Türkiye’de milyonlarca emekli vatandaşın merakla beklediği Ramazan Bayramı ikramiyesi tarihleri belli oldu. Emekliler temmuz ayında çifte bayram yaşayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından edinilen bilgilere göre kurum, 31 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak Kurban Bayramı için hazırlıklarını yapıyor.  Milyonlarca emekli vatandaşa ek gelir kapısı olan ve emeklilere ekonomik açıdan rahat bir nefes aldıran Kurban Bayramı emekli ikramiyelerinin 27 - 30 Temmuz tarihleri arasında hesaplarda olması planlanıyor. Bunun yanı sıra emekli vatandaşlar temmuz ayında maaşlarını zamlı olarak alacak. Ayrıca daha önceden Temmuz ayında verilmesi planlanan işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri de erken tarihe çekilerek temmuz öncesi hesaplara yatırılmış olacak. Emeklilere maaş ve ikramiye müjdesi hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Devlet ekonomik açıdan zor dönemden geçilen süreçte, Türkiye’deki milyonlarca emeklinin refah düzeyini yükseltmek için tüm imkanlarını kullanmaya devam ediyor. Bu sene Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) maaş alan yaklaşık 13 milyon emekliye 9 milyar lira tutarında promosyon ödemesi yapıldı. Emekliler ve hak sahiplerine, Ramazan Bayramı için mayısta ödenmesi planlanan 1.000 liralık ikramiye nisanda hesaplara yattı. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kurban Bayramı ikramiyeleri için de hazırlıklara başladı.

Emeklilere Kurban Bayramı İkramiyesi

2020 yılında Kurban Bayramı 31 Temmuz - 3 Ağustos tarihlerinde kutlanacak. Arefe günü 30 Temmuz Perşembe gününe denk geliyor. Pazartesi gününden itibaren 27-30 Temmuz tarihleri arasında bu yılın ikinci ikramiyesinin yatırılması bekleniyor. Milyonlarca emeklinin merakla beklediği kurban bayramı ikramiyesi ödeme takvimine ilişkin detaylar ve kesin tarih, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından duyurulacak. Aynı zamanda Kurban Bayramı ikramiyesinden bu tarihe kadar emekli olanlar da ikramiye alabilecek. Milyonlarca emekliye geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 1.000'er lira, dul ve yetimlere hisseleri oranında ödeme yapılacak. Hem eşi hem anne veya babasından ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyesi, 2 dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek. Bayram ikramiyesini emekliler gibi maluller de tam olarak alıyor. Bu kişiler dışında iş kazası geçiren ve sürekli iş göremezlik maaşı alanlar da Kurban Bayramı ikramiyesi alacak. Kişinin yüzde 50 oranında iş göremez olduğu tespit edildiyse 500 lira bayram ikramiyesi ödenecek.

İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödemeleri Haziran Sonunda

Temmuz ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri de 29 Haziran'dan itibaren hesaplara yatırılacağını açıklayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ödemelerin 29 Haziran ile 3 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını duyurdu. Bakan Selçuk açıklamasında, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında 5 Temmuz'da yapılması gereken haziran ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerini erkene çektik. Ödemeleri, 29 Haziran'dan itibaren kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız.” ifadelerini kullandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarına göre, bu ödenekten yararlanıp IBAN bilgileri İŞKUR’da bulunmayan vatandaşlara, PTT üzerinden ödeme yapılacak. Kimlik numaralarının son hanesi 0 olanlara 29 Haziran'da, 2 olanlara 30 Haziran'da, 4 olanlara 1 Temmuz'da, 6 olanlara 2 Temmuz'da, 8 olanlara ise 3 Temmuz'da ödemeler yapılacak.

Emeklilere Temmuz’da Zamlı Maaş

Emekliler her yıl ocak-temmuz aylarında son 6 ayın enflasyon rakamlarına göre zam alıyor. İlk 6 aylık enflasyon Merkez Bankası'nın beklenti anketindeki haziran ayı TÜFE tahminine göre yüzde 5.09 olacak. Maaşla birlikte emeklileri için yüzde 4 oranında hesaplanan ek ödeme tutarı da artacak. Ek ödeme dahil en düşük esnaf emeklisi aylığı bin 784 liradan bin 874 liraya çıkacak. Emeklilerin gelirlerinde 90 ile 320 liraya yakın artış olacak.

SSK, Bağkur ve Tarım Emeklilerinin Zamlı Maaşları Ne Kadar Oldu?

Borçlu Emeklilere Önemli Uyarı! Mutlaka Başvuru Yapın

Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde Hedef 5 Yılda 500 Milyar TL

Editör: TE Bilisim