Bağkur yapılandırmada kalan borcum ne kadar? Online bağkur yapılandırma sorgulama? İnternetten bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? E-devletten bağkur borç sorgulama? Şifresiz bağkur borcu sorgusu nasıl yapılır?

Bilindiği üzere 6736 Sayılı torba kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumuna 2016/06 öncesinde prim borcu bulunanlar bu borçlarını 25.11.2016 tarihine kadar başvuru yaparak peşin ya da 6,9,12,18 taksit seçenekleri ile yapılandırabilmekte. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi "Sosyal Güvenlik Borçlarının Yapılandırılması"   konulu yazımızda vermiştik. Bu yazımızda ise bağkur borçları için yapılandırma başvurusunun internetten yapılıp yapılamayacağı, yapılandırma ödeme planı sorgusu yapılıp yapılamayacağı, bağkur borçlarında yapılandırmada ihlal sayılan durumları v.s. gibi konulara değineceğiz. 

Bağkur Borçları İçin İnternetten Yapılandırma Başvurusu

İnternetten yapılandırma başvurusu sadece işveren prim borçları için yapılmakta.Bağkur borçları için yapılamamakta. Ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

6736 Yapılandırmada Bağkur İçin İhlal Sayılan Durumlar Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan birinin gerçekleşmesi halinde 6736 bağkur yapılandırma planınız bozulacaktır;
  • Peşin ödeme yolunu seçenlerin 31.12.2016 tarihine kadar ödeme yapmaması,
  • Yapılandırma ilk iki taksidinin geç ödenmesi ya da hiç ödenmemesi,
  • Yapılandırma harici prim borçlarından 60 günden fazla son ödeme vadesi geçmiş prim borcu bulunması,
  • Bir takvim yılı içinde ikiden fazla yapılandırma taksidinin ödenmemesi ya da geç ödenmesi...
Bağkur Borcumu Yapılandırdım Sağlıktan/Hastaneden Faydalanabilir miyim?

Yapılandırma ilk taksidinin ödenmesi ve cari prim borcunun 60 günden fazla olmaması halinde hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz eş,çocuk, anne ve babanız sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

Bağkur Yapılandırma Kalan Borcumu İnternetten Sorgulayabilir miyim?

6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olduğunuz borçlarınızın ne kadarını ödediğiniz ve kalan borcunuzun ne kadar olduğunu E-devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Bunun için lütfen www.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra aşağıdaki aşamaları takip edin.

Ayrıca yapılandırma başvurusu yapmadan önce aynı menüde yer alan "6736 Yapılandırma Ön Bilgileri" kısmını kullanarak yapılandırma kapsamında borcunuzu kaç taksit yapabileceğiniz ve ne kadar ödeme yapabileceğiniz konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

E-devletten sorgulanabilen diğer bağkur hizmetleri nelerdir?

E-devlet sistemi ile 4/b yani bağkur hakkında aşağıdaki sorgulamaları yapabilirsiniz. ;

Bağkur İhya Borçlarına Yapılandırma Gelecek mi?

Maalesef bu konuda bir düzenleme yapılmayacak. Bağkur dondurulan sürelerin ihyası geçerli primler üzerinden yapılmakta. Bunun için yapılandırma hükümleri geçerli değil.

6736 Bağkur Yapılandırma Taksitleri Nasıl Ödenir?

Konu hakkında detaylı bilgi için lütfen TIKLAYIN

Editör: TE Bilisim