek kişiler şu şekilde sıralanır:

 • Afet ve savaş hallerinde acil kullanılan özel hastane hastaları
 • Askeri tatbikat yaralanması yaşayan kişiler
 • Meslek hastalığı ya da iş kazasına uğramış kişiler
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen kronik rahatsızlıklara sahip kişiler
 • Doku, organ ya da kök hücre alınacak kişiler

Bu kişilerden gerek devlet hastanelerinde, gerekse özel hastanelerde katılım payı alınmayacak emekli maaşından kesinti yapılmayacaktır.

Emeklilik İçin Eksik Primleri Tamamlama Yöntemleri Nelerdir?

Kadınlarda Bağ-Kur Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emekliler Tekrar Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Selime bekar dedi ki:

  Ben özel hastanede by pas oldum. Hoca ve özel oda için 3500tl ve sternal kablo için 2000 tl ödedim. Fatura istedim otelcilik hizmeti kestiler. Ne yapmalıyım. Sternal kablo yu devlet karşılıyor mu.

  1. Merhaba. Geri ödeme kapsamında bir ürünse SGK ödeyebilir. Faturalarınz ve gerekli evraklarla SGK’ya başvurun.

 2. serdar soysal dedi ki:

  Abim istanbulda özel bir hastaneye ambulans ile kalp krizi neticesinde getirildi.Şu an bilinci kapalı bir şekilde yoğun bakım ünitesinde yatıyor.Hastane yoğun bakımda kaldığı her gün için günlük 300 tl.fark bedeli talep etmiş.Ücret isteme durumu doğrumudur?Ücret alınması durumunda haklarımızı aramak için nereye müracaat edeceğiz.(Abim sgk’dan emeklidir)
  Teşekkürler.

 3. Selim dedi ki:

  Ambulans ile acil servise giriş yapıldığında, yoğun bakımda ve yapılan anjiyo, by-pass ve diğer tetkiklerde hiçbir ücret alınmıyor, sadece özel odaya çıktığında otelcilik kapsamında oda ücreti talep ediyorlar.

 4. tuğçe dedi ki:

  özel hastanelerde endoskopi ne kadar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hastaneye göre değişir