Türkiye’deki milyonlarca emekli vatandaşın son dönemde gündeminde emekli maaşlarına yapılacak zamlar yer alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı alan vatandaşların emekli maaş zammı için şimdiden araştırma yaptığı görülüyor. Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emeklinin yüzünü güldürecek maaş zamları 2020 Temmuz ayında yapılacak. Temmuz ayı yaklaşırken milyonlarca emekli ne kadar zam alacaklarını merak ediyor. Emekli vatandaşlar yılda iki kez (Ocak ve Temmuz) aylarında maaşlarına belirli oranlarda zam alıyor. SSK ve Bağkur emeklilerine ilk 6 aylık enflasyon oranında zam, memur emeklilerine ise yüzde 4 artış ve yılın ilk yarısındaki enflasyon oranı yüzde 4’ü aşarsa fark yansıtılacak. Emekli maaş zammı ile ilgili bilinmesi gereken detaylar ile son gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz. Emekli maaş zammı ne kadar olacak? Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olarak 4A (eski adıyla SSK) ve 4B (eski adıyla Bağkur) sigorta kollarından emekli olan vatandaşlar, Temmuz ayında yapılacak zammı iple çekiyor. Milyonlarca emeklinin Temmuz zammı için geri sayım sürüyor. Son olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Mayıs ayı enflasyon oranlarını açıklamasıyla birlikte emeklilerin maaşlarına yapılacak zam için tahminler yapılmaya başlandı. Yılın ilk yarısında enflasyon ortalamasının %4'ün olması beklenirken, maaşlara da yüzde 4 üzerinde bir zam yapılması söz konusu oluyor. Öte yandan ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa maaşlara ayrıca fark yansıtılacak.

Emekli Maaş Zamları Belli Oldu Mu?

Ocak'ta tüm emeklilerin maaşı artırılıp, Nisan'dan itibaren de 650 bin emekli vatandaşın aylık kazancı bin 500 liraya çıkarılırken, Temmuz da milyonlarca emekli için zam ayı olacak. Yılda iki kere yapılan güncellemeler ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ilk 6 aylık enflasyon oranında zam, memur emeklilerine ise yüzde 4 artış ve Ocak- Haziran enflasyonu yüzde 4'ü aşarsa fark yansıtılacak. Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yaptığı son beklenti anketindeki enflasyon tahminlerine göre emeklilerin zam oranı yüzde 4.4 olacak. Bu beklentilerin gerçekleşmesi halinde, ek ödeme tutarı dahil en düşük maaş;
  • Bağkur esnaf emeklilerinde bin 784 lira 11 kuruştan, bin 862 lira 61 kuruşa çıkacak.
  • 000'den önce emekli olan SSK'lı emeklilerde 2 bin 111 lira 66 kuruştan 2 bin 204 lira 57 kuruşa yükselecek.
  • 4C memur emeklilerinde 2 bin 661 lira 34 kuruştan 2 bin 778 lira 44 kuruşa ulaşacak.
En düşük maaşlarda yaşanan bu artış bu şekilde gözlemlenebilecek. Bu artış oranlarında sigortalı çalışanların aile yardım ödemeleri hesaba katılmamıştır. Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekli, 3 Temmuz tarihinde kesin oranı öğrenip, aynı ay içerisinde zamlı ödemelerini alacak. Merkez Bankası'nın beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre artış yüzde 4.4'e ulaşacak.

Kamu Görevlilerine Toplu Sözleşme Zam Oranı

Kamu görevlilerinin 5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinin akabinde, kamuda görev yapan milyonlarca memura 2020 yılında 4+4 puanlık bir zam artışı yapılmıştı. Yüzde 4'lük oranı geçen enflasyon rakamı üzerinden ise fark verilecek. Bu kapsamda 2020 yılı için şu an itibarıyla Ocak + Şubat aylarında % 1.70 enflasyon oluşmuş durumda olduğu görülüyor. Geriye kalan Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları ise memurlara enflasyon farkında artışın olup olmayacağını belirleyecek. Kamuda görev yapan çalışanlar 2020'nin ilk altı ayı için yüzde 4 zam aldılar. Yılın ikinci yarısı için de memur maaşlarına yüzde 4 zam yapılacak. Ayrıca bu zam oranına enflasyon farkı olursa ekleme yapılacak. Kesin zam oranı 3 Temmuz 2020 tarihinde netlik kazanacak.

Nasıl ve Ne Zaman Emekli Olabilirsiniz? Emeklilikte 3 Önemli Şarta Dikkat

Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Emekliye Yüzde 10 Ek Ödeme Yapılacak Mı? Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?