Bu yazımızda 5510 Sayılı Kanunun 4/ kapsamında (SSK) çalışan sigortalıların çalışmaya başladıktan itibaren  hangi tarihte sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayacağını, işten ayrılanların ise ne kadar süre ile sağlık provizyon alabileceği konusundaki sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

[caption id="attachment_3410" align="aligncenter" width="412"] SSKLI SİGORTALI İŞÇİ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN NASIL FAYDALANIR[/caption]

Yeni İşe Başlayan SSKlı kaç Gün Sonra Sağlıktan Faydalanır?

İlk defa SSK kapsamında çalışmaya başlayan sigortalılar işe başladığı günden önce devam ede gelen sağlık provizyonu varsa işe başladığı gün, devam edegelen sağlık provizyonu yoksa işe başlama tarihinden itibaren 30 gün geçtikten sonra sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlamaktadırlar.

Örnek-1:Ali 01.01.2015 tarihinde SSK'lı işe başlamıştır.Ali aynı zamanda üniversite okuduğu için ve 25 yaşını da geçmediği için babasının sağlık provizyonundan faydalanmaktadır.Bu durumda Ali işe başlama tarihi olan 01.01.2015 tarihinden itibaren kendi SSK sigortalılığından dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir.

Örnek-2: 15.02.2015 tarihinde SSK kapsamında işe başlayan Ayşe'nin işe başladığı tarihte sağlık güvencesi yoktur.Bu durumda Ayşe'nin kendi SSK sigortalılığından dolayı Sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için 15.02.2015 tarihinden itibaren 30 prim hizmet günü çalışması gerekmektedir.30 günden sonra sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayacaktır.

İşten Ayrılan SSKlı Kaç Gün Sağlıktan Faydalanır?

SSK kapsamında çalışıyorken işten ayrılan sigortalının işten ayrılış tarihinden önce geriye dönük bir yıl içinde 90 gün SSK hizmeti varsa 90+9 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir.

SSKlı işten ayrılış tarihi itibariyle geriye dönük bir yıl içinde 90-30 gün arası hizmeti olan sigortalılar 9 gün sağlıktan faydalanabilmektedirler.

SSKlı işten ayrılış tarihi itibariyle geriye dönük bir yıl içinde 30 günden az SSK hizmeti olanlar ise işten ayrılış tarihinden bir sonraki gün itibariyle sağlık provizyondan faydalanamamaktadırlar.

SSK Sağlık Provizyon Hakkı Bitince Nasıl Bir Yol İzlenmeli

Yukarıda sayılan sürelerle sağlık hizmetinden faydalanan sigortalı bu sürelerin bitiminden önce bağlı bulunduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir tespiti başvurusunda bulunmalı.Aksi takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası sistemi yüksek olan gelir seviyelerinden Genel Sağlık Sigortası kapsamında otomatik tescil yapar ve yüklü miktarda borçlar çıkabilir.

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANIP FAYDALANMADIĞINIZI BURADAN SORGULAYABİLİRSİNİZ

Editör: TE Bilisim