2020 Yılı İçin GSS Prim Tutarı Ne Kadardır?

12.12.2019
1.447
A+
A-
2020 Yılı İçin GSS Prim Tutarı Ne Kadardır?

Genel Sağlık sigortası için 2020 yılında ödenmesi gereken GSS prim tutarı, 2020 yılında belirlenen asgari ücretin %3’ü oranındadır. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortası bulunmayan vatandaşlar, Genel Sağlık sigortasına tabii olmak zorundadır. Çalışmayan ve sigortası bulunmayan adına hazırlanan Genel Sağlık Sigortası primler kişilerin geliri olmaması durumunda, devlet tarafından karşılanacaktır. Genel Sağlık Sigortası, isteğe bağlı olarak hazırlanmadığından, prim ödemeleri zorunlu olarak yatırılmaktadır.

Genel Sağlık Sigortasının Özellikleri Nelerdir?

Genel sağlık sigortası, SGK kapsamında çalışmadığı için sigortalı olmayan kişilerin, sağlık hizmeti almalarını sağlamaktadır. Genel sağlık sigortası için belirlenen primler, kişilerin maddi durumuna göre ödenmektedir. Kişilerin maddi durumunun tespit edilmesi amacıyla, ailelere gelir testi yapılmaktadır. Gelir testi sonucunda muhtaçlık sınırında bulunan ailelerin GSS primlerini devlet karşılamaktadır. GSS primleri, yıllık asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

Genel sağlık sigortası kapsamında, çalışan ve çalışmayan tüm Türkiye nüfusu sağlık hizmetlerinden faydalanmaktadır. Genel sağlık sigortasından faydalanacak kişilerin, düzenli olarak prim ödemesi yapması gerekir. Prim ödemeleri aksatıldığı zaman, genel sağlık sigortası prim borcu birikmektedir. Prim borçları ödenmediği takdirde, sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanılması mümkün değildir.

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır?

Genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanan kişilerin temel özellikleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Kişilerin kamu personeli, özel sektör işçisi ya da serbest meslek sahibi olması gibi bir ayrım yapılmadan, tüm vatandaşlar genel sağlık sigortasına dahil edilmektedir.
 • İsteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler, stajyerler, işsizler, çıraklar, ya da farklı bir özel durumu bulunan kişiler, genel sağlık sigortasına bağlı olarak devlet tarafından verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaktadır.
 • Muhtaçlık sınırında olanlar, sığınmacılar ya da vatansızlık sebebiyle ülkede kabul görmüş kişiler, genel sağlık sigortası üzerinden tedavi görmektedir.
 • Başka ülkelerde çalışmak için yurt dışına çıkan Türk vatandaşları, genel sağlık sigortası kapsamında sayılmaktadır. Kişilerin Türkiye’de tedavi görmeleri durumunda, genel sağlık sigortası devreye girecektir.
 • Kurum ya da devlet dairelerinde görev yapan çalışanların maddi durumu yerinde olmadığı zaman, kişiler ve aileleri adına genel sağlık sigortası başlatılmaktadır.
 • Yetim aylığı sebebiyle evlenme ödeneği alarak evlenen ve evliliklerinin ilk 2 yılında boşanan kız çocukları, genel sağlık sigortası kapsamında yer almaktadır. Eşleri tarafından bakılmakla yükümlü olmayan kadınlar, için de genel sağlık sigortası başlatılmaktadır. Evlenme ödeneğinin alınmasının üzerinden 2 yıl geçtikten sonra, kız çocukları tekrardan SGK kapsamında sigortalı olacaktır.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Faydalanamaz?

Genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alamayan kişiler aşağıda sıralanmıştır:

 • Er, erbaş ve yedek subay okullarında öğrencilik yapan kişiler, genel sağlık sigortasına dahil edilmemektedir.
 • Yurt dışında çalışmaya giden ve ülkenin sağlık hizmetlerinden faydalanmak için ülkeye ait sigortayı yaptıran Türk vatandaşları, genel sağlık sigortasına dahil edilmezler.
 • Türkiye’de yaşayan yabancı ülke vatandaşları, genel sağlık sigortalı olarak tedavi edilmemektedir.
 • Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yurt dışı görevine gönderilen sözleşmeli çalışanlar, genel sağlık sigortası kapsamında değildir.
 • Ceza infaz kurumlarında ve tutukevlerinde yer alan suçlular, genel sağlık sigortasından çıkarılmaktadır.
 • Türkiye’de oturma izni bulunan yabancı ülke vatandaşları, genel sağlık sigortasından faydalanamazlar.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası başvurusu, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Tüm vatandaşların genel sağlık sigortası kapsamında yer alması gerektiğinden, SGK sigortası bulunmayan kişiler adına genel sağlık sigortası başlatılmaktadır. Kişilerin genel sağlık sigortasından ayrılıp SGK sigortasına dahil edilmesi için düzenli işlerinin olduğunu gösteren bir belgeyi, Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmesi gerekir. Herhangi bir işi bulunmayan ve düzenli geliri olmayan kişiler, GSS sigorta prim ödemeleri için SGK başvurusu yapmak zorundadır.

Genel Sağlık Sigortası Primleri Nasıl Hesaplanır?

Genel sağlık sigortası prim hesaplamasında, yıl bazlı asgari ücretler değerlendirilmeye alınmaktadır. Asgari ücretin brüt tutarının %3’ü oranında, genel sağlık sigortası primi belirlenmektedir. Aylık kazancı asgari ücretin üçte birinden daha olan kişilere, muhtaçlık belgesi verildiğinden, bu kişilere ait genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanacaktır.

Genel sağlık sigortası için belirlenen üst limitler, asgari ücretin %3’üdür. Belirlenen tutardan daha yüksek sigorta primi ödenmesi durumunda, SGK sigortaları devreye girecektir. GSS priminin en düşük limiti, 0 TL’dir. Yani muhtaçlık durumu bulunan kişilerden, prim ödemesi talep edilmeden GSS işlemleri başlatılmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Genel sağlık sigortası prim ödemesi ve prim borcu sorgulamaları, e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu bağlantı adresine tıklandıktan sonra, e-devlet sorgulama sayfası açılacaktır. Sorgulama ekranına ulaşmak için sayfanın sağ üst bölümündeki “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalıdır. Sistem giriş sayfasında, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle kimlik doğrulaması talep edilmektedir.

Sistem girişi yapıldıktan sonra, genel sağlık sigortasına ait toplam prim borcu için sorgulama başlatılacaktır. Genel sağlık sigortasının prim ödemeleri, sigortanın şartları ve kişilerin sigortadan faydalanma hakkının olup olmadığı, GSS sorgulama sayfasında açıklanmaktadır. Genel sağlık sigortasına dahil edilmeyen kişiler, sorgulama sayfasında herhangi bir bilgiye ulaşamayacaktır.

GSS Primleri Nasıl Ödenir?

Genel sağlık sigortası prim ödemeleri, PTT üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemi kullanılarak düzenli olarak GSS prim borcu ödenebileceği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşması bulunan bankalardan da genel sağlık sigortası prim demesi yapılmaktadır. GSS primlerinin ödenmesi aşamasında, kişilerin yaşı ve eğitimi dikkate alınmaktadır. Kişiler 20 yaşını tamamlayana kadar, sigorta ödemelerinin tamamı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Yükseköğretime devam eden öğrenciler, 25 yaşını doldurana kadar GSS prim borcu ödemek zorunda değildir. 25 yaşının ardından yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler, genel sağlık sigortası primlerini ödemek zorundadır.

GSS Gelir Testi Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir?

Genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanmak için gelir testi yaptırılmalıdır. Gelir testi için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan gelir testinde, ailenin toplam gelirinin hane halkına dağılımı hesaplanacaktır. Gelir testi sonucunda hane içinde kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin 3/1’inden daha düşük olduğu zaman, genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Gelir testinin yapılması için köy ve mahallelerden sorumlu muhtarlıklara da başvurulabilir. Gelir testinin sonucuna göre, GSS primlerinin ödeme detayları belirlenecektir.

Genel Sağlık Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortasının ortadan kalkmasına sebep olacak geçerli durumlar oluşmadığı sürece, genel sağlık sigortası iptal edilemez. Kişilerin işe başlamasının ardından SGK’lı olmalarıyla, genel sağlık sigortası askıya alınmakta ve sistem tarafından otomatik olarak iptal edilmektedir. Genel sağlık sigortasının iptal ettirilmesi aşamasında, Sosyal Güvenlik kurumuna GSS iptal dilekçesi teslim edilmelidir.

Genel Sağlık Sigortası İptal Dilekçesi Nasıl Alınır?

Genel sağlık sigortasının iptal edilmesi için hazırlanan GSS iptal dilekçesi, www.sgk.gov.tr adresi üzerinden indirilmelidir. Genel sağlık sigortasının iptali için geçerli sebepler oluştuğu zaman, iptal dilekçesiyle genel sağlık sigortası durdurulacaktır. GSS iptal dilekçesinin en üst kısmında, özlük bilgileri ve kimlik bilgileri talep edilmektedir.

Dilekçenin ikinci bölümünde genel sağlık sigortası hakkındaki temel bilgiler talep edilecektir. Genel sağlık sigortası iptal dilekçesi hazırlandıktan sonra, ilgili SGK müdürlüğüne dilekçe teslim edilmelidir.

GSS İptal Ettireceğim, GSS İptali Nasıl Yapılır?

GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.