Koronavirüs salgını dolayısıyla işsiz kalan, işverenleri tarafından ücretsiz izne ayrılan veya İŞKUR kısa çalışma ödeneği kapsamına giren çalışanlara sevindirici haber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geldi. Hak sahipleri olan vatandaşların T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre belirlenen tarihlerde hesaplara yatırılan işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinin 1 – 5 Haziran tarihleri arasında ödemelerin tamamlanması bekleniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konuyla ilgili yapmış olduğu kamuoyu açıklamasında, bu ödeneklerden yararlanan vatandaşlara müjdeli haberi verdi. İŞKUR tarafından verilen kısa çalışma ödeneği ve işsizlik ödeneğinde 5 Haziran’da yapılması gereken ödemelerin daha erken tarihe alındığını duyuran Bakan Selçuk, müjdeli haberi vatandaşlarla paylaştı. Kısa çalışma ve işsizlik ödeneği alanları yakından ilgilendiren ödeme tarihleri ile ilgili detaylı açıklamaları haberimizde bulabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 5 Haziran'da yapılması gereken ödemelerin erkene alındığını müjdeledi. Bilindiği üzere son dönemde vatandaşların sık sık şikayet ettiği ve İŞKUR il müdürlüklerinin kapılarına dayanmalarına neden olan kısa çalışma ödeneklerinin hesaplara geçmesinde zaman zaman gecikmeler de yaşanabiliyordu. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında İŞKUR tarafından verilen kısa çalışma ödeneğinde, zorlu dönemde 3 milyonun üzerinde çalışan bu ödenekten yararlanmak için başvuruda bulunmuştu. Ödemelerde yaşanan aksamaları ortadan kaldırmak ve hak sahibi vatandaşları ödemelerle daha erken buluşturmak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti.

Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan Ödeme Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu kamuoyu açıklamasında, kısa çalışma ödeneği ile işsizlik maaşının ne zaman hesaplara yatacağını merak eden vatandaşlar için “Mayıs ayına ilişkin işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemelerini bugünden itibaren ödemeye başlayacağız.” açıklamasında bulundu. Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüs salgını ile mücadelede alınan ekonomik tedbirler kapsamında 5 Haziran tarihinde yapılması beklenen Mayıs ayına ilişkin işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin erkene alınarak, bugünden itibaren T.C. Kimlik numaralarının son hanesine göre hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırılacağı bilgisini paylaştı. Bakan Selçuk ödemelerle ilgili olarak ayrıca koronavirüs salgını mücadele sürecinin devam ettiğini ve bu süreçte vatandaşların evlerinden daha az çıkmaları, kalabalık ortamlara girmemeleri için ödemelerin başvuru sürecinde bildirilen banka hesaplarına yatırılacağını aktardı. Bakan Selçuk ayrıca, başvuru sürecinde sistemde IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşların da PTT üzerinden ödemelerini alabileceklerini hatırlattı.

Mayıs Ödemeleri 1-5 Haziran Tarihleri Arasında

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından verilen işsizlik ödeneği ile kısa çalışma ödeneği ile ilgili olarak yaptığı kamuoyu açıklamasında toplumun tüm kesimlerini desteklemeye devam edeceklerin bildirdi. Bakan Selçuk, Mayıs ayına ilişkin işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri, yoğunluğun önlenmesi amacıyla 1-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Buna göre; T.C. Kimlik Numaralarının son hanesi; 0 olanlara 1 Haziran'da, 2 olanlara 2 Haziran'da, 4 olanlara 3 Haziran'da, 6 olanlara 4 Haziran'da, 8 olanlara da 5 Haziran'da ödemeler yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Kim Ne Kadar Kısa Çalışma Ödeneği Alacak?

  • Brüt ücreti 2622 TL olan çalışanlara 1561 TL ödeme yapılacak.
  • Brüt ücreti 3000 TL olan çalışanlara 1781 TL ödeme yapılacak.
  • Brüt ücreti 3500 TL olan çalışanlara 2084 TL ödeme yapılacak.
  • Brüt ücreti 4000 TL olan çalışanlara 2382 TL ödeme yapılacak.
  • Brüt ücreti 4500 TL olan çalışanlara 2680 TL ödeme yapılacak.
  • Brüt ücreti 5000 TL olan çalışanlara 2977 TL ödeme yapılacak.
  • Brüt ücreti 5500 TL olan çalışanlara 3275 TL ödeme yapılacak.

Kısa Çalışma Ödeneği Yatmayanlar Ne Yapacak? İŞKUR IBAN Kayıt İşlemi

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılıyor? Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Kısa Çalışma Ödeneği, İşsizlik Maaşı ve Ücret Desteği Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Editör: TE Bilisim