Hurda Araç Yasası Son Dakika 2017

6 milyon araç sahibi hurda araç yasasının çıkmasını bekliyor. Maliye Bakanı NACİ AĞBAL katıldığı bir programda hurda araç sahiplerini ilgilendiren önemli bilgiler verdi. Peki 2017 hurda araç yasası ne zaman çıkacak? Kaç yaşındaki arabalar hurdaya ayrılacak, şartlar neler? İşte detaylar;

2017 Hurda araç yasası ne zaman çıkacak?

 • Hurda araç yasası çıkarsa 6 milyon araç sahibi vergi indiriminden faydalanacak. Bazı araçlar için ağırlığına göre devlet tarafından vergi ödemesi yapılabilecek.
 • Yine hurda yasasının çıkması halinde bu araçlara ait geçmiş motorlu taşıtlar vergileri de silinebilecek.
 • Hurda araç yasasının çıkması halinde bu araçlar için uygulanan trafik cezaları da silinmiş olacak.
 • Yasa 20 yaşın üzerindeki araçları kapsayacak. Yani 1997 model ve öncesi araçlar bu kapsamda olacak.

Hurda araç yasasının çıkması ile birlikte trafikten eski araçlar çekileceğinden çevreye ve ekonomiye büyük bir katkı sağlayacak. Eski araçların trafikten çekilmesi ile birlikte çevre kirliliği de kısmen azalmış olacak.

Hurda araç teşvik yasası çıkarsa araç sahiplerine para ödemesi yapılacak mı?

Daha önce bu konuda yapılan düzenlemelerde ağırlığı 3500 kg olan 20 yaş üstü araçlar Makina Kimya Endüstrisine teslim edilmiş ve kilo bazında araç sahiplerine belirlenen tutarlarda ödemeler yapılmıştı.

Bakan Naci AĞBAL hurda araç teşviki konusunda ne söyledi, yasa çıkacak mı?

Bakan Naci AĞBAL katıldığı programda hurda araç teşvik yasası çıkacak mı ile ilgili soruya şu yanıtı verdi;

“Şu an hurda araç indirimi şeklinde bir çalışmamız söz konusu değil. Bizim sektörle zaman zaman istişare toplantılarımız oluyor. Burada son yaptığımız toplantıda sektör, mevzuatın uygulanmasından kaynaklanan belirsizliklerin ortadan kaldırılmasını, bir takım konularda teknik düzenleme taleplerinde bulundu. Bugün kendileriyle teknik konuları, mevzuat düzenlemelerindeki aksaklıkları konuşacağız. Herhangi bir şekilde bir vergi indirimi, hurda indirimi gibi bir çalışmamız bulunmamaktadır.”

Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın açıklamalarından hurda araç teşvik yasası ile ilgili bir çalışmanın olmadığını ve yakın zamanda bu yasanın çıkarılmayacağını anlamaktayız. Ancak ilerleyen süreçlerde bu konuda bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz. Zaten büyük bir ihtiyaç arz etmekte.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. merhabalar bende 2 adet 1. 1974 2. de 1988 olmak üzere iki tane aracım var ama araclar kayıp oldu bu yasa ile ilgi ne yapabilrirm araçlar yok ama trafikte adıma kayıtlı

 2. Benim aracım 1985 model 32 yaşında bu güne kadar tüm bakımları zamanında düzenli yapılmış, muayeneleri zamanında yapılmış ve tüm vergileri zamanında ödenmiştir. Ve idda ediyorumki piyasada yaşı küçük olup bunların hiçbiri yapılmayan en az 5-6 milyon araç mevcut. Benim aracım o araçlardan daha sağlam ve sağlıklı olduğunu idda ediyorum. Eğer çıkması muhtemel bir takas yasası yada teşvik yasası olacaksa bu hurda fiyatına demir satar gibi değil hakkaniyetli olmalıdır. Alınacak araçta sadece KDV alınmalı ve ÖTV’nin tamamı alınmamalı. Yada milli araba projesine hız kazandırılarak cüzzi bir rakamla alt gelirli vatandaşlarında daha genç daha teklnolojik güvenli arabalara binmesi için imkan sağlanılmalı. 20-25 bini geçmeyecek bir rakamla eski arabanı getir milli arabanı götür yapılmalı. Yoksa bizim gibi alt gelirlilere sizin arabaya binmeye hakkınız yok elinizdekileride verin size yeni araba yok şekli birşey olmuş. Bunların hepsini bir kenera bırakıp yeni bir fikir atalım ortaya eski araçları trafikten çekmek için elinde eski aracı olan kişilere avrupa ülkeleri veya çevre ülkelerden 10 yaşını geçmeyen araç getirme hakkı verilsin otomatikman kimse zaten 30-40 yaşındaki araçlara binmez. Almanyada 10/15 bin tlye alabildiğiniz araçlar türkiyede 40/60 tl civarı türk vatandaşları türkiyede yaşayan yabancılar gibi ucuz oto alıp kullanabilse bu sorunda kalmaz. Öneri çoğaltılabilir ama 500 tane öneride yazsak bu sorun çözülmez gelişmiş ülkelere göre türkiyede araç fiyatları 2. el otolarda 8 ila 15 kat arası daha pahalı yani sorun çözümsüz gibi.

 3. benim aracımın borcu yok zamaninda dişimden tirnagimdan arttirip bi arana aldım şimdide tutup devlete hibe edeyim yok yaa saçmalık dan başka birşey değil bu sadece vurdum duymaz gamsız insanlar için çıkarılmış bir yasa … devletimiz bize sizde diğerleri gibi odemeyin borcunuzu diye teşvik ediyor sadece

 4. Kanun meclisten geçti arkadaşlar resmen hikaye trafikte hali hazırda kullandığınız aracınızı vermenin hiç mantığı yok sadece 2016 sonu cezalar ve mtv borcu siliniyor teşvik felan yok.dağ fare doğurdu .elinizdeki araçları hurdacıya verseniz daha iyi

 5. bu yasa daha önce çıktı ve piyasaya hareketlilik kattı antalyadan izmire hurda olan araçları nakliye verdik artı son bandrolleri aldırıp borcu olanları sildiler bizim için bir nevi teşvik oldu 302 marka otobüslerimizi yani 70 ve 83 modelleri makine kimya ya teslim ettikten sonra araçlarımızı 85 ve 93 modele yükseldi şimdi servisini yaptığım kurumlar 20 yaş altı araç istiyor yani biz şimdi 98 model ve 2003 model üstüne çıkacağız ama mesela şu an hatıl durumda 8 araç var en azından bunları veri 2 ve ya 3 tane alabiliriz daha önce bizim için basamak olan bu yasa gene bir tık daha çıkmamıza yardımcı olacaktır

 6. bu araçların alınması hem ekonomiye katkıda bulunacak kullanılmayan bu araçlarında sahiplerine
  ödeyemikleri vergileri de rahatlatacaktır. inşallah çıkar

 7. Merhaba ;
  93 model otobüsüm var , ben aracımı hurdaya verdiğimde yeni yasaya göre ücret alabilir miyim , kg ücreti bellimidir , ayrıca esnaf kefaletten kredi kullandım , araç üzerinde rehin vardır , bu rehinden dolayı aracımı hurdaya verebilirmiyim.
  Bilgi verebilirmisiniz… Teşekkürler

  1. Merhaba. Hayır. Sadece vergi ve vergiye ilişkin cezalar silinecek. Banka ile ilgili borçtan dolayı ya da başka borçtan dolayı haciz varsa hurdaya ayrılamayacak araba.

 8. Bu nasıl hurda araç teşvik yasası,tamamen hurda demir toplama yasası. Şu anda 20 yaş üzerin kullanılan araçların %90 nın üzerindekinin vergi borcu yokki,neden bedava aracını teslim etsin.Ancak hurdaya dönmüş yürümez durumda olan araçlar için bu durum geçerli olur.Bunun neresi hurda araç teşvik yasası oluyor.Ancak üç beş yürümez aracın toplama yasası olur.Daha önce çıkarılan hurda araç teşvik yasasının bir an önce çıkarılmasını talep ediyor ve bu hükümetten de bunu bekliyoruz…

 9. Devletimiz yanlış hareketlere izin vermeden Eski araç kullanmak zorunda olan durumu dusuk vatandaşlarımız için vergi indirimi gelirse sifir araç alamasalar dahi araçlarını degerlendirip model yukseltebilirler piyasaya hareket verir herkez mutlu olur.

 10. Devletimiz bunu en iyi bilendir umarım kısa zamanda çıkar, çünkü yollarda tehlike arzediyorlar tşk.


 11. Her tarafta böyle araçlar terk edilmiş olarak duruyor
  Belediyelerin bunları kaldırması GEREKMEZ mi ❓

 12. Boyle güzel bir ülkede hurda tarzı araçlar yakışmıyor, taksiciler yapilirken oluyoda hurda araçlara neden yapılamıyor hayret ediyorum

 13. Bugünkü bu duble yollara bu araçlar yakışmıyor. Zaten başbakanda referandum konuşmasında bunu söyledi. İnşallah fiiliyata da geçirir ki bu hükümete yakışanda budur.Hayırlısıyla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu