Emekliye 355 TL İntibak Müjdesi! İntibak Zammı Ne Zaman Ödenecek?

Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşı yakından ilgilendiren intibak zammı ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Milyonlarca emeklinin gözü kulağı bakanlıktan gelecek açıklamaya kilitlenmiş durumda!  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylandığı açıklanan intibak zammı müjdesinin ardından emekli vatandaşlar ilk olarak bakanlıktan 55 TL zam alacak. Bu oranla birlikte emeklinin alabileceği en fazla intibak zammı da 355 TL’ye kadar çıkabilecek. Bakanlık tarafından emekli vatandaşlara yapılacak intibak zammı ödemelerinin ne zaman gerçekleştirileceği henüz netlik kazanmadı. Emekliye 355 TL intibak müjdesi ile ilgili olarak bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

2020 yılı sonrasında emekli olan SSK’lılar ile Bağkur’a bağlı emekli vatandaşlar da 2000 yılından önce emekli olan vatandaşlara yapılan intibak düzenlemesinin kendileri için de hayata geçirilmesini bekliyordu. İntibak zammı talebi ile birlikte aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olan vatandaşlar arasındaki kurum farklılığı kaynaklı emekli maaşı farkının giderilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Milyonlarca Emekliye 355 TL İntibak Müjdesi

Uzun bir süredir emeklilerin merakla takip ettiği intibak zammı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu kapsamda SSK ve Bağkur emeklilerine 355 LT intibak zammı verilecek. Bağkur ve SSK emeklileri için 355 TL intibak zammının ne zaman ödeneceği de merak konusu oldu. Tüm emekli vatandaşlar intibak zammı ödemelerinin banka hesaplarına yatacağı tarihe kilitlenmiş durumda.

TBMM’de görüşülen yeni düzenleme kapsamında emekliler tek çatı altında toplanacak. Bu bağlamda 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile uygulamada birlik sağlanmış olacak. Açıklanan verilere göre gündemdeki intibak yasasında ilk olara 55 TL zam yapılacak. Bu zamanı ile birlikte emekli vatandaşların alabilecekleri en fazla intibak zammının da 355 TL’ye kadar çıkabileceği belirtildi.

İntibak Zammı Ödemeleri Başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SSK ve Bağkur emekli maaşlarına en fazla 355 TL olacak şekilde intibak zammı kampanyasını resmen başlattı. Bununla birlikte ülkemizdeki yaklaşık 13 milyon emekli vatandaş Bağkur ve SSK emeklileri olarak 2020 yılı içinde intibak zammı ödemeleri için geri sayıma başladı. Meclis’te yapılan görülmelerin ardından kanun onaylandı ve emeklilere müjdeli haber geldi.

Uzun zamandır emekli vatandaşlarının gözünü kulağını çevirdiği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yeni gelişmeler ve müjdeli haberler geldi. İntibak zammının onaylanmasının ardından emekli vatandaşlar intibak yasası kapsamında ilk olarak 55 TL zam alacaklar. Bunun ardından en fazla intibak zammının da 355 TL’ye kadar çıkacağı netleşmiş oldu.

İntibak Zammı Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

2020 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın intibak yasası kapsamında yaptığı yeni çalışmaların ardından yasa TBMM komisyonundan da geçti. Haber kanallarında son dakika gelişmesi olarak verilen bu habere göre milyonlarca emekli vatandaşın uzun bir süredir beklediği intibak düzenlemesi en sonunda gerçek oldu. Ancak en fazla 355 TL olarak emeklilerin hesabına yatırılacak bu tutarın ne zaman gerçekleşeceğine dair Bakanlık yetkililerinden henüz net bir açıklama gelmedi.

Memur emeklilerinin intibak talebi Memur-Sen öncülüğünde hükümete iletilmişti. Söz konusu taleple birlikte aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasındaki kurum farklılığı kaynaklı emekli maaşı farkının giderilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda düşük maaşı olan emeklilere aradaki fark kadar ilave ödeme gerçekleştirilmesi talep ediliyor. Bu sayede aynı görevden emekli olmuş vatandaşlar arasında kurum kaynaklı maaş farkı sıfıra indirilecek.

Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı! Ev Kadınları Nasıl Emekli Olabilir?

2020 Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

SGK, Bağ-Kur Erkek Kadın Emeklilik Hesaplama Tablosu

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu