Kısa Çalışma ve Ücretsiz İzin Döneminde Doğum İznine Ne Zaman Çıkılabilir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle iş yerlerinin büyük bir bölümünde işverenler tarafından kısa çalışma uygulaması veya ücretsiz izinler devreye girdi. Sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışan kadınlar bir yandan çalışıyor bir yandan da annelik görevlerini yerine getiriyor. Koronavirüs sürecinde kadın çalışanlar arasında on binlerce yeni doğum yapmış ve henüz doğum izninde olanlar, gebe olup yakın zamanda doğum yapacak olanlar, yarım çalışma izni kullanmakta olan veya hazırlanan binlerce vatandaşımız bulunuyor. Kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamaları iş hayatında çalışmaya devam eden anneleri nasıl etkileyeceği merak ediliyor. Doğum izni kullanmayı planlayan annelerin doğum izninden sonra yarım çalışma hakkından yararlanıp yararlanamayacakları hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olarak, sigorta statüsü 4A (eski adıyla SSK) ve 4B (eski adıyla Bağkur) olan kadınlara doğumdan önce ve sonra 8’er haftalık olacak şekilde doğum izni veriliyor. Sağlık durumu doktor tarafından uygun görülen kadın çalışanlar doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışıp, bu süreyi de doğumdan sonra kullanabiliyorlar. Türkiye’de koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uygulamaya geçirilen kısa çalışma uygulamasında olan veya ücretsiz izne çıkartılan kadınlar, bu dönemde doktor raporu alıp 37. haftaya kadar çalışıp çalışamayacaklarını soruyorlar.

Kısa Çalışmada Olan Kadının Doğum İzni Ne Zaman Başlar?

Kısa çalışma kapsamında olan veya ücretsiz izne çıkartılan kadın sigortalılar, koronavirüs tedbirleri döneminde doktor raporu alarak 37. haftaya kadar çalışıp çalışamayacaklarını merak ediyor. Bu durumda olan çalışanlar, normalde filen çalışıyorlarsa, sağlık koşullarının da uygun olması şartıyla doğum izinlerini 32. hafta yerine 37. haftadan başlatabilme imkanına sahip oluyorlar. Ancak, koronavirüs tedbirleri dolayısıyla gerek kısa çalışma, gerekse ücretsiz izin uygulaması nedeniyle fiilen çalışmıyorlarsa bu durumda 32. haftadan itibaren, yani doğumdan 8 hafta önceden itibaren doğum iznine çıkmak zorunda kalacaklar.

Ücretsiz İzne Çıkartılan Kadın Rapor Parası Alabilir Mi?

SGK kapsamında çalışan kadınların rapor parası alabilmeleri için doğum iznine çıkılan tarihte sigortalı çalışma koşulu aranmaktadır. İlgili mevzuatta yer alan bir diğer şart ise doğumdan önceli 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin SSK’lılar açısından bildirilmiş, BAĞ-KUR’lular açısından da ödenmiş olmasıdır. Kısa çalışma ödeneği alınan veya ücretsiz izne çıkartılan dönemde prim yatırılmamasının, doğum izni sırasında rapor parası olarak adlandırılan geçici iş göremezlik geliri ve emzirme yardımı almalarına engel teşkil edip etmeyeceği konusu en çok araştırılan konular arasında yer alıyor.

Her ne kadar SGK primi ödenmese de koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulaması döneminde sigortalılık kesintiye uğramadan devam etmektedir. Bu yüzden kısa çalışma kapsamında yer alan veya ücretsiz izne çıkartılan hamile kadınlar 32. haftanın sonundan itibaren doğum iznine çıktıklarında geçici iş göremezlik ödeneği, diğer adıyla rapor parası almaya başlarlar. Bu noktada kadın çalışanların dikkat etmesi gereken husus, doğum öncesi istirahat raporunu işverene iletmesi ve işverenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirmesini sağlamasıdır.

Kısa Çalışma Ödeneği İle Rapor Parası Birlikte Alınır Mı?

Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) alınan kısa çalışma ödeneği, doğum izninin başladığı tarihte sona erer. Dolayısıyla bu tarihten sonra rapor parası ödemeleri başlar. Doğum izninin sonunda da kısa çalışma uygulaması devam ediyorsa, raporun bittiği tarihten itibaren yeniden kısa çalışma ödeneği başlar. Aynı şekilde ücretsiz izne çıkarılanlar için de raporun başladığı tarihte nakdi ücret desteği kesilip, geçici iş göremezlik geliri ödenmeye başlanır.

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Yetim Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

SSK, SGK, Bağ-Kur Rapor Parası Hesaplama

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Merhaba,
  Şuan 17 haftalık hamileyim. Ocak ayı itibariyle pandemiden dolayı ücretsiz izne çıkarılacağım. Mayıs ayında da doğum yapacağım. Rapor parası alabilmem için son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta primim 2020 yılında geçerli olarak sayılacak mı? Benim için son 1 yıldan kastı 2020 yılı mı 2021 yılı mı olacak?

  1. Merhaba
   Normal şartlarda son bir yıl bulunduğunuz yıl yani 2021 yılı için olmaktadır. Doğum yapmadan önce yıl içerisinde 90 gün sigortalılık denilmektedir. Pandemi süreci için net bir bilgi belirtilmiş bulunmamaktadır.

 2. merhaba ben mart ayından itibaren aralıklı olarak ızın yapmak zorunda kalıyorum pandemı sebebı ıle ve kısa calısma odeneği alıyorum .Eylül ayından aralık 8 e kadar ızınlıydım yıne fakat 14 aralıkta hamıle oldugumu ogrendım bu benım dogum haklarımı etkılermı

  1. Merhaba
   Doğum parası alma şartları aşağıda belirtildiği gibidir.
   Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması,
   Belirtilen süreler dahilinde iş yerinde çalışmamış olması,
   Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
   Doğumun gerçekleşmiş olması gerekir.

 3. Mrb. Aklima takilan bir soru var.
  4 yildir calistigim isyerinden Istifa ettikten sonra yeni bir ise girdim. Fakat yeni isyeri bir ay sonra beni isten cikardi. Bu durumda issizlik maasina basvurabilirmiyim? Şimdiden Tesekkur ederim

  1. Merhaba
   İşten kendiniz ayrıldığınız için işsizlikten faydalanamazsınız.
   En belirgin hali ile aşağıdaki şartları sağlamanız gereklidir.
   Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
   Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
   Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

 4. Mrb benim dogum sonrasi ucretsiz izin hakkim bitti ve ise baslayacagim. Suan pandemi sebebi ile sirketim calisma saatlerini kisaltmis. Ben işe basladigimda kisa calisma saatinden yararlanirken ayni zamanda sut izni mi de kullanabilecekmiyim? Bunu ogrenmek istiyorum. Tşk.

 5. Nisan ve Mayıs ayında kısa çalışmadan yararlandım 4. Ay primim 0 olarak görünüyor ve 29.05.2020 de ssk analık raporundan yararlanman için çalışman gerekiyor denildi. Doktorum o gün 32.haftadan 37.haftaya kadar çalışabilir raporu verdi. Rapordan 10 gün sonra işe başlatılar ve çalışanlara prim yatırılmıyor olarak öğrendim çalışabilir raporum olduğu halde pirimsiz çalıştıra biliyorlarmı Pandemi döneminde butun haklarımızı kaybettik

  1. Merhaba
   Doğum parasından yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle;
   Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi yatırılmış,bu madde sizin doğum parasından faydalanmanız için yeterlidir(diğer şartalrı sağlamanız halinde tabi)
   Canlı veya ölü olarak doğum olayının gerçekleşmiş olması,
   İstirahatlı olduğu süre içinde herhangi bir iş yerinde çalışmamış olması ve
   İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması, gerekmektedir.
   Bunların dışında aynı zamanda doğum yardımının alınabilmesi için ebeveynlerin
   İkametgâh bölgelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapması gerekmektedir.

 6. Anladığım kadarıyla ucretsiz izin veya kısa çalışma ödeneğine bağlı olan hamile anneler 32. Hafta da izne çıkmak zorunda. Ama sigorta yatmadigi icin rapor parası alabilecek mi

  1. Merhaba
   SGK kapsamında çalışan kadınların rapor parası alabilmeleri için doğum iznine çıkılan tarihte sigortalı çalışma koşulu aranmaktadır. İlgili mevzuatta yer alan bir diğer şart ise doğumdan önceli 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin SSK’lılar açısından bildirilmiş, BAĞ-KUR’lular açısından da ödenmiş olmasıdır. Bu şartları sağlamanız durumunda doğum parası alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu