Kıdem Tazminatı İçin 3600 Günü Dolduranlar Önemli!

Kıdem Tazminatı İçin 3600 Günü Dolduranlar Önemli! Kıdem Tazminatı için 3600 günü dolduranlar faydalanabilse de detaylara dikkat etmek gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabi 4 – A çalışanlarının belirli şartları yerine getirdikleri takdirde elbette ki faydalanabileceği bazı avantajlar mevcuttur. Çalışma hayatında 3600 prim gününü doldurdukları zamanda istifa etseler dahi tazminat hakkından faydalanabilmektedir. Fakat bu haktan faydalanabilmek için belirli koşulları yerine getirmek gerekmektedir.

Sigorta başlangıç tarihiniz ve kaç yıl çalışmış olmanız gerekli gibi konulara dikkat etmelisiniz. İstifa etseniz dahi kaç yıl çalışmanızın olması gerektiği, sigortanızın yaşı gibi konulara dikkat edilmelidir. 10 yıl, 3600 günü dolduran çalışanlara tazminat hakkı verilmektedir. Ama tazminat hakkından faydalanabilmek için işe giriş tarihinizin 9 Eylül 1999 tarihinden önce olması gerekmektedir. İşe giriş tarihiniz 9 Eylül 1999 tarihinden önce ise ve en az 3600 gün sigortalılığınız mevcut ise Kıdem Tazminatı için en önemli özelliklerden birkaçını yerine getirmiş bulunmaktasınız.

Son çalıştığınız iş yerinizde en az 1 yıllık çalışmanızın olması ve sigortalılık sürecinizin, yani sigorta yaşınızın 15 yıllık olması gerekmektedir. Eğer çalışma hayatına sigortalı olarak 9 Eylül 1999 yılından önce başladıysanız ve en az 3600 ödenmiş sigortalılık gününüz var ise bu haktan faydalanabilirsiniz demektir.

Son olarak bu işlem için olmazsa olmazı, çalışanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) 15 yıl ve 3600 günü doldurduklarına dair yazı aldıklarında işyerlerine müracaat ederek tazminatlarını alıp ayrılabiliyor. İstifa yazısında 15 yıl 3600 günü doldurduğunuz gerekçesiyle ayrılmak istediğinizi belirtip, aldığınız yazıyı mutlaka eklemeyi unutmayınız.

Hangi Yılları Kapsıyor ?

9 Eylül 1999 sonrası sigortalı olarak iş hayatına başlayanların aklına ‘Bizim hakkımız yok mu?’ sorusu gelecektir. Elbette sizin için de bir imkan var. Ancak bu sigortalılar 3600 günle tazminat alamıyor. Şartlar 9 Eylül 1999’dan sonra değişiyor. Bu tarihten sonra sigortalı olanlar ise ilk işe girdikleri tarihten itibaren 25 yıl geçtikten sonra 4500 günleri de varsa tazminatlarını alarak ayrılabiliyor. Yine okurlarımızın aklına bir soru daha gelecektir. ‘Peki bu imkanı kullanarak tazminatını alıp ayrılanlar çalışabilir mi?’ Bu sorunun cevabı da ‘Evet’ olacak. Tazminatınızı alıp ayrıldıktan sonraki gün işe başlamışsanız burada kötü niyet bulunabilir. Ancak makul bir süre geçtikten sonra başka bir işe girip çalışabilirsiniz. Bu konuda sigortalının lehine mahkeme kararları da bulunuyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı alıp tazminatını alarak ayrıldıktan sonra yeni bir işe girenler için ikinci bir hak daha doğuyor. Yeni girdiğiniz işyerinde de 1 yılı doldurmuşsanız ikinci kez Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı alarak yine tazminatınızı talep edebiliyorsunuz. Ancak bunu sadece iki kez yapma hakkınız bulunuyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu