Emekli Maaşımdan Neden Kesinti Yapılıyor ?

30.08.2019
2.983
A+
A-
Emekli Maaşımdan Neden Kesinti Yapılıyor ?

Emekli maaşı kesintilerinin nedenleri, emeklilerin ilaç katılım payı, tıbbi malzeme katılım payı, muayene katılım payı gibi sağlık bazlı harcamaları olabilmektedir. Emekli maaşlarında nedenini bilmedikleri bir kesinti ile karşılaşan emekliler, bunun nedenini Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek öğrenebilir. Bu kapsamda alınacak emekli maaş dökümünden, emekli maaşındaki kesintilerin tüm nedenleri, nereye ne kadar kesinti yapıldığı gibi nedenler görülebilmektedir. Emekli maaşlarından yapılan kesintiler, bazı durumlarda nedensiz olmaları nedeniyle sorgulanmalıdır. Yersiz yere yapılan emekli maaş kesintileri, gerekli durumlarda emekliye iade edilmektedir. Bu haliyle emekli maaşı kesintileri, nedenleri bilinmesi gereken maaş azalmalarını oluşturmaktadır.

İlaç Katılım Payı Nedeniyle Meydana Gelen Kesintiler

Emekli maaşlarından ilaç katılım payı kesintileri, ayakta yapılan tedaviler için geçerlidir. reçete başına yapılan kesintiler, bir araya geldiklerinde kişiye göre değişmekle birlikte, yüksek meblağlı kesintileri oluşturmaktadır. Bu kapsamda emeklilerden, aldıkları ayakta tedavi reçetesi başına;

 • İlk 3 kutuya dahil ilaçlar için 3 TL,
 • İlk 3 kutudan sonraki ilaçlarda kutu başına 1 TL kesinti yapılmaktadır.

İlaç katılım payı, genellikle ilaçların alındıkları tarihten sonraki emekli maaşı döneminde kesilmektedir. Bunun yanında meydana gelebilecek sistem aksaklıkları nedeniyle, bir sonraki emekli maaşı da kesintiye uğrayabilmektedir.

Tıbbi Malzeme Payı Nedeniyle Maaş Kesintisi

Emeklilerden tıbbi malzeme payı alınması, emeklinin ortez ve protez kullanması durumunda oraya çıkmaktadır. Bu kapsamda, emeklilerden takma diş gibi ortezler için para alınırken, platin gibi vücut içi materyallerden kesinti yapılmaz. Bunun nedeni, maaş kesintisinin yalnızca vücut dışı materyaller üzerinden yapılıyor olmasıdır. Bu kapsamda, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir alanlardan %10 oranında katılım payı alınmaktadır. Bu katılım payı, emekli maaşı dışında başka bir geliri olmayan kişilerden, maaşları üzerinden yapılır. Kişinin başka bir geliri olması ve gelirin yasal yollarla bildirilmesi halinde, istenen pay kişinin emekli maaşından değil, gelirinden kesilir.

Muayene Katılım Payının Emekli Maaşından Kesilmesi

Emekli maaşından yapılan katılım payı kesintileri, birinci basamak sağlık hizmetleri harici alınan katkı paylarıdır. Bu kapsamda emeklilerden, hastanelerde aldıkları hekim ve diş hekimi hizmetleri için katılım payı alınmaz. Bahsedilen birinci basamak sağlık hizmetlerinden kasıt, sağlık ocakları, hastaneler, aile sağlığı merkezleri, dispanserlerdir. Bunun yanında ayakta teşhis ve tedavi için faaliyet yürütmekte olan özel sağlık kuruluşları da birinci basamak sağlık hizmetleri arasında yer almaktadır.

İkinci basamak sağlık hizmetler, eğitim ve araştırma hastanesi olmayan devlet hastaneleri, özel hastaneler, SSK hastaneleri olarak açıklanabilir. İkinci basamak sağlık hizmetlerinden yararlanma aşamasında, kişinin hastaneye her girişi için 5 TL katkı payı kesilmektedir.

Üçüncü basamak sağlık hizmetleri, eğitim ve araştırma hastaneleri olarak tarif edilebilmektedir. Bu kapsamda özel dal eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastaneleri bu alana girmektedir. Bu hastanelerden muayene olmak isteyen emekliler de 5 TL  katkı payı ödemekle yükümlüdür.

Bunun yanında devletle hiçbir bağı bulunmayan özel hastaneler için ödenmesi gereken tutar, 12 TL olarak planlanmıştır. Özellikle özel diş hastaneleri bu alana girmektedir.

İcra Takibiyle Haciz Nedeniyle Maaş Kesintisi

İcra nedeniyle emekli maaşı kesintisi, kredi alınması ve ödenmemesi ya  da senetle yapılmış başka bir borç nedeniyle haciz kararı verilmesi durumunda, aylığın ¼’ü kesintiye uğramaktadır. Kesintiye uğrayan kısım, eğer borcun kaynağı bilinmiyorsa Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla öğrenilmeli, eğer borcun kaynağı biliniyorsa borç ödenmelidir. Maaş haczi kararının verilmesi durumunda, borcun masrafları ile birlikte ödenmesi durumunda maaş haczi kalkmaktadır.

Yersiz Ödemeler Nedeniyle Yapılan Kesintiler

Gereksiz şekilde  ödenen aylıklar nedeniyle maaş kesintisi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından fark edildikten sonra kişinin hesabından kesilmektedir. Bazı durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu, kişilere hak etmedikleri miktarlar yatırır. 3 ayda bir yapılan kontroller sırasında böyle bir durumun varlığı ortaya çıkarsa, kişinin maaşından her ay düzenli olarak fazla yatırılan miktar geri alınana dek kesinti yapılır. Kesintinin miktarı, toplam aylık maaşın %25’ini geçmemelidir.

Emekli Maaşından Yapılan Kesinti Nasıl Öğrenilir?

Maaş kesintisinin nedenini öğrenmek için yapılması gereken, e- devlet aracılığı ile sisteme giriş yaparak emekli maaş kesintisini sorgulamak olmalıdır. Bu kapsamda BAĞKUR, SSK ya da emekli sandığı emeklisi olanların kesintilerinin nedenleri, farklı yollarla sorgulanmaktadır. Yapılan sorgulama sonucunda elde edeceğiniz formun çıktısını alabilir, itirazlarınızı bu yolla yapabilirsiniz. Ayrıca emekli maaşı kesintilerinin, yersiz ödeme sonucunda ortaya çıkmış olması durumunda, nasıl bir yersiz kazancın buna neden olduğunu ve kesilmesi gereken miktarı da buradan görebilirsiniz.

BAĞKUR Emeklilerinin Maaş Kesintileri Nasıl Öğrenilir?

BAĞKUR emeklilerinin maaş kesintisi sebepleri, e- devlet üzerinden öğrenilmektedir. Bu kapsamda e- devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra sağ orta kısımda bulunan E-Hizmetler kısmına tıklanmalıdır. Buradan açılacak menü üzerinden 4B Emekli Aylığı Kesintileri seçeneğine tıklanmalıdır. Bu şekilde yapılacak işlemde herhangi bir bilgi girişi yapmanız gerekmez. Başta girdiğiniz T.C. kimlik numarası doğrultusunda gerekli sorgulama yapılır ve sonuç ekrana yansıtılır. Ekranda görülen neden ve kesinti miktarının çıktısını alabilir, resmi işlemlerde kullanabilirsiniz. Bunun yanında aynı işlemi sağ üst kısımda bulunan arama kısmına Emekli Aylığı Kesintisi yazarak da yapabilirsiniz. Bu sayede kolay yoldan sayfaya erişim sağlamış olursunuz.

SSK Maaş Kesintileri Nereden Sorgulanır?

SSK maaş kesintisi sorgulama işlemi için de e- devlet kullanılmaktadır. Sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra yine orta kısımda bulunan E- Hizmetler kısmına tıklamanız gerekecektir. Buradan Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlerine girmelisiniz. Ardından 4A Emekli Aylığı Kesintileri kısmı tıklanmalıdır. Burada sizden herhangi bir bilgi istenmeden sistem, kesinti nedenini, miktarını ve sürekli bir kesinti ise ne kadar süreceğini ekrana yansıtmaktadır. Bu sayede elde edilecek bilgi ışığında resmi işlemler yapılabilir, gerekli durumlarda itirazlarda bulunulabilir.

Emekli Sandığı Maaşından Yapılan Kesintinin Nedeni Nasıl Öğrenilir?

Emekli sandığı maaşından yapılan kesintinin sebebini öğrenmek için e- devlet sistemi kullanılabilmektedir. Sisteme T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması halinde ekranın ön kısmında bulunan E- Hizmetler bölümü tıklanmalıdır. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlerine ulaşılmalıdır. Buradan 4C emekli sandığı kesintileri kısmı tıklanarak kesintinin nedenlerine ulaşılabilmektedir. Ekranda açılan sayfada sanal barkot bulunmaktadır. Bu nedenle herhangi bir imzaya gerek kalmadan, sadece ekranda bulunan formun çıktısı alınarak resmi makamlara itiraz gibi nedenlerle başvuruda bulunulabilir.

Emekli Maaşı Kesintisine Nasıl İtiraz Edilir?

Emekli maaşında yapılan kesintiye itiraz etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçilebilir. Sağlık hizmeti almadığınız halde kesinti yapıldığını görüyorsanız itiraz etmelisiniz. Yapacağınız itirazda sizden dilekçe talep edilecektir. Örneklerini de göz önünde bulundurarak, kesinti itiraz dilekçesi yazabilirsiniz. Dilekçede, kesintilerin e- devlet sisteminde görünen nedenine de değinmeniz gerekecektir. Bu nedeninin gerçeklik payı olmadığını, eğer neden sağlık hizmetleri olarak görünüyorsa böyle bir hizmet almadığınızı beyan eden bir dilekçe yazmanız gerekecektir. Yazacağınız dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına başvurmanız istenmektedir. Dilekçeye ek olarak, emekli maaşı kesintisi sonucunu duyurmak amacıyla ev adresiniz ve en az iki adet size ulaşılabilecek telefon numarası bırakmanız gerekmektedir. Bu şekilde itirazınızı iletebilirsiniz.

Emeklilere Devletten Konut (Ev) Yardımı Şartları

SSK, SGK Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Emeklilere Faizsiz Banka Kredisi Veren Bankalar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Hüdai AKTÜRK dedi ki:

  Selamlar,benim bir önceki yapılandırmada,maaşım’dan kesinti yapılıyor, yeni yapılandırma affına girermiyim…..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Onu bozup yeniden yapılandırabilirsiniz. Ama yapılandırmanız devam ediyorsa bozmanızı tavsiye etmem.

 2. NESRİN TOPALOĞLU dedi ki:

  NESRİN
  TOPALOĞLU
  Selamlar, SGK yılbaşından beri her ay maaşımdan 552 lira kesti, şimdi SGK na yeni yapılandırma yaptım, sgk da da ödeme listelerim belirlendi. Ekim ayında son kez kestik, artık Kasım dahil kesilmeyecek dediler. Kesmemeleri için ne yapmalıyım.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SGK ile görüşün lütfen bu konuda.

 3. Derya TAYMAZ dedi ki:

  Emekli maaşımdan 107 lira kesmişler. SGK il müdürlüğüne telefonla sorduğumda, intibak yapıldı onun için kesinti yapıldı dediler. Doğru mu bilemiyorum ?

  1. Merhaba. Doğrudur SGK öyle dediyse. Bunu dosyadan bakmak gerekir. Bir şey diyemem.

   1. Ahmet hüsnü türkanli dedi ki:

    emekli ayligimdan muhassebe kesintisi adi altinda para kesilmiş ilk defa bu neden nedemektir

  2. Ahmet hüsnü türkanli dedi ki:

   emekli ayligimdan muhassebe kesintisi adi altinda para kesilmiş ilk defa bu neden nedemektir

 4. Yadigar dedi ki:

  Merhabalar, yetim maaşı alıyorum, maaşımdan 182 lira kesilmiş, e devletten baktığımda kişi borcu olarak gözüküyor. Kişi borcu derken ne kastediliyor ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yersiz aylıktan dolayı tarafınıza borç çıkarılmış olabilir detaylı bilgi için lütfen SGK ya başvurun

 5. salihbeyaz dedi ki:

  kasım 2017 maaşımdan 250 tl kesilmiş kişi borcu dıyorlar beni aydınlatırmısınız

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ne borcu olduğunu bilemeyiz,SGK ile görüşmeniz gerekiyor.

 6. Sinan Demirezen dedi ki:

  Emekli maaşımdan yapılan %25 kesintinin niçin yapılmış olduğunu , sgk telefon görüşmelerimden ve emekli maaşımın e devlet araştırmalarımdan vede Serik sgk kurumundan bizzat yaptığım sorgulamalardan hiçbir bilgiye ulaşamadım.Ne yapmalıyım. Hiçbir bildirimde bulunmadan kesinti yapılır mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Antalya SGİM öğrenebilirsiniz.Dosyanız Antalya’da sanırım,icra kesintisi gibi tahmin ediyorum.