Emekli başvuru talep formu doldurma işlemi, emeklilik için uygun yaşın gelmesi ve prim günü şartının da yerine getirilmesi durumlarında emeklilik başvurusu için yapılmaktadır. Belge, hem emeklilik hakkını resmi olarak elde edenler hem de hak sahipleri tarafından kullanılmaktadır. Belgenin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurularak Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Emekli başvuru talep formu doldurulmadan, kişi emeklilik hakkı elde etse dahi emekli maaşını almaya başlamamaktadır.

Emekli Başvuru Formu Sigortalılar İçin Nasıl Doldurulur?

Emekli başvuru talep formu doldurma işleminin sigortalılar için yapılması kişilerin belge üzerinde seçeneklerden uygun olanı seçmesi şeklinde yapılmaktadır. Belge üzerinde, belgenin doldurulma nedeni belirtilmektedir. Seçenekler arasından ‘Sigorta sahibi’ kısmının seçilmesi durumunda kişiler, bilgilerini buna göre doldurmalıdır. Bunun yanı sıra formun bu şekilde doldurulmasından anlaşılan formu dolduran kişinin emekli maaşı almaya hak kazanmış olmasıdır.

Emekli Başvuru Formunu Hak Sahibi Tarafından Nasıl Doldurulur?

Emekli başvuru talep formunu hak sahiplerinin doldurması için beşgenin doldurulma nedeninin ‘ Hak Sahibi’ şeklinde işaretlenmesi gerekmektedir. bu kapsamda verilecek bilgilerden, kişilerin ölüm nedeniyle hak sahibi durumuna geldiği anlaşılmalıdır. Kişilerin şehit yakını olması, emekli anne babanın maaşını almak istemesi gibi durumlar emekli başvuru talep formunun hak sahibi tarafından doldurulmasına neden olacaktır.

Emekli Başvuru Talep Formu Nereden Doldurulur?

Emekli başvuru talep formu doldurulabilecek yerler, e-devlet sistemi ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesidir. Bunun yanı sıra kişilerin SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurması durumunda da formu basılı bir kağıt şeklinde alıp doldurabilmektedir. Formun doldurulması için diğer bir seçenek olarak formun internet üzerinden doldurulması bulunmaktadır. Aynı zamanda formun doldurulmasından sonra çıktı alınması da seçenekler arasında yer almaktadır.

EMEKLİLİK BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Emekli Başvuru Talep Formuna  Hangi Bilgiler Girilmelidir?

Emeklilik Başvuru Talep Formunda İstenen Bilgiler;
  • T.C. kimlik numarası, formun başındaki boşluğa girilmelidir.
  • Alt kısımda ad soyad bilgileri sorulmaktadır.
  • Altta sorulacak sigorta sicil numarası, Bağ-Kur numarası, tahsis numarası sorularına yanıt verilmektedir.
  • Emeklilik türü seçenekler arasından seçilmelidir.
  • Hak sahipleri için hak sahibi durumuna gelme nedeni belirtilmelidir.

Emekli Başvuru Talep Formunda Talep Çeşidi Bölümü Nasıl Doldurulur?

Emekli başvuru talep formunda talep çeşidi seçeneğinin doldurulması için kişilerin sigorta çeşidinin işaretlenmiş olması gerekmektedir. sigorta çeşidi bölümünün hemen altında bulunan Tahsis Talep Çeşidi bölümü, başvuru nedeninin girileceği bölümdür. Başvuru nedeni şu şekillerde olabilmektedir:

Emekli Başvuru Talep Formunda Hak Sahipleri İçin Ölüm Tarihi Nasıl Yazılır?

Emekli başvuru talep formuna ölüm tarihi yazılması içini, kişilerin bir yakınlarının ölmesi nedeniyle hak sahibi durumuna gelmeleri gerekmektedir. Ölen kişiden alınacak maaş tutarının tam olarak hesaplanması ve hak sahiplerine aktarılması için ölüm tarihinin gün- ay- yıl şeklinde yazılması gerekmektedir. Bu sorunun hemen altında ölen kişiye olan yakınlığınız sorulmaktadır. Burada seçenekler arasında annesi, oğlu, kızı, eşi gibi seçenekler yer almaktadır. Bu seçenekler arasından hangisi sizi en iyi şekilde tanımlıyorsa, onu işaretlemeniz gerekir. Bunun yanında eğer malulen emeklilik nedeniyle hak sahibi konumundaysanız, yapmanız gereken, bu bölümde ‘Kendisi’ seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Emekli Başvuru Talep Formu Üzerinde Banka Şubesi Nasıl Seçilir?

Emekli başvuru talep formu üzerinde banka tercihi, PTT veya diğer banka şeklinde olabilir. Kişiler, bağlanacak maaşı PTT üzerinden de, vezneler aracılığıyla alabilmektedir. Ancak bunun için tam bir PTT adresi belirlemeniz gerekecektir. PTT şubesinin açık adresini de belirtmeniz gereken bu seçenekte, tercihiniz banka hesabı da olabilir. Bu durumda emekli başvuru talep formu üzerinde, maaşın yatmasını talep ettiğiniz hesaba ilişkin bilgileri paylaşmanız gerekecektir.

Emekli Başvuru Talep Formunda Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Sorulur Mu?

Emekli başvuru talep formu üzerinde bakmakla yükümlü olunan kişilere ilişkin sorular da yer almaktadır. Bu sorular, kişinin ihtiyaç duyduğu yardım ve desteklerden yararlanması için gerekli olan işlemleri kapsamaktadır. Formun sonunda yer alan bu soruya ‘Evet’ şıkkının işaretlenmesi durumunda yapılacak işlem, sağlık ve diğer konularda ek destek verilmesi olacaktır. Bunun yanında formda bakmakla yükümlü olunan kişinin, başvuru sahibine yakınlığı da sorulmaktadır. Burada da ‘eşi’, ‘ annesi’ gibi seçenekler yer almaktadır. Seçeneğin hemen altında sağlık hizmetlerinden yararlanma durumu da sorulacaktır. Bu soruya verilecek yanıt içeriğine göre kişilere yardım ve destek hizmetleri sağlanmaktadır.

Emekli Başvuru Talep Formu Üzerinde Ölüm Nedeni Sorulur Mu?

Hak sahiplerinin yapacağı başvurularda ölen kişinin ölüm nedeni de sorulacaktır. '‘Ölümde üçüncü kişilerin kastı var mıdır?’'  sorusu ile kişilerin ölümlerinin nedeni de sorulmaktadır. Bu kapsamda eğer üçüncü kişilerin, yakınınızın vefatında hatası olduğunu düşünüyorsanız bu soruya ‘evet’ yanıtını vermeniz gerekecektir. Ölümde başkasının kastı olduğunu düşünmeniz ölüm sonucunda maaş bağlanacak kişilerin incelenmesi sağlanacaktır. Bunun sonucunda ölümde payı olduğu düşünülen ya da ihmal nedeniyle ölüme sebep olmuş kişilere dava açılması ve konunun araştırılması gibi sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

Emekli Başvuru Talep Formunda Gelir Bilgisi Sorulur Mu?

Emekli başvuru talep formu üzerinde gelir bilgisi sorgusu yapılmaktadır. Tüm gelirlerin toplamı ve sigorta türü sorgusu ile birlikte kişilere sağlanması gerekli olan destek hizmetlere de bu formla başvurulmuş olunur. Formda gelir, asgari ücret baz alınarak sorulur. Bu kapsamda ‘Geliriniz asgari net tutardan az mı?’ sorusu yer alacaktır. Bu soruya vereceğiniz yanıt ile durumunuz belirlenmiş olur.

Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi İnternet Sitesinden Emekli Başvuru Talep Formu Nasıl Alınır?

SGK web sitesinden emekli başvuru talep formu alınması için yapmak gerekensistem girişinin hemen ardından Başvuru ve Talep İşlemleri menüsüne girmek olmalıdır. Menüye girmenizin ardından yapmanız gereken, emekli başvuru talep formu seçeneğine tıklamak olmalıdır. Ekrana gelecek boş form, e-devlet sisteminde olduğu gibi otomatik olarak doldurulmaz. Kendiniz yapacağınız doldurma işlemleri ile formu tamamlayıp işleminizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na online olarak iletmeniz gerekir. İşleminizi iletmenizin ardından yaklaşık olarak 1 ay sonra SGK kontrolü yapmanız gerekecektir. Doldurduğunuz emekli başvuru talep formunun sonucunu e- devlet sisteminden görüntüleyebilirsiniz. Yapacağınız sorgulama işlemi için e- devlet sistemine giriş yapmanızın ardından sistemde ‘SGK’ ana sayfasına giriş yapmanız gerekecektir. Buradan emeklilik bilgileri sorgulama işlemi yapmanız durumunda emeklilik talebinize verilen yanıtı görebilirsiniz. Zaten talep formunu iletmeniz için emekliliğe dair tüm şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Şartları sağlamanız durumunda ekranda talebinize olumlu yanıt verildiğini görürsünüz.

Emekli Başvuru Talep Formu Doldurulduktan Sonra Çıktı Almak Gerekir Mi?

Emekli başvuru talep formunun çıktısını almak olası bir hatalı işlem ya da belge kaybında kullanılması açısından önem taşımaktadır. Online işlemlerde işlemin iletilememesi, başvuru onaylanmaması gibi durumlar meydana gelebilmektedir. İnternet bağlantısında meydana gelecek sorunlarda da kişilerin başvuruları Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından hiç alınmamamış olabilmektedir. Bu durumlara karşın, internet üzerinden doldurulan emekli başvuru talep formu çıktısı alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına iletilmelidir. Bu sayede alınacak başvurular, garantili bir şekilde yerine ulaşacaktır. Aynı zamanda başvuru yapılması sırasında kişilerin tereddütleri ortadan kalkmış olacaktır.

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

SGK, Bağ-Kur Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama

Emeklilik İçin Eksik Primleri Tamamlama Yöntemleri Nelerdir?

Editör: TE Bilisim