Herhangi bir işte çalışmayan ya da sigortası olmayan kimseler de isteğe bağlı emeklilik imkânından yararlanabilirler. İsteğe bağlı sigortalılık her ne kadar geniş kesimler tarafından bilinmiyor olmasa da gerekli olan şartların sağlanması halinde emeklilik şartları geçerlilik kazanabiliyor. İsteğe bağlı olarak primlerin düzenli olarak yatırılması halinde işsiz olan ya da sigortası olmayan kimselere de emeklilik yolu açılıyor.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

Zorunlu çalışma koşullarına çeşitli sebepler yüzünden uyamayan çalışanların kendi istekleri ile prim ödemeleri ile isteğe bağlı emekli olabilmektedirler. Zorunlu sigortalılık kapsamında aday gerekli şartları taşımıyorsa ya da eğer çalışan 30 günden daha az bir işte çalışıyorsa, bu durumda isteğe bağlı sigortalılık emeklilik için oldukça avantajlı olabiliyor.

İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur?

İsteğe bağlı sigortalı olmak için prim ödemelerinin sigorta sahibi tarafından ödenmesi gerekmektedir. Sigorta primlerine yapılacak ödeme tutarı tamamen sigorta sahiplerince belirlenmektedir. Prim tutarlarının yüksek olması, emekli olunması halinde daha yüksek emekli aylığı almak anlamı taşımaktadır. Eğer prim tutarı belirtilmemişse bu durumda da primler en alt sınırdan temel alınmaktadır. Bu kapsamda isteğe bağlı sigortalılar; malullük sigortası primi, yaşlılık sigortası primi, ölüm sigortası primi, genel sağlık sigortası primi gibi ödemelere sahiptirler. Sigorta sahibinin gereken şartları tamamlanmasının ardından emekliliğe hak kazanmaktadır. Bu durumda ise gereken şartlar şu şekildedir;
 • Sigortaya ilk giriş tarihi 8 Eylül 1999 tarihi öncesindeyse 10 yıllık sigorta süresi ve 3600 gün prim ödenmesi gerekmektedir.
 • İlk giriş 1999 ve 2008 tarihleri arasındaysa emeklilik için 25 yıllık sigorta süresi, 60 yaş ve 4500 gün prim ödemesi yapılması gerekmektedir.
 • İlk giriş tarihi 2008 ve sonrasında ise emeklilik için 63 yaş ve 5400 gün prim ödenmesi gerekiyor.
 • Ev hanımları için de isteğe bağlı emeklilik ile emekli olmak mümkündür. Ev hanımlarının 9000 gün prim ödemeleri halinde emekli olmaya hak kazanmaktadırlar.
 • İsteğe bağlı Bağkur’dan ödeme yapanların ise 7200 gün prim ödemeleri halinde emeklilikleri geçerli olmaktadır.
Bu şartları sağlayan kimseler isteğe bağlı ödeme yaparak, ilgili gün ve yaş şartlarını tamamlamaları halinde emekli olabilmektedirler. İsteğe bağlı emekli olma durumunda, diğer emekliler için tüm sunulan imkânlardan yararlanmak mümkündür. Şayet isteğe bağlı emekli olmuş kişi vefat etmesi halinde birinci dereceden akrabaları için ölüm aylığı bağlanabiliyor. Bunun dışında diğer emeklilik hakları da geçerli oluyor.

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları Nedir?

İsteğe bağlı emeklilik yaptırmak için şu şartların taşınması gerekmektedir;

 • İsteğe bağlı sigortalılık başlangıç yaşı 18’dir. 18 yaşından küçükler için emeklilik başlangıç tarihi kabul edilmez.
 • Belgelenen gelir dışında başka gelire sahip olunmaması gerekmektedir. Kişinin başka bir işte çalışması ve sigorta yapılması halinde isteğe bağlı emeklilik son bulmaktadır.
 • İsteğe bağlı sigortadan kaynaklanan emeklilik hakkı, sigorta başlangıçlarının bulunmaması durumunda etkili olmaktadır. Tam zamanlı olarak bir yerde çalışma halinde isteğe bağlı sigorta yapılmaz.
 • İsteğe bağlı sigortalı olmak için kişilerin tam zamanlı bir işte sigorta giriş kayıtlarının bulunmaması gerekmektedir. Fakat 30 günden az çalışma durumları istisna olarak değerlendirilmektedir.
 • İsteğe bağlı emeklilik sisteminden çıkış mümkündür, ödenen prim günleri iadesi talep halinde yapılmaktadır. Ancak ödeme istemeyen kimseler için daha sonra tam zamanlı bir iş sonucunda yapılacak sigorta süresine eklenir.
 • Yarı zamanlı çalışan kimseler isteğe bağlı sigortaya dahil olabilirler. Yarı zamanlı çalışmalar SGK kaydına tabii olmadıkları için, yarı zamanlı resmi olarak çalışılan bir iş için isteğe bağlı sigortalılık yaptırmak için hiçbir sakınca yoktur.

Erken Emekli Olma Şartları Belli Oldu, Toplu Ödeme ile Emekli Olunuyor!

Emeklilikte 3,5 Yıl Şartı Kalktı, 7 Yıl Hesabı Nasıl Yapılır?

Tamamlayıcı Sigorta ve Emeklilik Konusunda Yeni Düzenlemeler Yapılıyor

Editör: TE Bilisim