KYK Borçları ve Son Dakika Gelişmesi

KYK Borçları ve Son Dakika Gelişmesi, Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren konu hakkında son dakika gelişmesi yaşandı. Mezun olan ve merakla KYK haberlerini takip eden öğrencilere flaş haber. Öğrenciler tüm KYK haberlerini takip ederken, KYK ile ilgili olarak hükümet yeni bir duruma imza attı. Hükümet KYK borçlarını yapılandırma çalışmalarına başladı.

Toplamda 5 milyon mezun öğrenciyi ilgilendiren durum 2020 yılında hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıklamasında Kredi ve Yurtlar Kurumu borçların yapılandırılmasına yönelik çalışmalarıyla devlet bu şekilde milyonlarca üniversiteli öğrenciler ile barış eli uzatacak.

Bakan Albayrak yaptığı çalışmalar neticesinde gençler için 2020 özelinde çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti. KYK borçlarının yaklaşık 5 milyon üniversiteli genci ilgilendirdiğini ve 6 – 7 milyarlık bir paket üzerinde çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti. Yapılan çalışmalar neticesinde 2020 yılında hayata geçirilmesi planlanan farklı formülleri bulunan çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Çalışmalar neticesinde, faizler nedeni ile anaparanın 2 – 3 katına çıkması, faizlerin yapılandırılması ve faizlerin silinmesi ve taksit sayısının arttırılması çalışmaları son hızla devam ediyor.

İş Bulamayan KYK Borcunu Erteleyebilecek

İş Bulamayan KYK Borcunu Erteleyebilecek, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye genelinde birçok öğrencilerden gelen talep üzerine yapılan değerlendirmeler neticesinde çalışmalar başlattı. Bakan Albayrak’tan müjdeli haber geldi.” KYK ile ilgili gençlerimizle ilgili çalışma yapıyoruz, üniversiteden mezun olmuş arkadaşların borçları ile ilgili, yani bu konuda bir iyileştirme noktasında inşallah” açıklamasında bulundu.

KYK borcunu erteleme yapmasına rağmen ödeyemeyen öğrenci sayısı on yılda 5 milyonu bulmuş durumdadır. Yine KYK borcunu ödeyemeyen 250 bin öğrenci hakkında da yasal işlem başlatılmış bulunmaktadır. Borçların silinmesi için başlatılan imza kampanyasında yaklaşık 50 biz mezun öğrenci imza attı. Konu Meclis gündemine taşınmış durumda.

KYK kredi borçlarını birer yıl ara ile ertelemek mümkün olmaktadır. Borç ödemeleri henüz başlamayan öğrenciler ve borçlarını aksatmadan ödeyen öğrenciler turkiye.gov.tr adresi üzerinden erteleme talebinde bulunabiliyorlar. Erteleme talebinde bulunabilmek için işsizlik, askerlik durumlarının oluşması ve yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin devam etmesi gerekmektedir.

KYK Hangi Durumda Siliniyor?

KYK Hangi Durumda Siliniyor? Öğrenim veya katkı kredisinden borcu bulunan öğrencilerin, tam teşekküllü bir hastanenden sağlık kuruluna girerek alacakları ”hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi içeren bir sağlık raporu alanların borcu silinmektedir. Ayrıca kredi alırken ya da aldıktan sonra vefat eden öğrencilerin de borcu silinmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu