Emekliye 361 TL Ek Ödeme Ne Zaman? Ek Ödeme Talebi Cumhurbaşkanı’na İletildi

Ekonomik olarak zor dönemden geçen milyonlarca emekliye ek ödeme müjdesi geldi. Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emekliyi yakından ilgilendiren emekli maaşına ek ödeme konusu hakkında son gelişmeler merek ediliyor. Emekli vatandaşların uzun zamandır takip ettiği ek ödemenin yüzde 4 oranından yüzde 10’a çıkartılması konusu yeniden gündemdeki yerini aldı. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından gündeme taşınan ek ödeme talebinin hayata geçmesi durumunda tüm emeklilerin aylık gelirinde 361 TL’ye kadar çıkan artış yaşanacak. “Emekliye 361 TL ek ödeme müjdesi ne zaman hayata geçecek? 2020 SGK emekli maaşları ne kadar oldu?” sorularının yanıtlarını ve ek ödeme konusunda bilinmesi gereken detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Emeklilere ek ödeme zammının ne zaman verileceği merak konusu olmaya devam ediyor. Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emeklinin büyük bir merakla beklediği ek ödeme zammı ile ilgili müjdeli haber bekleniyor. Emeklilerin yakından bildiği üzere, SGK’dan emekli aylığı alan vatandaşlar her ay maaşları ile birlikte yüzde 4-5 oranında ek ödeme alıyor. Bu oranın yüzde 4 seviyesinden yüzde 10 seviyesine çıkartılması gündeme geldi. Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) gündeme getirdiği bu talebin hayata geçmesi durumunda emekli vatandaşların maaşlarında 361 TL’ye varan artış yaşanacak. Emekliye ek ödeme zammıyla ilgili son gelişmeler dikkat çekti.

Emeklilerin Yüzünü Güldüren Gelişmeler

2020 yılının ilk yarısı ülkemizdeki milyonlarca emekli için kazanç yılı olarak geride kaldı. Ocak ayı itibarıyla zamlı maaşlarını alan emeklikler için mart ayı içinde bankalardan ikinci promosyon ödemelerine de sahip oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle Ramazan Bayramı ikramiyelerinin de erken bir tarihte alınmasının ardından emekli vatandaşlar hesaplarında artış yaşanmasını memnuniyetle karşıladı. Yine aynı şekilde koronavirüs salgını kapsamında alınan ekonomik tedbirler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşmasında müjdelediği gibi en düşük SSK (4A) emeklisinin maaşı da zamlanarak bin 500 TL’ye çıktı. Bu ekonomik gelişmeler ile yüzleri gülen emekli vatandaşlar için şimdi de ek ödeme arışı gündeme geldi. Her ay verilen ve emekli maaşlarına yansıtılan ek ödemelerin yüzde 4 oranından yüzde 10 seviyesine çıkarılması talep edildi. Eğer bu talebin hayata geçmesi durumunda emekliler 361 TL’ye varan artış yaşayacak.

TÜED’in Talebi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a İletildi

Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) gündeme taşıdığı bu talep hayata geçerse, emekli vatandaşlara aylık ek ödeme tutarlarında önemli bir artış yaşanacak. Emekliler maaşlarının yüzde 4’ü yerine yüzde 10’u oranında ek ödeme almaya başlayacak. Bu kapsamda SSK ve Bağkur emeklilerinin gelirinde 361 TL’ye varan artış yaşanacak. 6 bin 28 lira olan en yüksek maaşı alan emekliye 241,15 lira yerine 602,87 lira ek ödeme verilecek. Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) koronavirüs kapsamında alınan ekonomik tedbirlerden dolayı duydukları memnuniyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek gösterdi. Emekli maaşına ek ödeme yüzde 10 oranına çıkarılırsa maaşları şu şekilde etkileyecek:

  • 1.500 TL Net maaş alana – Yeni ek ödeme 150 TL
  • 2.000 TL Net maaş alana – Yeni ek ödeme 200 TL
  • 2.5500 TL Net maaş alana – Yeni ek ödeme 250 TL
  • 3.000 TL Net maaş alana – Yeni ek ödeme 300 TL
  • 3.500 TL Net maaş alana – Yeni ek ödeme 350 TL
  • 4.000 TL Net maaş alana – Yeni ek ödeme 400 TL
  • 4.500 TL Net maaş alana – Yeni ek ödeme 450 TL
  • 5.000 TL Net maaş alana – Yeni ek ödeme 500 TL
  • 5.500 TL Net maaş alana – Yeni ek ödeme 550 TL
  • 6.000 TL Net maaş alana – Yeni ek ödeme 600 TL

4/A, 4/B ve 4/C Emekli Tarihine Göre Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGK Erken Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Emeklilik Yaş Tablosu Kadın / Erkek Tüm Detayları

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu