İşverenler Dikkat: SGK Prim Teşvik Süresi Uzatıldı!

51 il ve 2 ilçede uygulanan ilave 6 puanlık prim teşvik süresinin uzatıldığı açıklandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde prim teşvikinin 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edeceği açıklandı. Konuyla ilgili edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmi Gazete’de yayımlandığı öğrenildi. SGK prim teşviki hakkında bilinmesi gereken detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

Bilindiği üzere ülkemizde sosyo – ekonomik gelişmişlik endeksi göz önünde bulundurularak belirlenen 51 ilde ve Bozcaada ile Gökçeada ilçelerinde 2013 yılından bu yana işverenlere, asgari ücret tutarı üzerinden 6 puanlık ilave prim teşviki uygulanıyor. Normal şartlarda 31 Aralık 2019 tarihinde sona eren SGK 6 puanlık ilave prim teşvikinin süresi alınan Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında Resmi Gazete’de yayımlanan bildiriye göre 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bir yıl uzatıldı.

Bakan Selçuk’tan Prim Teşviki Süresi Açıklaması

Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca prim teşvik uygulamasına 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edileceği belirtildi. Söz konusu teşvikten ayda 10 ve üzerinde işçi çalıştıran ve yüzde 5 prim teşviki uygulanan işverenlerin yararlandığı biliniyor. Bu koşullara uygun şartlarda olan işverenler, 5 puanlık prim indirimine ek olarak 2020 yılında işçi başına aylık 176.58 TL teşvikten yararlanma imkanına sahip oluyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında verilen söz konusu teşvikten sosyo – ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan il ve ilçeler de yararlanabiliyor. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 51 il ve 2 ilçede ilave 6 puanlık SGK teşvik süresinin 1 yıl daha uzatıldığını ve kararın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Söz konusu ilave teşvikten sosyo ekonomik endeksi düşük olan il ve ilçelerde istihdamı artırmak amacıyla özel sektörde işçi çalıştıran işverenlerin yararlanabileceği açıklandı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında işi, işçiyi ve istihdamı korumaya desteklediklerini devam ederek “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, işverenlerimizin işçilerimiz adına ödeyecekleri SGK primlerinden 5 puanlık indirime ilave olarak 6 puan daha indirim uygulamasını bir yıl daha uzattık.” dedi.

İlave SGK Primi Uygulaması Hangi İllerde Uygulanıyor?

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından duyurusu yapılan açıklamaya göre 1 Ocak 2013 tarihinden beri yürürlükte olan ilave 6 puanlık indirim uygulamasında son tarih 31 Aralık 2020 olarak uzatıldı. Bu uygulama kapsamında işverenlerin yararlanabilecekleri il ve ilçeler şunlardan oluştu: Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elâzığ, Erzincan, Hatay, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas, Trabzon, Uşak

  • Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat,
  • Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Bozcaada-Gökçeada ilçeleri)

SGK Prim Teşviklerinden Kimler Faydalanabilir?

Küçük veya büyük fark etmeksizin bütün işyerleri SGK teşviklerinden yararlanma hakkına sahiptir. İşyerindeki personel sayısının kısa veya uzun vadede yükseltilmiş olması bu konuda dikkat edilen en önemli husus olarak kabul edilmektedir.

SGK primlerinden yararlanmak isteyen işverenlerin;

  • Aylık prim ve hizmet belgesini SGK’ya yasal süresinde vermiş olması,
  • Primleri yasal süresi içinde ödemesi,
  • İşyerinde kayıt dışı sigortalı çalıştırmaması,
  • Borcu varsa borçlarını yapılandırmış olması,
  • Prim, idari para cezası ve borcu bulunmaması gerekmektedir.

Ayrıca SGK ilave primlerinden yararlanma süreleri de sahip olunan belgelere göre değişiklik göstermektedir.

SGK İlişiksizlik Başvurusu Nasıl Yapılır, Nasıl Alınır ?

Stajyerlerin Sigorta Bildirimi Nasıl Yapılır ?

6736 GSS, SGK, Bağkur Borç Yapılandırma Kredi Kartı ile Ödeme

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu