Engelli Yakınlarına Aylık 1544 TL Destek Ödemesi Yapılıyor! Başvuruyu Hemen Yapın. Ekonomik koşullar zorlaşmaya devam ettikçe maddi durumu kötü olanlar devlet yardımlarını merak ediyorlar. Engelli yakınlarına evde bakmakta olanlar başvuru yaparak aylık 1544 TL destek parası alabiliyorlar.

Engelli Yakını Destek Parası 1544 TL

Engelli raporuna sahip olan tüm herkes için devlet tarafından destek verilmeye devam ediliyor. Doktor kontrolü kapsamında verilen ve sağlık kurulu tarafından engelli raporu verilmişse, kişinin bakımının evde devam etmesi gerekiyorsa ve kişinin kendi geçimini sağlamayacak oranda engeli bulunuyorsa bu durumda ona bakan yakınları engelli destek yardımı alabiliyorlar. 1544 TL ederinde olan destek sayesinde engelli olanlar ve onlara bakmak yükümlülüğü duyanlar için aylık geçimlerine katkı sağlanıyor. Bu ödemeler için başvuru sahiplerine telefon numaraları ya da SMS sorgulaması yaparak hak kazanıp kazanmadıkları öğrenilebiliyor. Bakım aylığı olarak da bilinen destekten yararlanmak için kişinin en az ikinci dereceden akraba olması gerekiyor. Buna göre yeğen, dayı, amca, teyze gibi akrabalar da bakım aylığından yararlanabiliyorlar.

Bakım Aylığı Alanların Sayısı Artıyor

2020 yılında açıklanan verilere göre 1 milyonun üzerinde kişiye bakım aylığı yardımı yapılıyor. Sayının her geçen gün artması ile birlikte bakım aylığı başvurularının da nasıl yapıldığı merak ediliyor. Maaş katsayılarına göre engellilere evde bakım parası 1544 TL olarak ödeniyor. Ancak bakım desteğinden yararlanmak için temel şartlar bulunuyor. Buna göre gelir kriterinin uygun olması, bakım kriterinin uygun olması, ağır engelli olarak bulunan kişinin sağlık raporu ile durumunun belirlenmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda hane sakinlerinin de net gelirleri toplanıyor ve net gelir hane halkı sayısına bölünüyor. Bu toplama ile birlikte hanenin bakım aylığı alıp alınmayacağına başvurular sırasında karar veriliyor. Evde bakım aylığı sorgulaması ise farklı yöntemler ile yapılabiliyor. E-devlet üzerinden yapılan sorgulama ise kişilerin kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Şifresi olmayanlar PTT’lerden şifre alabiliyorlar. E-devlet’e giriş yaptıktan sonra bakım aylığı sorgulama ekranından aylık durumu öğrenilebiliyor. Aynı zamanda 4747’e SMS ile gönderim yapılarak da bakım aylığı sorgulanıyor. Bunun için kimlik numaralarını yazarak kısa mesaj gönderilmesi yeterli oluyor.
Editör: TE Bilisim