Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ?

01.03.2018
169
A+
A-
Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ?

Vefat eden bir sigortalı ya da emeklinin haksahibi olan eşine, annesine, babasına ya da çocuklarına ölüm maaşı bağlanır. Sosyal Güvenlik Mevzuatımıza göre sigortalı iken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir alırken vefat edenlerin hak sahiplerine (eş, çocuklar, anne ve baba) başvuru yapılması ve ölüm aylığı için gerekli şartların da sağlanmış olması halinde dul maaşı ya da yetim maaşı bağlanmaktadır. Bu yazımızda ise ölüm maaşlarının kimlere hangi oranlarda bağlandığı konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz. 

ÖLÜM AYLIKLARINDAN KİM HANGİ ORANLARDA FAYDALANIR?

5510 Sayılı Kanuna göre vefat eden sigortalıların hak sahiplerine  ölüm aylığının kimlere hangi oranda dağıtıldığı konusu en çok merak edilen konulardan birtanesidir.

Ölen eşimin maaşının ne kadarını alabilirim, ssk emeklisiyim ölen eşimin maaşını alabilirmiyim ?

Eşim vefat etti emekli maaşını nasıl alırım sorusu konu hakkında en çok sorulan soruların başında gelmekte.

Sigortalının dul eşine maaş alabilecek durumda olan çocuk bulunmaması ve sigortalı olarak yurt içinde ve yurt dışında çalışmaması halinde ölüm aylığı %75 oranında bağlanır.

Yani vefat eden eş 1000 TL maaş alıyorsa ve eşten başka da maaş bağlanacak çocuk yoksa dul eşe de 750 TL maaş bağlanır.

Kız ve erkek çocuklarının ölüm aylığı alma şartları nelerdir?

Hak sahibi konumundaki çocukların ölüm aylığından faylanabilmesinin olmazsa olmaz koşulu yurt içi ve yurt dışında sigortalı bir işte çalışmıyor olmak ve kendi sigortalılığından dolayı gelir ve aylık bağlanmamış olması gerekmektedir.

Bunların haricinde maaş alabilecek hak sahibi çocuklar şunlardır:

-18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmaya çocuklara,

– Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılan çocuklara,

– Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kız çocuklara,

%25 oranında ölüm aylığı bağlanır.

Ölen babamın maaşının ne kadarını alabilirim, dul kadın babasının maaşının ne kadarını alır ?

Anne ve babasının ölümüyle beraber yetim kalan çocuklara başka maaş alacak çocuk bulunmaması ve kendisi haricinde emekli maaşı alacak kimse olmamas halinde ölüm aylığı %50 oranında bağlanır.Yani vefat eden baba 1000 TL alıyorsa, yetim kalan çocuk da tek başına emekli maaşına başvuru yaptıysa bu durumda 500 TL olarak bağlanır.

Eğer başka maaş alan çocuk varsa ya da eş de alıyorsa bu durumda ölen babadan kalan maaş için çocuğun hissesi %25 olur ve alınacak maaş 250 TL olur.

Ölen Sigortalının Anne ve Babası Ölüm Aylığından Faydalanabilir mi?

Hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması halinde her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması şartıyla ana ve babaya toplam % 25’i oranında; ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisseye bakılmaksızın yukarıdaki şartlarla toplam % 25’i oranında aylık bağlanır.

Evlat Edinilen Çocuklar Ölüm Aylığından Faydalanır mı?

Sigortalı tarafından evlât edinilmiş, tanınmış veya soy bağı düzeltilmiş veya babalığı hükme bağlanmış çocukları ile sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları, bağlanacak aylıktan yukarıda belirtilen esaslara göre yararlanır.

Ölüm Aylığının Üst Sınırı Nedir?

Hak sahiplerine bağlanacak aylıkların toplamı sigortalıya ait aylığın tutarını geçemez. Bu sınırın aşılmaması için gerekirse hak sahiplerinin aylıklarından orantılı olarak indirimler yapılır.

Eşim öldü maaşını nasıl alırım?

Vefat eden kişinin emekli maaşını alabilmek için SGK emeklilik talep formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekir. Emeklilik dilekçesi başlıklı yazımızdan SGK tahsis talep formunu indirebilir aynı zamanda nasıl dolduracağınız konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Ölüm aylığı bağlanma oranları konusunda merak edilen bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir. 

Babam vefat etti ssk maaşını alabilir miyim?

Eğer erkek çocuğu iseniz;

 • 18 yaşından büyük olmamanız,
 • 18 yaşından büyükseniz lisede okumanız halinde 20 yaşına kadar, üniversitede okumanız halinde 25 yaşına kadar aylık alabilirsiniz.
 • Evli olmamanız gerekir.
 • Malul iseniz %60 üzeri rapor olması ve evli olmamanız halinde maaş alırsınız.

Kız çocuğu iseniz;

 • Evli olmamanız,
 • 2008 yılından önce ssk girişi varsa babanızın 18 yaşını geçseniz bile evlenmediğiniz ya da sigortalı çalışmadığınız sürece ölüm maaşını almaya devam edersiniz.
 • Eğer babanızın 2008 yılından sonra ilk sigorta başlangıcı varsa bu durumda 18 yaşını tamamladığınızda aylık alamazsınız. Ancak lisede okumanız halinde 20 yaşına kadar, üniversitede okumanız halinde 25 yaşına kadar aylık alabilirsiniz. Ayrıca malul iseniz %60 üzeri rapor olması ve evli olmamanız halinde maaş alırsınız.

Babam öldü maaşını alabilirmiyim?

Yukarıda belirtilen şartları sağlamış olmanız halinde tabi ki alabilirsiniz.

Emekli babadan dul kızına maaş ne kadar bağlanır, babamdan emekli maaşı ne kadar alırım ?

Yukarı da belirttiğimiz üzere çocuklara kendisinden başka aylık alan yoksa vefat eden kişinin emekli maaşının %50’si, eğer aylık alan başka kimse varsa %25’i bağlanır.

Babam vefat etti annem ne kadar maaş alır?

Eğer anneden başka aylık alan yoksa anne vefat eden kişinin maaşının %75’ini, aylık alan varsa %50’sini alır. Anne kendi sigortasından dolayı emekli ise ya da sigorta çalışıyorsa ya da bağkur ödüyorsa bu durumda da %50 bağlanır.

Çalışan bekar kadın babasının maaşını alabilir mi ?

Sigotalı olarak çalışan ya da kendi sigortasından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık alan kadınlar anne ya da babasından dolayı yetim maaşı alamazlar.

Babam vefat etti maaşını nasıl alırım?

Yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız emeklilik tahsis talep formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurunuzu yapabilirsiniz. Emeklilik talep formunu sayfamızdan indirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 139 YORUM
 1. Ferhat dedi ki:

  Annem babam vefat edınce tekrar evlenmek zorunda kalmıs ve ıkıncı esıdr vefat etı ıkıncı esınden hıc ssk sı yok magaş alamıyo ılk esının ssk sı var onun ssk sından yararlanırmı olum magası baglanırmı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok sonrasında evlendiği için ilk eşinden maaş alamaz.

 2. Fatoş Sümertaş dedi ki:

  İyi günler. Biz 4 kardeşiz, birimiz sigortalı çalışan bekar erkek, birimiz evli çalışmayan bayan, birimiz emekli sandığından emekli ve bekar bayan ve ben de çalışmayan boşanmış bayanım. Babamız SSK dan işçi olarak malulen emekliydi ve vefat etti. Annemiz de yıllar önce vefat etmişti. Babamızın maaşı sadece bana yüzde 50 oranında mı bağlanacak yoksa emekli olan kız kardeşime de bağlanacak mı? Daha doğrusu bu durumda kime ne kadar aylık bağlanacak? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK yatım aylığı çalışmayan, emekli olmayan ve evli olmayan kız çocuklarına bağlanır.Ayrıca 18 yaşını geçmiş ve okumayan erkeklere bağlanmaz.
   Bu durumda Sigortalı çalışan bekar erkek alamaz. Evli olup çalışmayan bayan alamaz. Emekli sandığından emekli olan da alamaz. Geriye bir kişi kalıyor sanırım o da siz:). %50 oranında bağlanır.

 3. Fatoş Sümertaş dedi ki:

  Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Aklıma takıldığı için soruyorum yanlış alamazsanız, emekli kız kardeşim ve babam farklı kurumlardan emekli olduğu için yine de aylık bağlanamıyor mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok dediğim gibi kız çocuğuna SSK kapsamında ölüm aylığı bağlanabilmesinin olmazsa olmaz koşulları sigortalı çalışmaması ya da kendi sigortalılığından dolayı aylık bağlanmamış olması.

 4. samet altun dedi ki:

  Merhaba; Babam bağ-kur emeklisi olarak vefat etti. 5 kardeşiz ancak 3 ü evli. 2 kız kardeşime ve anneme maaş bağlandı. Annem 6 yıl bağ-kur yatırdı sonra dondurdu. Annemde vefat etti. Ayrıca annemin ilk eşimden olma dul bir kızı var 63 yaşında. Şimdi ne olacak. Ben sgk ya gittiğimde sadece dul kızı maaşından faydalanır denildi. Yardımınız için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Vefat eden kişinin aylığından evlenmemiş ve çalışmayan kız çocukları faydalanabilir.

 5. Cihan can dedi ki:

  annem babamın ölümü üzerinde emekli sandığından dul ve yetim maaşı alıyordu..ikinci kez evlendi. maaş kesildi. ikinci eşinden boşandıktan sonra eşi vefat etti. ilk eşinden maaş tekrar bağlandı. ikinci eşindenden maaş alabilirmi ssk dan

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla yalnızca bir eşten alınabiliyor. Yine de SGK’ya başvurun bu konu için.

 6. Ozkan koc dedi ki:

  Merhaba benim annem 1993 yılında öldü emekliydi ben o tarihte 13 yaşındaydım babam annemin maaşını üstüne aldı ikinci evliliği yapana kadar yani kısa bir süre yaklaşık dört beş ay ben annemin maaşını alabilirmiydim böyle bir hakkım varmiydi varsa suan alabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   O zaman alabilirdiniz tabi ki. Ama şu an alma hakkınız olmaz. zaman aşımı söz konusu.

 7. murat taşkıran dedi ki:

  2000 temmuzdan benim yüzde 70 engelli raporum var 4f kapsamında malülen ve muhtalık yazıyor raporda ben babam 1991 de vefat etti anneme ayık baglandı annemde geçen ay 15 vefat etti sura gittigimde diyarbakır bana dedi sen hak sahibi degilsin bildirimde bulunacaktım sonra ögrendiğime göre ssk lı bagkurdanda yarım maaş alabilmekte niye o zaman ssk bagkura gönderdi ve raporum oldugu halde orasıda başından savmak için orda yasada 5510 malül oldugu anlaşılırsa yetim aylıgı alabilir dedikleri madde var gelir durumuda 1287 50 tl kdv geliridir yani asgari ücretten az geriye dönükte vermeniz lazım çünkü yasaya göre geriye dönük yüzde 25 zaten malülüm şimdi kimsemde yok bi başka anam babamda varmış onları hç görmedim yanlız iki gerçek ablam ve birde kardeşim varmış kulak bırın bogazcı kaynanalar çok olur bu diyarbakır sur apocumu adam diyor git istediğin yere şikayet et malül olan ölüm aylıgıda alır

 8. Mehmet kaplan dedi ki:

  İyi akşamlar babam emekli sandığı emeklisi 11.12.2016 da vefat etti.annem ve 44 yaşında %88 özürlü abim beraber yaşıyorlar.anneme babamın maaşının ne kadarı ve özürlü abime ne kadarı bağlanır.

  1. Merhaba. Annenize yüzde 50 si kardeşinize yüzde 25 şi bağlanır.

 9. Selin dedi ki:

  Ben esimden ayrildim annemle yasiyorum ve babam vefat etti babamin maasini aliyoruz babam ssk dan emekli dedemde ssk dan emekli ve suan kanser hastasi annem bakiyor dedem oldugunde annem dedemin maasini alabiliyormu aceba

  1. Merhaba. Her ikisi de ssk ise alamaz.

 10. Dogan dedi ki:

  Sgk lı Çalïşan bir bayanïm 2 çocuğum var emekli eşim vefat etti.Emekli maaşının ne kadarını alabiliriz .teşekkürler

 11. Tülay dedi ki:

  Merhaba ben emekliyim vefat etmiş olan eşiminde Maaşını alıyorum annem 83 Yaşında ve SSK dan dul ve yetim maaşı alıyor beş yıl önce rahim kanseri ameliyatı oldu beş Yıldır ben bakıyorum hasta Bakım parası alabilirmiyim veya işsiz erkek kardeşim baksa Maaş alabilirmi

 12. Pembe göçmen dedi ki:

  Ben annemden yetim aylığı alıyorum iki oğlum var biri 17 diğeri 19 yaşında ikiside açıktan lise okuyor ben ölürsem onlar maaşımı almaya devam edermi çünkü başka gelirimiz yok

  1. Merhaba. Lisede okuyan erkek çocukları 20 yaşı, üniversitede okuyanlar da 25 yaşı tamamlayana kadar anne ve babanın aylığını alabilir. 18 yaşı geçtikten sonra okumuyorlarsa aylık alamazlar.

 13. Bursali dedi ki:

  Merhaba ,Anenem SGK dan emekli olarak vefat etti,babamda emekli SGK Li olarak vefat etti.Annem babamın emekli maaşı ni alıyor.Annem ,Anenemden kalan emekli maaşını alabiliyor mu .(Annem ile teyzem var su an ikiside dul).Tesekkurler ..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ölüm tarihleri 01.10.2008 den sonrasi ise alamaz 01.10.2008 den öncesi ise ölümler farklı kurumlar olduğu taktirde aylıklar alınır

 14. Gülşah dedi ki:

  Annem dedemin maaşını alıyor ben de çalışmadığım için babamın maaşını almaya başladım fakat bana %50 yetim aylığı baglanmiş %25 olmuyor mu? İlerde haksız ödeme gerekçesiyle bi sıkıntı çıkar mı? Bir de annem başta babamın aylığını alıyordu daha sonra Dedeminkine geçti. Dedemin maaşı bağlanana kadar babamın maaşını almaya devam etti fakat toplu ödeme verildi ilerde kesinti olur mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;başka hak sahibi olmadığı için %50 bağlanmıştır.Toplu ödeme hakkında SGK’dan bilgi alabilirsiniz.

  2. suna dedi ki:

   nasıl toplu ödeme verildi bende babamınkını alıyorum annemle annem babamın maaşını almıcak dedemınkını almak ıstıyor baş vuruda bulunucak fakat biz annemle 1200 tl alıyoruz şimdi ben 600 mü alırım /50/ bağlanırsa ve annem gidip ben kendi babamın maaşını alıcam kızımamı devrediyorum emklıyı öylemi oluyor yani toplu para dedinız ona takıldım nasıl yanı toplu paramı verildi annenize ve babanızın maaşını nasıl almaya devam etti bilgılenmek için soruyorum bunlar çok önemlı şeyler lütfen cvp yazarmısınız

 15. Zehra dedi ki:

  Ben babamın maasını alıyorum dokuz sene oldu bosanalı annemle beraber alıyorduk annem de oldu uç sene oldu olum parası verılıyormu toplu alabileceğini söylüyorlar bir sene sürer mis ama uç sene olacak annem olelı alabılırmıyım ben bu olum parasını

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;annenizin kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylığı varsa cenaze ödeneğini alabilirsiniz.

 16. NEVİN dedi ki:

  eşim geçen sene vefat etti ssk emeklisiydi oğlum ve bana maaş bağlandı ben yüzde elli oğlum yüzde yirmibeşini alıyorduk oğlumun 25 yaşını doldurduğu için maaşını kestiler ben sigortalı çalışıyorum benden başka maaş alacak kimse yok acaba benim maaşım ne kadar olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizin tesciline ve emekli olduğu tarihe göre değişir;825 ve 412 TL alıyorsanız şayet sizin aylığınız 1126 TL olur.

 17. NEVİN dedi ki:

  Cevapladığınız için çok teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Biz teşekkür eder; sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

 18. NEVİN dedi ki:

  iyi akşamlar ben 2015 yılından beri çalışıyorum asgari ücret alıyorum geçen sene 07 03 2016 yılında eşimi kaybettim işe girdiğimden beri agi mi bekar olarak göstermişler 2015 yılında90.11 2016 yılında123.53 tl ben o zaman evli idim eşim emekli okuyan bir oğlum vardı şimdi2017 yılında 133.31tl alıyorum eşimden emekli maaşı aldığım içinmi yine bekar gösteriliyorum oğlum okuyor ama 25 yaşında bilgi verir seniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çocuğunuz için AGİ ödemesi yapılır;ancak eşiniz olmadığından dolayı eş için AGİ ödenmez.

 19. Ali Demircioğlu dedi ki:

  Merhaba; babam 2016 da vefat etti. ssk dan malulen emekli(ölüm) maaşı annem ve 3 kardeşime bağlandı. Bunların almaları gereken toplam para ne kadar olmalıdır?Bilgilendirirseniz sevinirim.. Teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;toplam maaş vefat eden sigortalının maaşıyla aynı olmalıdır.

 20. Osman dedi ki:

  Merhaba, ssk emeklisi bir kişi vefat edince eşi ve çocukları dışında anne veya babası da 65 yaş üzeri ise her halükarda %25 hak sahibi oluyor doğru mudur? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anne ve babaya aylık bağlanırsa %12.5 hisse tek kişiye bağlanırsa %25 aylık bağlanır.

 21. ali-ç dedi ki:

  bağkur emeklisi baba vefat edince tarım bağkuru ödemekte olan anne aylık alabilirmi.alabilirse yüzdeliği ne olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aylığın yüzde 50 sini alabilir.

 22. ali-ç dedi ki:

  peki tarım bağkurundan çıkarsak o zaman durum ne olur.8 ay prim yatırdık.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Dul eşine % 50’si; aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde % 75 oranında aylık bağlanır.

 23. ayse dedi ki:

  Mrb.tarım bagkuru odemisligim var kısa süre.Hiçbir yerde çalışmadım.olum aylığı %si ne olur.ödediğim primleri ne zaman geri alabilirim.emekli olma olasılığım yok.şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizden yüzde 75 ölüm aylığı bağlanır.Ödediğiniz primleri 58 yaşında toptan ödeme olarak alabilirsiniz.

 24. sezgin dedi ki:

  mrb hocam annem 2 yıl önce vefat etti bagkur ödüyordu emekli olamadı bu durumda ne oluyor yatırılan ödemeler devletemi kalıyor yoksa bu yatırılan bagkur pirimleri geri alınabiliyormu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaş bağlanma durumu var ise maaş bağlanır;şartlar tutmuyorsa ödenen primleri ölüm toptan ödemesi olarak iade alabilirsiniz.

 25. haluk dedi ki:

  merhaba
  03032017 tarihinde eşimi kaybettim. 2200 sgk günü vardı. 3 yaşında bir kızım var. Bana ve kızıma ne kadar maaş bağlanır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizin çalışma tarihlerini alabilir miyim ?

 26. Can bey dedi ki:

  Merhaba
  Babam 2006 vefat etti ssk emeklisi ildi annem dul maaşı alıyor ve annemin babası da vefat etti bağ-kur emeklisi idi
  Anem yetim maaşı alırımi
  Alirsa yüz se kaçını alır

  Teşekkür

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,babasından da Bağ-Kur aylığı alabilir aylığın hissesi diğer hak sahiplerine göre değişir

 27. Can bey dedi ki:

  Teşekkür
  Dedemin bağ-kur maaşı ni sagdece tek hisse sahibi yani esi alıyor …
  Yüzde kaci kesilir aydınlatır sanır sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tek hisse sahibi aylığın yüzde seksenini iki hak sahibi yani eş ve çocuk yüzde 60 30 ar hisse alır.

 28. Sude Korkmaz dedi ki:

  Merhabalar.hem yurticinden hem yurt disindan emekli 83 yasinda bir dedem var.simdiye kadar 2.hanimi bakiyordu ancak buaralar durum degisti.artik annemin bakmasini istiyor ayrica hanimina da maaslarini vermek istemiyor.annemin almasini istiyor ancak maaslarin cekilebilmesi icin zamaninda hanimina vekalet vermis.simdi ne yapacagimizi nerden baslayacagimizi bilemiyoruz.fikir verirseniz cok sevinirim.cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşine verdiği vekaleti azlettirin ve SGK ya bankalara bunun birer örneğini gönderin ve kızına vekaler çıkartın

 29. mukkerrem dedi ki:

  merhaba ben emekli sandıgından emekliyim maaş alıyorum babam ssk emeklisi vefat eeti maaşını bende alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;alamazsınız.

 30. Fatih dedi ki:

  Merhaba eşim sağlıkçı devlet memuru idi yaklaşık olarak üç buçuk yıl devllete çalıştı 2013 te vefat etti 12 yaşında bir kızım var ve ben çalışmıyorum dul maaşı alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1800 günü var ise size ve çocuğuna aylık bağlanır.

 31. Fatih dedi ki:

  Peki 1800 günü yok ise borclanma olmazmı bu arada eşim bir terör saldırısında vefat etti ve kanunen sivil sehit sayıldı ama devlet emekli etmedi sadece 3713 terör yasası ile yaklaşık olarak bin tl ye yakin bir maaş bagladı bu maaşıda dörde böldü ben,kızım ,eşimin annesi ve babası bu konu hakkında bir yardımınız olursa sevinirim
  Teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1800 güne tamamlamak için borçlanma yapabilirsiniz.(Askerlik,yurtdışı vb.)

 32. Furkan dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacaktı dedem vefat etti en son ki maaşı 1775 TL idi eşine 1303 TL dul maaşı bağlandı bizim hesaplamamiza göre %25 290 TL ye geliyor 1475 TL alması lazımken babaannem 1303 TL alıyor yani fazla kesinti olmuş gibime geliyor yardımcı olabilecek var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yüzde 75 aylığı alır;bu nedenle aldığı aylık doğru.Zaten hesabıma göre de %25 yaklaşık 450 TL yapıyor.

 33. Duygu dedi ki:

  Merhaba ben eşimden 10 ekim 2017 tarihinde resmen boşandım hem annem hem babam ssk emeklisi ikiside vefat etti babam 2015 annem 2016 tarihinde vefat ettiler ben her iki maasida alabilecekmiyim ve nereye basvuru yapacagim bilgi almak istiyorum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet iki maaşı da alabilirsiniz,başvuracağınız yer dosya yerleri olur siz en yakın SGK ya başvuru yapın onlar sizi yönlendirirler

 34. Semiramis dedi ki:

  Merhaba babam vefat etti bagkurdan annem maas alıyor. Bekar ve calismiyorum. Ben de kayit yaptirirsam annemin aldigi maas da bi azalma olur mu? Yoksa azalma olmadan mi ben de maas alabilirim?
  Teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,annenizden yüzde 25 hisse kesilir size aktarılır

   1. Semiramis dedi ki:

    Oncelikle cevap verdiğiniz icin tesekkur ederim. Bir sorum daha olacak. Peki calismaya baslarsam.Babamin emekliliginden Alacagim maas aynen annemin maasina eklenir mi?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;yaklaşık 100 TL hariç eklenir.

 35. Kamil dedi ki:

  Babam ölünce annem maaşıni aliyor şimdide dedem öldü annemin babası ikiside ssk oldugu icin dedemin maasini alamiyor Alabilmegibi bir sansi varmi tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yok maalesef

 36. Esma Hatin dedi ki:

  Merbaha, babam sgk emeklisi ve kanser hastasi. Annem de su an sgkli olarak calisiyor ve 3 yil sonra primi dolup yasi bekleyecek. Bir bekar kizkardesim ve yuzde 90 engelli erkek kardesim var. Babamin vefatinda kardesim hak talep etmediginde, onun hakkini da annem ve abim alabilir mi yani maasin tamamini. Diger yandan annemin calismaya devam etmesi sorun olur mu? Ve annem de emekli oldugunda hala babamin maasini almaya da devam edebilir mi? Eger edemezse de bugune kadar yatirdigi primleri sgk’dan gecebilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ese aylığın yüzde 75 i bağlanır 2 kardeşte aylık alırsa sigortalı aylığının yüzde yüzü ödenir

 37. muhammet dedi ki:

  MErhabalar dedem öleli 7 sene oldu vefat etmeden once muhtar ekmeklisiydi annem tek kız suan maaşinin yuzde kacini alir vede 7 senelik birikmiş aylıgini alabilir mi tskurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tek haksahibi ise yüzde 50 sini alır.

 38. Gulsen dedi ki:

  Merhaba ben dulum babamin masini annem aliyordu vefat etti basvurdum ayagindan sakat abim var oda babamin ayligini alabilirmi cevap lutfen

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;%60 ın üzerinde malul durumu var ise alabilir.

 39. Ahmet öcal dedi ki:

  Merhaba, babam sigortan emekliydi vefat etti maaşının yüzde 75 ini annem alıyor. Yeni üniversteye başlayan erkek kardeşim var. Kardeşimme ne kadar oranda maaş alır. Maaş alırsa annemin maaşında bir kesilme olur mu.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yüzde 60 anneniz yüzde 30 kardeşiniz alır.

 40. Gülsen dedi ki:

  Merhaba, Dedem malulen emekli ve 1978 yılında vefat etmis. Maaş babaanneme bağlanmış. Şuan kızı eşinden ayrılmak için başvuruda bulundu. Dedem in aylığı icin sgk ile görüştüğümüz de dedem adına bir ödeme, emeklilik görünmedigi söylenmiş. Ne yapabiliriz bu durumda. Maaşı babaanne almış onun üstünden bakılacak ama Dedemin görünmeme sebebi nedir??

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,SSK ise genel müdürlüğe dilekçe vermeniz gerekiyor ,çok eski kayıt olduğundan dolayı sistemde görünmüyor olabilir

 41. Gülsen dedi ki:

  Ne yapabiliriz

 42. Cemil dedi ki:

  Merhaba, babam 10 kasımda vefat etti. Annem ben ve 3 kız kardeş var. Kız kardeşlerimden biri evli ve SSK lı, diğeri dul, eşinden maaş alıyor ve çalışmıyor. Diğeri ise emekli ve çalışıyor. Kim ne oranda maaş alır ve nasıl yapmalıyız. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,anne yüzde 50 çocuklar yüzde 25 er oranda ölüm aylığı alabilir,
   Emekli evli ve çalışan kız çocukları aylık alamaz.

 43. ibrahim başer dedi ki:

  Merhaba annem babamdan emekli maaşı alıyor 3 kardeşim var 1 ı okulu bitti maasi kesildi 2nci kiz kardeşim evlendi onunda maasi kesildi sonradan diğer kardeşim boşandı maaş almaya 8 senedir devam ediyordu simdi yeniden evleniyor o yüzden maasi kesilecek anneme hiç bi kardeşimin maasi dönmedi annem normal emekli 1600 maaş alırken 700 tl maaş alıyor sorum bu kardeşlerimin kesilen maaşından anneme dönen olurmu veya ne yapmamız lazım tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,annenizden başka haksahibi kalmadı ise 1240 TL maaş alması gerekiyor SSK ise

 44. SENEM ÖZSÜER dedi ki:

  Selamlar,
  Ben 10 sene önce eşimi trafik kazasında kayıp ettim. Çocuğumuz yok
  Kendisinin 7 yıllık sigortası vardı. Görevi; Deniz ast subayı.
  2014 yılında maaşı için müracaatta bulundum. Bir miktar para yatırmam gerektiği söylediler .
  Maddi durumum olmadığından dolayı yapamadım.
  Bu sene evlendim ve Şuanda boşandım.
  Şimdi ilk eşimin maaşını alabilirmiyim?
  Eğer alırsam yüzde kaçını alırım?
  Ben şuanda özel bir sektörde sgk olarak çalışıyorum
  Teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ilk eşinizin aylığını alabilirsiniz ortalama 1400 TL alabilirsiniz.

 45. Recep Cengiz dedi ki:

  Merhaba dedem bagkurluydu emekli olmadan vefat etmişti vefat ettiğinde annem dul idi nineme ve anneme maaş bağlandı ninem annem den fazla maaş alıyordu ninemde vefat etti şimdi ninemin maaşı da anneme eklenirmi veya ne kadarı eklenir şimdi ne kadar alır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,annenizin aylığı yükselir tek hak sahibi olduğu için 2 hisse alır

 46. Yakamoz dedi ki:

  Merhaba sigorta emeklisi annemi nisan 2017 de kaybettim suan dul olarak annemin.maaşını alabileceğimi biliyorum fakat Bağkur emeklisi babam da annemin maaşını alıyor suan ben ne kadar maaş alabilirim ,bana ödenmesi gereken maaş nedir ve almak için ne yapmam gerek saygilar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2 hisse babanız alır 1 hisse siz alırsınız.

 47. dilek dedi ki:

  Babam 2013 yılında vefat etti Bağkur lütfu annemle ayrılar tek hak sahibi benim ama sskli çalışıyorum şimdi işten ayrilacagiz ne kadar maas hak ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;babanızın maaşını bilmemiz gerekiyor.

 48. mine dedi ki:

  Babam 1993 de vefat etti ve ssk dan emekli. 2 kız kardeşiz ve annemiz de halen sağ. 2 kız kardeş de evlendiğimiz eşlerden ayrıldık ve duluz bize ne kadar maaş gelir.?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,2 hisse anne 1 er hisse kız çocukları alır

 49. Rabia dedi ki:

  Meraba,evlendim fakat Kaci sense sone ayrîldîk .Simdi esim ôldu…..!Emeklilik hakkîm Var?Tesekurederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır yok.

 50. miyase dedi ki:

  merhaba babam vefatın ardından 1800 tl olan emekli aylığından annem 1100 tl alıyor.almanyada yaşayan boşanmış ve çalışan ablam var.bu aylık ikiyemi bölündü 1800 tl nin % 75 i 1100 tl yapmıyor.tşk ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;babanız hangi Kurumdan emekliydi ssk mı bağkur mu anneniz çalışıyor mu ?

   1. miyase dedi ki:

    babam ssk dan annem ev hanımı

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;annenizin maaş düşük görünüyor.Diğer kız çocuğu geliri girmiş olsa da daha düşük olması gerekiyor.SGK’dan detaylı bilgi alın.

 51. Nurgul dedi ki:

  Merhaba ben yeni bosandim ablam esi oldu ablam 7yildir maasini aliyordu ben de bosandim ben ablamla ikimize nekadar maas düser

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anneniz yok ise 2/4 2/4 hisse alabilirsiniz.

 52. Muhrrem dedi ki:

  Iyi günler dedem 2004 te öldü maaşını anneannem ve dul kızı alıyordu. şimdi geçen ay anneannem de öldü şimdi bir dul ve bir boşanmış ssk dan emekli kızı vqr hangi oranlarda maaşı alırlar tşk ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,tam aylıktan yarı yarıya hisse alırlar ancak başvuru yapmanız gerekiyor SSK ise genel müdürlüğe dilekçe gönderin

 53. günay dedi ki:

  merhaba annem vefat etti. hayatta değil. maşı da yoktu. babam hayatta 4000tl emekli aylığı alıyor. vefat edince iki kız kardeşe ne kadar maaş bağlanır. teşekkür ederim ( babamın isteği üzerine sormuş bulunmaktayım)

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,2000 er TL aylık bağlanır

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2000 er TL alabilirsiniz.

 54. Çiğdem dedi ki:

  merhaba babam ssk emeklisiydi vefat etti. Annem ve engelli abim babamdan maaş alıyor. diğer kardeşlerim çalışıyor bende çalışıyordum ancak 3 aydır çalışmıyorum. ben de maaş için başvursam annem ve abimin aldığı maaşta azalma olur mu? yoksa bana verilecek olan onlarınkinden bağımsız mı? Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;asgari aylık alıyorlarsa azalma olur,ancak aylıkları yüksekse düşme olmaz aylığa girmenizi tavsiye ederim.

   1. Çiğdem dedi ki:

    935 annem, 466 abim alıyor.. bu şekilde almamı tavsiye eder misiniz? ne kadar alırım acaba

 55. murat dedi ki:

  merhaba babamın eski eşinden 2 kızı ikiside evli değil 1’i çalışıyor diğeri üniversite okuyor babamın sağlık durumu pek iyi değil ben tek erkek çocuğuyum eğer ölürse maaşına ne olur yani diğer iki kızı hak talebinde bulunursa maaşı nasıl paylaştırılır annem ben ve diğer eşinden kızları arasında

 56. Ozan dedi ki:

  Merhaba babam vefat etti kardeşime ve anneme maaş bağlandı. Annem dışarıdan kendi sigortasını yatırıyor ek 5 bunu iptal ettirsek annem ve kardeşim babamın emekliliğinden sağlıktan faydalanabilir mi?

 57. Gülhan dedi ki:

  Ben babamdan emekli maaşı alıyorum 11 sene önce oğlum vefat etti 1900 iş günü sigortası var evli değil ben aylık bağlatamadım babamdan aldığım icin acaba sigorta primlerini geri alabilirmiyim toplu olarak.

 58. HAVVA ÖZTÜRK dedi ki:

  merhaba…babam isteğe bağlıdan emekliydi vefat etti ..annem babamdan dul emeklilik maaşı alıyor…kendiside ek 9 dan bebek bakıcıktan emekli oldu….dedem tarım bağkurundan emekliydi oda vefat etti..şu durumda annem iki emekli maaşı alıyor babamın ve kendinin ..dedemin tarım bağkurundanda aylık alabılır mi ? teşekkürler…..

 59. zeki dedi ki:

  ssk dan emekli olan babam vefat edince anneme dul yetim maaşı %75 mi bağlanır? Ayriyeten dul olan kız kardeşim vefat eden eşinin ssk emeklisinden maaş alırken vefat eden babamın ssk maaşınadanda faydalana bilirmi

 60. yıldıray kurtca dedi ki:

  kolay gelsin hayırlı çalışmalar .Dedem vefat etti Anneanneme maaş bağlandı babamda vefat etti anneme maaş bağlandı şimdi anneannemde vefat etti anneannemin maaşı anneme bağlanır diyorlar böyle birşey varmı varsa nereye başvurmalıyız.

 61. Çigdem dedi ki:

  Merhaba
  Bagkurlu Babam 2004 yılında vefat etti annem dul maaşı ve kendi sgk maaşını alıyordu.
  Annemde 2017 de vefat etti.
  Ben bosandim çalışmıyorum .maas durumu ne olur ? Hem annemden hemde babamdan maas baglanirmi? Teşekkür ederim

 62. ÜMİT dedi ki:

  merhaba teyzem özürlü maaşı alıyordu. dedem vefat edince maaşı annanen ile teyzeme bölünde bu durumda teyzem özürlü maaşını almaya devam edebilir mi yoksa özürlülük maaş hakkı düşer mi ? çünkü şuan özürlülük maaşı yatmıyor. düşmez ise ne yapmamız gerekir

 63. Fatih OĞUZ dedi ki:

  Merhabalar. Amcam kamu emeklisi vefatından sonra iki dul olan hanım kuzenim aynı oranda maaş almakta iken bir kuzenim vefat etti. maaş alan diğer dul kuzenim ölen ablasının maaşından ne oranda yararlanır?
  Teşekkürler…

 64. ayşe dedi ki:

  Merhaba. Benim babam 2009 da vefat etti. Annem bekar ablam ve reşit olmayan erkek kardeşim maaşını alıyorlardı. Erkek kardeşim reşit olup okulu bitirince maaşı kesildi erkek olduğu için maaşı anneme aktarılmadı erkek çocuklarının ki komple kesiliyor dediler. Ablam bir sene önce çalışmaya başladı. Maaşının yüzde kaçı anneme geçmelidir? Ablam normalde 600 tl kadar alıyordu ancak anneme 200 tl si ancak geçti. Emekli ikramiyede 500tl aldı. Emekli maaşı alan dul bayanlar 750 tl almayacak mıydı? Şuan annem tek başına emekli maaşını alıyor. Babamın aldığı maaşın yüzde kaçını almalıdır? Teşekkürler.

 65. Nuran Babadağ dedi ki:

  Rahmetli bagkur emeklisi babamdan 2005yılından beri yetim aylığı alıyorum. Sorum şu bana yüzde yirmi beş aylık baglanmış. Benden başka maaş alan kimse yok. Ben bunu emekli ikramiyesi yattığında ögrendım. 250 lira yatmıştı. Benim %50 maaş almam gerekmiyormu. Geçen yılların eksik yatan maaşlarını alma hakkım varmı aydınlatırsanız sevinirim

 66. riyat dedi ki:

  annemin babamdan aldigi emekli maasi. annemin olumden sora nasil bolunur

 67. Elif dedi ki:

  Merhaba ablam babamdan Emekli sandığından %50 1580 tl yetim maaşı alıyor idi bende yetim maaşına başvurdum ve ablamla ikimize % 40 ar oranda maaş bağlandı 976 tl bu ödeme doğru olmadığını düşünüyorum asıl bağlanacak olan 1250 tl civarında olması gerekmiyor mu Emekli sandığına itiraz dilekçesi yollamalımıyım aydınlatırsanız cok sevinecem

 68. .... dedi ki:

  yatıp yatmadığına nerden bakılabilir

 69. Zehra dedi ki:

  Selam, Hocam benim babam 2008 öncesi ssk girişi var ve serbest meslek olarak çalışıyordu.Uzun bir süre hiç çalışmadı, 2014 ’de yılında çalışmadığı bir vakit aniden rahatsızlandı ve kanser oldu,yani işsiz olduğu sırada kansere yakalandı.Kendisine 3 ayda bir maaş bağlandı,1.500 tl maaş alıyor ve anneme de bakıcı olarak 1000 tl maaş bağlandı.Benim sorum şu: Babam emekli olmak istiyor pirimi çok az kalmış ama 4 yıldır maaş alıyoruz.Babam engelli sayıldığı için çalışıp pirim yatıramaz yani maaşı kesilir,aç kalırız.Başkası onun adına ya da isteğe bağlı pirim yatırılırsa bakıcı ve engelli maaşı kesilir mi? Kesilirse ne zamana kadar ve ne kadar kesilir? İkinci sorum şu: Babam emekli olduktan sonra ölürse, 2 kız çocuğu emekli maaşını ne kadar alır? Emekli olmadan ölürse, 2 kız çocuğu ne kadar alır ? Yetim maaşı mı yoksa babadan kalan emekli maaşı mı daha fazla veriyor,bunu öğrenmek istedim.

 70. m.feyyaz dedi ki:

  merhabalar, babam 2008 de öldü emekli sandığından emekliydi. annem maaşın %60 ını alıyor ben ise %30 alıyorum. ancak 25 yaşını doldurmuş olduğum için maaşımın kesilmesi için başvuruda bulunacağım . ayrıca annem önümüzdeki aylarda ssk dan emekli olacak , bu durumları göz önünde bulundurursak ssk emeklisi olacak annem emekli sandığı emeklisi olan babamın maaşının yüzde kaçını alır ? teşekkürler

 71. MUKADDES dedi ki:

  MRB. BABAM EMEKLİ SANDIĞI MEMUR EMEKLİSİYDİ.08.09.2018 DE VEFAT ETTİ.ANNEM VE BEKAR ABLAM VAR BEN DE BEKARIM. ÇALIŞIYORUM. ANNEME VE ABLAMA DÜŞECEK MİKTAR NEDİR ACABA? BEN DE ALABİLECEK MİYİM? TEŞEKKÜR EDERİM. BABAMIN EMEKLİ MAAŞI 2.100 TL CİVARI İDİ. Teşekkür ederim.

 72. Neriman dedi ki:

  Mrb babamin maliye ssk giriş 1994 ve 1996 ölüm nedeyli çıkışi olmuştur ve askeligiyle beraber 1110 günü var ne yapmaliyim

 73. Zeynep dedi ki:

  Merhaba, babam Bağkur emeklisiydi 2012 yılında vefat etti. Annem babamın maaşını alıyor. Bekarım 2016 yılında işten ayrıldım fakat maaş için başvurmadım. Şimdi müracaatta bulunsam 2 senelik birikmiş aylığı da alabilir miyim? Teşekkürler.

 74. burcu dedi ki:

  Merhaba;
  Ben SSK Çalışanıyım ,Eşimde ssk çalışanı idi vefat etti ben ve kızın eşimden maaş alıyoruz
  Babam Emekli sandığından Emekli, vefat etti başka kız kardeşimde yok sadece Annemle ben varız bu durumda babamın maaşının yüzde kaçı anneme bağlanır, bende babamın maaşını alabilirmiyim ???

 75. Mehmet Ali dedi ki:

  babamın aylığı 1700 lira iken babam öldükten sonra benle anneme bin lira aylık vermeye başladılar neden nedenini öğrenebilir miyim

 76. YILMAZ dedi ki:

  Merhaba lar ;
  BENİM ANNEM 91 YAŞINDA VE BİZİMLE BERABER YAŞAMAKTADIR VE HERHANGİ BİR GELİRİ YOKTUR. ABLAM MALULEN EMEKLİYKEN 2004 SENESİNDE VEFAT ETTİ. ENİŞTEMDE VEFAT ETTİ VE ÇOCUKLARI DA ABLAMDAN DOLAYI MALULEN MAAŞ ALMAMAKTADIR .
  S,1 ANNEME ABLAMDAN DOLAYI MAAŞ BAĞLANA BİLİRMİ ?
  S.2 GELİR TESTİNİN KRİTERLERİ NELERDİR ?
  S.3 ANNEM YAŞLI OLDUĞU İÇİN MAAŞ ÇEKİLMESİ NE YAPILMALIDIR ?
  YARDIMLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 77. Serap dedi ki:

  Merhaba babam 02.11.2018 tarihine vefat etti. Bağkurdan emekli maaşı anneme bağlandı. Ben ssk lı olarak çalışmaya devam ediyorum. Yetim aylığı alabilir iyim eğer alabiliyorsam annemden kesinti olurmu 1330 TL annemin aldığı maaş

 78. ebru dedi ki:

  merhaba, babam 2018 ocak ayında vefat etti. kız kardeşim ve anneme ssk dan maaş bağlandı. fakat kız kardeşim temmuz ayında evlendi. evlenmeden önce de sgk lı işe girdiği için bildirim yapmıştı. annem şuan da 1017 tl maaş alıyor, babam hayatta olsaydı eğer tahminimce 2000 tl yakın maaş alıyor alacaktı. bu durumda annemin hisse oranının %75 olması gerekmiyormu…

 79. Muazzez dedi ki:

  Merhaba babam 4 ocak 2019 da vefat etti.sgk dan emekli idi. annemin maaşı yok.Ev hanımı. Bende bekar kızıyım. Fakat sigortalı olarak çalışıyorum. Anneme % kaç oranında maaş bağlanır. Babam 1950 TL maaş alıyordu.

 80. canan dedi ki:

  merhaba ben1100 eşimden kalan maaşı alıyorum kızımla beraber fakat ben kızıma devretmek ıstıyorum kızım alsın benımde babam fefat etti annem babamın 1600 tl emeklısını alıyor bende kendi babamınkını almak ıstıyorum şöyle sorum ben kızıma devredersem yanı almak ıstemıyorum çocuk alsın 110 verirmi devlet yoksa yarısı yani /50/ sini 550 mi verirler eğer böyle olucaksa ben annemınkını boşuna alırım yanı lütfen açıklayınız çok merak ediyorum maaşımız çok az ne yapacağımı bilemedim

 81. ali dedi ki:

  babam yaşıyor bağkur emeklisi 1880 lira alıyor allah gcinden versin vefat etse… annem ev hanımı sigorta ve çalışması yok ablam %72 (zihinsel)engelli çalışmıyor sigortası yok nasıl maaş bağlanır. yada ablam için annem bakım parası alabilirmi

 82. Mukaddes. Baykal dedi ki:

  Nasıl bir sosyal adalet bu.sigortadan emekli bir tanıdığım olen eşininbağkur maaşını ve ölen babasının emekli sandığı maaşını alabiliyorda(hepsi değişik kurum diye) emekli dul kadına esinin maasının neden %50 si bağlanıyor?😤.