A101 Güncel İş İlanları ve Başvuru Şartları (2021 Ekim)

2021 Yılı güncel A101 iş başvuru ilanları sayesinde perakende devi olan ünlü market zinciri A101’de çalışmaya başlayabilirsiniz. A101 iş başvurusu ve şartları sayesinde firma hakkında bilgi sahibi olabilir ve iş başvuru yapabilirsiniz.

A101 Hangi Alanda Faaliyet Yapıyor?

A101 ucuz market anlayışını benimsemiş ve şube sayısı ile Türkiye’nin en büyük markasıdır. 2008 yılında kurulmuş ve kurulduktan kısa bir süre sonra Türkiye’nin pek çok bölgesinde şube açmıştır. Günümüzde tüm illerde şubeleri olduğu gibi pek çok ilçede de şubeleri bulunmaktadır.

Buna göre 81 ilde, 923 ilçede faaliyet göstermektedir. A101 fiyat politikası olarak uygun fiyatlar ile ürünleri doğrudan tüketiciye ulaştırmayı benimsemiştir. Ucuz market anlayışı kapsamında diğer marketlerde görülen raf sistemi A101 marketlerde biraz farklıdır.

Maliyeti oldukça düşürmek için raf düzeni ya da benzeri eylemlerin yapılması yerine hazır paketten satış, kendi ürettiği ürünlere ağırlık vermek ve düzenlediği indirimler sayesinde de daha uygun satış politikasını benimsemektedir. Şube sayısını her geçen gün arttırdığı için A101 iş başvuruları da geniş kesimler tarafından merak edilmektedir.

A101 marketler her yerde belirli bir tasarım anlayışına sahiptir ve büyük ya da küçük olarak ayrılmaz, hemen hemen tüm şubeleri aynı boyutlarda ve ürün yelpazesinde olmaktadır. Buna göre A101 marketlerde tüm ürünler aynıdır ve tüm şubeler için eşit dağılım yapılmaktadır. Aynı şekilde indirimli özel ürünler de yine tüm şubeleri için dağıtılmakta ve müşterilere sunulmaktadır.

A101 Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor ? Çalışma Saatleri

A101 market çalışma koşulları tüm şubelerinde geçerlidir. Buna göre A101 hafta içi çalışma saatleri her gün 09.00 – 21.00 arasında olmaktadır. Hafta sonunda sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde ise sabah 10:00’da açılıp akşam 17:00’da kapanmaktadır.

A101 marketleri hafta içi sabah saat 09.00’da mesaiye başlayıp 21.00’da ise mesaiyi bitiriyor. Hafta sonu ise 17.00’da kapanıyor. Mesai saati bitmeden yaklaşık 10 dakika önce ise kasalara kapanıyor ve alışveriş yapılamıyor. A101 marketlerden alışveriş yapabilmeniz için hafta içi ve hafta sonu olmak üzere her gün belirtilen saatlerde şubelere gidebilirsiniz.

A101 Çalışanları Hangi Görevleri Yapar?

A101 çalışanları neler yapar sorusuna yanıt vermek için mağazanın genel işleyişini sağlamaları şeklinde yanıt vermek mümkün olmaktadır. Öncelikle A101’de müşteri memnuniyeti esastır ve bu durumun her koşulda sağlanması gerekmektedir.

Çalışanlar müşterilerin isteklerine karşılık vermeli ve alışverişlerini tamamlamalarını sağlamak durumundadırlar. Bunun yanında mağaza düzeni, ürün kontrolü, raf yerleştirme, genel temizlik gibi konular da A101 çalışanlarına aittir. A101 marketlerde, diğer marketlerde olduğu gibi keskin görev ayrımları bulunmamaktadır.

Genelde mağaza içinde çalışanlar ürün yerleştirilmesi, stok kontrolü, temizlik gibi farklı uğraşları yerine getirmektedirler ve bu bakımdan mesai saatleri yorucu geçebilmektedir. Bu bakımdan yoğun iş temposuna uyum gösterecek, takım çalışmasına yatkın olan kimselerin başvurularına öncelik tanınmaktadır. Ürünlerin etiket kontrollerinin düzenli takip edilmesi, kasada açık ya da fazla tutar olmaması, reyonların sürekli takibinin yapılması gibi konular çalışanların dikkat etmeleri konular olmaktadır.

A101’de Hangi Pozisyonlarda İşe Alım Yapılıyor?

A101 ülke genelinde hizmet veren bir kuruluş olduğu için çeşitli alanlarda personel ihtiyacı doğmaktadır. Genelde alım yapılan A101 personel ilanları şu şekilde olmaktadır;

 • Market elemanı; mağazalarda görev alan ve kasaya bakma, temizlik yapma, reyon ve raf kontrolü ile birlikte etiket takibi yapmak gibi görev tanımları bulunmaktadır. Diğer marketlerde olduğu gibi A101 marketlerde sadece kasiyer bulunmaz. Bu bakımdan mağaza çalışanlarının tümü kasadan sorumlu olmaktadırlar ve kasaya bakma görevleri bulunur. Kasaya bakma esnasında diğer alanlarda herhangi bir sorun olduğunda da diğer alanlarla da ilgilenmek durumundadırlar.
 • Beden işçisi; mağazalar dışında kalan alanlar için, bu kapsamda depo yönetimi ya da A101 için üretim yapan fabrikalarda çalışmak üzere işçi alımı yapılmaktadır. A101 marketlerde ayrı bir depo bulunmaz, depo mağaza ile bütünleşik bir durumdadır ve depodan mağaza personelleri sorumludur. Ancak bu kapsamda alınan işçiler bölge müdürlüklerinde yer alan ve malların nakliyesi ya da stoklanmasında kullanılan büyük depolarda görev alabilmektedirler.
 • Muhasebeci; firmanın bölgelere göre muhasebe işlemlerini yapacak kimseler için alım yapılan kadrolardır. Daha seyrek bir şekilde verilen ilan türüdür.
 • Şoför; A101 mağazalarına ürünlerin taşınmasını sağlayacak, ağır vasıta ehliyetine sahip olan kimselerin başvuru yaptıkları pozisyonlardır. A101 marketlere düzenli olarak ürün girişi sağlanmalıdır, bu bakımdan firmanın kendisine ait nakliye kamyonları ile ürünler belirlenen tarihlerde mağazalara ulaştırılmalıdır.
 • Engelli satış elemanı; genelde İŞKUR kapsamındaki program dahilinde alınan engelli personel şubelerde iş kanunu kapsamında bulunmak zorundadır. Görev tanımları diğer mağaza çalışanları ile aynı olmaktadır.

A101 Personel Maaşları Ne Kadar?

A101 2021 personel maaşları en düşük asgari ücret olmaktadır. Yeni işe başlayan çalışanlar asgari ücret ile çalışmaya başlarlar. Bu bakımdan 2021 yılında A101 çalışanlarının aldıkları maaş asgari ücrettir. Aynı zamanda A101 marketlerde yemek ücreti de aylığın içine dahil edilmektedir.

Bu kapsamda asgari ücretin biraz üstünde maaş alınmaktadır. Mağaza sorumlusu olan kimselerin maaşlarında da artış yaşanmaktadır. Mağaza sorumluları ilgili şubenin eksikliklerini, vardiyasını ve stok durumunu kontrol etmektedirler. Mağaza sorumlusu olmak için boşalan bir pozisyon bulunuyorsa mağaza içinden personel seçimi yapılmaktadır.

Güncel A101 İş İlanları İçin TIKLAYINIZ

A101 İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

A101 iş başvurusu yapmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Hızlı ve pratik şekilde yapılacak ilk yöntem A101 internet sitesinden kariyer sekmesi altından başvuru yapmaktır. Bir diğer yöntem de şubelerden iş başvuru formu doldurularak başvuru yapmaktır.

İki türlü başvuru bulunmaktadır. İlk kısım genel başvuru adı altında alınır ve başvuru yapılan bölgedeki şubelerden herhangi birisinde bir eksiklik olduğunda bu şubeye yönelik dönüş sağlanır. Diğer bir yöntem ise doğrudan şube belirtilerek yapılır ve başvuru da o şube kapsamında değerlendirilir.

A101 iş başvurusu yaparken istenen tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak girilmesi gerekmektedir. A101 marketlerde çalışmak için belirli şartlar da bulunmaktadır.

Bu şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kamusal haklardan mahrum olmamak,
 • Yoğun iş temposuna uyum sağlamak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • Görevini yapmaya herhangi bir sağlık sorunu olmamak,
 • Vardiyalı çalışmaya uyum gösterebilecek,
 • Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği olmamak gibi şartlardır.

Bu şartları sağlayan adaylar A101 marketler için iş başvurusu yapabilirler. Başvuruların değerlendirilmesi sonrasında firma tarafından haberleşme numaranızdan iletişim kurulmaktadır.

A101 İş Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu