2019 İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

23.09.2019
842
A+
A-
2019 İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2019’da İş göremezlik ödemesi sağlık problemleri olan işçilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından sigorta primleri ödenmiş olan işçilerin iş kazası ya da sağlık sorunları sebebiyle işten ayrılması durumunda verilmektedir. İşe gidemeyen sigortalıların maddi zorluk çekmemesi için sosyal bir devlet olarak bu ödeme yapılmaktadır. İş göremezlik ödeneği en az 90 prim gününün ödenmiş olduğu işçilere verilmektedir. İşçinin SGK tarafından belirlenmiş şartları karşılaması halinde ödemeler PTT aracılığı ile yapılmaktadır.

2019 İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alınır?

İş göremezlik ödeneği almak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. İşçinin sağlık sorunları yaşaması ve işe gidemeyecek durumda olması halinde, devlet hastaneleri ya da aile hekimlerinden sağlık raporu alınır. Sağlık raporunun 2 günlük olması durumunda işçinin maaşı ya da primlerinden kesinti yapılmaz. Bu 2 günlük ödeme işveren tarafından yapılmaktadır. Ancak sağlık raporu 2 günden daha fazla ise bu durumda 3. Günden itibaren ödemeleri SGK yapmaktadır. İş göremezlik ödeneği almak için hastanın aldığı raporu işverene teslim etmesi gerekmektedir. İşveren raporu SGK’ye elektronik ortamdan iletecektir. Buna göre:

 • İş kazası ya da sağlık sorunları sebebiyle işe gidemeyen işçilerin sağlık raporunu aile hekiminden alması gerekmektedir. Aile hekimi dışında devlet hastanelerinden almak da mümkündür.
 • Rapor parası almak için raporda dinlenme süresi ve hastalığın teşhisinin bulunması gerekmektedir.
 • Rapor parası almak için herhangi bir kuruma işçi tarafından başvurulması gerekmemektedir.

Sağlık Raporu Kaç Günlük Verilir?

Sağlık rapor süresi doktor tarafından belirlenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ki günden daha uzun süreli raporlar için verilmektedir. 4 günlük sağlık raporuna sahip bir işçi için Sosyal Güvenlik Kurumu 2 günlük rapor ödemeleri vermektedir. İki günlük raporu olan işçilerin ödemesi işveren tarafından yapılmaktadır. Şayet işçi, iş kazası ya da meslek hastalıkları gibi sebeplerle iş göremezlik raporu almışsa, bu durumda tüm günlerin parası SGK tarafından ödenir. Bu sebeple de iş kazası sebepleri ile yaşanan gelir kaybı da söz konusu olamaz. Sağlık rapor süresi, sağlık hekimi tarafından belirlenip rapora yazılır. Raporda aynı zamanda hastalık teşhisinin de koyulması gerekmektedir. İşçinin sağlık rapor süresine karar vermesi ya da kaç gün dinleneceğine hekim karar vermektedir. İşçinin bu durumda söz hakkı bulunmamaktadır.

Sağlık Rapor Ödemesi Ne Kadar?

Sağlık raporu ödeme miktarı sağlık raporunun kaç günlük olduğuna göre belirlenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, raporlu olunan iki günden sonra ödeme yapmaktadır. Şayet işçi 3 günlük sağlık raporu almışsa, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yalnızca 3. Gün için ödeme yapılmaktadır. Rapor parasının ne kadar olacağına sigortalı olarak çalışan işçinin günlük kazançlarına göre karar verilmektedir. İşçinin günlük kazançlarının üçte ikisi bu durumda belirleyici olmaktadır. İşçinin yatarak yapılan tedavilerinde ise,  ödemelerin yarısı kadar ödeme verilmektedir. Bundan dolayı da yüksek maaş alan işçilere ödenecek olan rapor parası daha da artmaktadır. Bu unsurun dışında raporlu olan işçinin hastanede yatması durumunda daha yüksek rapor parası ödemesi alacaktır.

SGK İş Göremezlik Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

SGK iş göremezlik ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bir ödemedir. Bundan dolayı da ödemelerin ne zaman yapılacağına dair standart bir gün söylemek doğru değildir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen rapor parası; devlet kurumları tarafından alınmış olan sağlık raporuna göre verilmektedir. Devlet hastanesi ya da aile hekimi tarafından verilen sağlık raporlarında çalışan kişinin durumu yazılmalıdır. Buna göre işçinin hastalığı, rapor gün sayısı raporda bildirilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda görev alan kişilerin raporlu oldukları süre, maaşlarından kesilir. Bunun yanı sıra işçinin işe gitmediği günlerde iş göremezlik ödeneği SGK tarafından işçiye iş göremezlik ödeneği verilir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu bu ödemeyi bazı şartlarda vermektedir. Bunlar:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak en az bir sene boyunca çalışmış olmak gerekmektedir.
 • Sigortalı olan işçinin en az 90 günlük primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Bu şartları sağlayan işçiler, SGK tarafından verilen rapor parası ödeneğini almaya hak kazanmaktadır.
 • SGK tarafından yapılan rapor parası ödemeleri PTT şubeleri haricinde, herhangi bir Ziraat Bankası şubesi üzerinden yapılmaktadır.

Sağlık Rapor Ödemesi Alma Şartları Nelerdir?

Sağlık raporu parası almak için sağlık raporunun belirtilen süre kapsamında işverene verilmesi gerekir. Sağlık raporunun bitme süresinden sonraki ilk 5 iş günü içerisinde işverene verilmesi gerekmektedir. Öte yandan sağlık rapor ödemesi şartlar:

 • Sağlık raporunu aldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na durumu bildirmek gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık raporunun uzmanlar tarafından denetlenmesi gerekmektedir.
 • Raporun denetlenmesinden sonra uygun olduğu tespit edilen işçiler onaylanır.
 • SGK yetkilileri onayı verdikten sonra PTT’ye işçi adına sağlık rapor ödemesi yapılır.
 • Ödemesi yapılmış olan işçilere SMS aracılığı ile bilgilendirmeler yapılır.

İş göremezlik ödemesinin yatıp yatmadığını öğrenmek için E-devlet kapısına giriş yapmak gerekmektedir. E-devlet sistemi kapsamında rapor parası ile ilgili süreç hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘’4A/4B İşgöremezlik ödemesi’’ yazmak yeterli olacaktır.

İş Göremezlik Ödeneği Alma Şartları Nelerdir?

İş göremezlik ödeneği şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. 5510 sayılı olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre rapor ödemesi alma şartları:

 • Sigortalı şekilde görev alan işçiler iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ya da analık durumlarında geçici iş göremezlik ödemesi almaya hak kazanmaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan hekim ve sağlık kurullarından rapor temin edilmesi gerekmektedir.
 • İş göremezlik ödemesi almak iiçin işçinin bir senede en az 90 gün boyunca priminin ödenmiş olması aranan şartlar arasındadır.

Sağlık Rapor Parası Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

Rapor parası hesaplama işlemleri için işçinin brüt geliri dikkate alınır. İşçinin 3 aylık brüt gelirleri ve son 3 aylık prim günlerinin ortalamasına göre hesaplama yapılmaktadır. Buna göre hesaplanmış olan ücretler 3 aylık brüt gelir, son 3 aylık prim gününe bölünür. Ardından işçinin alacağı sağlık rapor ücretleri hesaplanır. Bu hesaplama neticesinde çıkan sonuç  sigortalının raporlu olunan gün sayısı çarpılır ve sonuç elde edilir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu; sigortalı olan işçinin raporlu olduğu ilk 2 günün ödemesini yapmaz. İki günlük sağlık raporları için maaş ya da prim kesintisi yapılmaz. Geçici iş göremezlik parası, iş kazalarında da verilir. İş kazası olduğunda sağlık raporu alınan her gün için SGK tarafından ödeme yapılmaktadır. İş kazası yaşayan işçilerin bu ödemeleri alması için en az 30 günlük sigorta priminin ödenmesi gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden İşgöremezlik Ödeneği Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet ile işgöremezlik ödeneği sorgulama işlemlerin yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yeterli olmaktadır. İş göremezlik ödeneği sorgulama işlemleri için:

 • Sorgulama yapmak için e-devlet portalına giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için E-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alınmaktadır.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘’4A/4B İş Göremezlik Ödemesi’’ yazılması gerekmektedir.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları

Zorunlu BES Kesinti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Evde Çocuk Bakımı Devlet Desteği Kimlere Verilecek?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.