Migros marketlerinin 2023 yılında güncel iş ilanları ile birlikte Türkiye’nin önde gelen market zinciri Migros’ta çalışmaya başlayabilirsiniz. Migros iş başvurusu ve şartları sağlanması halinde her zaman alım yapan bir firma olmayı sürdürmektedir.

Migros Hangi Bölgelerde Faaliyet Gösteriyor?

Migros tarihi itibariyle Türkiye’de 1954 yılına kadar giden köklü bir kurum olmaktadır. Temelleri 1954 yılında İstanbul’da atılmış ve kısa sürede İstanbul dışında da şubeler açarak hızlı bir şekilde Türkiye’nin pek çok bölgesine yayılmıştır. Esasında Migros, İsviçre merkezli aynı isme sahip olan markanın Türkiye’de yapılanmasıdır. 1975 yılında Koç Grubu tarafından satın alınmış ve 1990 yılından itibaren büyük mağazacılık uygulamasına başlamıştır.

Daha sonra Anadolu Grubu’na satılmıştır. 2020 yılında Türkiye genelinde toplamda 2213 şubesi bulunmaktadır. Aynı zamanda online siparişler de alan ilk süper market unvanını da korumakta ve internet sitesi üzerinden yapılan alışverişleri de belirli bölgeler dahilinde kapıya getirmektedir. Büyüklüklerine göre Migroslar başında bulunan M harfine göre ayrılırlar.

Bu bakımdan Migros iş başvurusu yaparken mağazanın büyüklüğünü başında tekil halde bulunan M harfine göre ayırt edebilirsiniz. M Migroslar yiyecek dışında sadece temel olanları satarlar ve küçük bir hacme sahiptirler. MM Migroslar ise daha geniş bir ürün yelpazesine sahiptirler ve orta ölçeğe sahiptirler.

MMM Migroslar market ürünlerinin yanında tekstil ürünleri, elektronik ürünler ve kitaplar da satarlar. 5M Migroslar ise market yanında gelişmiş yelpazede tekstil ürünleri, elektronik ürünler, kitaplar, bahçe ürünleri, kozmetik ürünleri gibi oldukça fazla alanda faaliyet gösterirler.

Migros Çalışma Koşulları Neler?

Migros iş başvurusu yapmak için firmada çalışma koşullarının da bilinmesi yararlı olacaktır. Bu kapsamda Migros aldığı çeşitli ödüller ile birlikte çalışanların haklarının iyileştirilmesi konusunda önde gelen markalardan birisi olmaktadır. Migros’ta temelde iki ana iş kolu bulunmaktadır; idari birimler ve mağazalar olarak ayrılan iş kolları kendi içinde çalışma saatlerine tabiidir.

Migros bünyesinde çalışanların hepsi yani tam zamanlı ya da yarı zamanlı olduğuna bakılmaksızın sigortalı olarak çalışırlar. Servis konusunda ise ilgili mağazanın sorumluluğunda inisiyatif alınmaktadır fakat genel olarak Migros çalışanları için servis bulunmaktadır. Haftalık izinler de mağazalara göre belirlenmektedir. Hafta sonlarında daha fazla yoğunluk olduğu için genelde çalışanların izinleri hafta içi olmaktadır.

Haftada bir gün haftalık izin ve yıllık süreyi doldurulması halinde de 14 + 2 şeklinde yıllık izin kullanmak mümkündür. Migros’ta fazla çalışmak yani mesaiye kalmak söz konusu olmamaktadır bu yüzden mesai ücreti alınan durumlar istisna olmaktadır. Resmi tatillerde çalışılma halinde de mesai ücreti verilmektedir.

Migros Hafta İçi Kaçta Açılıyor, Kaçta Kapanıyor ?

Migros marketler hafta içi ve hafta sonu dahil olmak üzere sabah saat 09.00'da açılacak ve akşam 22.00'da kapanacaktır.

Migros Hafta Sonu Kaçta Açılıyor, Kaçta Kapanıyor ?

Migros marketler hafta sonları (Cumartesi) günleri sabah saat 09.00 'da açılacak ve akşam 22.00 'da kapanacaktır. Pazar günleri Migros marketler sabah 10.00 'da açılacak ve akşam saat 19.00'da kapanacaktır.

Migros İş Başvurusu Hangi Alanlarda Yapılır?

Migros iş başvurusu yapmak için farklı pozisyonlar bulunmaktadır. Migros’ta çalışmak isteyenler kendi becerileri ve eğitim durumlarına göre bu alanlara başvuru yapabilirler.

Migros’ta iş başvurusu yapılacak pozisyonlar şu şekildedir;

  • Kasap; Büyük Migros mağazalarında et reyonunda görev alacak kasap alımı yapılmaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken konu Migros mağazalarında kasap olarak görev yapanlar hayvan kesimi gibi işler ile uğraşmazlar. Migros’un satın almış olduğu etler bütün ve kesilmiş halde şubelere gelmektedir. Şubede çalışan kasap ise kesilmiş ancak bütün halde olan etlerin parçalanmasını, temizlenmesini ve satışa uygun hale getirilmesini sağlamaktadır. Bu kapsamda et ve yemek türlerine göre etlerin parçalanması, uygun saklama koşullarına koyulması ve satış sunumuna hazır hale getirilmesi görevlerinden sorumludurlar.
  • Şarkütör; orta ve büyük ölçekli şubelerde bulunan şarküteri görevinde yer alan bu çalışanlar, et ve hayvansal gıda ürünlerinin yanında zeytin, salça ve benzeri ürünlerin de hazırlanması, müşterinin isteğine göre tartılması ve paketlenmesinden sorumludurlar. Ürünlerin stok durumunu kontrol etmek, çalışma alanını temiz tutmak ve müşterinin isteği doğrultusunda ürün hazırlamak görev tanımları arasında yer alırlar.
  • Danışman; genelde büyük mağazaların idari kısmında yer alan danışman pozisyonu esasında müşteri ilişkilerinden sorumlu olan ve mağazaların girişinde yer alan danışman bankosunda bulunan kişidir. Ürün iadesi, ürünler ile ilgili sorunlar, kampanyalar hakkında bilgi verir. İhtiyaç olduğu anlarda diğer alanlardaki işler için de yardımcı olmaktadır.
  • Ofis personeli; idari kısımda yer alan ofis personeli ürünlerin faturalandırılması, firmalara ödeme işlemlerinin yapılması, çalışanların maaşlarının takip edilmesi, mağazanın cirosunun hesaplanması, mağaza içi yapılan harcamaların tutulması gibi işlemlerden sorumlu olmaktadır.
  • Mal kabul elemanı; mağazaya gelen ürünlerin kabulü, taşınması, tasnif edilmesi ve faturalandırılması gibi işlemlerde görev alır. Genelde mağazanın görünmeyen kısmı depoda bulunur ve deponun düzeni, mağaza içinden talep edilen ürünlerin hazırlanması gibi görev tanımı bulunur.
  • Kasiyer; Migros iş başvuruları için en sık olarak açılan pozisyon olan kasiyer, mağazadan alınan ürünlerin kasada tahsilat işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ürünlerin ayrı ayrı sisteme okutulması ve sonucunda çıkan tutarın müşteri tarafından ödenmesini sağlar. Ödeme işlemiyle doğrudan ilgilendiği için görevi dikkat ve sorumluluk gerektirmektedir.
  • Tezgahtar; orta ve büyük şubelerinde bulunan manav, kuruyemiş ve benzeri reyonlarda görev yapar. Ürünlerin stok durumu, temel takibi, müşteriye sunulacak hale getirilmesi gibi işleri bulunmaktadır.

2023 Migros Maaşları Ne Kadar?

2023 Migros maaşları çalışılan pozisyona göre değişkenlik göstermektedir. Migros’ta kasiyer ya da reyon görevlisi gibi alanlarda yeni işe başlandığında asgari ücret verilmektedir, bu bakımdan 2023 Migros personel maaşları da asgari ücretten başlamaktadır. Mağaza müdür yardımcısı, müdür ve sorumlusu maaşları ise ortalama 8.500 – 20.000 TL arasında değişmektedir. Migros’ta uzun süreli çalışma ve performans ile birlikte yükselme imkânı bulunmaktadır.

Migros İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Migros’ta çalışmak isteyenler için Migros iş başvurusu nasıl yapılır sorusu merak edilmektedir. Migros’ta iş başvurusu yapmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Firma yasal sorumluluk gereğince belirli dönemlerde İŞKUR üzerinden başvurular almaktadır. Bu yüzden İŞKUR ilanlarını güncel olarak takip etmek Migros ilanlarına başvuru yapabilmeyi sağlayacaktır. Bunun dışında her zaman mağazalarından Migros iş başvuru formu doldurularak başvuru yapılmaktadır.

Mağazalardan yapılan başvurular genelde başvuru yapılan mağazaya yönelik olmaktadır ancak başvuru formu esnasında diğer mağazalarda da çalışma isteği belirtilirse uygun boşluk olduğunda başvuru sahibine dönüş yapılmaktadır. Aynı zamanda Migros internet sitesi insan kaynakları üzerinden de başvurular yapılmaktadır.

İnternet sitesi üzerinden yapılacak olan başvurularda bölge ve mağaza seçimi de yapılabilmektedir. Migros iş başvurularında başvuru sonrasında olumlu dönüş olmadıysa daha sonraki uygun pozisyonların açılması halinde başvuru tekrar değerlendirilmekte ve adaylara dönüş yapılabilmektedir.

Migros İş Başvuru Şartları Neler?

Migros iş başvurusu şartları alanlara göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak kasiyer, kasap, reyon sorumlusu gibi pozisyonlar için en az lise mezunu olmak, ekip çalışmasına yatkın olmak, müşteri isteklerini karşılamak gerekmektedir. Yaş konusunda ise reyon sorumlusu ve kasap gibi pozisyonlar için orta yaş aralığı tercih ediliyor olmasına karşılık kasiyer pozisyonlarında daha genç çalışanlara yer verilmektedir.

Migros İş Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Migros iş başvurularına genellikle en geç bir hafta içerisinde dönüş yapılmaktadır. Migros iş başvuruları olumlu sonuçlandığı takdirde yüz yüze görüşme için kişi ofise çağırılacaktır. Bu süre şubeden şubeye değişkenlik gösterebilmektedir.

A101 Güncel İş İlanları ve Başvuru Şartları

Editör: TE Bilisim