Sosyal Güvenlik Borçlarının Yapılandırılması

23.08.2016
52
A+
A-
Sosyal Güvenlik Borçlarının Yapılandırılması

Merakla beklenen torba kanun nihayet resmi gazetede yayımlandı. 19.08.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 6736 Sayılı yasa ile vergi borçları ve Sosyal Güvenlik Kurumu borçları yapılandırılacak.

VERGİ BORÇLARININ 6736 SAYILI KANUN GEREĞİ YAPILANDIRILMASI ile ilgili yazımız için lütfen TIKLAYINIZ

Bu yazımızda Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcu bulunanların 6736 sayılı kanun gereği borçlarını nasıl yapılandırıcaklarını, yapılandırma başvurularını nasıl, ne zaman ve nereye yapacakları, borçların ne kadarının sileneceği kısacası tüm detayları bulabileceksiniz. İşte 6736 Sayılı Kanun gereği SGK borçlarının yapılandırılması işlemleri. 

Hangi Borçlar Yapılandırılabilecek?

6736 Sayılı Kanun gereği yapılandırılacak SGK borçları şunlar:

 • Sigorta primi,
 • Emeklilik keseneği,
 • İşsizlik sigortası primi,
 • Sosyal güvenlik destek primi,
 • Ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi,
 • SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,
 • Genel sağlık sigortası priminin asılları ile bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın belirtilen sürede ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecek.

Geçmiş Sosyal Güvenlik Destek Primi Borçları Silinecek mi?

Yaşlılık aylığı, emekli aylığı veya malullük aylığı bağlandıktan sonra, kendi işinde çalışması nedeniyle sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden, 2016 yılı Şubat ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmeyen destek primlerinin asıllarıyla, bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde de gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak

Hangi Tarihe Kadar Olan Borçlar Yapılandırılacak?

2016 Haziran ayı ve öncesindeki sgk borçları yapılandırılabilecek.

SGK İdari Para Cezalarının Tamamı Silinecek mi?

Yapılandırma kapsamında, idari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50’si silinecek. Yani 100 lira idari para cezası,  40 lira da bunun gecikme cezası olan bir borçlu bu tutarı öderken borç aslını 50 lira olarak, 40 lira gecikme cezasını da 50 lira borç aslına uygulanacak enflasyona göre güncellenecek tutarla birlikte ödeyecek.

Yapılandırma Kaç Taksitle Ödenecek?

Yapılandırma kapsamında, SGK’ya  borcu olanlardan borcunun tamamını peşin ödemesi halinde, anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısı alınmayacak.   SGK’ya borcu olanlar peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemler halinde  ödeme yapabilecekler.  Böylece;  6 taksit  (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay),  18 taksit 36 ay vade ile ödenebilecek.

Yapılandırma Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

6736 Sayılı Kanun resmi gazetede yayımlandı. Başvurular yapılabilir ancak SGK henüz bu konuda bir genelge çıkartmadı. SGK borç yapılandırması için gerekli formları daha sonra sizlerle paylaşacağız.

Genel Sağlık Sigortası Borçları Silinecek mi?

Yapılandırma Genel Sağlık Sigorta Borçlarını (GSS) da kapsayacak. 2016 Haziran ve önceki dönemlere ait genel sağlık sigortası prim borcu olanların,  gecikme cezası ve gecikme zamları  silinerek borç aslını vade farkı uygulanmaksızın peşin veya 12 aylık eşit taksit şeklinde ödenebilecek.

Yapılandırma İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Kanun kapsamında borcunu  peşin ya da taksitli  ödemek isteyenler, 25 Kasım 2016 tarihine kadar başvurabilecekler

Genel Sağlık Sigortası Borçlarının Yapılandırılması İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Gelir testi yaptırmamış olanlar 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testine müracaat edebilecekler.

Borçlarını Yapılandıran Hastanelerde Ücretsiz Muayane Olacak mı?

Borçları dolayısıyla sağlık hizmetlerinden yararlanamayan sigortalılar, yapılandırma ilk taksidini ödemeleri ve yapılandırma harici cari prim borçlarının 60 günden fazla olmaması halinde halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

Yapılandırma İlk Taksit Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenler ise ilk ödemeyi 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapabilecekler.

SGK Yapılandırma Başvuruları Nereye Yapılacak?

 • İşveren prim borçları için işveren dosyasının bulunduğu ilgili SGM’ye,
 • Bağkur prim borçları için bağkur dosyasının bulunduğu ilgili SGM’ye. (6552 Sayılı Kanunda Bağkur borçlarının yapılandırılması için başka SGM’den de başvuru alınabilmekteydi. Muhtemelen yine öyle olacaktır.
 • Genel Sağlık Sigortası borçları için herhangi bir sosyal güvenlik merkezine,
 • Diğer borçlar için de ilgili ünitelerden ya da duruma göre herhangi bir SGM’den başvurular yapılabilecektir.

Yapılandırma Başvurusu İnternetten Yapılabilecek mi?

Büyük bir ihtimalle sadece işveren prim borçlarının yapılandırılması başvuruları internet yapılabilecek. Bir önceki yapılandırmada da öyleydi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 44 YORUM
 1. murat dedi ki:

  idari para cezasının 2016 hazirandan önce olmasına rağmen genelgenin yayımlandığı tarihten sonra tebligatı yapılan İdari para cezalarına SGK yapılandırma uygulanmıyor. Yani bu durumda aftan faydalanılmıyor. böyle bi saçma bi durum var şimdi. böyle bir şey mümkünmü nasıl bir yol izlememiz lazım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Maalesef kanun bu şekilde çıkarıldı. Yapılacak bir şey yok.
   Saygılarımızla.

 2. Naciye Akıncı dedi ki:

  ek5 tarim oduyorum 4 senem var yaş tamam günu eksik bu yapilandirmadan yararlanabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yeni yasada gün borçlanma yok.

 3. murat dedi ki:

  kolay gelsin ..eşim 08.11.1989 doğumlu ve sistemde gss 17.10.2014 de başladı ve 17.06.2016 tarihinde bittiğini görüyorum ve gss borcu var olarak görülüyor. iki sorum olacaktı birincisi gss başlangıç tarihi 25 yaşından önce olduğu için bu borçun silinmesi gerekmez mi? şu an gelir testi yapılsa benimle evli olduğu için maaşım 3700 lira acaba gelir testi yaptırsam borcun ne kadarı düşer birde bir yasa çıkacağı bahsedildi bana ve bu yasa ile borcumuzun 3 te 1 e düşeceği belirtildi.bu yasanın darbe girişimi nedeni ile çıkmadığı ama çıkacağı belirtildi acaba böyle bir yasa ne zaman çıkacak?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eşinizin 08.11.2014 tarihine kadar olan GSS borcu 25 yaş altında olduğu için silinmiştir. Bu tarihten sonraki kısmi yapılandırabilirsiniz.

 4. kudret dedi ki:

  Kolay geldin Ben 2002 de bagkurdan emekli oldum isveren olarak bana kapattigim isyerinin 2001 2002 yilina ait sigorta prim borcu cikti 15 send sonra benim sorum Su faiziyle 60 bin lira plan sigorta pirim borcunun Ana parasi 5 bin lira bu yapilandirmada faizler silinip Ana Para uzerindenmi borcu yapilandiracagim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Gecikme zammı ve faizleri silinir. Ancak ana para üzerinden enflasyona göre hesaplama yapılır. 31.10.2016 tarihine kadar başvuru yapmalısınız.

 5. müge ganioğlu dedi ki:

  Kolay gelsin.Annemin sgk dan emekli olabilmesi için 22 ay borcu var yaşı tutuyor şu anda çalışmıyor kalan günlerini ödeyerek emekli olabilirmi bu kanundan yararlanabiliyormu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kalan günlerini nereden ödeyecek? Bağkur borcu mu var?

 6. müge ganioğlu dedi ki:

  Yok annem ssk lı 56 yaşında emekli yaşı dolmuş şuan 61 yasinda 22 ay gün eksigi var

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kalan günleri peşin ödeme gibi bir düzenleme yok maalesef.

 7. Turgut İlhan dedi ki:

  Sayın Yetkilil, 6736 yapılandırma başvurumuzu yaptık ve ödeme listemizi aldık. 2016/7. 8. 9 ve 10 ay primlerimizi ödiyemedik ve büyük ihtimalle kasım ve aralık primleri de ödenemiyecek gibi. bu durumda yapılandırma bi zarar görür mü. teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   31.12.2016 tarihine kadar 2016/06 dönemi sonrası prim borcunuzu ödemeniz gerekir. Aksi halde yapılandırma bozulur.

 8. Fırat Ekinci dedi ki:

  Merhaba hocam. Sgk yapılandırma işlemi ödeme şekli Vergi yapılandırmasında olduğu gibi ilk iki taksiti kasım 30’na kadar mı ödenmelidir.? Veya son ödeme tarihi farklı mıdır.?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SGK ödemelerinde yapılandırma ilk taksidi son ödeme tarihi 31.12.2016, ikinci taksit son ödeme tarihi ise 28.02.2017. Belki bu tarihler birer ay uzatılabilir. Yapılandırma son başvuru tarihinin uzama durumu var çünkü.

 9. murat dedi ki:

  Hocam yapılandırma tarihi 25 kasım oldu .ben yapılandorılmış borcu peşin yatırcam acaba son ödeme tarihi 30 kasımmı 31 aralık mı yada 28.02.2017 mi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Uzatma vergi borçları için oldu. SGK ile ilgili henüz resmi bir açıklama yok.

   1. MURAT dedi ki:

    TEŞEKKÜRLER HOCAM… PEKİ SİZCE SGK İÇİN DE UZATMA OLURMU ? BU UZATMA İŞİ NE ZAMAN NETLEŞİR

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Büyük bir ihtimalle olacak. Bir kaç güne kadar netleşmiş olur

 10. murat dedi ki:

  Hocam http://www.sgkhocasi.com/6736-sgk-borc-yapilandirma-son-basvuru-tarihi-uzatildi.html
  Bu yazıda son ödeme tarihinin 31.12.2016 olduğu yazıyor , bu yazıyagöre harç ödemesi yapılandırması peşin ödemede sonn tarih 31.12.2016 mı oluyor
  Saygılarımla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Size verilen ödeme planındaki son ödeme tarihini takip edin.

 11. gamze dedi ki:

  merhaba eşim 89 yılında topluluk sigortasına giriş yapmış eşimi 2001 yılında kaybettim yapılandırmadan dolay baş vurdum tek iş günü yok ama 38 bin borç çıktı ve 3.500 tl ye indi yapılandırmadan dolay bu borcu ödediğim taktirde maaş alabileceğimi söylediler peşin ödedim borcu yaklaşık 45 gün önce emeklilik dilekçesini verdim henüz bir haber yok sadece dilekçem sgk müdürlüğe ulaşıldı diye iki zarf geldi maaşa bağlanır mı dersiniz şimdiden tşk

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SGK size maaşa bağalanabileceğini söylemiş zaten. Benim bunun üstüne yorum yapmam gereksiz olur.

 12. ramazan ergün dedi ki:

  merhaba 2010 yılında yabancı işci için tutulan tutanağa istinaden sgk ceza verdi ve o sene cıkan afla yapılandırarak ödedim. ama aynı tutanağa istinaden TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ istanbul çalışma ve iş kurumu il müdürlüğü tarafından da aynı tutanağa istinaden 22.800 tl idari para cezası tebligatı 2013 yılında geldi . şimdi bu işkur kestiği idari para cezası yeni çıkan torba kanunla yapılandırabilirmiyim. ne yapmam gerektiğini bilgilendirirseniz sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Konu hakkında bilgim yok. Yani kapsamda mı değil mi bunu alo 170 hattını arayarak netleştirin lütfen. Kusura bakmayın

 13. mustafa öztemür dedi ki:

  Ben 1980 dogunluyum.20 yasinda is yeri actim.bagkur2000 girisliydim.2000-2008 arasi cogunu odeyemedim.o 8 yili durdurmustum.2008den beri 8 yil heraytam odedim.bu yapilandirmada geriye donuk o 8 yili odeyip eklettirebilirmiyim?emeklilik ve gun suremi bilmiyorum mumkunse o 8 yili odemem emeklilik sureme gore mantikli olurmu??

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yapılandırma kapsamında bağkur ihya borçları yok. O borçları talep tarihinde geçerli primler üzerinden ödersiniz.
   Askerliğinizi ne zaman ve kaç gün yaptınız? Bağkur başlangıcınız tam olarak ne zaman?

 14. Ömer dedi ki:

  1981 yılı sgk girişim var. Geçmişe dönük ödenmemiş isteğe bağlı Ek5 ve bağkur prim borçlarım var bunlar yapılandırmaya giriyor mu.Ödediğim takdirde emekliliğime yansır mı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   2016/06 öncesi tüm SGK borçları yapılandırma kapsamında. Öderseniz tabi ki hizmetinize sayılır. Ancak bağkurda prim borcundan dolayı durdurulan süreler yapılandırma kapsamında değil.

 15. Bünyamin HASMAN dedi ki:

  Bu yasayla askerlik borclanmasi ile ilgili avantajlı bir durum varmi

 16. Neriman dedi ki:

  İyi günler 94 senesinde girişim var sigortaya am çokkkk açığım var 1963 doğumluyum bayanın benim emekli olmak için ne yapmalı nolurrrrrr yardımcı olun çok sevinirim lütfen

 17. mahir dedi ki:

  merhaba hocam. eşim emekli sandığından emekli oldu.emekli dönüşü tekrar emekli sandığına bağlı işyerinde atama ile göreve başladı.maaşın yanısıra kendisine bankaya yatırılan emekli maaşını alması sonucu kendisine yersiz ödeme diye borç çıkartıldı.yapılandırmadan yarlanamayacağımız söylendi.ne yapmalıyız.

  1. Merhaba. Bu borcu ödemekten başka yapılacak bir şey yok.

 18. AYDIN KUTLU dedi ki:

  16 OCAK 2017 TARİHİNDE,
  2016 ARALIK AYINA AİT E-BİLDİRGEYİ SGK’YA AKTARMAMIZ HALİNDE PRİM ERTELEMESİNDEN YARARLANAMAMA DURUMU SÖZ KONUSU OLURMU.? YOKSA BİLDİRGEYİ AKTARMAK İÇİN SON GÜN OLAN AYIN 23 ÜNÜ BEKLEMEK Mİ LAZIM TEŞEKKÜR EDERİM

 19. Ahmet dedi ki:

  İyi akşamlar yeni emekli oldum, eylülde 921 tl bağlandı emekli olduğum yerden yapılandırılmış borç var ödenen, maaşım bu sebepten dolayımı düşük bağlanmıştır?

 20. Polat dedi ki:

  Selam bir sorum olacakti.yapilandirma dahilinde yapilandirmaya girmeyen borc icin son odeme tarihi nedir bendeki odeme planinda sadece taksitlendirilen borclarin son odeme tarihi bulunmakta bu yapilandirmaya girmeyen borc icin tarih onemlimi odeme icin ? yani yapilandirmaya giren borclardan ilk 2 tasksit odenmek zorunda yapilanmanin bozulmamasi icin fakat bu yapilandirmaya girmeyen haziran sonrasi borcun pesinmi odenmesi gerekiyor oyleyse bunu en gec ne zaman odemeliyim.odeme planimda ilk taksidin son odeme tarihi 28.02.2017 simdiden tesekkurler..

  1. Merhaba. Normalde ilk taksitin son ödeme tarihine kadar yapılandırma kapsamında olmayan borcun ödenmesi gerekirdi. Taksit 31 Mayıs 2017 tarihine uzatıldığı için yapılandırma kapsamına girmeyen 2016/06 sonrası borcu da bu tarihe kadar ödeme zamanınız var.

 21. YAŞAR dedi ki:

  iyi günler 6736 bağ kur yapılandırması yaptım aralık 2016 birinci taksiti yatırdım ve yapılandırma kapsamına girmeyen borcumu yatırmadım yapılandırmam bozuldumu birde taksitlerin 4 ay uzatıldığı söyleniyor 2. taksiti enson nezaman ödemem gerekiyor şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; tüm taksitler 4 ay uzatılmıştır.

 22. ÖZLEM dedi ki:

  Iyı gunler 6736 bağkur yapılandırmamın ilk taksidini ödedim. Ikıncı taksidi bugun yatacak ama odeme yapmak için girdiğimde yapılandırılan borcumun tamamını ödemem isteniyor. Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum. iyi günler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; taksit tutarınız kadar ödeme yapabilirsiniz.

 23. Orhan dedi ki:

  Hocam ekim ayın SGK borcu silinir yada ertelenirmi acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2017 yılı Kasım ayına ilişkin sigorta primleri ile ertelenen 2017 yılı Şubat ayına ilişkin sigorta primlerini 02.01.2018 tarihi sonuna kadar (31.12.2017 tarihinin Pazar gününe, 1 Ocak resmi tatile denk gelmesi) ödemeleri mümkün olacaktır.