Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ?

09.08.2019
1.846
A+
A-
Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ?

Ölüm halinde alınan emekli maaşları miktarı dul eş, çocuk sayısı veya anne babaya sahip olmaya göre değişiklik göstermektedir. Emeklilik genelgesinde değişikliğe giden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ele alınan konulardan biri de ölüm aylığı oldu. Yeni düzenleme ile birlikte dul eşlere, yetim çocuklara ve anne ile babaya verilen ölüm maaşı oranları güncellendi. Ölüm halinde emeklilik maaşı almaya hak sahibi olan kişilerin sayısı, vefat eden kişiye yakınlık derecesine göre alınan maaşlar değişiklik göstermektedir.

Ölüm Aylığından Kimler Faydalanabilir?

Ölüm halinde emekli maaşından faydalanabilecek kişiler vefat eden kişinin eşi, annesi, babası ve yetim kalan çocuklarıdır. Ancak vefat eden kişinin ölüm maaşını ardında bıraktığı kişilere bırakabilmesi için bazı koşullar varken aynı zamanda bu aylıktan faydalanmak isteyen kişilerinde belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Ayrıca verilen ölüm maaşının miktarı kaç kişinin bu maaştan hak talep ettiğine ve yakınlık derecesine göre değişim göstermektedir.

Ölüm Aylığından Faydalanma Oranları

Ölüm halinde alınan emekli maaşı miktarı vefat eden kişiyle olan ilişkiye ve kaç kişinin maaş üzerinden hak talep ettiğine göre değişim gösterir. Ölen kişinin eşi, çocukları, anne ve babasının hak talep edebileceği ölüm aylığı oranları;

 • Yasal olarak vefat eden kişi ile evli halde bulunan eşe bağlanan aylık oranı çocukların maaş üzerinde talebi olup olmadığına göre değişmektedir. Eğer vefat eden kişinin maaşından sadece eş faydalanıyorsa maaşın %75’inden faydalanabilmektedir. Ancak bu maaştan eş dışında başka birisi daha faydalanıyorsa dul eşin alabileceği maaş oranı %50 olacaktır. Eğer aylıktan sadece eş ve bir yetim çocuk faydalanıyorsa eşe %60 oranında maaş verilmektedir.
 • Vefat eden kişinin erkek veya kız çocuklarında bazı şartları sağlaması durumunda ölüm aylığı alma hakkına sahiptir. Eğer ölüm maaşında tek hak sahibi olan kişi yetim kalmış olan çocuk ise maaşın %50’sini alabilmektedir. Eğer vefat eden kişinin eşi bu maaştan faydalanıyor ve buna ek tek bir çocuk bu maaştan faydalanıyorsa çocuğa düşen oran %30’dur. Ancak birden fazla çocuk ölüm aylığından hak talebinde bulunuyorsa verilen maaş oranı %25 olmaktadır.
 • 65 yaş üzeri çalışmayan anne ve babaya ise vefat eden kişinin maaşından %25’lik bir kısım verilmektedir.

Ölüm Halinde Emekli Maaşından Faydalanma Şartları

Bir kişinin ölüm aylığından faydalanabilmesi için öncelikle vefat eden kişinin ölüm aylığı bırakmaya yeterliliğine sahip olması gerekmektedir. Vefat eden kişilerin arkada bıraktığı kişilere ölüm alığı bırakabilmesi için;

 • BAĞ-KUR’a bağlı emeklinin Ekim 2008’den sonra ölmesi halinde en az 1800 gün prim ödemesi gerekmektedir.
 • BAĞ-KUR’a bağlı emeklinin Ekim 2008’den önce ölmesi halinde ise en az 1080 gün prim ödemesi gerekmektedir.
 • SSK’ya bağlı olarak hizmet veren bir kişi Ekim 2008 tarihinden önce veya sonra vefat ettiyse 5 yıl sigortalı olarak çalışması ve en az 900 gün prim ödemiş olmalıdır.

Vefat eden kişiden kalan ölüm aylığından faydalanabilmek için genel sağlık sigortası primi dahil ödenmemiş prim kalmamalıdır. Ayrıca ölüm halinde emeklilik maaşından hak iddia eden kişilerin bazı şartları sağlamaları gerekmektedir.

 • Eşine aylık bağlanması için resmi olarak evli olması gerekir,
 • Vefat eden kişinin çocuklarının emekli aylığından faydalanabilmesi için çocuğun cinsiyeti, yaşı, öğrenim durumu, medeni hali ve malul olup olmaması belirleyici rol oynamakta. Erkek çocukların bu haktan yararlanabilmesi için yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşından, ortaöğretim eğitimi alıyorsa 20 yaşından veya herhangi bir eğitimi yok ise 18 yaşından küçük olmalıdır. Kız çocukları ölüm aylığından faydalanabilmesi için evli olmaması gerekmektedir. Ayrıca kendi sigortalıkları nedeniyle aylık bağlanmamış olması gerekmektedir. Çalışma gücünün %60’ından fazlasını kaybetmiş çocuklar ise cinsiyetine, yaşına ya da eğitim durumuna bakılmaksızın bu haktan yararlanabilir.
 • Vefat eden kişinin anne ve babası da bazı şartları sağlayarak ölüm aylığı alabilir. Bu şartlardan ilki 65 yaşından büyük olmaktır. İkinci şart ise aylık gelirlerinin asgari ücretten daha az olmasıdır. Eğer anne ve baba bu şartları sağlıyorsa ölüm aylığından kalan hisseye bakılmaksızın %25 oranında aylık elde edebilirler.

Ölüm Aylığı Başvurusu ve Belgeleri

Ölüm aylığı başvuruları iki farklı şekilde yapılabilmektedir. 4A kapsamında yer alan yani SSK kapsamında ölüm aylığı almak için ve 4B kapsamında yani BAĞ-KUR’dan ölüm aylığı alabilmek için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine giderek gerekli belgelerle başvuru yapabilirsiniz. Ölüm aylığı bağlandıktan sonra ise ikinci işlemlerinizi Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışan Emeklilik Daire Başkanlığı üzerinden gerekli belgeler ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca başvuru işlemleri www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden de yapılmaktadır. Ölüm aylığı başvurusu esnasında talep edilen belgeler ise;

 • Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi,
 • Malullük durumu olan çocuklar için tam teşekkülü hastanelerden alınan sağlık raporu,
 • Eğer hak sahipleri vasi tayin ettiyse vasi ilamı.

Öğrenim gören öğrencilerin öğrenci belgesi almasına gerek yoktur. MEB ve YÖK ile yapılan anlaşma gereği öğrenim durumunuz başvuru yaptığınız kurum tarafından bilinmektedir.

Ölüm Aylıklarına Zam Geliyor Mu?

Ölüm aylıkları zamdan etkilenerek miktarı artmaktadır. Emekli maaşını etkileyen zamlar doğrudan ölüm aylığı alan kişileri de etkilemektedir. Bu kapsamda 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle ölüm aylıkları %5,01 artış sağlayacaktır. Ocak ayında yapılan %10,19’luk maaş zammını da düşünürsek 2019 yılı itibariyle ölüm aylıklarına yapılan toplam zam miktarı %15,2 olmaktadır.

Ölen Emeklinin Maaşı Geri İade Edilir Mi?

Vefat eden emeklinin maaş iadesi duruma bağlı olarak iade edilebilmektedir. Bu kapsamda dikkate alınan ilk unsur ölüm tarihidir. Örneğin ayın 27’sinde aylık alan bir emekli ayın 28’inde vefat ettiyse o aylık maaşı çekerek kullanabilirsiniz. Ancak emekli olan kişi ayın 26’sında vefat ettiyse ve emekli aylığı hesabından çekildiyse bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu çekilen maaşın iadesini talep edebilmektedir.

Ölüm Aylığı Ne Zaman Kesilir?

Vefat eden kişiden alınan ölüm aylığı kesilme durumu mümkün olup kesintiye neden olan durumlar;

 • Vefat eden kişinin eşinin yeniden evlenmesi,
 • Yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlanılması,
 • Erkek çocukların belirtilen yaşı aşması,
 • Anne ve babanın aylık gelire bağlanması,
 • Anne ve babanın asgari ücretin üzerinden gelire sahip olması,
 • Kız çocuğun evlenmesi halinde maaş kesintisi yapılır.

Çift Ölüm Maaşından Faydalanılabilir Mi?

Çift ölüm maaşı almak belli şartlar altında mümkündür. Hem anne ve babadan hem de ölen eşten ölüm maaşı almak isteyen kişiler iki şart sağlanması halinde iki ölüm maaşı alabilmektedir. Bu koşullardan ilki vefat eden kişilerin farklı sigortalara sahip olmasıdır. Örneğin anne veya baba devlet memuru olup emekli olduysa ve eşte benzer şekilde devlet memuriyetinden emeklilik hakkı kazandıysa kişi tek ölüm maaşından faydalanabilmektedir. Ancak anne veya baba devlet memurluğundan emekli olup vefat eden eş ise işçi olup SSK’lı ise kişi çift maaşa sahip olabilmektedir. İkinci koşul olarak ise vefat eden kişilerin ölüm tarihleridir. Bu nokta önemli olan tarih Ekim 2008’dir. Bu tarih itibariyle düzenleme yapıldığı için anne veya babadan ve eşten emeklilik maaşı alabilmek için yukarıda belirttiğimiz gerekli koşuları vefat eden kişinin sağlaması gerekmektedir.

Bazı durumlarda kişiler ölüm halinde emekli maaşı alımını 3 adete kadar çıkarabilmektedir. Dul kadınlar işçi olarak çalışıp emeklilikleri alıp üzerine anne veya babadan ve eşten emeklilik maaşı alarak toplam 3 emekli maaşı alabilme imkanına sahiptir.

Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır ?

4A – 4B – 4C – Ne Zaman Emekli Olurum, Emeklilik Hesaplama

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 165 YORUM
 1. Ferhat dedi ki:

  Annem babam vefat edınce tekrar evlenmek zorunda kalmıs ve ıkıncı esıdr vefat etı ıkıncı esınden hıc ssk sı yok magaş alamıyo ılk esının ssk sı var onun ssk sından yararlanırmı olum magası baglanırmı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok sonrasında evlendiği için ilk eşinden maaş alamaz.

   1. Gül dedi ki:

    Eşim emekli sandığı emeklisi . Ondan ölüm maaşı alıyorum. Babam SSK işçi emeklisi. Babamdan da ölüm aylığı alabilir miyim ?

  2. Ülkü dedi ki:

   Merhaba ben emekliyim babam vefat ettiğinde onun emekli maaşından alabiliyor muyum? Alırsam ne oranda? Başka hak sahibi yok. Teşekkür ederim

  3. Türkan dedi ki:

   Merhaba ben istek üzerine tarım bağkuru ödüyorum eşimde ssk çalışanı eşim vefat edince eşimin maaşını alabilirmiyim tabiki yaşım dolunca kendi maaşımla birlikte ikisinide alırmıyım ve ne kadar alırım

  4. Muharrem SAVAŞCI dedi ki:

   Oğlum malulükten emekl olup 2017 temmuz ayında vefat etmiş olup bekar idi.Ölüm aylığı Herhangi bir kurumdan maaş almayan 63 yaşında ev hanımı olan annesine veya boşanmış hiçbir geliri olmayan 36 yaşındaki Kız kardeşine bağlanabilir mi açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim.

 2. Fatoş Sümertaş dedi ki:

  İyi günler. Biz 4 kardeşiz, birimiz sigortalı çalışan bekar erkek, birimiz evli çalışmayan bayan, birimiz emekli sandığından emekli ve bekar bayan ve ben de çalışmayan boşanmış bayanım. Babamız SSK dan işçi olarak malulen emekliydi ve vefat etti. Annemiz de yıllar önce vefat etmişti. Babamızın maaşı sadece bana yüzde 50 oranında mı bağlanacak yoksa emekli olan kız kardeşime de bağlanacak mı? Daha doğrusu bu durumda kime ne kadar aylık bağlanacak? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK yatım aylığı çalışmayan, emekli olmayan ve evli olmayan kız çocuklarına bağlanır.Ayrıca 18 yaşını geçmiş ve okumayan erkeklere bağlanmaz.
   Bu durumda Sigortalı çalışan bekar erkek alamaz. Evli olup çalışmayan bayan alamaz. Emekli sandığından emekli olan da alamaz. Geriye bir kişi kalıyor sanırım o da siz:). %50 oranında bağlanır.

   1. Gülcan dedi ki:

    Annem bakurdan emeklıydı annemın ıkıncı evlınden emeklı oldu bızde bırıncıdenık bızede dusuyomu emeklı olmak

    1. Gülcan dedi ki:

     Annem bakurdan emeklıydı annemın ıkıncı evlınden emeklı oldu bızde bırıncıdenık bızede dusuyomu emeklı olmak cevaaap verırsenız sevınırım

 3. Fatoş Sümertaş dedi ki:

  Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Aklıma takıldığı için soruyorum yanlış alamazsanız, emekli kız kardeşim ve babam farklı kurumlardan emekli olduğu için yine de aylık bağlanamıyor mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok dediğim gibi kız çocuğuna SSK kapsamında ölüm aylığı bağlanabilmesinin olmazsa olmaz koşulları sigortalı çalışmaması ya da kendi sigortalılığından dolayı aylık bağlanmamış olması.

 4. samet altun dedi ki:

  Merhaba; Babam bağ-kur emeklisi olarak vefat etti. 5 kardeşiz ancak 3 ü evli. 2 kız kardeşime ve anneme maaş bağlandı. Annem 6 yıl bağ-kur yatırdı sonra dondurdu. Annemde vefat etti. Ayrıca annemin ilk eşimden olma dul bir kızı var 63 yaşında. Şimdi ne olacak. Ben sgk ya gittiğimde sadece dul kızı maaşından faydalanır denildi. Yardımınız için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Vefat eden kişinin aylığından evlenmemiş ve çalışmayan kız çocukları faydalanabilir.

 5. Cihan can dedi ki:

  annem babamın ölümü üzerinde emekli sandığından dul ve yetim maaşı alıyordu..ikinci kez evlendi. maaş kesildi. ikinci eşinden boşandıktan sonra eşi vefat etti. ilk eşinden maaş tekrar bağlandı. ikinci eşindenden maaş alabilirmi ssk dan

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla yalnızca bir eşten alınabiliyor. Yine de SGK’ya başvurun bu konu için.

 6. Ozkan koc dedi ki:

  Merhaba benim annem 1993 yılında öldü emekliydi ben o tarihte 13 yaşındaydım babam annemin maaşını üstüne aldı ikinci evliliği yapana kadar yani kısa bir süre yaklaşık dört beş ay ben annemin maaşını alabilirmiydim böyle bir hakkım varmiydi varsa suan alabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   O zaman alabilirdiniz tabi ki. Ama şu an alma hakkınız olmaz. zaman aşımı söz konusu.

 7. murat taşkıran dedi ki:

  2000 temmuzdan benim yüzde 70 engelli raporum var 4f kapsamında malülen ve muhtalık yazıyor raporda ben babam 1991 de vefat etti anneme ayık baglandı annemde geçen ay 15 vefat etti sura gittigimde diyarbakır bana dedi sen hak sahibi degilsin bildirimde bulunacaktım sonra ögrendiğime göre ssk lı bagkurdanda yarım maaş alabilmekte niye o zaman ssk bagkura gönderdi ve raporum oldugu halde orasıda başından savmak için orda yasada 5510 malül oldugu anlaşılırsa yetim aylıgı alabilir dedikleri madde var gelir durumuda 1287 50 tl kdv geliridir yani asgari ücretten az geriye dönükte vermeniz lazım çünkü yasaya göre geriye dönük yüzde 25 zaten malülüm şimdi kimsemde yok bi başka anam babamda varmış onları hç görmedim yanlız iki gerçek ablam ve birde kardeşim varmış kulak bırın bogazcı kaynanalar çok olur bu diyarbakır sur apocumu adam diyor git istediğin yere şikayet et malül olan ölüm aylıgıda alır

 8. Mehmet kaplan dedi ki:

  İyi akşamlar babam emekli sandığı emeklisi 11.12.2016 da vefat etti.annem ve 44 yaşında %88 özürlü abim beraber yaşıyorlar.anneme babamın maaşının ne kadarı ve özürlü abime ne kadarı bağlanır.

  1. Merhaba. Annenize yüzde 50 si kardeşinize yüzde 25 şi bağlanır.

 9. Selin dedi ki:

  Ben esimden ayrildim annemle yasiyorum ve babam vefat etti babamin maasini aliyoruz babam ssk dan emekli dedemde ssk dan emekli ve suan kanser hastasi annem bakiyor dedem oldugunde annem dedemin maasini alabiliyormu aceba

  1. Merhaba. Her ikisi de ssk ise alamaz.

   1. Nursema dedi ki:

    Merhaba
    Annem dedemin maaşını alıyor bende babamın maaşını alıyorum. İki kız kardeşiz ablam evlendi ve ablamın maaşı bana geçer mi? Ben babamın maaşının yüzde kaçını alıyorum?

 10. Dogan dedi ki:

  Sgk lı Çalïşan bir bayanïm 2 çocuğum var emekli eşim vefat etti.Emekli maaşının ne kadarını alabiliriz .teşekkürler

 11. Tülay dedi ki:

  Merhaba ben emekliyim vefat etmiş olan eşiminde Maaşını alıyorum annem 83 Yaşında ve SSK dan dul ve yetim maaşı alıyor beş yıl önce rahim kanseri ameliyatı oldu beş Yıldır ben bakıyorum hasta Bakım parası alabilirmiyim veya işsiz erkek kardeşim baksa Maaş alabilirmi

 12. Pembe göçmen dedi ki:

  Ben annemden yetim aylığı alıyorum iki oğlum var biri 17 diğeri 19 yaşında ikiside açıktan lise okuyor ben ölürsem onlar maaşımı almaya devam edermi çünkü başka gelirimiz yok

  1. Merhaba. Lisede okuyan erkek çocukları 20 yaşı, üniversitede okuyanlar da 25 yaşı tamamlayana kadar anne ve babanın aylığını alabilir. 18 yaşı geçtikten sonra okumuyorlarsa aylık alamazlar.

 13. Bursali dedi ki:

  Merhaba ,Anenem SGK dan emekli olarak vefat etti,babamda emekli SGK Li olarak vefat etti.Annem babamın emekli maaşı ni alıyor.Annem ,Anenemden kalan emekli maaşını alabiliyor mu .(Annem ile teyzem var su an ikiside dul).Tesekkurler ..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ölüm tarihleri 01.10.2008 den sonrasi ise alamaz 01.10.2008 den öncesi ise ölümler farklı kurumlar olduğu taktirde aylıklar alınır

 14. Gülşah dedi ki:

  Annem dedemin maaşını alıyor ben de çalışmadığım için babamın maaşını almaya başladım fakat bana %50 yetim aylığı baglanmiş %25 olmuyor mu? İlerde haksız ödeme gerekçesiyle bi sıkıntı çıkar mı? Bir de annem başta babamın aylığını alıyordu daha sonra Dedeminkine geçti. Dedemin maaşı bağlanana kadar babamın maaşını almaya devam etti fakat toplu ödeme verildi ilerde kesinti olur mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;başka hak sahibi olmadığı için %50 bağlanmıştır.Toplu ödeme hakkında SGK’dan bilgi alabilirsiniz.

  2. suna dedi ki:

   nasıl toplu ödeme verildi bende babamınkını alıyorum annemle annem babamın maaşını almıcak dedemınkını almak ıstıyor baş vuruda bulunucak fakat biz annemle 1200 tl alıyoruz şimdi ben 600 mü alırım /50/ bağlanırsa ve annem gidip ben kendi babamın maaşını alıcam kızımamı devrediyorum emklıyı öylemi oluyor yani toplu para dedinız ona takıldım nasıl yanı toplu paramı verildi annenize ve babanızın maaşını nasıl almaya devam etti bilgılenmek için soruyorum bunlar çok önemlı şeyler lütfen cvp yazarmısınız

 15. Zehra dedi ki:

  Ben babamın maasını alıyorum dokuz sene oldu bosanalı annemle beraber alıyorduk annem de oldu uç sene oldu olum parası verılıyormu toplu alabileceğini söylüyorlar bir sene sürer mis ama uç sene olacak annem olelı alabılırmıyım ben bu olum parasını

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;annenizin kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylığı varsa cenaze ödeneğini alabilirsiniz.

 16. NEVİN dedi ki:

  eşim geçen sene vefat etti ssk emeklisiydi oğlum ve bana maaş bağlandı ben yüzde elli oğlum yüzde yirmibeşini alıyorduk oğlumun 25 yaşını doldurduğu için maaşını kestiler ben sigortalı çalışıyorum benden başka maaş alacak kimse yok acaba benim maaşım ne kadar olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizin tesciline ve emekli olduğu tarihe göre değişir;825 ve 412 TL alıyorsanız şayet sizin aylığınız 1126 TL olur.

 17. NEVİN dedi ki:

  Cevapladığınız için çok teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Biz teşekkür eder; sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

 18. NEVİN dedi ki:

  iyi akşamlar ben 2015 yılından beri çalışıyorum asgari ücret alıyorum geçen sene 07 03 2016 yılında eşimi kaybettim işe girdiğimden beri agi mi bekar olarak göstermişler 2015 yılında90.11 2016 yılında123.53 tl ben o zaman evli idim eşim emekli okuyan bir oğlum vardı şimdi2017 yılında 133.31tl alıyorum eşimden emekli maaşı aldığım içinmi yine bekar gösteriliyorum oğlum okuyor ama 25 yaşında bilgi verir seniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çocuğunuz için AGİ ödemesi yapılır;ancak eşiniz olmadığından dolayı eş için AGİ ödenmez.

  2. Umay dedi ki:

   Merhaba
   Babam 7 ay önce vefat etti. Annem, ablam ve ben babamın maaşını alıyorduk. 2 ay önce de ablam vefat etti. Ablamın maaşını annem ve ben alabilir miyiz? Teşekkürler.

 19. Ali Demircioğlu dedi ki:

  Merhaba; babam 2016 da vefat etti. ssk dan malulen emekli(ölüm) maaşı annem ve 3 kardeşime bağlandı. Bunların almaları gereken toplam para ne kadar olmalıdır?Bilgilendirirseniz sevinirim.. Teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;toplam maaş vefat eden sigortalının maaşıyla aynı olmalıdır.

 20. Osman dedi ki:

  Merhaba, ssk emeklisi bir kişi vefat edince eşi ve çocukları dışında anne veya babası da 65 yaş üzeri ise her halükarda %25 hak sahibi oluyor doğru mudur? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anne ve babaya aylık bağlanırsa %12.5 hisse tek kişiye bağlanırsa %25 aylık bağlanır.

 21. ali-ç dedi ki:

  bağkur emeklisi baba vefat edince tarım bağkuru ödemekte olan anne aylık alabilirmi.alabilirse yüzdeliği ne olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aylığın yüzde 50 sini alabilir.

 22. ali-ç dedi ki:

  peki tarım bağkurundan çıkarsak o zaman durum ne olur.8 ay prim yatırdık.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Dul eşine % 50’si; aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75 oranında aylık bağlanır.

 23. ayse dedi ki:

  Mrb.tarım bagkuru odemisligim var kısa süre.Hiçbir yerde çalışmadım.olum aylığı %si ne olur.ödediğim primleri ne zaman geri alabilirim.emekli olma olasılığım yok.şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizden yüzde 75 ölüm aylığı bağlanır.Ödediğiniz primleri 58 yaşında toptan ödeme olarak alabilirsiniz.

 24. sezgin dedi ki:

  mrb hocam annem 2 yıl önce vefat etti bagkur ödüyordu emekli olamadı bu durumda ne oluyor yatırılan ödemeler devletemi kalıyor yoksa bu yatırılan bagkur pirimleri geri alınabiliyormu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaş bağlanma durumu var ise maaş bağlanır;şartlar tutmuyorsa ödenen primleri ölüm toptan ödemesi olarak iade alabilirsiniz.

 25. haluk dedi ki:

  merhaba
  03032017 tarihinde eşimi kaybettim. 2200 sgk günü vardı. 3 yaşında bir kızım var. Bana ve kızıma ne kadar maaş bağlanır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizin çalışma tarihlerini alabilir miyim ?

 26. Can bey dedi ki:

  Merhaba
  Babam 2006 vefat etti ssk emeklisi ildi annem dul maaşı alıyor ve annemin babası da vefat etti bağ-kur emeklisi idi
  Anem yetim maaşı alırımi
  Alirsa yüz se kaçını alır

  Teşekkür

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,babasından da Bağ-Kur aylığı alabilir aylığın hissesi diğer hak sahiplerine göre değişir

 27. Can bey dedi ki:

  Teşekkür
  Dedemin bağ-kur maaşı ni sagdece tek hisse sahibi yani esi alıyor …
  Yüzde kaci kesilir aydınlatır sanır sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tek hisse sahibi aylığın yüzde seksenini iki hak sahibi yani eş ve çocuk yüzde 60 30 ar hisse alır.

 28. Sude Korkmaz dedi ki:

  Merhabalar.hem yurticinden hem yurt disindan emekli 83 yasinda bir dedem var.simdiye kadar 2.hanimi bakiyordu ancak buaralar durum degisti.artik annemin bakmasini istiyor ayrica hanimina da maaslarini vermek istemiyor.annemin almasini istiyor ancak maaslarin cekilebilmesi icin zamaninda hanimina vekalet vermis.simdi ne yapacagimizi nerden baslayacagimizi bilemiyoruz.fikir verirseniz cok sevinirim.cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşine verdiği vekaleti azlettirin ve SGK ya bankalara bunun birer örneğini gönderin ve kızına vekaler çıkartın

 29. mukkerrem dedi ki:

  merhaba ben emekli sandıgından emekliyim maaş alıyorum babam ssk emeklisi vefat eeti maaşını bende alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;alamazsınız.

 30. Fatih dedi ki:

  Merhaba eşim sağlıkçı devlet memuru idi yaklaşık olarak üç buçuk yıl devllete çalıştı 2013 te vefat etti 12 yaşında bir kızım var ve ben çalışmıyorum dul maaşı alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1800 günü var ise size ve çocuğuna aylık bağlanır.

 31. Fatih dedi ki:

  Peki 1800 günü yok ise borclanma olmazmı bu arada eşim bir terör saldırısında vefat etti ve kanunen sivil sehit sayıldı ama devlet emekli etmedi sadece 3713 terör yasası ile yaklaşık olarak bin tl ye yakin bir maaş bagladı bu maaşıda dörde böldü ben,kızım ,eşimin annesi ve babası bu konu hakkında bir yardımınız olursa sevinirim
  Teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1800 güne tamamlamak için borçlanma yapabilirsiniz.(Askerlik,yurtdışı vb.)

 32. Furkan dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacaktı dedem vefat etti en son ki maaşı 1775 TL idi eşine 1303 TL dul maaşı bağlandı bizim hesaplamamiza göre %25 290 TL ye geliyor 1475 TL alması lazımken babaannem 1303 TL alıyor yani fazla kesinti olmuş gibime geliyor yardımcı olabilecek var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yüzde 75 aylığı alır;bu nedenle aldığı aylık doğru.Zaten hesabıma göre de %25 yaklaşık 450 TL yapıyor.

 33. Duygu dedi ki:

  Merhaba ben eşimden 10 ekim 2017 tarihinde resmen boşandım hem annem hem babam ssk emeklisi ikiside vefat etti babam 2015 annem 2016 tarihinde vefat ettiler ben her iki maasida alabilecekmiyim ve nereye basvuru yapacagim bilgi almak istiyorum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet iki maaşı da alabilirsiniz,başvuracağınız yer dosya yerleri olur siz en yakın SGK ya başvuru yapın onlar sizi yönlendirirler

 34. Semiramis dedi ki:

  Merhaba babam vefat etti bagkurdan annem maas alıyor. Bekar ve calismiyorum. Ben de kayit yaptirirsam annemin aldigi maas da bi azalma olur mu? Yoksa azalma olmadan mi ben de maas alabilirim?
  Teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,annenizden yüzde 25 hisse kesilir size aktarılır

   1. Semiramis dedi ki:

    Oncelikle cevap verdiğiniz icin tesekkur ederim. Bir sorum daha olacak. Peki calismaya baslarsam.Babamin emekliliginden Alacagim maas aynen annemin maasina eklenir mi?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;yaklaşık 100 TL hariç eklenir.

 35. Kamil dedi ki:

  Babam ölünce annem maaşıni aliyor şimdide dedem öldü annemin babası ikiside ssk oldugu icin dedemin maasini alamiyor Alabilmegibi bir sansi varmi tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yok maalesef

 36. Esma Hatin dedi ki:

  Merbaha, babam sgk emeklisi ve kanser hastasi. Annem de su an sgkli olarak calisiyor ve 3 yil sonra primi dolup yasi bekleyecek. Bir bekar kizkardesim ve yuzde 90 engelli erkek kardesim var. Babamin vefatinda kardesim hak talep etmediginde, onun hakkini da annem ve abim alabilir mi yani maasin tamamini. Diger yandan annemin calismaya devam etmesi sorun olur mu? Ve annem de emekli oldugunda hala babamin maasini almaya da devam edebilir mi? Eger edemezse de bugune kadar yatirdigi primleri sgk’dan gecebilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ese aylığın yüzde 75 i bağlanır 2 kardeşte aylık alırsa sigortalı aylığının yüzde yüzü ödenir

 37. muhammet dedi ki:

  MErhabalar dedem öleli 7 sene oldu vefat etmeden once muhtar ekmeklisiydi annem tek kız suan maaşinin yuzde kacini alir vede 7 senelik birikmiş aylıgini alabilir mi tskurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tek haksahibi ise yüzde 50 sini alır.

  2. Bayram cekicoglu dedi ki:

   Babam 25 agustos öldü ssk emeklisiydi.
   her ayın 17 maaşlıydı.
   annem için
   2 eylülde sgk başvurduk.
   PTT den istanbul gaziosmanpaşa sgk gönderdik.
   Maaşda gün kaybı olacak mı?
   Ölüm parası alacak mıyız. ?
   Kaç günde bağlanacak
   Teşekkürler. …

 38. Gulsen dedi ki:

  Merhaba ben dulum babamin masini annem aliyordu vefat etti basvurdum ayagindan sakat abim var oda babamin ayligini alabilirmi cevap lutfen

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;%60 ın üzerinde malul durumu var ise alabilir.

 39. Ahmet öcal dedi ki:

  Merhaba, babam sigortan emekliydi vefat etti maaşının yüzde 75 ini annem alıyor. Yeni üniversteye başlayan erkek kardeşim var. Kardeşimme ne kadar oranda maaş alır. Maaş alırsa annemin maaşında bir kesilme olur mu.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yüzde 60 anneniz yüzde 30 kardeşiniz alır.

 40. Gülsen dedi ki:

  Merhaba, Dedem malulen emekli ve 1978 yılında vefat etmis. Maaş babaanneme bağlanmış. Şuan kızı eşinden ayrılmak için başvuruda bulundu. Dedem in aylığı icin sgk ile görüştüğümüz de dedem adına bir ödeme, emeklilik görünmedigi söylenmiş. Ne yapabiliriz bu durumda. Maaşı babaanne almış onun üstünden bakılacak ama Dedemin görünmeme sebebi nedir??

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,SSK ise genel müdürlüğe dilekçe vermeniz gerekiyor ,çok eski kayıt olduğundan dolayı sistemde görünmüyor olabilir

 41. Gülsen dedi ki:

  Ne yapabiliriz

 42. Cemil dedi ki:

  Merhaba, babam 10 kasımda vefat etti. Annem ben ve 3 kız kardeş var. Kız kardeşlerimden biri evli ve SSK lı, diğeri dul, eşinden maaş alıyor ve çalışmıyor. Diğeri ise emekli ve çalışıyor. Kim ne oranda maaş alır ve nasıl yapmalıyız. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,anne yüzde 50 çocuklar yüzde 25 er oranda ölüm aylığı alabilir,
   Emekli evli ve çalışan kız çocukları aylık alamaz.

 43. ibrahim başer dedi ki:

  Merhaba annem babamdan emekli maaşı alıyor 3 kardeşim var 1 ı okulu bitti maasi kesildi 2nci kiz kardeşim evlendi onunda maasi kesildi sonradan diğer kardeşim boşandı maaş almaya 8 senedir devam ediyordu simdi yeniden evleniyor o yüzden maasi kesilecek anneme hiç bi kardeşimin maasi dönmedi annem normal emekli 1600 maaş alırken 700 tl maaş alıyor sorum bu kardeşlerimin kesilen maaşından anneme dönen olurmu veya ne yapmamız lazım tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,annenizden başka haksahibi kalmadı ise 1240 TL maaş alması gerekiyor SSK ise

 44. SENEM ÖZSÜER dedi ki:

  Selamlar,
  Ben 10 sene önce eşimi trafik kazasında kayıp ettim. Çocuğumuz yok
  Kendisinin 7 yıllık sigortası vardı. Görevi; Deniz ast subayı.
  2014 yılında maaşı için müracaatta bulundum. Bir miktar para yatırmam gerektiği söylediler .
  Maddi durumum olmadığından dolayı yapamadım.
  Bu sene evlendim ve Şuanda boşandım.
  Şimdi ilk eşimin maaşını alabilirmiyim?
  Eğer alırsam yüzde kaçını alırım?
  Ben şuanda özel bir sektörde sgk olarak çalışıyorum
  Teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ilk eşinizin aylığını alabilirsiniz ortalama 1400 TL alabilirsiniz.

 45. Recep Cengiz dedi ki:

  Merhaba dedem bagkurluydu emekli olmadan vefat etmişti vefat ettiğinde annem dul idi nineme ve anneme maaş bağlandı ninem annem den fazla maaş alıyordu ninemde vefat etti şimdi ninemin maaşı da anneme eklenirmi veya ne kadarı eklenir şimdi ne kadar alır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,annenizin aylığı yükselir tek hak sahibi olduğu için 2 hisse alır

 46. Yakamoz dedi ki:

  Merhaba sigorta emeklisi annemi nisan 2017 de kaybettim suan dul olarak annemin.maaşını alabileceğimi biliyorum fakat Bağkur emeklisi babam da annemin maaşını alıyor suan ben ne kadar maaş alabilirim ,bana ödenmesi gereken maaş nedir ve almak için ne yapmam gerek saygilar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2 hisse babanız alır 1 hisse siz alırsınız.

 47. dilek dedi ki:

  Babam 2013 yılında vefat etti Bağkur lütfu annemle ayrılar tek hak sahibi benim ama sskli çalışıyorum şimdi işten ayrilacagiz ne kadar maas hak ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;babanızın maaşını bilmemiz gerekiyor.

 48. mine dedi ki:

  Babam 1993 de vefat etti ve ssk dan emekli. 2 kız kardeşiz ve annemiz de halen sağ. 2 kız kardeş de evlendiğimiz eşlerden ayrıldık ve duluz bize ne kadar maaş gelir.?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,2 hisse anne 1 er hisse kız çocukları alır

 49. Rabia dedi ki:

  Meraba,evlendim fakat Kaci sense sone ayrîldîk .Simdi esim ôldu…..!Emeklilik hakkîm Var?Tesekurederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır yok.

 50. miyase dedi ki:

  merhaba babam vefatın ardından 1800 tl olan emekli aylığından annem 1100 tl alıyor.almanyada yaşayan boşanmış ve çalışan ablam var.bu aylık ikiyemi bölündü 1800 tl nin % 75 i 1100 tl yapmıyor.tşk ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;babanız hangi Kurumdan emekliydi ssk mı bağkur mu anneniz çalışıyor mu ?

   1. miyase dedi ki:

    babam ssk dan annem ev hanımı

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;annenizin maaş düşük görünüyor.Diğer kız çocuğu geliri girmiş olsa da daha düşük olması gerekiyor.SGK’dan detaylı bilgi alın.

 51. Nurgul dedi ki:

  Merhaba ben yeni bosandim ablam esi oldu ablam 7yildir maasini aliyordu ben de bosandim ben ablamla ikimize nekadar maas düser

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anneniz yok ise 2/4 2/4 hisse alabilirsiniz.

 52. Muhrrem dedi ki:

  Iyi günler dedem 2004 te öldü maaşını anneannem ve dul kızı alıyordu. şimdi geçen ay anneannem de öldü şimdi bir dul ve bir boşanmış ssk dan emekli kızı vqr hangi oranlarda maaşı alırlar tşk ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,tam aylıktan yarı yarıya hisse alırlar ancak başvuru yapmanız gerekiyor SSK ise genel müdürlüğe dilekçe gönderin

 53. günay dedi ki:

  merhaba annem vefat etti. hayatta değil. maşı da yoktu. babam hayatta 4000tl emekli aylığı alıyor. vefat edince iki kız kardeşe ne kadar maaş bağlanır. teşekkür ederim ( babamın isteği üzerine sormuş bulunmaktayım)

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,2000 er TL aylık bağlanır

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2000 er TL alabilirsiniz.

 54. Çiğdem dedi ki:

  merhaba babam ssk emeklisiydi vefat etti. Annem ve engelli abim babamdan maaş alıyor. diğer kardeşlerim çalışıyor bende çalışıyordum ancak 3 aydır çalışmıyorum. ben de maaş için başvursam annem ve abimin aldığı maaşta azalma olur mu? yoksa bana verilecek olan onlarınkinden bağımsız mı? Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;asgari aylık alıyorlarsa azalma olur,ancak aylıkları yüksekse düşme olmaz aylığa girmenizi tavsiye ederim.

   1. Çiğdem dedi ki:

    935 annem, 466 abim alıyor.. bu şekilde almamı tavsiye eder misiniz? ne kadar alırım acaba

 55. murat dedi ki:

  merhaba babamın eski eşinden 2 kızı ikiside evli değil 1’i çalışıyor diğeri üniversite okuyor babamın sağlık durumu pek iyi değil ben tek erkek çocuğuyum eğer ölürse maaşına ne olur yani diğer iki kızı hak talebinde bulunursa maaşı nasıl paylaştırılır annem ben ve diğer eşinden kızları arasında

 56. Ozan dedi ki:

  Merhaba babam vefat etti kardeşime ve anneme maaş bağlandı. Annem dışarıdan kendi sigortasını yatırıyor ek 5 bunu iptal ettirsek annem ve kardeşim babamın emekliliğinden sağlıktan faydalanabilir mi?

 57. Gülhan dedi ki:

  Ben babamdan emekli maaşı alıyorum 11 sene önce oğlum vefat etti 1900 iş günü sigortası var evli değil ben aylık bağlatamadım babamdan aldığım icin acaba sigorta primlerini geri alabilirmiyim toplu olarak.

 58. HAVVA ÖZTÜRK dedi ki:

  merhaba…babam isteğe bağlıdan emekliydi vefat etti ..annem babamdan dul emeklilik maaşı alıyor…kendiside ek 9 dan bebek bakıcıktan emekli oldu….dedem tarım bağkurundan emekliydi oda vefat etti..şu durumda annem iki emekli maaşı alıyor babamın ve kendinin ..dedemin tarım bağkurundanda aylık alabılır mi ? teşekkürler…..

 59. zeki dedi ki:

  ssk dan emekli olan babam vefat edince anneme dul yetim maaşı %75 mi bağlanır? Ayriyeten dul olan kız kardeşim vefat eden eşinin ssk emeklisinden maaş alırken vefat eden babamın ssk maaşınadanda faydalana bilirmi

 60. yıldıray kurtca dedi ki:

  kolay gelsin hayırlı çalışmalar .Dedem vefat etti Anneanneme maaş bağlandı babamda vefat etti anneme maaş bağlandı şimdi anneannemde vefat etti anneannemin maaşı anneme bağlanır diyorlar böyle birşey varmı varsa nereye başvurmalıyız.

 61. Çigdem dedi ki:

  Merhaba
  Bagkurlu Babam 2004 yılında vefat etti annem dul maaşı ve kendi sgk maaşını alıyordu.
  Annemde 2017 de vefat etti.
  Ben bosandim çalışmıyorum .maas durumu ne olur ? Hem annemden hemde babamdan maas baglanirmi? Teşekkür ederim

 62. ÜMİT dedi ki:

  merhaba teyzem özürlü maaşı alıyordu. dedem vefat edince maaşı annanen ile teyzeme bölünde bu durumda teyzem özürlü maaşını almaya devam edebilir mi yoksa özürlülük maaş hakkı düşer mi ? çünkü şuan özürlülük maaşı yatmıyor. düşmez ise ne yapmamız gerekir

 63. Fatih OĞUZ dedi ki:

  Merhabalar. Amcam kamu emeklisi vefatından sonra iki dul olan hanım kuzenim aynı oranda maaş almakta iken bir kuzenim vefat etti. maaş alan diğer dul kuzenim ölen ablasının maaşından ne oranda yararlanır?
  Teşekkürler…

 64. ayşe dedi ki:

  Merhaba. Benim babam 2009 da vefat etti. Annem bekar ablam ve reşit olmayan erkek kardeşim maaşını alıyorlardı. Erkek kardeşim reşit olup okulu bitirince maaşı kesildi erkek olduğu için maaşı anneme aktarılmadı erkek çocuklarının ki komple kesiliyor dediler. Ablam bir sene önce çalışmaya başladı. Maaşının yüzde kaçı anneme geçmelidir? Ablam normalde 600 tl kadar alıyordu ancak anneme 200 tl si ancak geçti. Emekli ikramiyede 500tl aldı. Emekli maaşı alan dul bayanlar 750 tl almayacak mıydı? Şuan annem tek başına emekli maaşını alıyor. Babamın aldığı maaşın yüzde kaçını almalıdır? Teşekkürler.

 65. Nuran Babadağ dedi ki:

  Rahmetli bagkur emeklisi babamdan 2005yılından beri yetim aylığı alıyorum. Sorum şu bana yüzde yirmi beş aylık baglanmış. Benden başka maaş alan kimse yok. Ben bunu emekli ikramiyesi yattığında ögrendım. 250 lira yatmıştı. Benim %50 maaş almam gerekmiyormu. Geçen yılların eksik yatan maaşlarını alma hakkım varmı aydınlatırsanız sevinirim

 66. riyat dedi ki:

  annemin babamdan aldigi emekli maasi. annemin olumden sora nasil bolunur

 67. Elif dedi ki:

  Merhaba ablam babamdan Emekli sandığından %50 1580 tl yetim maaşı alıyor idi bende yetim maaşına başvurdum ve ablamla ikimize % 40 ar oranda maaş bağlandı 976 tl bu ödeme doğru olmadığını düşünüyorum asıl bağlanacak olan 1250 tl civarında olması gerekmiyor mu Emekli sandığına itiraz dilekçesi yollamalımıyım aydınlatırsanız cok sevinecem

 68. .... dedi ki:

  yatıp yatmadığına nerden bakılabilir

 69. Zehra dedi ki:

  Selam, Hocam benim babam 2008 öncesi ssk girişi var ve serbest meslek olarak çalışıyordu.Uzun bir süre hiç çalışmadı, 2014 ’de yılında çalışmadığı bir vakit aniden rahatsızlandı ve kanser oldu,yani işsiz olduğu sırada kansere yakalandı.Kendisine 3 ayda bir maaş bağlandı,1.500 tl maaş alıyor ve anneme de bakıcı olarak 1000 tl maaş bağlandı.Benim sorum şu: Babam emekli olmak istiyor pirimi çok az kalmış ama 4 yıldır maaş alıyoruz.Babam engelli sayıldığı için çalışıp pirim yatıramaz yani maaşı kesilir,aç kalırız.Başkası onun adına ya da isteğe bağlı pirim yatırılırsa bakıcı ve engelli maaşı kesilir mi? Kesilirse ne zamana kadar ve ne kadar kesilir? İkinci sorum şu: Babam emekli olduktan sonra ölürse, 2 kız çocuğu emekli maaşını ne kadar alır? Emekli olmadan ölürse, 2 kız çocuğu ne kadar alır ? Yetim maaşı mı yoksa babadan kalan emekli maaşı mı daha fazla veriyor,bunu öğrenmek istedim.

 70. m.feyyaz dedi ki:

  merhabalar, babam 2008 de öldü emekli sandığından emekliydi. annem maaşın %60 ını alıyor ben ise %30 alıyorum. ancak 25 yaşını doldurmuş olduğum için maaşımın kesilmesi için başvuruda bulunacağım . ayrıca annem önümüzdeki aylarda ssk dan emekli olacak , bu durumları göz önünde bulundurursak ssk emeklisi olacak annem emekli sandığı emeklisi olan babamın maaşının yüzde kaçını alır ? teşekkürler

 71. MUKADDES dedi ki:

  MRB. BABAM EMEKLİ SANDIĞI MEMUR EMEKLİSİYDİ.08.09.2018 DE VEFAT ETTİ.ANNEM VE BEKAR ABLAM VAR BEN DE BEKARIM. ÇALIŞIYORUM. ANNEME VE ABLAMA DÜŞECEK MİKTAR NEDİR ACABA? BEN DE ALABİLECEK MİYİM? TEŞEKKÜR EDERİM. BABAMIN EMEKLİ MAAŞI 2.100 TL CİVARI İDİ. Teşekkür ederim.

 72. Neriman dedi ki:

  Mrb babamin maliye ssk giriş 1994 ve 1996 ölüm nedeyli çıkışi olmuştur ve askeligiyle beraber 1110 günü var ne yapmaliyim

 73. Zeynep dedi ki:

  Merhaba, babam Bağkur emeklisiydi 2012 yılında vefat etti. Annem babamın maaşını alıyor. Bekarım 2016 yılında işten ayrıldım fakat maaş için başvurmadım. Şimdi müracaatta bulunsam 2 senelik birikmiş aylığı da alabilir miyim? Teşekkürler.

 74. burcu dedi ki:

  Merhaba;
  Ben SSK Çalışanıyım ,Eşimde ssk çalışanı idi vefat etti ben ve kızın eşimden maaş alıyoruz
  Babam Emekli sandığından Emekli, vefat etti başka kız kardeşimde yok sadece Annemle ben varız bu durumda babamın maaşının yüzde kaçı anneme bağlanır, bende babamın maaşını alabilirmiyim ???

 75. Mehmet Ali dedi ki:

  babamın aylığı 1700 lira iken babam öldükten sonra benle anneme bin lira aylık vermeye başladılar neden nedenini öğrenebilir miyim

 76. YILMAZ dedi ki:

  Merhaba lar ;
  BENİM ANNEM 91 YAŞINDA VE BİZİMLE BERABER YAŞAMAKTADIR VE HERHANGİ BİR GELİRİ YOKTUR. ABLAM MALULEN EMEKLİYKEN 2004 SENESİNDE VEFAT ETTİ. ENİŞTEMDE VEFAT ETTİ VE ÇOCUKLARI DA ABLAMDAN DOLAYI MALULEN MAAŞ ALMAMAKTADIR .
  S,1 ANNEME ABLAMDAN DOLAYI MAAŞ BAĞLANA BİLİRMİ ?
  S.2 GELİR TESTİNİN KRİTERLERİ NELERDİR ?
  S.3 ANNEM YAŞLI OLDUĞU İÇİN MAAŞ ÇEKİLMESİ NE YAPILMALIDIR ?
  YARDIMLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 77. Serap dedi ki:

  Merhaba babam 02.11.2018 tarihine vefat etti. Bağkurdan emekli maaşı anneme bağlandı. Ben ssk lı olarak çalışmaya devam ediyorum. Yetim aylığı alabilir iyim eğer alabiliyorsam annemden kesinti olurmu 1330 TL annemin aldığı maaş

 78. ebru dedi ki:

  merhaba, babam 2018 ocak ayında vefat etti. kız kardeşim ve anneme ssk dan maaş bağlandı. fakat kız kardeşim temmuz ayında evlendi. evlenmeden önce de sgk lı işe girdiği için bildirim yapmıştı. annem şuan da 1017 tl maaş alıyor, babam hayatta olsaydı eğer tahminimce 2000 tl yakın maaş alıyor alacaktı. bu durumda annemin hisse oranının %75 olması gerekmiyormu…

  1. özlem dedi ki:

   slm babam sgk dan 92 de emekli oldu temmuz 2019 da vefat etti annemle babam 1995 de boşandılar her ikiside birdaha evlenmedi bu durumda ben babamın maaşından nekadar kesinti olur nekadar alabiliriyorum ? babam ölmrden önce zanneddersem 2.500 emekli maaş alıyor biliyorum bu durumda ne olur

   1. özlem dedi ki:

    evin tek kızıyım birde 38 yaşunda erkek kardeşim var

 79. Muazzez dedi ki:

  Merhaba babam 4 ocak 2019 da vefat etti.sgk dan emekli idi. annemin maaşı yok.Ev hanımı. Bende bekar kızıyım. Fakat sigortalı olarak çalışıyorum. Anneme % kaç oranında maaş bağlanır. Babam 1950 TL maaş alıyordu.

 80. canan dedi ki:

  merhaba ben1100 eşimden kalan maaşı alıyorum kızımla beraber fakat ben kızıma devretmek ıstıyorum kızım alsın benımde babam fefat etti annem babamın 1600 tl emeklısını alıyor bende kendi babamınkını almak ıstıyorum şöyle sorum ben kızıma devredersem yanı almak ıstemıyorum çocuk alsın 110 verirmi devlet yoksa yarısı yani /50/ sini 550 mi verirler eğer böyle olucaksa ben annemınkını boşuna alırım yanı lütfen açıklayınız çok merak ediyorum maaşımız çok az ne yapacağımı bilemedim

 81. ali dedi ki:

  babam yaşıyor bağkur emeklisi 1880 lira alıyor allah gcinden versin vefat etse… annem ev hanımı sigorta ve çalışması yok ablam %72 (zihinsel)engelli çalışmıyor sigortası yok nasıl maaş bağlanır. yada ablam için annem bakım parası alabilirmi

 82. Mukaddes. Baykal dedi ki:

  Nasıl bir sosyal adalet bu.sigortadan emekli bir tanıdığım olen eşininbağkur maaşını ve ölen babasının emekli sandığı maaşını alabiliyorda(hepsi değişik kurum diye) emekli dul kadına esinin maasının neden %50 si bağlanıyor?😤.

 83. Nurten tuna dedi ki:

  Iyi günler 2010 dan beri babamın ölüm aylığını aliyorum annem 2011 yılında evlenmiş 2011 den sonra maaşım yükselmesi gerekirken ben aynı maasi almaya devam ettim şuan başvuru yapsam eskiye dönük geriye kalan maasi alabilirmiyim

 84. Adnan yesiller dedi ki:

  Emekli sandığı emeklisiyim ve 4400 TL emekli maaşı almaktayım. Eşim 10 ay sonra Almanya borçlanması ile 3600 gün üzerinden ek4 5 tarım sigortasindan emekli olacak. Ben vefat ettiğinde eşim maaşımin ne kadarını alır. Tşk. Ederim.

 85. osman dedi ki:

  merhaba ben tek çocuğum annem vefat etti babamda daha önce vefat etmisti.Babamin emekli maaşı yoktu ve hiç birşey almamıştım. annem sgk dan emekli ben şuan annemin emekli maaşını yüzde kaçını alabilirim. (annem ve babam sâğ iken boşanmışlardı )

 86. Fatma Çiftçi dedi ki:

  Eşim 2006 yılında vefat etti. Eşim emekli sandığı emeklisiydi. Onun maaşının %75’i bana bağlandı. Kızımın kocası öldü. Şimdi kızım da babasının maaşından yararlanmak istiyor. Eşimden kalan emekli maaşının; Kızım yüzde kaçını alır, ben yüzde kaçını alırım?

 87. müşerref balaban dedi ki:

  eşim ssk emeklisi olup 17-01-2012 yılında vefat etti eşimin maaşı tarafıma 2/4 olarak bağlandı halbuki ne başka yerden bir maaşım var nede çalışan biriyim çevremde eşi ssk,dan emekli olup vefat eden eşlere benim durumumda olan kişilere aylık bağlama oranı 3/4 olarak bağlandı şimdi ben 2012 yılından beri eksik maaşmı alıyorum şuanda 1656 tl maaş alıyorum aydınlatırsanız sevinirim.

 88. Filiz al dedi ki:

  Merhabalar kardeşim 2018 de vefat etti içeride 3300 primi vardı biz kardeşimin içeride olan primini toplu alabiliyorsunuz yada anne üzerine sigortayı devam ettirip emekli olabilir mi bilgi verirmisiniz teşekkürler .

 89. Aysun dedi ki:

  Merhaba; eşim memur vefat etti. Maaş bağlandı. Babam vefat etti maaşının bir kısmı bağlandı. şimdi annem vefat etti nasıl işlem yaptırmam gerekiyor. maaş olarak neleri hak ediyorum. Not : Eşim memur emeklisi. Babam ve Annem her ikisi de işçi emeklisi. Teşekkürler.İyi Günler dilerim.

 90. erol dedi ki:

  annem babamdan kalan dul amaaşını almaktayken iş yeri açtı. aldığı maaşta kesinti yapılabilirmi?

 91. Fatma dedi ki:

  Merhaba. Babam ve annem vefat etti Babam ssk emeklisiydi ailemin tek kız çocuğuyum kardeşim yok ben dulum. Bu durumda babamın emekli maaşının yüzde kaçını alabilirim.

 92. Çiçek dedi ki:

  Babam 7sene önce vefat etti annem 1ay önce vefat etti.kardeşim eşinden ayrı sigortalı olarak çalıışıyor 11ay sonra emekli olacak.anne ve babadan (sgk)maaş alabilir mi

 93. Bayram cekicoglu dedi ki:

  Babam 25 agustos öldü ssk emeklisiydi.
  her ayın 17 maaşlıydı.
  annem için
  2 eylülde sgk başvurduk.
  PTT den istanbul gaziosmanpaşa sgk gönderdik.
  Maaşda gün kaybı olacak mı?
  Ölüm parası alacak mıyız. ?
  Kaç günde bağlanacak
  Teşekkürler. …

 94. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba.Babam 2017 yılında vefat etti.Annem yaşıyor.3 kardeşiz.2 kız.1 erkek 2 kardeşimde evli.ben boşanma arifesindeyim.babamın maaşından yetim aylığı % kaç alabilirim.

 95. Murat dedi ki:

  Anne 2300liramaaş alıyor ölen eşten kızı maasa ne kadar alır

 96. Harun Tekeş dedi ki:

  ‰84 engelliyim ve emekli aylığı alıyorum. Babamı ve annemi kaybettim. Maaşlarını üzerime alabilir miyim?

 97. semiha denk dedi ki:

  saygilar1996 yılında babam vefat etti bağlar emekllisiydi annem2000 yılında vefat etti ben durum ve tek maas alan benim neden yüzde 25 alıyorum aydinlatirmisiniz maas2002 yılında baglandi