2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

01.03.2020
2.771
A+
A-
2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

2020 Engelli sağlık kurulu raporuna itiraz vatandaşlar tarafından yapılabilmektedir. Engelli raporu, sağlık heyeti tarafından yapılan kapsamlı muayeneler neticesinde yapılmaktadır. Raporda yazan bilgiler ve engel oranı, vatandaşın alacağı hakların belirlenmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı da vatandaşlar sonucun hatalı ya da yanlış olduğunu düşünüyorsa, Sağlık Bakanlığı’na itiraz edebilir.

Engelli Raporu İtiraz Süresi Ne Kadar?

Engelli sağlık kurulu raporuna itiraz etmek için vatandaşların izlemesi gereken adımların eksiksiz şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bu süreç:

 • İlk olarak vatandaşlar, devlet hastanelerinden engelli sağlık raporu almak için başvuru yapması gerekmektedir.
 • Başvuruların tamamlanmasından sonra muayeneler yapılmaktadır.
 • Yapılan tetkik ve muayeneler kapsamında engel raporu hazırlanır.
 • Vatandaşın engelli raporu almasından sonra sonuçlara katılmaması ya da yanlış olduğunu düşünmesi halinde itiraz hakkı bulunmaktadır.
 • İtirazlar, Sağlık Kurulu’na yapılmaktadır.

Sağlık Raporuna İtiraz Nereye Yapılır?

Engelli sağlık raporuna itiraz etmek için vatandaşların il Sağlık Müdürlüğü’ne başvurması gerekmektedir. Başvuru sırasında vatandaşın itirazda bulunması gerekmektedir. İtiraz sahibinin itiraz sebeplerini dilekçede sıralaması gerekmektedir.

Buna göre:

 • Vatandaşın teslim ettiği dilekçe değerlendirmeye alınmaktadır. Sağlık Müdürlüğü dilekçeye kapsamında hastayı farklı bir hastaneye yönlendirmektedir. Hastanede tüm işlemler tekrar yapılır. Hastaya yeni bir sağlık raporu verilir.
 • Engelli sağlık kurulu rapor sonuçları şayet aynı çıkarsa, itiraz dilekçesi kabul edilmez. Fakat hastaya verilen ikinci raporda farklı sonuçlar çıkıyorsa, resmi işlemler başlatılır. Hakem hastane kapsamında vatandaşın tüm tetkikleri ve muayeneleri yeniden yapılır. Ardından hangi raporun doğru olduğuna hakem tarafından karar verilmektedir.

Engelli Raporu İtiraz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli sağlık raporuna itiraz eden vatandaşların sorgulama işlemlerini online olarak yapması mümkündür. Fakat yapılan sorgulamaların en az bir ay içinde sonuçlanacağını bilmek gerekmektedir. Vatandaşın itirazından sonra vatandaş farklı bir devlet hastanesine yönlendirilir.

İkinci hastanede tüm tetkikler yapılır. Ardından bu hastaneden çıkan sonuçlar incelenir. Daha sonra iki engelli raporu incelenir. Buna göre hakem heyeti sonuçlara karar verilir.

Engelli raporunun sorgulanması için:

 • İlk olarak vatandaşların https://apps.istanbulsaglik.gov.tr/rib/Vatandas_RaporItiraz_Sorgula.aspx adresine giriş yapması gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden TC kimlik numarasının girilmesi gerekmektedir.
 • Ardından sayfanın altında yer alan güvenlik kodunun girilmesi gerekmektedir.
 • Daha sonra sorgula tuşuna basmak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.

Yüksek Sağlık Kuruluna İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

Engelli sağlık raporuna itiraz etmek isteyen vatandaşlar, dilekçe yazmak durumundadır. Hazırlanan dilekçede uygun bir uslubun kullanılması gerekmektedir. Aksi halde engelli sağlık raporu itirazı kabul edilmeyecektir.

Yüksek sağlık kuruluna itiraz dilekçesi yazarken mutlaka olması gereken bilgiler:

 • Vatandaşın isim, soy isim, TC kimlik numarası ve nüfus cüzdanı bilgilerini girmesi gerekmektedir.
 • Ardından sağlık raporunun hangi hastaneden, hangi tarihlerde alındığı bilgisinin verilmesi gerekmektedir.
 • Hastanede uygulanan tetkikler ve muayeneler hakkında bilgi vermek gerekmektedir.
 • Engelli rapor sonucunu yazmak gerekmektedir.
 • Sağlık raporuna itiraz etme sebepleri sıralanmalıdır. Şayet vatandaş eksik muayene yapıldığını düşünüyorsa, sağlık durumunun daha ağır olduğunu düşünüyorsa, bu sebeplerini sıralamalıdır.
 • Ardından imza ve tarih yazılarak dilekçe tamamlanmalıdır.

TSK Sağlık Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır?

TSK sağlık raporu, vatandaşların zorunlu askerlik görevini yerine getirmesi için hazırlanan bir belgedir. Türk Silahlı Kuvvetleri için alınan sağlık raporunda vatandaşın askere gitmesini engelleyen ya da askere gitmesine sebep olan muayene ve tetkiklere itiraz etmek mümkündür. Engelli sağlık kurulu raporuna itiraz etmek için vatandaşın dilekçe hazırlaması, neden itiraz ettiği hakkında bilgi vermesi gerekmektedir. İtiraz dilekçesinde sağlık durumunu ve vatandaşın itiraz sebeplerini açıklayıcı ve yeterli şekilde yazması gerekmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Süreci Nasıl İşler?

Engelli sağlık raporuna itiraz etmek için il ve ilçe sağlık müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Bu itirazlar kapsamında dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçe merkeze ulaştığı andan itibaren süreç başlamaktadır. Şayet dilekçe hazırlanmazsa başvuru kabul edilmeyecektir.

Başvurusu kabul edilen vatandaşlar, farklı bir hastaneye transfer edilir.

Tüm muayene ve tetkik süreci yeniden başlar. Şayet iki sağlık raporunun sonucu farklıysa, hakem hastaneye yönlendirilir. Bu süreçte hangi raporun kabul edileceğine hakem heyet kabul edilir.

Ne Zaman Engelli Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Edilir?

Engelli sağlık kurulu raporuna itiraz çeşitli sebeplerle yapılabilmektedir. Bunlar:

 • Engelli sağlık kurulu rapor süresine ilişkin itirazlar yapılabilir.
 • Raporda verilen engellilik durumuna ilişkin itirazlar yapılabilmektedir.
 • Raporun iş başvuruları için alınmasına rağmen raporda çalışabilir ibaresinin bulunmaması halinde itiraz yapılabilir.
 • Vakıf maaşlarına başvuru yapan vatandaşlar raporların yenilenmesi için itiraz dilekçesi de hazırlayabilmektedir.
 • Rapor ibarelerinin eksik yazılması durumunda raporlara itiraz edilmesi mümkündür.

Askerlik için Alınan Sağlık Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır?

Askerlik için talep edilen sağlık raporu sonuçlarına itiraz etmek mümkündür. Vatandaşın askerlik için aldığı sağlık raporuna itiraz etmesi için dilekçe hazırlaması gerekmektedir. Dilekçede rapor sonuçlarına itiraz etme sebeplerinin ve kimlik bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Bu aşamaları tamamlayan vatandaşlar askerlik için alınan sağlık raporlarına itiraz edebilmektedir.

E-Devlet Engelli Raporu Nasıl Sorgulanır?

E-devlet üzerinden engelli raporu sorgulamak mümkündür. E-devlet üzerinden engelli raporu sorgulamak için:

 • Vatandaşın ilk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapması gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerinden e-devlet şifresi satın alabilmektedir.
 • Ardından sayfa içine ‘’Engelli Raporu’’ yazmak ve aramak gerekmektedir.

Hangi Hastaneler Engelli Raporu Verir?

Engelli raporu yalnızca tam teşekküllü devlet hastaneleri tarafından verilmektedir. Sağlık raporunun kabul edilmesi için devlet hastanelerinden almak gerekmektedir. Devlet hastanesinden engelli raporu almak için randevu almak gerekmektedir. Randevular bizzat vatandaş tarafından alınmaktadır.

Randevu alan kişiler, geniş kapsamlı bir muayeneye alınmaktadır. Ardından tüm branşlar kişiyi muayene eder ve gerekli testleri yapar. Daha sonra hastane hakem kurulu toplanarak engelli rapor derecesine karar vermektedir.

Engelli Maaşını Kimler Alabilir?

Engelli maaşı, sağlık raporu alan ve en az yüzde 40 engelli olan vatandaşlara  verilmektedir. Vatandaşın engeli sebebiyle çalışamayacak durumda olduğunun tespit edilmesi halinde, devlet tarafından maaş bağlanmaktadır. Maaşlar fiziksel engeli ve zihinsel olan vatandaşlara maaş ödemesi yapmaktadır. Ancak engelli maaşı alan vatandaşın çalıştığı tespit edilirse, verilen tüm maaşlar geri alınmaktadır.

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı almak için şartlar devlet tarafından belirlenmiştir. Buna göre:

 • Vatandaşın kanun kapsamında bakmakla yükümlü olduğu kimsenin bulunmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşın en az yüzde 40 oranında engelinin olması gerekmektedir.
 • Vatandaşın Sosyal güvenlik kurumları tarafından verilen destekleri almıyor olması gerekmektedir.
 • Vatandaşın nafaka almıyor olması gerekmektedir.
 • Mahkeme kararı neticesi ya da direkt bir mevzuat gereği bağlanmamış olması ve geliri olmaması gerekmektedir.
 • Engelli maaşı alabilmek için devlet hastanelerinden sağlık raporu alma şartı bulunmaktadır. Şayet vatandaş, sağlık raporunda yazan engel oranlarına ya da hastalık teşhislerine güvenmiyorsa Engelli sağlık kurulu raporuna itiraz da edebilmektedir.

Engelli Sağlık Raporu Vermeye Yetkili Hastaneler Hangileri?

Engelli Kredisi, 2022 Maaşına Kredi Veren Bankalar

Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur, Şartları Nelerdir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Hayriye dedi ki:

  Engeli bakım almak için rapor itirazı nasıl nereye yapılır yüzde 81 bir ve 67 yaşında annem raporda raporda tam bağımlı yazılmadığı için bakım parasını alamıyorum ne yapmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   İtirazlar, Sağlık Kurulu’na yapılmaktadır.

 2. Hamdi dedi ki:

  Engelli raporunu tek doktor muayene etmesine ragmen muayenede bulunmayan 2 doktorun ismini muayenede bulunmuş gibi rapora yazıp muayene etmektedir. Eloktronik imzayla da imzalatıp mafya türü hareket etmektedir. Allah milletimizi militan hak tanimaz doktorlardan korusun.

 3. Ferhat ege dedi ki:

  Merhaba
  Trafik kazası sonrası %63 rapor aldım sigorta şirketine başvurdum raporumun yönetmeliğe uygun olmadığıni söylediler tekrar aynı hastaneden ayni oranda rapor aldım faka çelişki var diye itirazda bulunmuş somut bir delil sunmak zorunda değil mi bununla ilgili kanun nediyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Vatandaşın teslim ettiği dilekçe değerlendirmeye alınmaktadır. Sağlık Müdürlüğü dilekçeye kapsamında hastayı farklı bir hastaneye yönlendirmektedir. Hastanede tüm işlemler tekrar yapılır. Hastaya yeni bir sağlık raporu verilir.
   Engelli sağlık kurulu rapor sonuçları şayet aynı çıkarsa, itiraz dilekçesi kabul edilmez. Fakat hastaya verilen ikinci raporda farklı sonuçlar çıkıyorsa, resmi işlemler başlatılır. Hakem hastane kapsamında vatandaşın tüm tetkikleri ve muayeneleri yeniden yapılır. Ardından hangi raporun doğru olduğuna hakem tarafından karar verilmektedir.