Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hak sahibi vatandaşlara verilen işsizlik maaşı, mayıs ayı ödemeleri yüz binlerce vatandaşın son dönemde en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. İşsizlik maaşını bir an önce almak isteyen vatandaşlar, Ramazan Bayramı öncesinde maaşların ödenip ödenmeyeceğini merak ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs salgını sebebiyle İŞKUR mayıs ayı işsizlik maaşlarının ödeme tarihinin öne çekildiğini duyurmuştu. “İşsizlik maaşı ödemeleri ne zaman yapılacak? Mayıs ayı işsizlik ödeneği tutarı ne kadar oldu?” gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını ve işsizlik maaşı hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde video konferans yöntemiyle düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından kamuoyunda özellikle maaş beklentisi olan vatandaşları yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Emeklilerimizin bu ayki maaş ödemelerini 15 Mayıs'tan itibaren hesaplarına yatırmaya başlayarak bayrama kadar bitireceğiz. Yüksek öğrenim öğrencilerimizin 6 Haziran'da yapılacak burs ve kredi ödemelerini, 19 Mayıs'tan başlatıp bayrama kadar tamamlayacağız. Aynı şekilde mayıs ayı işsizlik ödemelerini de öne çektik.” ifadelerini kullandı.

İşsizlik Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) işsizlik ödeneği almaya hak kazanan vatandaşlar işsizlik maaşlarının Ramazan Bayramı’ndan önce banka hesaplarına yatırılıp yatırılmayacağını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı kamuoyu açıklamasında Mayıs ayı işsizlik ödemelerini de öne çekildiğini belirtti. Bilindiği üzere normal şartlarda işsizlik maaşları her ayın 5'inden itibaren hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. Hesapları olmayanlar da PTT üzerinden bu tarihten sonra ödemesini alabiliyor. Yapılan açıklamalara rağmen mayıs ayı işsizlik maaşı ödemeleri ile ilgili olarak henüz net bir tarih açıklanmadı. Önümüzdeki günlerde işsizlik ödeneği gününün netlik kazanması bekleniyor.

2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

İlgili kanunda yer alan hükümlere göre günlük işsizlik ödeneği tutarı, sigortalı vatandaşın son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Ancak işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. Bununla birlikte işsizlik ödeneğinde damga vergisi dışında herhangi bir vergi ve kesinti uygulanmamaktadır.
  • 2020 Mayıs en yüksek işsizlik maaşı tutarı 2 bin 336 TL
  • 2020 Mayıs en düşük işsizlik maaşı tutarı bin 168 TL

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletten işsizlik maaşı alabilmek için hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) resmi dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. Koronavirüs salgını sebebiyle başvurular İŞKUR resmi internet sitesi üzerinden alınmaktadır. Bu sebeple başvuru işlemlerinizi elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. İşsizlik maaşı başvurunuzun onaylanması için belirlenen şartlara uygun olmanız gerekmektedir.  İşsizlik maaşı alabilmek için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması şarttır. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Bu sayede sigortalı işsiz vatandaşların danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alabilmeleri de mümkün olmaktadır.

İşsizlik Maaşı Süresi Ne Kadar?

İş yerinde hizmet akdinin feshedildiği tarihten önceki son 3 yıl içinde;
  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp İŞKUR işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün boyunca,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp İŞKUR işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün boyunca ve
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp İŞKUR işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün boyunca işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılıyor? Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Bu Haktan Yararlanabiliyor?

İşten Çıkış Kodları İşsizlik Maaşı, SGK İşten Çıkış Kodları Açıklamaları

Editör: TE Bilisim