Otoyolda Hız Sınırı Artıyor

Otoyolda Hız Sınırı Artıyor, Bakanlıktan gelen açıklamaya göre otoyolda hız sınırı limiti artabilir. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı bir açıklamada hız sınırı limitinin arttırılması ile ilgili şu açıklamalarda bulundu. Bakan Süleyman Soylu önümüzdeki yol gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz hız sınırı limitini artırma çalışmalarının bulunduğunu ve hız sınırı limitini artırma oranının da mevcut hız sınırı limitine ek olarak %5 ya da %6’lık bir oranla otoyolda hız sınırı limitini toleransını 140 kilometreye çıkarma yönünde çalışmalarının olduğunu belirtti.

Bakan Soylu, telefon ile katıldığı bir radyo programında şu açıklamalarda bulundu, Soylu, trafik kazaların büyük bir bölümünün artık yol kusurundan değil sürücü hatasından kaynaklandığını, kazaları azaltabilecek faktörlerin devreye alınmasıyla olası ölüm ve yaralanmaların da azaldığını anlattı. En çok can kaybı yaşanan “kara noktalarda” 24 saat çalışma yaptıklarını, havadan ve karadan yol denetimleri yaptıklarını dile getiren Soylu, “Bu görünürlük arttırmaktır. Görünürlüğü arttırmak için ilk çıkardığımızda çok eleştiriye maruz kaldık ama maket trafik araçları koyduk, şimdi maket trafik polisleri koyuyoruz. Bunların bulunduğu alanlarda geçmişte yaşanan trafik kazalarını çok azalttığımızı söyleyebilirim.” diye konuştu.

Elektronik Denetim Sistemi’nin gelecek yıllarda trafik alanında yapılacak çalışmaların en önemli ayaklarından biri olacağını ifade eden Soylu, “Vatandaşımızla güven ilişkisi kurmaya çalıştık. Bunu da özellikle ‘tuzak radar’ denilen uygulamanın kalkması ve eğer radar varsa bunu çok daha önceden tabelalarla uyarma konusunda ortaya koyduğumuz bir iradeyle gerçekleştirmeye çalıştık.” değerlendirmesini yaptı.

Trafik Kurallarına Uyum Hayat Kurtarır!

Trafik Kurallarına Uyum Hayat Kurtarır! Ekipleri bu işe sevk eden dört temel kategori belirlediklerini dile getiren Soylu, şöyle devam etti:”Dedik ki onlara, ‘siz emniyet kemeri takmayan gördüğünüz zaman bunu uyarıp ceza yazabilirsiniz’. İki ‘slalom, drift, makas gibi trafiği tehlikeye sokacak adımları atan, sürüş tehlikesini oluşturan araçlara ceza yazabilme kabiliyetine sahipsiniz’, bunun yanı sıra ‘kuralların dışında hız yapan araçlara bunu yapabilme kabiliyetine sahipsiniz’. Aynı zamanda bir şey daha ekledik, ‘yaya trafiğinden de sorumlusunuz.’ Yaya ölümlerinde yüzde 34,5’in üzerinde azalma elde edildi. İnşallah çok daha iyi bir noktaya geleceğiz. Büyükşehirlerde zorlanıyoruz ama Anadolu’da buna çok büyük ölçüde riayet edildiğini arkadaşlarımızla yaptığımız tüm değerlendirmelerde büyük bir memnuniyetle takip ediyor ve öğreniyoruz. Yılbaşından bugüne ölümlü trafik kazalarında % 28,5, yaralanmalı trafik kazalarında % 12,5, trafik kazalarındaki ölümlerde % 31, trafik kazalarında % 12,5, ölümlü trafik kazalarında ise % 31,5 azalma oldu. Bunu kurallara daha fazla uymakla ve emniyet kemerini takmayı yaygın hale getirmekle sağladık.”

EDS Sistemi

EDS Sistemi, Bakan Soylu, Elektronik Denetleme Sistemi ile plaka tarama sistemine yeni yazılım güncellemesi getirerek tüm otoyollarda ortalama hız koridoru sistemi oluşturduklarını belirtti. Otoyola girdiğiniz saatle çıktığınız saat arasında eğer 120 12’ye 132 kilometreye uyarsanız ancak bu saatte çıkarsanız değil, buradan eğer bunun üstünde bir zaman dilimiyle çıkarsanız otomatik olarak size ceza gelecek.” diyen Bakan Soylu, bunun caydırıcılık oluşturduğunu belirtti. Soylu, “İlk önce bize karşı çıktılar. ‘Bu otoyollardaki sürüş konforunu ve otoyollara cazibeyi azaltır.’ dediler. Tam tersi başladığımızdan beri otoyollarda % 25 oranında araç yoğunluğunda artış oldu. Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında ciddi bir azalım da sağladık.” dedi.

Fahri Trafik Müfettişi sayısını artırma konusunda önümüzdeki günlerde duyuru yapacaklarını da ifade eden Soylu, Milli Eğitim Bakanlığının da trafik eğitimleri konusunda önemli adımlar attığını kaydetti. Ölümlü trafik kazalarının son yıllarda çok ciddi anlamda düştüğünü anlatan Soylu, kurallara uyma duyarlılığının artmasını beklediklerini, özellikle sivil toplum örgütlerinin bu konuya ciddi desteğini beklediklerini vurguladı. Trafik eğitimi için zorunlu trafik sigortasından pay ayrılıp ayrılamayacağı sorusu üzerine Soylu, “Hem eğitici programların, uyarıcı bir takım adımların desteklenmesine elbette ki katkısı olur.” yanıtını verdi.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu