Halk Bank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İptali ve Cayma

Halk Bankası zorunlu bireysel emeklilik iptali vatandaşlar tarafından online olarak ya da bizzat başvurularda kolayca yapılabilmektedir. Halk Bank zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılımlar otomatik olarak yapılsa da katılım gönüllü olmaktadır. Sistemde kalmak istemeyen vatandaşlar, telefon bankacılığı ya da şube bankacılığı üzerinden bireysel emeklilik için iptal talebinde bulunabilmektedir. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde devlet katkı payı ödemesi yapmaktadır.

Katılımcıların sistemde on sene kalması durumunda devlet katkı payı alması mümkün olmaktadır. Vatandaşın aldığı maaşın yüzde 3’ü kesintiye uğramaktadır. Bu durumda 5 Bin TL maaş alan bir vatandaşın hesabından 200 TL kesinti yapılmaktadır. Bu ödemeye 50 TL devlet katkısı yapılmaktadır.

Halk Bank Bireysel Emeklilik Sistemi Zorunlu mu?

Halk Bankası BES sistemi zorunlu bir sistem değildir. Katılımlar otomatik olarak yapılsa da vatandaşların sistemde kalmak istememesi durumunda çıkış yapması mümkündür. 2 ay boyunca sistemde kalan vatandaşlar, çıkmak istediklerini telefon üzerinden ya da mobil üzerinden iptal taleplerini iletebilmektedir.

Zorunlu bir sistem olmasa da avantajları bakımından emeklilik sistemine yardımcı bir gelir olarak hazırlanmıştır. Halk Bankası bireysel emeklilik sistemine katılabilecek kişiler ise:

 • Halk Bankası bireysel emeklilik sistemine 18 yaşını dolduran herkes girebilir.
 • Sistemde 10 sene kalan ve 56 yaşına kadar parasını çekmeyen vatandaşlar, emeklilik imkanı elde etmektedir.
 • Vatandaşlar sistemden istedikleri zaman çıkabilir ve bireysel emekliliği iptal edebilir. Bunun dışında özellikle bazı aylarda ödeme zorluğu söz konusu olduğunda ödemeler ertelenebilmektedir.
 • Katılımcıların vefat etmesi durumunda biriken primler, mirasçılarına bırakılmaktadır.

Halk Bank Bireysel Emeklilik Sigortasından Ayrılmak Mümkün mü?

Halk Bank Bireysel emeklilikten ayrılma mümkündür. Fakat vatandaşın verilen devlet katkılarını alabilmesi için sistemde 10 sene boyunca kalması gerekmektedir. Sisteme katıldıktan sonraki 3 sene içerisinde ayrılan vatandaşlar devlet katkı payını alamaz. İptal edilmesi durumunda yalnızca vatandaşın ödediği tutarlar geri verilmektedir.

Sisteme katılan vatandaşlar 2 ay sonrasında iptal talebinde bulunabilmektedir. İptal talebinde bulunduktan sonra vatandaşın maaşından kesilen tüm tutarlar aynı ay içerisinde iade edilmektedir. Ancak devlet katkı payını alabilmek için en az 4 sene ve tamamını alabilmek için 10 sene boyunca ödeme yapmak gerekmektedir.

Halk Bank Bireysel Emeklilik Sigortasına Nasıl Başvuru Yapılır?

Halk Bank bireysel emeklilik sigortasına başvuru yapmak için TC vatandaşı olmak gerekmektedir. Sisteme otomatik olarak katılım için Halk Bank üzerinden maaşı almak yeterlidir. Ancak maaş sistemi dışında Halk Bank bireysel emeklilik sistemine katılmak için bankalara bizzat başvurmak gerekmektedir. Bireysel emeklilik sigortasına başvurmak için:

 • Banka şubesine bizzat başvurmak gerekmektedir. Bu başvurularda emeklilik sigortası formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Bilgilerin girilmesinden sonra form banka yetkililerine teslim edilmelidir.
 • Vatandaş maaşlı bir çalışan ise bu durumda aldığı maaşın yüzde 3’ü kadar kesinti yapılmaktadır. Fakat daha yüksek prim ödemek isteyenler de bu durumu bildirerek, daha yüksek devlet katkı payı alabilmektedir.
 • Halk Bankası bireysel emeklilik sistemine giren vatandaşlar diledikleri zaman sistemden ayrılabilmektedir. Ancak sistemden ayrılırken devlet payını almak için belirli bir süre prim ödemesi yapmak gerekmektedir.

Halk Bank Bireysel Emeklilik Kesintisi Ne Kadar?

Halk Bank bireysel emeklilik için kesinti otomatik katılımlar için vatandaşın maaşının yüzde 3’ü kadar olmaktadır. Şayet vatandaş 5 Bin TL maaş alıyorsa, yalnızca 150 TL’si bireysel emeklilik sistemi için kesilecektir. Ancak vatandaş yapılan kesintinin daha yüksek ya da daha çok olmasını talep edebilir.

150 TL için devlet tarafından verilen katkı payı 25 TL olurken, 200 TL yapılan ödemelerde devlet katkısı 50 TL olmaktadır. Vatandaş maaşına ve taleplerine göre aylık ödeyeceği miktarı ayarlayabilmektedir. Halk Bank zorunlu bireysel emeklilik sisteminde en az katkı payı miktarı 50 TL olmaktadır.

Halk Bank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Halk Bank zorunlu emeklilik iptali için telefon, mobil, internet ve şube bankacılık sistemlerine başvuru yapılabilir. Halk Bank zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılan vatandaşların maaşlarından yüzde 3 tutarında bir kesinti yapılmaktadır. Bu tutarı vermek istemeyen vatandaşlar bireysel emeklilik sistemini iptal etmek için:

 • Halk Bank zorunlu bireysel emeklilik sistemini iptal etmek için 0850 222 0400 numarasının aranması gerekmektedir. TC kimlik numarası ve güvenlik bilgilerini verdikten sonra müşteri temsilcisi iptal talebini alacaktır.
 • Halk Bankası şubelerine giderek bizzat BES sistemi iptal başvuru yapılmaktadır. Başvurular alındıktan sonra bir ay içerisinde sistemde biriken tutarlar vatandaşın hesabına aktarılacaktır.

Halk Bank Zorunlu Bireysel Emeklilik Kaç Yaşında Emekli Olurum?

Halk Bank bireysel emeklilik yaşı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Buna göre sistemde 10 sene kalan ve 56 yaşını dolduran tüm vatandaşlar bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmektedir. Bireysel emeklilik sistemine katılım için hak kazanan vatandaşlar, herhangi bir SGK koluna bağlı olmadan emeklilik hakkı elde edebilmektedir. Bireysel emeklilik sistemi, SGK emeklilik kollarına ek olarak gelir elde etmeyi sağlamaktadır.

Halk Bank Zorunlu Bireysel Emeklilik Katkı Payı Nasıl Hesaplanır?

Halk Bank zorunlu bireysel emeklilik katkı payları vatandaşların aldığı maaşa göre hesaplanmaktadır. Genel olarak otomatik katılımda vatandaşların aldığı maaşların yüzde 3’ü kesilmektedir. Ancak on seneden sonra mantıklı bir gelir elde etmek için vatandaşların kazançlarının yüzde 10’unu bireysel emeklilik sistemine ödeme yapması önerilmektedir. Buna göre Halk Bankası katkı payları ise:

 • Sisteme aylık olarak ödediği katkı payı 500 TL olan vatandaşlar için devlet katkısı 125 TL olmaktadır. Bu tutarlara göre vatandaşa yapılan toplam devlet katkı tutarı senelik 1.500 TL olmaktadır.
 • Sisteme aylık olarak ödediği katkı payı 500 TL olan vatandaşlar için devlet katkısı 175 TL olmaktadır. Bu tutarlara göre vatandaşa yapılan toplam devlet katkı tutarı senelik 2.100 TL olmaktadır.
 • Sisteme aylık olarak ödediği katkı payı 1.237.50 TL olan vatandaşlar için devlet katkısı tutarı 309 TL olmaktadır. Bu tutarlara göre vatandaşa yapılan toplam devlet katkı tutarı senelik 3.712,50 TL olmaktadır.

Halk Bank Zorunlu Bireysel Emeklilik Faydaları Nelerdir?

Halk Bank zorunlu emeklilik avantajları vatandaşların birikim yapması için oldukça önemlidir. Halk Bankası zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılım sağlayan vatandaşlar birikimlerini banka güvencesine ve devlet katkı payı ile biriktirmektedir. Devlet katkı payı özellikle vatandaşların kendi birikimlerine ek olarak gelir elde etmesini sağlamaktadır. Genel olarak Halk Bank zorunlu bireysel emeklilik sisteminin avantajları ise:

 • Halk Bankası zorunlu emeklilik sistemine katılım otomatik olsa da sistemde kalmak gönüllü prensibine bağlı olarak çalışmaktadır.
 • Bireysel emeklilik sistemi sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı olmaktadır.
 • Katılımcılar bu sisteme katıldıktan sonra yatırım araçlarını tercih etme hakkına sahiptir.
 • Otomatik katılım sistemi yalnızca 45 yaş ve altı vatandaşlar için uygundur.
 • Halk Bankası Bireysel emeklilik sigortası erken emeklilik olanağı sunan bir vatandaştır.
 • Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için vatandaşlar diledikleri zaman başvuru yapabilir.
 • Bireysel emeklilik sistemi vatandaşların ek bir gelir elde etmesini sağlamaktadır.

Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur ?

Ziraat Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İptali ve Cayma

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu