Kanuna göre az tehlikeli alanlarda faaliyetlerine devam eden ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinde yeni döneme geçiliyor. 1 Temmuz tarihi itibarıyla bu şartlara uyan iş yerlerinde artık iş güvenliği ve sağlığı hizmeti verilmesi esas olacak. Yeniden yasal düzenleme yapılmazsa 50’den az çalışanı olan hukuk bürosu, terzi, market ve hatta apartmanlar bu kapsama dahil edilecek. Sağlık ile ilgili yerine getirilmesi gereken süreçleri, kamu sağlık kurumları ya da aile hekimleri takip edebilecek. Az tehlikeli alanlarda faaliyet gösteren ve 50’den az çalışanı olan iş yerlerinde de artık iş güvenliği ve sağlığı hizmeti verilmesi gerekecek. Türkiye’deki 1 milyon işyeri için başlayan yeni dönem ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. 1 Temmuz tarihi itibarıyla iş güvenliğinde küçük işletmeler için yeni dönem başlıyor. Buna göre, az tehlikeli alanlarda faaliyet gösteren ve 50’den az çalışanı olan iş yerlerinde de artık iş güvenliği ve sağlığı hizmeti verilecek. Eğer yeni bir yasal düzenleme yapılmazsa, 50’den az çalışanı olan tüm işyerleri bu kapsamda olacak. İşyerinin tek bir çalışanı dahi olsa, tüm iş yerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermesi esas olacak. Bu esas, ya hizmet alımı ya da işverenin kendisinin eğitim alması yoluyla olacak.

İş Güvenliği ve Sağlığı Hizmeti

Gerekli eğitimleri alan bir işveren, iş yerindeki sağlık gözetimi dışındaki hizmetleri verebilecek. Buna göre, işveren veya işveren vekili, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’yle protokol imzalamış kurum, kuruluşlar veya üniversiteler aracılığıyla verilen eğitimlere dahil olabilecek. Söz konusu eğitimlere herhangi bir mezuniyet şartı aranmaksızın, 18 yaşını dolduran herkes katılabiliyor. Bu eğitimleri başarıyla tamamlayıp e-sertifika alınması yeterli olacak. Sağlıkla ilgili süreçleri ise kamu sağlık kurumları veya aile hekimlerinden takip edebilecek. Eğer işveren eğitim almazsa, bu durumda iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından hizmet alımı yapmak zorunda olacak.

1 Milyon İş Yeri İçin Zorunlu

Türkiye’de de etkili olan yeni tip koronavirüs salgının devam ettiği bu dönemde söz konusu yükümlülüğün kendileri için ağır olacağını söyleyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken de yaklaşık 1 milyon iş yerinin bu zorunluluk kapsamında olacağına dikkat çekti. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla bu uygulamanın 1 yıl daha ertelenmesini talep ettiklerini kaydeden Palandöken, “Bu yükümlülük ek maliyet demek. Kimsenin şu ortamda iş güvenliği uzmanı tutma durumu yok. Önümüzü görmemiz gerekiyor. Umarım gerekli uzatma imkanı sağlanır.” açıklamasında bulundu.

Daha Önce İki Kez Ertelendi

2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli iş yerleri için getirilen yükümlülüklerin önce 1 Temmuz 2016’da başlatılması benimsenmişti. Uygulamaya geçmede yaşanan aksilikler sebebi ile, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi yükümlülükleri ileri bir tarihe ertelenmesine karar verilmişti. Daha sonra bu tarih 2017 yılına ve çıkarılan bir torba yasayla da 2020 yılı temmuz ayına ertelendi. Kanuna Göre İş Yerleri 3’e Ayrıldı 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’yla iş yerleri az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli şekilde üç sınıfa ayrıldı. Bu kapsamda sınıflandırılan iş yerlerinin, bağlı oldukları tehlike sınıfına göre kademeli olarak iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırması yükümlülüğü getirilmişti. Az tehlikeli sınıfta yer alan ve çalışan sayısı 50’den az olan iş yerleri ve bazı kamu kurumları içinse bu yükümlülük yapılan yasal değişiklikle 1 Temmuz 2020 tarihine ötelenmişti.

Stajyerlerin Sigorta Bildirimi Nasıl Yapılır ?

İşverenlerden İşsizlik Fonu Primini Artırma Planına Tepki Geldi

SGK İlişiksizlik Başvurusu Nasıl Yapılır, Nasıl Alınır ?

Editör: TE Bilisim