Ev Hizmetleri Sigortalısının Kısa Mesaj ile SGK’ya Bildirimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu yapmış olduğu son düzenleme ile ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların mobilden kısa mesajla (sms) ile bildirimini sağlayan uygulamayı hayata koyuyor. 29.12.2016 tarihli resmi gazetede yayımlanan son değişiklik ile birlikte artık ev hizmetlerinde 10 günden az kapsamında sigortalı çalıştıranlar sigortalıların bildirimlerini kısa mesaj yoluyla yapabilecekler. Peki kısa mesaj yoluyla ev hizmetleri sigortalı bildirimi nasıl yapılır?

Kısa Mesaj(Sms) ile Ev Hizmetleri Sigortalı Bildirimi

Sosyal Güvenlik Kurumu, Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom şirketleri ile cep telefonu üzerinden SMS aracılığıyla ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışan sigortalı tescili ile ilgili protokol imzaladı. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, ev hizmetlerinde çalışanların 10 günün altında çalışması durumunda bir belge doldurarak SGK’ya başvurduğunu ancak geliştirilen bu proje ile çalışanların artık SMS göndererek başvurabileceklerini dile getirdi.

Proje ev hizmetlerinde günü birlik çalışma sayısındaki fazlalığa karşın çalıştıran kişinin ödeyeceği tutarın az olması nedeniyle sigortalıların kolay tescil edilebilmesi ve tahsilatın daha kolay yapılabilmesi için geliştirildi.

 • Evinde 10 günden az sigortalı çalıştıracak kişinin bir defaya mahsus SMS ile kendi TC kimlik numarasını yazıp “5510” kısa mesaj servisine kendini “çalıştıran” olarak kaydettirmesi, daha sonra ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalıştıracağı kişinin TC kimlik numarası ve ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisini “5510” kısa mesaj servisine göndererek sigortalı için tescil kaydı oluşturulması yoluyla yapılacak.
 • Sigortalı çalıştıran kişiye sigortalının kaydının yapıldığı ve günlük sigorta primi ve hizmet bedelinin telefon faturasına yansıtılacağı yönünde cevap mesajı dönülerek bunun onaylanması halinde hem sigortalı tescili hem de tahsilatı tamamlanmış olacak.
 • Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom hatlarından herhangi birinden yapılan işlem tutarı cep telefonu faturasına yansıtılarak SGK’ya aktarılacak.

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışan Sigortalınızı Edevlet ile de Bildirebilirsiniz

Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan sigortalınızı kısa mesaj yerine Edevlet sisteminden de bildirebilirsiniz. Bunun için edevlet şifresi sahibi olmanız gerekir. www.turkiye.gov.tr adresinden edevlet sisteminde giriş yaptıktan sonra;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ev Hizmetleri Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?

10 günden az çalışanlar için bir günlük sigorta primi brüt asgari ücretin günlük tutarının %2 sidir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Merhaba, mart ayı içerisinde evimde temizlik yapan yardimcima 8 gün sigorta bildirdim. e devlet üzerinden işlem yaptım ama borcumu sistemde görmüyorum çalışan sorgulamada kendi adımı görüyorum sadece.. borcumu nasıl öğrenebilirim.. teşekkürler

  1. Merhaba;internet bankacılığı üzerinden Ek-9 Ev hizmetlerinde çalışanlar menüsü altından sorgulama yapabilirsiniz.Ayın başı borçlar daha sisteme tanımlanmamış olabilir.

 2. Merhaba,
  Bebek bakıcısı olarak önceden de sigortalı olarak çalışan birini işe alacağım, sadece haftaiçi yani ayda 20 gün çalışacak. Bu kişinin sigortasını öderken herhangi bir indirimden faydalanabilir miyim? Ayrıca bu kişiyi sigortalatmam için hangi evraklara ihtiyacım var ve nasıl bir süreç izlemem gerek?
  Teşekkürler

 3. EV HİZMETLERİNDE 10 GÜNDEN FAZLA YANİ TAM 30 GÜN ÇALIŞIYOR İSE AYLIK PRİMİ NEKADAR ÖDENİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu