İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İstifa eden işçi işsizlik maaşı alabilir mi ? Özellikle şu dönemde sık sık karşılaştığımız sorunların başında işsizlik gelmektedir. Son zamanlarda kulaktan dolma, yakınından duyma, akrabasından aldığı haberlerden edindiği bilgiye göre herkesin hemfikir olduğu bir nokta ‘işsizlik’. Büyük ve yok canım herkes batsa onlara bir şey olmaz denilen birçok firma risk altında. İflas etme noktasına gelmeden önce her firma kendi içinde küçülmeye gider ve bu en bilindik yöntemdir. Bu sayede gelir- gider dengesi bir düzene oturtulmaya çalışılırken, senelerce o firma için emek veren çalışanlar bir çırpıda işlerinden oluverir. Çevrenizde böyle bir durumla karşı karşıya kalmış en az biri mutlaka vardır, eminim. O çaresizlik ve üzüntünün bir tarifi olmamakla birlikte  şaşkınlıktan bir süre kendini toparlayamayanlarda mevcuttur. Bu gibi durumlarda en çok merak edilen şey pek tabii ki ‘işsizlik maaşı’ dır. İşsizlik maaşı her işten çıkarılana maalesef ki verilemez.

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?

Öncelikle ilk olarak bilinmesi gereken durum şudur ki; her işten çıkan işsizlik maaşından yararlanamaz. Sigorta kapsamı gereği , hayat şartlarından ötürü uzun yıllar aynı yerde çalışamayanların bu durumda eksisi oldukça fazladır. Çünkü sigorta kapsamı altında bakıldığında en az 120 Prim günü aynı iş yerinde çalışan kişiler ancak işsizlik maaşı alabilirler. Bunun nedeni ise, herhangi bir çalışan sebepsizce çalıştığı yer tarafından çıkarıldığında en az 120 gün çalışmışsa, sorunsuz ve güvenli olarak gözüyle bakılır. Ancak bu durum işten ayrılma tarihinden önce geçerli olan süredir. Bunun haricinde bir de son üç yıl içerisinde en az 600 günlük işsizlik sigortası primi ödenmiş olması gerekir.

İstifa eden işçi işsizlik maaşı alabilir mi. Bu iki şart yerine getirildiği takdirde, önemli bazı kişisel unsurlar da göz önünde bulundurularak, gerekli araştırmalar sonucunda en fazla 10 aya kadar işsizlik maaşı verilmektedir. Bu duruma bir örnek vermemiz gerekirse; 2010 yılında sigorta girişi olan bir çalışan, sürekli iş değiştirmiş olmasına rağmen, 2019 yılına kadar son zaman zarfında 600 gün toplam ödenmiş primi var ise ve çalışmakta olduğu son iş yerinde 120 gün aralıksız çalışıp, herhangi bir giriş çıkış söz konusu değilse , işsizlik maaşından yararlanmaya hak kazanmaktadır.

Kimler İşsizlik Maaşından Yararlanamaz ?

İşsizlik maaşının verilmesinin asıl amacı; olası bir sebepten ötürü kendi istek ve arzusu dışında işten çıkarılan ve sigorta kapsamında gerekli olanakları sağlayan kişilere sunulan bir sosyal yardım projesi kapsamındadır. Dümdüz bakacak olursak, kendi isteği ile işten ayrılan ve istifasını sunan SGK kapsamında çalışmakta olan kişiler işsizlik maaşından yararlanamazlar.

Ancak İş Kanunu bu durumu yararlanamaz deyip kestirip atmamıştır. Nadir de olsa istisnai durumlarla karşı karşıya kalındığında işsizlik maaşı için talepte bulunan kişilere  destek sağlanır. Normal şartlarda bu mümkün olmasa da, mağdur olan kişiler için inisiyatif sağlanmaktadır. Eğer işçi, işten ayrılmasına dair haklı ve geçerli bir sebebe sahipse,bunu bir dilekçe ile sunarak SGK’ya iletebilir. Bu doğrultuda işsizlik maaşı almaya hak kazanır.Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra başvuran haklı görülürse işsizlik maaşı belirli insiyatifler kullanılarak bağlanır.

İşsizlik maaşı için her dilekçe kabul edilmez. Özel ve gerekliliği zorunlu olan durumlar karşısında işten istifa eden çalışanların başvuruları değerlendirilir. Bu durumlar genel olarak; aldığı ücret gerçeği yansıtmıyorsa, maaşı aksayan ve ödenmeyen, ahlak kurallarına aykırı hareketlere maruz kalınıyorsa kişi dilekçe hakkını kullanarak istifa ettiği işinden kaynaklı işsizlik maaşı talep edebilir. Ayrıca bu gibi olaylar karşısında karşı tarafa açılmış bir dava söz konusu ise bu durum kişinin lehine değerlendirilir ve işsizlik maaşı alma şansını olumlu olarak etkiler, çünkü bir nevi delil niteliğindedir.

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır ?

SGK Günlük Borçlanma Tutarları Ne Kadar Oldu ?

SGK İşten Çıkış (Ayrılma) Bildirgesi Alma

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu