KYK Borcu Olanlara Müjde, Borçlar Siliniyor !

KYK Borçları Silinebilir, KYK borcu olan vatandaşlara müjdeli haber gelebilir. KYK borcu olan milyonlarca vatandaş bu haberi bekliyor. Daha önceden KYK borcu olanlar ile ilgili bir adım atılmış ve bu duruma göre de KYK borcu olan vatandaşlar için TBMM’ye kanun teklifinde bulundu. TBMM’ye sunulan teklif yaklaşık olarak 350 bin öğrenciyi ilgilendirmektedir.

KYK her yıl binlerce öğrenciye kredi desteği sağlamaktadır. Sağlanan bu kredi ile öğrenciler eğitim ve öğretim hayatını rahat bir şekilde tamamlamayı başarıyor. Okul hayatı bittikten sonra ise bir işe başlayarak KYK’dan aldığı eğitim kredisini geri ödemeye başlıyor. Fakat durum her öğrenci için aynı şekilde ilerlememektedir. Öğrenim hayatı bittikten sonra iş bularak çalışabilen aldığı krediyi geri ödeme imkanına kavuşuyor. Peki ya iş bulamayan yeni mezunlar? İş bulamayan tüm herkes tüm dikkatini KYK borçlarının silinip silinmeyeceğine cevirmiş durumda. KYK borçları ile ilgili olarak TBMM’de yaşanan gelişmeler nelerdir? Son durum nasıl tüm detayları yazımızdan bulabilirsiniz.

KYK Borçlarında Son Gelişmeler

KYK Borçlarında Son Gelişmeler, Türkiye’nin son yıllardaki ekonomik sorunlar nedeni ile iş bulamayan yeni mezun öğrencilerimizin sayısı yaklaşık olarak 5 milyonu bulmuş durumdadır. Ayrıca binlerce öğrenci hakkında da yasal işlem başlatıldığı ve öğrenim kredisini ödeyemediği için maaşlara haciz işlemi uygulandığı tespit edilmiştir.

KYK burcunu yapılandırarak zamanında geri ödeme gerçekleştiremeyen öğrencilere de uygulanan faiz sebebi ile alınan borcun her geçen gün giderek katlandığını ve borçlu öğrencilerin altından kalkılmaz bir hal aldığı gözlemlenmektedir.

KYK Borçlarının Tamamı Silinecek mi?

KYK Borçlarının Tamamı Silinecek mi? Türkiye Büyük Millet Meclisine, Kredi ve Yurtlar Kurumu, kredi borçlarının silinmesi ile ilgili olarak kanun teklifi sunulmuş durumdadır. Milletvekillerinin yapacağı görüşmeler neticesinde gidilecek olan oylama işleminde kanun kabul edilirse öğrencilerin tüm borçları silinecektir.

Öğrencilerin KYK’dan aldıkları krediyi iki yıl sonra geri ödeme yükümlülükleri bulunmaktadır. Krediyi aldığı süre zarfında geri ödemek zorundadır. Sunulan teklif TBMM’de kabul edilirse geri ödemeli olarak burs almış öğrencilerin borçlarının tamamı silinmiş olacaktır. İlerleyen süreçte ise öğrencilere kredi değil de burs verilemesi öngörülmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu