Nüfus Müdürlüğü’nden Açıklama Kimlik Yenileme Ne Zaman Sona Erecek?

Nüfus Müdürlüğü’nden Açıklama Kimlik Yenileme Ne Zaman Sona Erecek? Yeni yıla girmeye çok az bir zaman kaldı. Bu anlamda vatandaşlar tarafından bazı konuların son tarihi merak konusu aldı. Özellikle yeni cipli kimlik sistemine geçiş için son tarih ne zaman sorgulaması son günlerde en çok aranan başlıklar arasına yer alıyor. Yeni cipli kimlik başvurularınızı randevu.nvi.gov.tr web sayasından alabileceğiniz gibi Alo 199 çağrı merkezinden de yeni cipli kimlik almak için randevu alabilirsiniz.

Yeni cipli kimlik çıkarmak için randevunuzu başarılı bir şekilde aldıktan sonra, kimlik için istenen belgeleri toparlamanız gerekmektedir. Yeni cipli kimlik başvurunuzun ardından en önemli konu ise kimlik yenileme işleminiz için ödenecek olan meblağ ne kadar olacağıdır. Yeni cipli kimlik için ödenecek ücret durumlara göre farklılıklar gösterebilmektedir. T.C. Kimlik Belgesini kaybeden vatandaşların ödeyeceği kimlik yenileme ücreti 45TL olmaktadır. Normal bir şekilde cipli kimlik yenileme işlemine başvuruda bulunan bir vatandaşın ödeyeceği meblağ ise 22,50TL olmaktadır.

2019 Kimlik Yenileme Ücretleri Ne Kadar?

2019 Kimlik Yenileme Ücretleri Ne Kadar? 2019 yılının son günlerini yaşadığımız zamanlarda kimlik yenileme ve kayıp kimlik için yenisini çıkarma ücretleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Kimlik Yenileme:22,50TL
  • Evlilik Nedeni İle Kimlik Yenileme:22,50TL
  • Eski Kimliğinizi Değiştirme:22,50TL
  • Yeni Doğan İçin Kimlik Çıkartma:22,50TL
  • Kayıp Kimlik Yenileme:45TL

Kimlik Yenileme İşlemi 2023 Yılına Kadar Geçerli Olmaktadır!

Kimlik Yenileme İşlemi 2023 Yılına Kadar Geçerli Olmaktadır! Sinop Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nce yapılan bir açıklama neticesine göre, “Son zamanlarda bazı basın yayınları ile sosyal medya üzerinden yapılan 2020 yılında TC Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi değerli kağıt ve harç bedellerine yüksek artışların yaşanacağı ve eski nüfus cüzdanı ve eski sürücü belgesinin 2020 yılından itibaren geçerliliğini yitireceği, sürücü belgelerinin yenilenmesi için de sağlık kurulu raporu isteneceği ve bu nedenlerden dolayı belgelerin yıl sonuna kadar değiştirilmesi gerektiği şeklinde gerçeği yansıtmayan haberler çıkmış bulunmaktadır.

2020 yılında da TC Kimlik Belgesi, Sürücü Belgesi, Pasaport, değerli kağıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi bu yılda da yeniden değerleme oranında artış yapılacağı ve halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının yeni cipli T.C. Kimlik kartlarını alıncaya kadar geçerliliğini koruduğunu belirtildi. Sürücü Belgeleri için de mevcut olan uygulamada herhangi bir değişikliğin yaşanmadan devam edileceğini vatandaşlarımızın asılsız haberlere itibar etmemeleri gerektiği” denilmiş bulunmaktadır.

Kimlik Yenileme İçin Randevu Nasıl ve Nereden Alınır?

Kimlik Yenileme İçin Randevu Nasıl ve Nereden Alınır? Daha önceden Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunularak yapılan ehliyet değişikliği artık Nüfus Müdürlüğü üzerinden yapılmaktadır. Kimlik yenileme işleminiz için randevu almanız gerekmektedir. Randevu almadan işleminiz gerçekleştirilmeyecektir. Randevu almak için randevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden randevunuzu oluşturabilirsiniz. Randevu almak için sizden istenilen bilgileri eksiksiz girmeniz gerekmektedir. Ayrıca randevu işleminizi Alo 199 çağrı merkezini arayarak da oluşturabilirsiniz. Gerek internet üzerinden gerekse Alo 199’u arayarak aldığınız randevulara gitmediğiniz takdirde sistem otomatik olarak yeni randevu almanızı 1 ay için engellemektedir. Aldığınız ve gidemeyeceğiniz randevunuzu, randevu saatine en geç 30 dakika kala iptal ettirmeniz en mantıklı işlem olmaktadır.

Kimlik Yenileme İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Kimlik Yenileme İçin İstenen Evraklar Nelerdir? Kimlik yenileme için randevu aldığınız tarihte yanınızda bulundurmanız gereken evraklar aşağıdaki gibi olmaktadır.

1 adet son 6 ay içinde çektirilmiş biyometrik resim,

Elinizde mevcut olan nüfus cüzdanınız. Nüfus cüzdanı olmayanlar için sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, TSK kimlik kartı, sarı basın kartı, hakim ve savcı kimliği, avukatlık kimlik kartı ve öğretmen kartı gibi kimlik yerine geçen evraklar ya da kartlar olabilmektedir.

22,50TL değerinde(değerli kağıt bedeli) değişim ücretini ödediğinizi gösteren makbuz ya da dekont. Kimlik değişim ücretinizi başvurunuzdan önce olmak kaydı ile vergi dairesi müdürlüklerine ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasından ya da bankaya ödemeniz gerekmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu