İşten Ayrılanların Eş ve Çocuğunun Sağlıktan Yararlanma Hakkı Devam Ediyor Mu?

Çalışanların ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı, hukuk sistemimizde yürürlükte olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında “Genel Sağlık Sigortası” (GSS) ile hayatımıza girmiştir. Sigortalı çalışan vatandaşlar adına, iş verenleri tarafından ödenen SGK prim ödemesi sayesinde vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanması mümkün olabilmektedir. SGK prim ödemeleri ile sigortalı çalışanlar hem emeklilik primlerini doldurur hem de sağlık hizmetlerini kullanabilirler. Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmayan vatandaşlar ise toplam 30 gün Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim ödemesi koşulunu yerine getirerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. İşten ayrılanların ve yakınlarının sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı ile ilgili detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hukuk sistemimizde bulunan 5510 sayılı Kanun ile sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı bulunan vatandaşların hangi koşulları yerine getirmesini belirtmiştir. İşten ayrılan vatandaşlar, SGK kapsamında belirtilen süre içinde sağlık hizmetlerinden ücret ödemden yararlanmayı sürdürebilir. Ayrıca eşi veya ebeveyni sigortalı çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için de bazı şartlar öne çıkarılmıştır. SGK hizmetleri ve Genel Sağlık Sigortası (SGK) ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizde yer alıyor.

İşten Ayrılanların Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Hakkı

Özellikle Türkiye’de etkisini göstermeye devam eden koronavirüs salgını sonrasında işten çıkarılan vatandaşlar, hem kendileri hem de eşi veya çocukları gibi bakmakla yükümlü oldukları yakınları hakkında sağlık hizmetlerinden ne kadar süreyle yararlanabileceklerini merak ediyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında belirtilen hükümlere göre; işten kendi rızası ile ayrılanların ya da işten çıkarılanların eğer çıkış yapılan tarihten önceki bir yıl içinde 90 gün prim ödemesi yapılmış ise 100 gün doktor muayenesi ve eczane hizmetlerinden yararlanmaya devam etmesi mümkün oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından talep edilen prim gün sayısının doldurulmaması halinde söz konusu süre 10 güne kadar kısalabiliyor.

Kimler Sağlık Hizmetlerinden Koşulsuz Yararlanabilir?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında herhangi bir ücret ödemesi yapmadan koşulsuz olarak yararlanabileceklerin listesi de Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) belirtilmiştir. Bu kapsamda sağlık hizmetlerinden koşulsuz yararlanma hakkı bulunan vatandaşlar şunlardan oluşmaktadır:

  • Reşit olmamış (18 yaşını doldurmamış) küçükler
  • Tıbben başkasının yardım ve gözetimine muhtaç durumda olan kişiler
  • Trafik kazası sonrası yararlananlar
  • Acil tıbbi müdahale gerektiren durumlar
  • İş kazası ve meslek hastalığı halleri
  • Bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar (yeni tip koronavirüs dahil)
  • SGK’dan yetim aylığı alan çocuklar

GSS Hizmetlerinden Eş ve Çocukların Yararlanma Koşulları

Sigortalı çalışan ve işinden ayrılan vatandaşın bakmakla yükümlü olduğu eşi, sigortalı olarak (SGK bildirimi yapılmış) herhangi bir işte çalışmıyor, SGK’ya isteğe bağlı sigorta prim ödemesi yapmıyor (Bağkur’lu değilse) ve kurumdan aldığı herhangi bir emekli aylığı bulunmuyorsa, eşinin sigortası kapsamına dahil olarak Genel Sağlık Sigortası (GSS) bünyesinde sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Öte yandan sigortalı vatandaşın bakmakla yükümlü olduğu çocuklarında yaş şartına göre farklı uygulamalar söz konusu olabilmektedir.

Bakmakla yükümlü olunan çocuklar, liseden mezun olanlar 20 yaşını, yüksek öğrenimden mezun olanlar 25 yaşını geçmemek üzere mezun oldukları tarihten itibaren 2 yıl daha sağlık hizmetlerini kullanabilmektedir. 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için öğrencilerin lise ve dengi okullarından mezun olmaları ile birlikte diplomalarını genel sağlık sigortası müdürlüklerine ibraz etmeleri şartları bulunmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yılı İçin GSS Prim Tutarı Ne Kadardır?

GSS İptal Ettireceğim, GSS İptali Nasıl Yapılır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Pandemi Döneminde işten ayrıldıktan sonraki 90 gün süre uzatıldı mı? En son sigortalı tarihim 30.02.2020 idi Sağlıktan Yararlanma Hakkım Devam Ediyor Mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu