EYT Beklentisinde Yaşanan Son Gelişmeler

EYT Beklentisinde Yaşanan Son Gelişmeler, Emekli olabilmek için istenen prim gününü doldurmuş, ancak emeklilik için yaşa takılan vatandaşlarımız için yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Cumhur Başkanı Erdoğan’ın yaptığı bir açıklamasında EYT’li vatandaşlarımızın durumu ile ilgili olarak Sosyal Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirdiği belirti.

Emeklilik işleminde yaşa takılan vatandaşlarımızın sorunu 1999 yılından bu yana devam etmektedir. 8 Eylül 1999 yılından önce SGK’lı, Bağ-Kur’lu ve Emekli Sandığı (memur) mensubu olarak iş hayatına başlayan erkek çalışanlar 25 yıl ve 5000 gün, kadın çalışanlar ise 20 yıl ve 5000 gün şartıyla emekli olabiliyordu.

Emeklilikte Kademeli Geçiş

Emeklilikte Kademeli Geçiş, Ancak 8 Eylül 1999 yılından sonra işe başlayanlar için şartlar tamamen değiştirildi. İstenen emeklilik yaşı ve prim gün sayısı artırıldı. 8 Eylül 1999’dan sonra işe giren kadınlar için emeklilik yaşı 38’den 58’e, işe giren erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı. SGK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi. 1976 ile 1999 yılları arasında işe girenlere ‘kademeli yaş’ şartı getirildi. Buna göre 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 olarak yükseltildi.

Emeklilik işlemleri ile ilgili olarak yapılan değişikliklerin ardından, emeklilik için uygulanan değişikliklerin kendilerini mağdur duruma düşürdüğünü belirten kişilere emeklilikte yaşa takılanlar( EYT) denmektedir. EYT’li vatandaşların yaptıkları açıklamalarda, emeklilik için neredeyse gün sayarken yapılan değişiklikler yüzünden emekli olabilmek için yıllarca beklemek zorunda kaldıklarını belirtiyorlar.

EYT İçin Formül Aranıyor

EYT İçin Formül Aranıyor, EYT’li vatandaşlar için umut verici bir gelişme yaşandı. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların oluşturduğu bir heyet, geçtiğimiz hafta içerisinde Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Vekili Profesör Doktor Vedat Bilgin ile görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede EYT ile ilgili sorunlar kendisine aktarıldı. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç da EYT konusunda bir formül üretilmesi için harekete geçildiğini belirtti.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Prof. Dr Vedat Bilgin ise şunları söyledi: “Emeklilikte yaşa takılanlar homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olanlar var. Çalışmalarımız uzun soluklu olacak, şu an işin çok başındayız henüz somut bir gelişme yok” açıklamasında bulundu.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Prof. Dr Vedat Bilgin ise şunları söyledi: “Emeklilikte yaşa takılanlar homojen bir grup değil. sizi gidi siziiii, homojen olamamışlar sizi, insanları böyle uğraştırıyorsunuz, homojen nasıl olmalıyız,nasıl olunur bir de onu söyleseymiş çok iyi olacakmıştı. en azından bahsedilen o uzuuuuuuuun surecek olan süreci kısaltmaya çalışırdık vatandaş olarak. zaten her şekle girdik bu gün emekli olsam muhtemelen alacağım maaş 1000tl yi zor görür, eeee ne de olsa yıllardır sigorta primimiz asgari ücretten yatıyor, devlet değilki sigortamızı yatıran, özel sektör de kaç kişi huzurla bir yerde 5 yıldan fazla çalışabilmiş. girmediğimiz şekil sima sıfat kalmadı şu homojenlik neyse bir de onu deneyelim ki bunu bize direten avrupa birliği ile aramızdaki fark ortaya çıksın, elalemin emeklileri maaşa bağlandıktan sonra yan gelip yatabiliyor ama bizde bir emekli çalışmaya devam etmek zorunda neden? az önce dedim bu gün emekli olsam alacağım maaş 1000tl yi geçmez. bu para ile kira mı ödeyeceğiz, boğazamı harcayacağız, çocuk mu okutacağız, birikim mi yapacağız yoksa elalem gibi ülke ülke mi gezeceğiz. ama kimse şunu ne dile getiriyor ne de düşünüyor. yahu bu ülkede acı bir gerçek var, siyaset 2 ayaklı hale gelmiş hükümet yanlıları ve düşmanları şeklinde, konu ne olursa olsun bir grup herşeyi hükümetten bilirken diğer grup ta azıcık ta olsa mantık kullanıp doğru aynı konuda doğru olan cevabı ortaya koyma telaşında, madem konumuz emeklilik her iki tarafa da soruyorum öyleyse, neden en düşük emekli maaşı o günün asgari ücreti ile aynı seviyede olamıyor? bu maaş limitini neden böyle bir standarta bağlayamıyoruz? düşünün bir kez, tıpkı benim gibi çalışma hayatı boyunca primi asgari ücretten yatan biri en azından o maaş ile kurduğu o hayat standardına alışmışken bari emekliliğimde dinleneyim neden diyemiyor? gerektiğinde sırtımızda taş taşıyoruz, gerektiğinde hela temizliyoruz içine girip çıkmadığımız pislik kalmıyor ama emekli olunca biraz rahat ederiz bile diyemiyoruz neden? çunuku homojen değiliz, koca prof. ne demiş homojen değiller. bu işin sırrını bi açıklayıverin bir zahmet bilen varsa içinizde bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ben de emekli olunca çalışmak zorunda kalmamanın sırrını öğreneyim ki ben de homojen olayım. Allah rızası için ne var.

  2. Prof. Dr Vedat Bilgin ise şunları söyledi: “Emeklilikte yaşa takılanlar homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olanlar var. Çalışmalarımız uzun soluklu olacak, şu an işin çok başındayız henüz somut bir gelişme yok” açıklamasında bulundu.

  3. Uzun süreli diyin 2023 seçimine kadar erteleyin secim öncesi çıkarın milleten oy alma hesabi yapın bu millet size 23 haziran seçiminde uyardı ama bu sefer size osmanlı tokadını atacak çünkü garibana 1500 verecek para yok

  4. Uzun süreli diyin 2023 seçimine kadar erteleyin secim öncesi çıkarın milleten oy alma hesabi yapın bu millet size 23 haziran seçiminde uyardı ama bu sefer size osmanlı tokadını atacak çünkü insanların gasp edilen hakkını vermiyorsunuz 650 vekile 15 20 bin tl maaş var garibana 1500 verecek para yok

  5. Akp nın kıvırma manevraları sadece mılletı oyalama taktıgı baska bırsey yok sakın aldanıpta emeklı olacagınızı sanmayın mhp buna ızın vermeyecek…. Not edın dedın drrsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu